Hokej v číslech: Proč je důležité střílet ze slotu a kdo je v tom nejlepší?

Foto: Milan Podpera, hcplzen.cz

V článcích z rubriky Hokej v číslech velice často zmiňujeme pojem "slot" a s ním spojené statistiky. Co to ale vlastně ten slot je? Proč jsou metriky související se slotem tak důležité? A který tým nejlépe pracuje s výhodami, které slot nabízí? To vše si vysvětlíme v tomto článku.

partneři českého hokeje

Nejprve si řekněme, co to vlastně onen "slot" je (v našich článcích se můžete setkat i se synonymními pojmy "mezikruží" či "předbrankový prostor"). Jako slot označujeme pomyslný prostor v útočném pásmu, jenž je definovaný jako prostor lichoběžníkového tvaru mezi brankovými tyčemi, body pro vhazování a vrcholy kruhů pro vhazování. To ale zní trochu složitě, proto si to raději ukažme na obrázku níže, kde je slot vyznačen červeně.

Proč je tento prostor tak klíčový? Slot totiž nabízí nejlepší podmínky pro střelbu a vstřelení branky, a to oproti ostatním částem hřiště několikanásobně výhodnější. Čísly vyjádřeno, v loňské extraligové sezoně padlo ze slotu hned 81,4 % ze všech gólů vstřelených za stavu 5 na 5 (pro odstranění nepřesností způsobených přesilovkami budeme započítávat v celém článku pouze data během plného počtu hráčů na ledě).

Na grafu níže vidíme, jak velký podíl branek z mezikruží vstřelil jaký klub nejvyšší české soutěže. Nejvíce z práce ve slotu těžila brněnská Kometa, která z tohoto prostoru zaznamenala 86,8 % všech svých branek (konkrétně 79 z 91), těsně následovaná Libercem, v jehož případě se jednalo o 86,4 % gólů (95 ze 110 celkových).

Velmi zajímavým celkem (ve statistickém žargonu se nabízí pojem "odlehlá hodnota") je Litvínov, ten totiž z předbrankového prostoru vsítil pouhých 73,4 % gólů (80 ze 109), což je bez jedné desetiny o pět procentních bodů méně, než jaký je tento podíl u v tomto ohledu druhého nejhoršího extraligového týmu Vítkovic. A když už jsme u toho, Verva sama o sobě snížila průměrný podíl branek vstřelených ze slotu o šest desetin procentního bodu.

Ovšem v čem konkrétně spočívají výhody střelby ze slotu? Pokud se podíváme na statistiku, kolik procent všech střeleckých pokusů, to jest všech střel na branku, střel mimo i zblokovaných střel, zjistíme, že zatímco v celkovém součtu skončí v síti pouze 4,5 % všech ran týmu, v případě pokusů ze slotu se jedná o 9,9 %.

A to onen celkový součet zahrnuje úplně všechny střelecké pokusy, tudíž i ty z mezikruží. Porovnáme-li tedy úspěšnost střelby ze slotu a mimo něj, ukáže se, že pro týmy je více než sedmkrát výhodnější pálit z předbrankového prostoru (konkrétně, v případě střel mimo něj činí úspěšnost pouze 1,3 %).

Na grafu níže můžeme sledovat, které týmy těží z tohoto fenoménu nejvíc. V horní polovině grafu vidíme úspěšnost jejich střeleckých pokusů mířených ze slotu, v dolní je pak celková preciznost všech střeleckých pokusů.

Obecně nejlepším celkem, když přijde na kvalitu zakončování, je karlovarská Energie. Ta dohromady brankou zakončí 5,9 % všech svých střel, v případě ran ze slotu pak ale rovnou 12,9 %. I díky tomu jí pak také patří první místo v žebříčku, který extraligový klub má nejlepší rozdíl mezi úspěšností střeleckých pokusů z mezikruží a tou celkovou.

Naopak na chvostu tohoto pořadí se nacházejí Pardubice. Ty výhod slotu využívají nejméně, což dokazuje nejnižší nárůst úspěšnosti střel z této pozice oproti celkové – z 3,6 % na 8,1 %, tedy o 4,5 procentního bodu

Oklikou se vracíme k předchozí otázce, tedy v čem konkrétně spočívají výhody slotu? Na to existují dvě odpovědi. Tou první je fakt, že pokud pálíte ze slotu, máte výrazně vyšší šanci, že vaše střela donutí brankáře soupeře k zákroku. Zatímco v průměru skončí v prostoru mezi třemi tyčemi pouze 51,2 % všech vašich střeleckých pokusů, v případě ran z mezikruží se jedná o 63,7 %, tedy o 12,5 procentního bodu více

Na grafu výše je znázorněná efektivita střelby všech extraligových týmů. Na vodorovné ose je vidět celkový podíl střel na branku ze všech pokusů, na svislé pak stejný podíl, ovšem při započítání pouze ran ze slotu. Jak jsme už zmiňovali, v Karlových Varech mají obecně velice efektivní koncovku, nicméně nás v tomto případě zajímá spíše odchylka od trendu.

Lidštěji řečeno na konkrétních příkladech: Pardubice, Kladno, Olomouc či Vítkovice jsou týmy, kterým se spíše daří procpávat své střely k brankáři soupeře, pokud pálí z pozic mimo mezikruží, zatímco například Litvínov či Mladá Boleslav patří při střelbě ze slotu pro gólmana soupeře k nejnebezpečnějším týmům.

Druhou odpovědí, která má na tuto problematiku podstatně větší vliv, je skutečnost, že střely na branku vyslané z předbrankového prostoru jsou pro brankáře mnohem náročnější. Opět se nejprve podívejme na celková čísla – dohromady činí průměrná úspěšnost střel na branku v rámci celé soutěže 8,0 %.

V případě ran mimo slot skončí v síti soupeře pouhých 2,6 % všech střel na branku, ovšem u projektilů ze slotu stoupá tento podíl raketově na 15,5 %, tedy přibližně šestinásobnou hodnotu.

Výše můžete vidět další graf, tentokrát zobrazující preciznost střel na branku jednotlivých celků. I nyní je v něm znázorněn také rozdíl mezi celkovou úspěšností a tou, kterou se pyšní rány z mezikruží.

Dostáváme obrázek velice podobný předchozímu grafu, ostatně úspěšnost všech střeleckých pokusů a střel na branku spolu značně souvisejí. Znovu pozorujeme střelecké kvality Energie a pražské Sparty, naopak na druhé straně trápení Olomouce a Pardubic. 

Na závěr se ještě podívejme na graf, který ukazuje, jak často střílí extraligové týmy, celkově a ze slotu. Průměrné hodnoty nám říkají, že za 60 minut hry 5 na 5 můžeme čekat od každého celku dohromady 53,1 střeleckého pokusu, z čehož pak 19,6 vyšle z předbrankového prostoru.

Z grafu se můžeme dozvědět, že nejaktivnější kanonýry mají v Plzni, ta za zmíněný časový úsek vypálí dohromady 57,9 střeleckého pokusu, 21,9 z nich pak letí ze slotu. Zajímavé jsou nicméně týmy, které v obou těchto statistikách škodovce zdatně konkurují – oba z nich tak totiž činí jen v jedné z metrik, a dávají tak zcela odlišné obrázky o efektivitě střelby.

Zatímco Zlín dosahuje v celkovém součtu stejných hodnot aktivity jako Plzeň, tedy 57,9 pokusu za 60 minut, pouze 20,3 z nich zvládne vyslat z předbrankového prostoru. Spolu s Litvínovem, v jehož případě se jedná o 55,9 rány celkem a 19,3 ze slotu, tak patří ke střelecky nejméně efektivním týmům soutěže.

Naopak Sparta sice pálí podstatně méně často, jen 54,3krát za stejný časový úsek, pozice ke střelám si vybírá opravdu brilantně, protože 21,9 pokusu posílá z mezikruží. Obdobně kvalitně jsou na tom pak také například Liberec či Kometa.

Sečteno podtrženo

Kdo ovládá slot, ovládá hru. Tedy to trochu nadneseně řečeno, nicméně výhody správného využívání prostoru mezi kruhy pro vhazování jsou nepopiratelné. Slot celkově přináší zhruba sedmkrát vyšší šanci na vstřelení branky, než když zkoušíte své štěstí z jiných míst na ledě. To pak logicky ústí v to, že v loňské sezoně padly za stavu 5 na 5 čtyři branky z pěti právě z této žhavé lokace. Ačkoliv je hokej mnohem komplexnější hra, kvalitní práce ve slotu může týmu značně pomoct v celkovém umístění v tabulce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz