Hokej v číslech: Smekáme před Jágrem! Opět patřil mezi nejlepší útočníky

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Jaromír Jágr. Legenda, neuvěřitelná persona, druhý nejproduktivnější hráč NHL v historii, držitel mnoha týmových i individuálních trofejí. Nejlepší hokejový hráč v naší historii letos zasáhnul už do svého 32. profesionálního ročníku a opět, jak už je zvykem, nezklamal. Opět patřil mezi nejlepší.

partneři českého hokeje

Vinou zranění stihl odehrát 38 utkání z dvaapadesáti, ovšem když nastoupil, na výkonech Rytířů to bylo hned znát.

V produktivitě jako takové se v gólech umístil na 29. místě, v bodování pak na 47. příčce. Kdyby odehrál i těch čtrnáct utkání, které musel vynechat, velmi pravděpodobně bychom ho našli mezi elitní dvacítkou v obou kategoriích.

Ale dost hypotéz. Za Jágra budou mluvit jiné individuální statistiky, které nám potvrdí to, že Jaromír Jágr i ve svém věku patřil mezi nejlepší útočníky extraligy.

Vynikající vliv na spoluhráče

Jestli v něčem byla po celou dobu jeho kariéry přednost, o které se tolik nehovoří, tak to byl vliv české osmašedesátky na své parťáky. Ať už to byla mladší verze Jágra v Pittsburghu nebo o dvacet let později na Floridě, vždycky Jágrovi spoluhráči hráli mnohem lépe než bez něj. Pro zajímavost: jeden zámořský analytik (CJ Turtoro) si dokonce dal tu práci, aby porovnal nejlepší hráče napříč historií (zde).

Potvrdilo se to i letos mezi Rytíři. Žádný jiný hráč v celé extralize nedokázal tak pozitivně ovlivnit své spoluhráče ve střelbě ze slotu na soupeřovu bránu, když byl daný hokejista (v tomto případě Jágr) na ledě.

Upustíme od té relativity vůči spoluhráčům, tudíž se zaměříme na to, se kterým hráčem na ledě daný celek produkoval nejvíce střel na soupeřovu bránu z předbrankového prostoru. Na prvním místě opět Jaromír Jágr. Jinými slovy: když byla česká legenda na ledě, Kladno vyslalo ze slotu hned 30,12 střel při přepočtu na 60 minut hry.

xxxxxHokej v číslech: Proč je důležité střílet ze slotu a kdo je v tom nejlepší?

Jaromír Jágr byl pak hned sedmým nejaktivnějším střelcem z onoho slotu, když při přepočtu na 60 minut hry vyslal z předbrankového prostoru 6,02 puků na soupeřovu bránu.

Jágr skutečně patřil mezi nejlepší útočníky v tomto oboru, což se projevilo i v získaných bodech za 60 minut hry, kde s hodnotou 2,1 obsadil velmi solidní pětadvacáté místo. Velmi dobře si vedl i v úspěšných vstupech do ofenzivní zóny, kde pouze dvacet jiných útočníků se dokázalo dostávat do útočné třetiny kluziště ještě častěji.

Hráčská karta

Pro zajímavost jsem vytvořil vizualizaci, které jsem se rozhodl dát název 'hráčská karta'. Ta zobrazuje různé statistiky daného hráče při hře pět proti pěti (vyjma bodů, jež jsou ze všech situací) a jsou porovnány pomocí percentilu mezi všemi hráči extraligy, kteří odehráli alespoň 50 minut.

Čím delší "linka", čím více světle modrá, tím lépe. Upozorňuji, že hodnoty nejsou odrazem hodnoty statistiky, nýbrž percentilu. Tudíž například Milan Gulaš (jakožto nejproduktivnější hráč) by měl ve statistice 'BODY' hodnotu 100.

Hodnoty v produktivitě a individuálních statistikách jsou přepočítány mezi útočníky a obránce zvlášť. Bylo by totiž nefér, abychom řadili beky do jedné skupiny s útočníky například ve vstřelených gólech za 60 minut hry.

Vysvětlivky naleznete v centru statistik, kde si následně můžete otevřit položku 'Legenda ke statistikám'.

Modrá jasně drtí negativní červenou, však? Je to jednoduchý, přehledný a jasný důkaz toho, že nejproduktivnější Evropan v historii NHL odehrál skutečně velmi dobrý ročník. Opět.

Chytrost

Ať už si o názorech českého hokejisty myslíte cokoliv, jeho hokejové myšlení se mu upřít rozhodně nijak nedá. Dokázal to už několikrát, ale největším důkazem jeho vysokého tzv. 'hockey IQ' je i to, že se jako jeden z mála hokejistů dokázal v NHL rychle adaptovat z hokeje, který se hrál na přelomu století v tzv. 'dead puck' éře, na styl hry po výluce, který téměř kompletně změnil podobu této hry, jak uvedl i například nedávno Tomáš Pacina, známý český skills kouč, v rozhovoru pro Hokejka TV.

A Jágr tuto svoji přednost opět znatelně prokazoval i v tomto ročníku. Moc dobře totiž ví, jak důležitá a mnohem efektivnější střelba ze slotu je oproti střeleckým pokusům mimo slot.

Střelecké pokusy Jaromíra Jágra při hře pět proti pěti.

Střelecké pokusy Jaromíra Jágra při hře pět proti pěti.

Jak už bylo zmíněno výše, Jágr skutečně patřil mezi nejaktivnější střelce z předbrankového prostoru, což nám dokazuje i tento obrázek.

Držitel dvou prstenů za vítězství v NHL z tohoto prostoru vstřelil hned sedm ze svých osmi branek při hře pět proti pěti.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Závěr

Jaromír Jágr kdysi pronesl, že by hokej rád hrál i v 50 letech jako Gordie Howe. V únoru oslavil 48. narozeniny, všem pochybovačům dokázal, že stále na nejvyšší českou hokejovou soutěž má, tudíž bychom se nedivili, kdyby se mu jeho přání skutečně podařilo splnit.

Byť zatím sám netuší, jestli do dalšího ročníku vůbec nastoupí. My však doufáme, že rozhodně ano! Jágr stále má co nabídnout a pokud by měl hrát opět za Kladno v Chance lize, předpokládáme, že by tam patřil vůbec k nejlepším útočníkům soutěže.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz