Hokej v číslech: Rozbor tvůrců hry. Kdo nejvíc přihrává do šancí?

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

V jednom z minulých článků jsme si podrobně rozebrali nejlepší střelce uplynulého ročníku Tipsport extraligy. Nyní se společně podíváme i na nejlepší hráče v distribuci puku. Opět pomocí několika různých statistik, které nám o hráčích poví zajímavé věci z několika úhlů pohledu.

Stejně jako u nejlepších střelců se nezaměříme na to, kolik si který hráč připsal asistencí, ale podíváme se především, kdo je jak aktivní v rámci přihrávek na střely, do jakých míst hráči přihrávají a odkud, protože to vše má na vstřelení branky vliv. Přihrávky totiž výrazně mohou ovlivnit střeleckou úspěšnost.

Jako u střeleckých statistik v tomto článku, zahrnujeme opět do našeho výčtu útočníky, kteří odehráli minimálně 250 minut při hře 5 na 5. Z toho nám vychází vzorek 171 hráčů.

Kdo nejčastěji přihrává?

Nejdříve se podíváme na to, kteří hráči mají na kontě nejvíc střeleckých přihrávek. Každá přihrávka donutí brankáře změnit pozici, a může tak ovlivnit šanci na jeho překonání. Už několikrát jsme zmínili, že střela ze slotu je mnohem nebezpečnější než mimo slot. V grafu níže tak zároveň s četností přihrávek můžeme pozorovat i kolik procent přihrávek míří do slotu.

Úplně nejčastěji si přihrávku na střelu připsal Antonín Honejsek, který jich vyslal za 60 minut 12,65. Těsně za ním se pak nachází dvojice Michal Birner a Petr Holík. Ti však mají vyšší procento přihrávek do slotu, když jsou oba nad 40 %. Víc než deset přihrávek za 60 minut pak má kromě zmíněné trojice dalších šest hokejistů. Nad 40 % jsou pak z první desítky nejčastějších asistentů kromě Birnera s Holíkem ještě Martin Hanzl a Lukáš Rousek.

Přihrávky do šance

Právě na přihrávky do slotu se zaměříme v následujících větách. Ty jsou za prvé mnohem těžší na zkompletování než přihrávky mimo slot, a za druhé po nich jsou většinou ty největší šance.

Mezi nejlepší v tomto ohledu patří David Tomášek ze Sparty, těsně následovaný Milanem Gulašem. Mezi nejlepší v počtu přihrávek do slotu patří opět i ty nejčastější nahrávači, tedy Birner s Holíkem a Honejskem. Je vidět, že jména hráčů, kteří nejčastěji najdou své spoluhráče právě v prostoru slotu, patří celkově mezi nejlepší útočníky, když většina z nich plní důležitou roli ve svém týmu.

Extraligové statistiky pak rozlišují několik druhů přihrávek. Patří mezi ně křižné přihrávky, přihrávky zpoza brankové čáry a přihrávky na střelu z první. Právě první dva typy jsou těmi nejnebezpečnějšími, protože brankáře nutí ve většině případů k velkému pohybu.

V rámci těchto nebezpečných přihrávek vyniká opět dvojice David Tomášek a Milan Gulaš. Tito dva patří k nejlepším v křižných přihrávkách do slotu, když si oba shodně připíšou 2,85 takových přihrávek za 60 minut. V součtu s přihrávkami zpoza branky má Tomášek na kontě 3,92 nebezpečných přihrávek a Gulaš 3,72. Více než tři přihrávky za 60 minut hry, které jsou buď přes osu hřiště nebo zpoza branky, si připíše také dalších šest útočníků.

Za brankou potom nejčastěji operují Jiří Polanský z Třince, Jan Hruška nebo Martin Růžička. Ti preferují tento prostor před hledáním křižných přihrávek.

Rychlý útok nebo forčeking?

Určitě zajímavé je i porovnání, za jakých herních situací hráči nacházejí své spoluhráče ve výhodných pozicích. Jednou z nejnebezpečnějších akcí je rychlý útok.

V tomto ohledu vynikají Lukáš Nahodil, Pavol Skalický nebo Lukáš Rousek. A opět zde najdeme hráče jako Hanzl, Holík či Honejsek. Tito borci dokážou najít cestu k přihrávce za jakékoliv situace.

Pokud se podíváme na nejlépe forčekující hráče, tak jsou v popředí Vojtěch NěmecPetrem Vampolou. Ale v nejlepší desítce jsou opět i Lukáš Nahodil, Michal Birner nebo Petr Holík.

Závěr

Díky dostupným statistikám můžeme docenit opravdu kvalitní dovednosti, které má například Milan Gulaš. Ten patří kromě svých střeleckých schopností i mezi nejlepší tvůrce hry. A tato data také potvrzují kvality Petra Holíka nebo Michala Birnera, o kterých vlastně ani nikdo nepochybuje. Ale taky objevují lehce přehlížené, přesto neméně kvalitní forvardy, kam patří David Tomášek či Antonín Honejsek.

Na rozdíl od střeleckých statistik, kde se mohla v popředí vyskytnout někdy překvapivá jména, v rámci přihrávek, tedy ve velké většině, patří k nejlepším opravdu kvalitní hráči. To může ukazovat na několik věcí.

  • Vypracovat si pozici k přihrávce je těžší než ke střele.
  • Slabší, respektive méně využívaní hráči mohou těžit z práce svých spoluhráčů, a proto se objevují ve statistikách střel.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz