Hokej v číslech: Slováček v extralize. Jak se mu daří po přestupu ze Vsetína?

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

V obraně začal hrát až od sezony 2017/18, takže útočné instinkty Ondřej Slováček nezapře. S pověstí ofenzivního zadáka ho také po postupu do extraligy přivedly České Budějovice. Jak se šestadvacetiletému bekovi v novém dresu daří?

Partneři Českého hokeje

Hodnocení, jak už jsme to mnohokrát zmiňovali, nemůže být samozřejmě komplexní. Ondřej Slováček nastoupil zatím jen do pěti utkání, což není pro analytické potřeby příliš velký vzorek.

Nějaká čísla už ale k dispozici máme. Začněme nejdřív těmi základními, které bývalý bek Vsetína zaznamenal v letošním ročníku.

V dresu Motoru si v pěti duelech připsal dvě asistence, osmkrát vystřelil na branku a v průměru odehrál 15 minut a 11 sekund za zápas.

Je tak pátým nejvytěžovanějším obráncem Jihočechů, zároveň má třetí nejvyšší poměr startů v útočném pásmu a třetí nejlehčí konkurenci protihráčových útočníků (43 %). Při hře 5 na 5 tak nemusel čelit největším hvězdám soupeřů.

Nejpilněji střílející obránce

Poznamenejme, že České Budějovice nevstoupily do úvodu sezony nejlépe a po pěti zápasech stále čekají na první vítězství. To se odráží i na statistikách mapujících střeleckou aktivitu týmu s tím či oním hráčem na ledě.

Vychází z nich, že Slováček patřil v rámci svého týmu spíše k horším. Svěřenci Václava Prospala s ním na ledě zaznamenali 42,6% podíl střeleckých pokusů (40:54) a 39,4% poměr pokusů ze slotu (13:20). V obou případech jde o třetí nejhorší hodnotu mezi sedmi obránci.

Na základě těchto čísel však není nutné dělat velké závěry: Budějovicím se nedaří jako týmu a pouze s Jakubem Suchánkem dokázal Motor svého soupeře přestřílet na střely ze slotu. Slováček tak není jediný s negativními čísly.

Pojďme se tak zaměřit na individuální statistiky. Vsetínský odchovanec je se šesti střelami při hře 5 na 5 nejčastěji střílejícím obráncem Motoru (společně se Suchánkem) a se stejným počtem přihrávek na střelecké pokusy rovněž nejčastěji nahrávajícím bekem Jihočechů na střely spoluhráčům.

Při rovnovážném stavu hráčů na ledě tak Slováček dokáže jak střílet, tak střely připravovat! 

Dodejme, že polovina jeho střel směřovala z nejnebezpečnějšího prostoru slotu. I v tomto ohledu kraluje budějovickému kádru.

Závěr

Můžeme tak konstatovat, že Ondřej Slováček i v extralize ukazuje svůj ofenzivní potenciál, který diváci na Lapači a dalších prvoligových stadionech roky sledovali.

Hůře se mu zatím daří v obranné činnosti: jako jediný budějovický hráč byl už u sedmi inkasovaných gólů (5 na 5) a i střelecké statistiky mluví v jeho neprospěch. To se však může s více výhrami a body zlepšovat.

Partneři VHK ROBE Vsetín

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz