Hokej v číslech: Zápas o všechno. Koho favorizují statistiky?

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Kdo s koho. Jediný zápas rozhodne o tom, které týmy si extraligovou účast vybojují i na příští ročník a který si vytáhne pomyslného černého Petra. Litvínov hostí v závěrečném kole základní části Kladno!

partneři českého hokeje

A jak se na utkání o bytí a nebytí dívají statistiky?

Než si na tuto otázku odpovíme, musíme si stanovit, jaké statistiky si vybereme a jak na ně budeme pohlížet.

Pojďme se nejprve podívat na statistiky obou týmů za posledních deset utkání, poté ve vzájemných zápasech a následně v domácích duelech v případě Litvínova a venkovních duelech v případě Kladna. Nezapomeneme samozřejmě ani na speciální formace.

Posledních deset utkání

Hokejisté Litvínova na tom jsou v posledních deseti utkáních o něco lépe – vyhráli čtyřikrát a celkem zaznamenali 14 bodů, zatímco Kladno pouze třikrát a získalo 10 bodů.

Mírná převaha Vervy při hře 5 na 5 je znatelná i na poměrech střeleckých poměrů (CF %) a střeleckých poměrů ze slotu (sCF %), výrazný rozdíl je pak znatelný u gólů (GF %). Podívejte se ↓

Je však nutné říci, že u statistiky sCF % je mezi oběma týmy minimální rozdíl – Rytíři dokonce zaznamenávají více střeleckých poměrů ze slotu než Severočeši (ale také jich více inkasují).

Litvínov se však může spolehnout na vyšší úspěšnosti – s hodnotou 101,8 % (10,6 % střelby a 91,2% zákroků) značně převyšuje kladenský součet 99 % (9,3 % a 89,7 %).

Ve speciálních formacích, přesilovkách oslabeních, je situace poměrně jednoznačná. Vervě se vede lépe v početních výhodách, zatímco Středočechům v početních nevýhodách. Přesvědčit se můžete sami.

Vzájemné zápasy

Litvínov a Kladno se v letošním ročníku střetly třikrát, dvakrát z toho v Kladnu, a pokaždé zvítězili hráči v černožlutém. Říjnové utkání rozhodl v prodloužení Jakub Petružálek, na začátku prosince vyhrál Litvínov na domácím ledě 4:1 a na konci ledna zvládl přestřelku na ledě Rytířů poměrem 5:3.

Potvrzují dominanci Litvínova i statistiky?

Samozřejmě, a to poměrně emfaticky. Ve střeleckých poměrech ze slotu (sCF %) vyhrávají svěřenci Jiřího Šlégra se 60% podílem, v tom gólovém pak zaznamenávají více než 70 procent. Kladno přestříleli ve všech třech zápasech, pokaždé minimálně o šest střel (šest, sedm a devět).

Lépe ve střeleckých statistikách na tom jsou Litvínovští ve speciálních formacích, i když kvůli horším úspěšnostem dali v přesilovkách méně gólů a v oslabení jich více inkasovali.

Domácí zápasy Litvínova

Verva ve 25 domácích utkáních zaznamenala 37 bodů, a nachází se tak na 11. místě extraligy. Podobnou formu mají Litvínovští i v posledních deseti domácích zápasech – se čtyřmi výhrami a 13 body jsou v tabulce dvanáctí.

Ze statistik při hře 5 na 5 a speciálních formací je patrné, že Litvínov hraje o trochu lépe, než jak výsledky napovídají, žádná hitparáda to ovšem také není.

Venkovní zápasy Kladna

Naštěstí pro Severočechy se Kladnu na venkovním ledě daří ještě hůře. S 18 body ve 25 duelech je beznadějně poslední, v posledních deseti utkáních na kluzištích soupeřů pak partě Jaromíra Jágra s osmi body náleží předposlední pozice.

S výjimkou výborné hry v přesilových hrách se Kladenští nacházejí na dně. Zejména pak při hře 5 na 5, kde se ve střeleckých a gólovém podílu pohybují těsně kolem či pod hranicí 40 procent.

Závěr

Koho tedy favorizují statistiky?

  • Litvínov zaznamenává v posledních deseti utkáních vyšší střelecké úspěšnosti a zejména vyšší gólový poměr než Kladno. Podíl na tom mají i vyšší úspěšnosti střelby a zákroků Vervy.
  • Rytíři si za dané období vedou lépe v oslabení, Litvínov zase v přesilovkách.
  • Litvínov vyhrál všechny tři vzájemné zápasy v letošní sezoně a předváděl dominantní hru. Je ale potřeba dodat, že jde o malý vzorek.
  • Verva má rovněž výhodu domácího prostředí, kde se jí daří lépe než Kladně ve venkovních zápasech.

Můžeme tedy říci, že na základě porovnávaných statistik budou do dnešního střetnutí vstupovat jako favorité hráči Litvínova.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz