Hokej v číslech: Vítkovice proti Spartě? Bartošák vs. venkovní tým

Foto: Facebook HC VÍTKOVICE RIDERA

Tak konečně. Základní část je za námi a příštích několik týdnů nás čeká nejnapínavější období Tipsport extraligy. Pojďme se podrobněji podívat na souboj Vítkovic a Sparty. Který tým má lepší statistiky, komu chytají lépe brankáři a kdo je nebezpečnější v přesilovkách?

Jágr Chance liga

Brankáři

Patrik Bartošák, HC VÍTKOVICE RIDERA
47 GP, 26 výher, 21 proher, 93.53 %, 2.17 GAA, 1 nula

Výhodu v brankovišti mají Vítkovice, však můžou využít svoji největší zbraň v podobě Patrika Bartošáka. Reprezentační gólman podruhé v řadě ovládl s 93,53% úspěšností zákroků individuální brankářskou statistiku (mezi gólmany s 1100 minutami). Vysoko je i v dalších statistikách – jako příklad uveďme například 90,62% úspěšnost proti střelám ze slotu, v níž je téměř o dvě procenta lepší než jeho nejbližší pronásledovatel. 

Matěj Machovský, HC Sparta Praha
45 GP, 25 výher, 20 proher, 91.74 %, 2.48 GAA, 6 nul

První zápasy play off v dresu Sparty zažije Matěj Machovský. I tomu se podařilo v rámci extraligy dosáhnout na jedno prvenství – připsal si 6 čistých kont, nejvíce v extralize. Jinak ovšem zažil svoji skoro ve všech statistikách nejhorší extraligovou sezonu. S 91,74% úspěšností mu patří sedmá příčka, s průměrem 2,48 inkasovaných gólů za zápas je pak dokonce jedenáctý. 

Hvězdy

Ondřej Roman, HC VÍTKOVICE RIDERA
Nabízel se také Jakub Lev nebo Rostislav Olesz, pomineme-li zřejmě nejdůležitějšího hráče týmu Patrika Bartošáka, nakonec jsme ale za hlavního tahouna Vítkovic označili Ondřeje Romana. A není se co divit, však třicetiletý útočník zaznamenal v letošní sezoně své nejlepší bodové maximum od návratu z KHL (40 bodů) a stejně jako v sezoně 2016/17 vyhrál kanadské bodování týmu. V rámci celé extraligy pak skončil osmý.

Lukáš Pech, HC Sparta Praha
Výběr na straně Pražanů byl podstatně lehčí – Lukáš Pech jako jediný ze sparťanů překonal hranici 30 bodů (15+20) a skončil třináctý v kanadském bodování extraligy. S bohatými zkušenostmi pak bude bezpochyby lídrem Sparty v play off, vládne navíc také pokročilým statistikám (54,77% Corsi a 58,08% poměr střeleckých pokusů ze slotu).

Foto: hcsparta.cz

Tajná zbraň

Petr Šidlík, HC VÍTKOVICE RIDERA
Odchovanec Jihlavy si vyzkoušel extraligu už v sezoně 2014/15 za Karlovy Vary, poté hrál za Chomutov, ale plnou dávku 52 utkání absolvoval až letos v dresu Ridery. A pětadvacetiletý zadák se ihned stal klíčovým hráčem Moravanů. S 15 body byl nejproduktivnějším obráncem týmu Jakuba Petra, a byť na pokročilých statistikách musí ještě zapracovat, s průměrným časem 19 minut a 15 sekund za zápas je druhým nejvytěžovanějším bekem Vítkovic.

Jaroslav Hlinka, HC Sparta Praha
Dvaačtyřicetiletý veterán už nebude patřit mezi opory Sparty, hrát ale pořád ještě umí a se svými bohatými zkušenostmi může být tajnou zbraní Pražanů. Koneckonců to byl on, kdo dvěma góly otevřel gólový výčet v posledním zápase základní části proti Liberci. Celkově nasbíral v posledních dvou duelech tři body a vyhrál 51,11 % vhazování.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Co je třeba zlepšit?

Defenzivu a přesilovku (HC VÍTKOVICE RIDERA)
Statistiky mluví jasně – 62,35 inkasovaných střeleckých pokusů za 60 minut a 25,6 střeleckých pokusů ze slotu za 60 minut jsou jednoznačně nejhorší hodnoty v celé extralize. S 14,16% využitím přesilovek jsou pak Vítkovice čtvrtým nejhorším celkem extraligy, osmkrát (nejvíce v extralize) pak dokonce při vlastní početní výhodě inkasovali.

Domácí bilanci a brankoviště (HC Sparta Praha)
O domácí mizérii Sparty jsme už psali i v samostatném článku. Od té doby svěřenci Uweho Kruppa z osmi domácích zápasů čtyřikrát vyhráli, včetně tří posledních duelů v O2 areně. Série sice začíná ve Vítkovicích, možné rozhodující duely se ale budou hrát v Praze. 

Co je třeba udržet?

Úspěšnosti a oslabení (HC VÍTKOVICE RIDERA)
Už i o výkonech Vítkovic jsme psali a často jsme při tom zmiňovali úspěšnosti střelby a zákroků. Se součtem 102,7 % jim patří první příčka, průměr je přitom těsně nad stovkou. Pro úspěch v play off tak Vítkovice potřebují vysoké úspěšnosti udržet, vzhledem k horší defenzivě zejména tu brankářskou. Dobré výkony jsou pak potřeba zachovat i při oslabení, kde jsou Moravané momentálně třetí nejlepší (86,19 %).

Venkovní bilanci a přesilovku (HC Sparta Praha)
První dva zápasy se, jak už bylo zmíněno, hrají ve Vítkovicích a bezpochyby určí ráz celé série. Naštěstí pro sparťany se jim venku v základní části dařilo – s 42 body ve 26 utkáních byli na venkovních kluzištích třetím nejúspěšnějším klubem. Jak už bylo řečeno, Vítkovice hrají dobře v oslabení. Sparta má s 16,75 % pátou nejlepší přesilovku a v předkole se jí bude hodit.

Tváří v tvář

Bilance z posledních 10 zápasů: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (4 výhry, 6 porážek, 11 bodů), 
HC Sparta Praha (5 výher, 5 porážek, 13 bodů).

Úspěšnost přesilovek: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (14,16 %), 
HC Sparta Praha (16,75 %).

Úspěšnost oslabení: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (86,19 %), 
HC Sparta Praha (82,88 %).

Skóre ze základní části: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (142:131, +11), 
HC Sparta Praha (140:140, 0).

Střely na branku za 60 minut PRO: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (26,76 střel), 
HC Sparta Praha (28,38 střel).

Střely na branku za 60 minut PROTI: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (33,88 střel), 
HC Sparta Praha (29,59 střel).

Úspěšnost střelby: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (10,10 %), 
HC Sparta Praha (9,40 %).

Úspěšnost zákroků:
HC VÍTKOVICE RIDERA (92,60 %), 
HC Sparta Praha (91 %).

Úspěšnost vhazování: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (47,58 %), 
HC Sparta Praha (51,86 %).

Trestné minuty: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (541 TM), 
HC Sparta Praha (711 TM).

Úspěšnost v nájezdovém rozstřelu: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (4 výhry, 2 porážky), 
HC Sparta Praha (2 výhry, 1 porážka).

Počet zblokovaných střel: 
HC VÍTKOVICE RIDERA (654 SB), 
HC Sparta Praha (540 SB).

Foto: Facebook HC Sparta Praha

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz