Hokej v číslech: Výkonnostní skok! Pšenička se stává lídrem

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Je mu dvaadvacet, přišel tedy pravý čas, aby Tomáš Pšenička převzal v Chance lize roli lídra. Povedlo se. Jeho letošní výkony jsou parádní a vysloužil si pozici prvního centra vedle Michala Trávníčka a Jiřího Severy.

Partneři Českého hokeje

Nejprve se podíváme na základní statistiky: v sedmi zápasech pomohl Ústí nad Labem hned osmi body (2+6).

Už to samo o sobě je pěkné.

Ale co teprve, až se ponoříme do rozšířených statistik!

Tomáš Pšenička byl v rovnovážném stavu u pěti vstřelených a jen u dvou inkasovaných gólů. Když byl na ledě, Slovan dostal jen 1,59 branky za 60 minut (v tomto ohledu jsou v Ústí lepší jen Jiří Severa a Štěpán Havránek).

Současně pak Severočeši dali za 60 minut hned 3,98 gólu (tady je taky lepší Severa, spolu s ním ještě Michal Trávníček).

V čem už Pšenička nemá ve svém týmu konkurenci, to je Corsi. S ním na ledě mělo Ústí nad Labem 60 střeleckých pokusů, kdežto soupeř jen 56. Je ohromný rozdíl, když Pšenička je, nebo není na ledě – vůči průměrnému spoluhráči má o 12,45 % vyšší podíl střeleckých pokusů pro.

Nabízí se otázka – není to tím, že by Pšenička měl v týmu ofenzivní roli a trenéři ho nasazovali v podstatě jen na buly do útočného pásma? 

Ne. Naopak! V útočné třetině začíná sotva 20 procent svých střídání. Ke střelám se tedy většinou teprve musí probojovat.

Zkrátka a dobře, při hře pět na pět je mladý sparťan prostě skvělý. A co speciální formace? No, to je taky paráda. Vytížený je v přesilovkách, kde získal tři body, i v oslabení, které má Slovan poměrně slušné.

V čem dalším Pšenička vyniká? V sedmi zápasech dohromady vystřelil hned 20x na branku (to je nejvíc z týmu). V počtu bodů za šedesát minut hry (4,59) je také nejlepší v týmu. A v rámci pravidelně nastupujících hokejistů v Chance lize je potom šestý.

Není divu, že ho ústečtí trenéři v posledních zápasech začali hodně vytěžovat: Pšeničkův ice time nyní přesahuje osmnáct minut. Na startu ročníku přitom jeho čas na ledě odpovídal útočníkovi třetí formace. Teď patří k oporám.

Partneři HC Slovan Ústí nad Labem

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz