Hokej v číslech: TOP 5 nejlepších defenzivních útočníků

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Góly, asistence a body jsou hlavním vodítkem pro většinu fanoušků, díky čemuž ovšem bývají v zapomnění útočníci, kteří mají za úkol naopak odvádět tzv. černou práci. Tedy především zabránit inkasované brance, když naskočí na led. A někteří hráči tuto roli letos zatím zvládají vskutku skvěle.

O Kapku lepší hokej

Hned na začátek vás chceme upozornit, že následující žebříček není seřazen podle pořadí. Jednoduše jsme vybrali na základě hned několika podrobnějších statistik pět nejlepších útočníků, kteří si vedou nejlépe směrem do defenzívy.

Ona vybraná čísla, mezi kterými jsme porovnávali, jsme pozorovali ze hry pět proti pěti. Podmínkou bylo také to, že daný hráč musel v této situaci odehrát alespoň 100 minut.

Oscar Flynn (BK Mladá Boleslav)

Tento drobný útočník nedostává sice příliš příležitostí, je až 11. nejvyužívanějším útočníkem svého týmu při hře 5 proti 5, ovšem trenéři jej na kluziště mohli dosud posílat s klidným vědomím.

S žádným jiným hráčem na ledě totiž mladoboleslavský celek neutrpěl méně střel na svoji branku za 60 minut hry, a to jak ze slotu, tak i mimo něj, než s Oscarem Flynnem. 41,62 soupeřových pokusů je v rámci celé extraligy desátým nejlepším výsledkem.

A co víc? Flynn je hned druhý nejspolehlivější útočník napříč celou ligou v úspěšně kontrolovaných výstupech ze svého pásma za 60 minut.

Flynn je druhý nejspolehlivější útočník napříč celou ligou v úspěšně kontrolovaných výstupech ze svého pásma.

Dvacetiletý hráč odvádí vskutku velmi dobrou práci směrem do defenzívy, a nabízí se tak otázka, jestli by si od trenérů nezasloužil větší využití. Navíc se dá předpokládat, že výkony odchovance mladoboleslavského klubu budou ještě vzrůstat vzhledem k jeho stále nízkému věku.

Jan Mandát (HC Dynamo Pardubice)

Jestliže u výše zmíněného platilo, že patří k méně využívaným hráčům svého celku, tady už tomu není. Jan Mandát v průměru na zápas odehraje při hře pět proti pěti více než 14 minut, což jej řadí hned na třetí místo mezi všemi ofenzivními hráči Dynama. Zaslouženě.

Hokejista se zkušenostmi ze zámoří zatím absolvoval nejtěžší starty ze všech útočníků svého týmu, a i přesto vykazuje skvělá čísla směrem do obrany. I u tohoto hráče platí, že Pardubice s žádným jiným ofenzivním hokejistou na ledě neinkasovaly méně střel než s Mandátem.

Mimo jiné pouze tři hráči v celé lize, kteří dosud měli ještě těžší starty než pardubický útočník, dovolili soupeřovi méně střel ze slotu.

Tomáš Marcinko (HC Oceláři Třinec)

Slovenský hokejista zažívá vynikající ročník, momentálně si drží zisk více než jednoho bodu na zápas, avšak vynikající práci odvádí i směrem do defenzívy.

Tomáš Marcinko měl do dnešního dne sice až páté nejtěžší starty mezi útočníky svého týmu, ovšem vede si v nich vskutku na výbornou. S ním na ledě inkasoval Třinec pouhých 12,21 střel ze slotu na svoji kasu. Čtvrtý nejlepší výsledek v extralize. A pochopitelně první příčka mezi všemi útočníky Ocelářů.

Slovenský hokejista zažívá vynikající ročník.

Prvenství v rámci svého týmu patří jednatřicetiletému hokejistovi také v pokusech soupeřova celku (CA/60) na třineckou branku. Navíc každý hráč, který s Marcinkem nastoupil, svého soka přehrával více než bez něj (CF% Rel). Jednodušeji řečeno, Marcinko dělá své spoluhráče nebezpečnějšími.

Rostislav Olesz (HC Olomouc)

Sedmička draftu NHL z roku 2004 patří mezi nejzkušenější borce na české scéně a na ledě je to znát. Rostislav Olesz se až letos stal hráčem Olomouce, kde zatím předvádí velmi dobré výkony především směrem dozadu.

Moravský celek inkasoval pouhých 0,82 branek za 60 minut hry s Oleszem na ledě. Třetí nejlepší výsledek napříč celou extraligou. Jinými slovy lze říct, že Olomouc obdržela pouze jeden gól při hře pět proti pěti, u kterého byl právě bývalý útočník Vítkovic.

Olesz předvádí velmi dobré výkony především směrem dozadu.

42,41 pokusů za 60 minut hry a 14,82 střel z nebezpečného prostoru za šedesát minut hry na olomouckou bránu jsou shodně druhým nejlepším výsledkem mezi všemi útočníky Olomouce.

Jakub Strnad (Rytíři Kladno)

Kapitán Rytířů sice není součástí formace Jaromíra Jágra, přesto vykazuje skvělé statistiky v obranné činnosti. 

Čtvrté nejtěžší starty mezi všemi útočníky svého celku, a přesto s žádným jiným hráčem na ledě Kladno neinkasovalo méně pokusů ze slotu i mimo něj mezi své tři tyče. V relativním přepočtu vůči spoluhráčům v Corsi je hned na druhém místě. Nebezpečnějšími své spoluhráče dělá pouze už jen jedinečný a legendární Jágr.

1,42 inkasovaných gólů za šedesát minut při hře pět proti pěti s Jakubem Strnadem na hrací ploše je sedmý nejlepší výsledek v celé extralize.

Další adepti:
R. Bukarts (Vítkovice), R. Kousal (Pardubice), L. Nahodil (Olomouc), R. Pavlík (Mountfield HK), T. Plekanec (Brno), J. Schleiss (Vítkovice), J. Smejkal (Sparta)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz