Hokej v číslech: Proč letos Milan Gulaš nedává až tolik gólů?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Nenechte se zmást, Milan Gulaš i tak v letošní sezoně nasázel slušných patnáct branek, ale u střelce jeho formátu jsme přece jenom byli zvyklí na vyšší čísla. Pojďme se podívat očima statistik, jak lze nižší počty vstřelených gólů u plzeňského kapitána vysvětlit.

Hokejista sezony

Při pohledu na statistiky pětatřicetiletého útočníka v letošní sezoně to zarazí na první pohled. Zatímco loni a předloni rozvlnil Gulaš síť 30krát 35krát, letos mu statistici zapsali „pouhých” 15 branek.

To je samozřejmě pořád hodně – konkrétně dvacátá nejvyšší hodnota v extralize.

Přesto stojí za to se podívat, proč se plzeňskému kanonýrovi, který v posledních dvou sezonách ovládl střeleckou korunu nejvyšší soutěže, daří skórovat méně než v minulosti.

Začněme logickou úvahou. Nedává Milan Gulaš méně gólů, protože méně střílí?

Ano, je to možné. Zatímco předloni vyslal za hodinu hry 5 na 5 téměř dvanáct střel ze slotu (sC/60) a loni skoro deset, letos jen něco málo přes sedm. V meziročním srovnání střílí o více než čtvrtinu méně

Projevuje se to i v extraligovém srovnání: předloni byl ve statistice střel ze slotu nejlepší, loni druhý nejlepší. Letos? Patří mu až 26. místo a z plzeňských spoluhráčů ho přeskočili Matyáš Kantner a Petr Kodýtek.

Nižší střelecká úspěšnost

Druhá otázka: nedává Milan Gulaš méně gólů, protože využívá méně střel? Jinými slovy, převedeno do řeči statistik: nemá nižší střeleckou úspěšnost?

Ano, je to možné. Zatímco předloni využil 11,8 procent svých střel na branku při hře 5 na 5 a loni 11,9 %, letos končí v síti jen 8,7 procent Gulašových střel. Opět jde o zhoršení o více než čtvrtinu.

Ještě markantněji se pokles v úspěšnosti střelby projevuje v přesilovkách. Gulaš v nich loni vstřelil více než třetinu všech gólů, letos pouze pětinu. I tady je na vině nižší frekvence střel, ale především nižší úspěšnost střelby. V tomto případě se plzeňský útočník zhoršil o více než polovinu: z 18,1 na 8,4 procent.

Menší efektivita nebo smůla?

Hypoteticky: pokud by Gulaš v letošní sezoně proměnil stejně střel jako v předchozích dvou sezonách (při 5 na 5 i přesilovkách), tak by dal o pět gólů více a posunul by se z dvacátého na páté místo tabulky střelců.

Poslední otázkou, kterou si položíme, je: proč? Proč Milan Gulaš nedává tolik gólů, kolik jsme od něj byli v posledních sezonách zvyklí?

O některých důvodech můžeme jenom spekulovat (průběh sezony, zranění, pochopitelný pokles ve výkonnosti), přesto se dá ze statistik vyčíst, že plzeňský kapitán stále patří mezi výborné střelce.

Je tak pravděpodobné – a nasvědčují tomu i statistiky tzv. očekávaných gólů –, že Gulaš má zkrátka trochu smůlu. Ke stejnému závěru docházíme i prostou úvahou: pokud má tak časem osvědčený střelec extraligově podprůměrnou střeleckou úspěšnost, možná holt nemá potřebné štěstíčko.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz