Hokej v číslech: Proč Krenželok pomůže obranné hře Vítkovic?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Ve Vítkovicích svoji hokejovou kariéru načal, teď se do nich po deseti letech vrací. Lukáš Krenželok platí v extralize za jednoho z nejzkušenějších hráčů a jeho podpis v Ostravě tak vyvolal značnou pozornost. Pojďme se na jeho příchod podívat očima čísel.

Krenželok skončil v Liberci po šesti sezonách, během nichž se stal jedním z opor týmu. V roce 2016 slavil mistrovský titul, o rok později stříbrné medaile. S Bílými Tygry prohrál ve finále také před rokem.

Nyní se však vrací do Vítkovic, klubu, jenž velmi dobře zná. Nejenže je jeho odchovancem, ale strávil v něm pět kompletních extraligových ročníků a v roce 2010 pomohl k stříbrným medailím.

„Jsme rádi, že se Lukáš vrací k nám do týmu. Je to kvalitní útočník s bohatými zkušenostmi, se zažitými úspěchy. Vítězný typ, výrazná součást vítězných týmů poslední dekády. Fakt, že je odchovanec a vrací se tedy domů, je také výhodou. Máme radost, že jsme jej do týmu získali,“ řekl na oficiálním webu klubu hlavní trenér Mojmír Trličík.

O tom, jaké zkušenosti může Krenželok mladému týmu nabídnout, není pochyb. Je ale otázkou, na jaké hokejové úrovni šestatřicetiletý forvard je a jak může Rideře v tomto ohledu pomoci. Pojďme se na to společně podívat.

Ofenziva

Přestože tomu minulý ročník příliš nenapovídal, Krenželok býval v dřívějších letech velmi platným hráčem v útoku. V sezoně 2015/16 si díky 37 bodům v 50 zápasech vysloužil pozvánku do reprezentace a ještě předloni dokázal nasbírat solidních 30 bodů.

V předčasně skončeném ročníku se však do statistik zapsal „jen” 17 body, navzdory faktu, že na ledě strávil v průměru o minutu více než v předchozí sezoně. Lze to ale vysvětlit.

Zaprvé, na tom, že se hráči zhruba od třicítky zhoršují, není nic překvapivého. Pokud se daný hráč zrovna nejmenuje Jaromír Jágr, začne každým rokem zaznamenávat méně a méně bodů. To se děje pravděpodobně i u Krenželoka.

Zadruhé, Krenželok se v posledních sezonách postupně přeorientovával na defenzivnější roli.

Zatímco v ročníku 2017/18 začal při rovnovážném stavu hráčů v útočném pásmu 64,8 procent všech vhazování, loni už to při hře 5 na 5 bylo 43 % a v uplynulém ročníku 46,7.

Rodák z Ostravy nastupoval rovněž proti těžším soupeřům. V předminulé sezoně napočítali statistici kvalitu soupeřových útočníků na 42 %, v právě skončeném roce už činila 55 procent.

Bylo tak zřejmé, že liberečtí trenéři ho začali nasazovat proti ofenzivnějším hráčům první a druhé lajny soupeřů, což nevyhnutelně vedlo k tomu, že se dostával méně do střeleckých příležitostí a spíše bránil.

Možná i z těchto důvodů se Krenželok v minulém ročníku ofenzivně zhoršil. Ve střeleckých pokusech i přihrávkách na střely patřil mezi libereckými útočníky k nejhorším. Poměrně dobře si vedl ve schopnostech zavážet puk do ofenzivní třetiny a vyvážet ho z obranného pásma. 

Překvapivě se ovšem juniorskému vicemistrovi z roku 2002 v defenzivních úkolech příliš nedařilo. Liberec s ním na ledě inkasoval zhruba průměrný počet střeleckých pokusů ze slotu (sCA/60 minut), v kombinaci s těmi vyslanými ovšem dostáváme už dostáváme výrazně horší číslo.

Když Krenželok odpočíval na střídačce, měli Bílí Tygři o osm procent vyšší poměr střel z prostoru slotu, než když byl na ledě. Jako s jedním ze třech útočníků Severočechů s ním tým zaznamenával negativní poměr v této statistice.

Oslabení

Už jsme zmínili, že Liberec začal v posledních sezonách čím dál tím více nasazovat Krenželoka do početních nevýhod. Před dvěma roky si v oslabení zahrál v průměru 40 sekund za zápas, předloni 2 minuty a 11 sekund a v uplynulé sezoně 2 minuty a 25 sekund.

Bílí Tygři patří dlouhodobě mezi nejlepší týmy v oslabení – v minulé sezoně ubránili 85 procent všech soupeřových přesilovek. V Tipsport extralize tak byli třetí nejlepší.

Nemalý podíl na tom měl i Krenželok, jenž byl po Petru Jelínkovi druhým nejnasazovanějším útočníkem Liberce. Přestože čelil 74% kvalitě protivníkových forvardů, vedl si výborně.

Brankáři Severočechů čelili s Krenželokem na ledě 18,8 střeleckým pokusům ze slotu soupeře a 59,9 přihrávkám na střelecké pokusy. Obě ty hodnoty se řadily mezi pravidelně hrajícími útočníky v oslabení do elitní patnáctky!

Krenželok navíc aktivní hrou na obranné modré dokázal zastavit celou řadu útoků protivníkových přesilovkových formací už v zárodku. Sám zabránil vstupu hráčů do vlastní defenzivní třetiny v 1,4 případech, Liberec s ním na ledě pak ve 47,5 případech. V obou statistikách patřil opět k elitě.

Závěr

Je to tak právě oslabení, v němž může Krenželok být pro Vítkovice největším přínosem – Moravané byli v minulé sezoně v početních nevýhodách třetím nejhorším týmem. Ofenzivně už šestatřicetiletý útočník příliš nezazáří, svými zkušenostmi, autoritou a hrou v oslabení však bude velmi cenným hráčem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz