Hokej v číslech: Úkaz Matyáš. Proč je překvapivou oporou defenzívy Ocelářů?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Jestli se říká, že v play off vyletí ti, o kterých do té doby nebylo tolik slyšet, u obránce třineckých Ocelářů Jakuba Matyáše to platí dvojnásob. V základní části totiž neodehrál za Třinec ani jedno utkání, ve vyřazovací části ale vynechal zatím jen jeden duel a Václav Varaďa si může mnout ruce. Matyáš hraje víc než dobře. Co říkají o jeho výkonech statistiky?

Zlatá hokejka

Zaprvé. Jakub Matyáš se nebojí přitvrdit. V dosavadním průběhu Generali play off TELH rozdal už 15 hitů, společně s Martinem Adamským figuruje v této statistice na prvním místě mezi všemi Oceláři. Průměrně na jedno utkání uštědří Matyáš soupeřům téměř dva hity (přesně 1,88).

K tomu přidal sedm zblokovaných střel a čtyři plusové body do tabulky pravdy. Tohle všechno mu dává do statistiky zvané Radegast index dohromady 26 bodů, což je nejvíc ze všech hráčů, kteří v letošním play off ještě pokračují. Před ním jsou momentálně už jen obránce Lukáš Derner (31) a útočník Jaroslav Vlach (28) z Liberce (viz ZDE).

Z hráčů, kteří v letošním play off ještě pokračují, má Matýš nejlepší Radegast index.

Navzdory tvrdé hře hraje Matyáš zatím nesmírně čistě. Na trestnou lavici musel v dosavadním průběhu vyřazovací části jen jednou jedinkrát, a to ve třetím čtvrtfinále proti Pardubicím. Čistěji hraje už jen Milan Doudera, jehož rozhodčí ještě nemuseli vylučovat ani jednou (viz ZDE). 

Matyáš byl celkově u sedmi vstřelených gólů Třince, třikrát byl na ledě, když skóroval soupeř. Mezi všemi zadáky slezského celku mu v tomto ohledu patří druhé místo. Na prvním je jeho parťák Tomáš Linhart, jenž byl u stejného počtu vstřelených gólů jako Matyáš, ale jen u jednoho soupeřova.

Čistě, ale tvrdě. Matyáš rozdal 15 hitů, na trestné lavici byl ale jen jednou.

Přerovskému odchovanci se daří zejména ve hře pět na pět. S ním na ledě si Třinec dokáže v této herní situaci vytvořit v přepočtu na 60 minut 15,52 šancí (střela z tzv. slotu, prostoru okolo branky), což je mezi třineckými hráči, kteří v letošním play off odehráli alespoň 100 minut, druhý nejlepší počin. Lépe je na tom už jen Jiří Polanský (16,64).

V porovnání s ostatními beky Ocelářů je pak nejlepší i podílu všech střel, které míří mezi tři tyče během hry pět na pět (viz ZDE). Když Matyáš přeskočil mantinel, Oceláři vystřelili na branku 87 střel, soupeři na tu třineckou 75. Procentuální podíl střel na branku pro tým? 53,70.

Není proto asi překvapivé, že Varaďa na zadáka, který v základní části aktuálního ročníku hrál za prvoligový Frýdek-Místek (30 utkání) a druholigový Nový Jičín (7 utkání), v rovnovážném stavu hráčů na ledě hodně sází. V průměru na jedno střetnutí stráví Matyáš ve hře pět na pět 18 minut a 17 vteřin. Nikdo (!) jiný z Ocelářů není vytěžovanější (viz obrázek výše).

Bodově se do statistik zapsal zatím pouze jednou, když se v prvním semifinálovém duelu asistencí podílel na vítězné trefě Jiřího Polanského. Z předchozích řádků ale asi jasně vyplývá, že body nejsou to, proč si ho Oceláři tak cení. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz