Hokej v číslech: Zbystřete! Chance liga má novou hvězdu

Foto: Martin Pavlík, hc-vsetin.cz

Ještě v minulé sezoně hrál v útoku, pak ho trenéři kvůli marodce (původně dočasně) přesunuli do obrany. Osvědčil se a už tam zůstal. A letos je Ondřej Slováček možná nejužitečnějším bekem Chance ligy.

Nový fanshop

„Cítím se perfektně, mám hodně prostoru. Zezadu mám přehled a vidím, kam můžu rozehrát. Jsem spíš typ bruslivějšího než silového hráče, a tak mi sedí mít více prostoru a přehledu nad hrou," líčí Slováček v rozhovoru na klubovém webu.

V čem všem vyniká?

No, bude to dlouhý seznam...

Nejvíc bije do očí jeho úžasná statistika plus/minus. Slováček má po třinácti zápasech sedmnáct plusových bodů! Jen pro srovnání: druhý nejlepší vsetínský hráč Vít Jonák je na +10.

V rovnovážném stavu byl hned u 22 vstřelených branek a jen u pěti obdržených, což dává 81% poměr. Z pravidelně nastupujících hráčů mají tento poměr (tzv. GF%, viz tady) lepší pouze Jiří Doležal (92 %), Aleš Pavlas (86 %), Pavel Pýcha (84 %) a Martin Kehar (83 %). Nikdo ale nebyl u tolika vstřelených branek jako Slováček. 

V rovnovážném stavu byl hned u 22 vstřelených branek a jen u pěti obdržených.

Vsetínský obránce je díky tomu hodně vidět v kanadském bodování. Zatím se může chlubit bilancí 3+7. Více bodů zatím mají jen dva jiní beci: Jan Novák (1+10) a Žiga Pavlin (4+8).

I v počtu primárních bodů (tj. gólů a prvních asistencí) je Slováček třetí, místo Nováka se ale mezi něho a Pavlina vklínil kladenský Jiří Říha. Rovněž v přepočtu produktivity na 60 minut hry se drží vysoko: v první pětce. Zajímavé přitom je, že většinu svých startů začíná v obranném pásmu. Sbírání bodů má kvůli tomu ztížené.

Slováček dal už dva vítězné góly: v sobotu rozhodl prodloužení se Slavií a v pondělí udeřil v nastaveném čase proti Přerovu.

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Na výborných výkonech Slováčka mají pochopitelně vliv i spoluhráči. V obranné dvojici hraje se spolehlivým Jakubem Teperem a nejčastěji spolu kryjí záda ofenzivním hvězdám Antonínu Pechancovi, Luboši Robovi a Vítu Jonákovi, kteří se drží v TOP 10 kanadského bodování. Tahle lajna táhne Vsetín, který je momentálně čtvrtý.

Je jasné, že Slováček dostává na ledě hodně prostoru – s ice timem 21:28 je nejvytíženějším hráčem týmu. V rámci Chance ligy to ale závratné číslo není, hned deset obránců se na led dostává ještě častěji (nejvíc Brendon Nash, 24:22). 

Trenéři na Slováčka sázejí ve všech herních situacích: 17 % svého ice timu tráví v přesilovkách a 15 % v oslabení. A asi nebude důvod Slováčkovu roli ve speciálních týmech měnit: vždyť má Vsetín v lize nejlepší přesilovky (21,43 %) a druhé nejlepší oslabení (89,71 %).

S ice timem 21:28 je nejvytíženějším hráčem týmu.

Na začátku článku jsme upozorňovali, že seznam toho, v čem Slováček vyniká, bude dlouhý.

A ještě nekončí!

Slováček zblokoval druhý nejvyšší počet střel (24) ze všech prvoligových hráčů (víckrát padl do střely – 35x – Martin Vágner). Dále je vhodné zmínit, že se Slováček nedopouští zbytečných faulů. Zatím si odseděl pouze dvanáct trestných minut. 

Hluchá místa ve Slováčkových statistikách se hledají těžko. Možná by mohl častěji  "trefovat zařízení". Z 56 střel jich letělo mimo branku jedenáct, dalších 23 pak zblokoval soupeř. 

Ale to je pouze jedna z mála věcí (a ještě k tomu drobnost), která se zatím dá Slováčkovi vytýkat.

Zdá se, že Chance liga objevila novou hvězdu.

TOP 10 hráčů ve statistice +/-

1. Ondřej Slováček (VHK ROBE Vsetín), +17
2. David Gilbert (ČEZ Motor České Budějovice), +13
2. Pavel Pýcha (ČEZ Motor České Budějovice), +13
4. Žiga Pavlin (ČEZ Motor České Budějovice), +12
4. Karel Plášil (ČEZ Motor České Budějovice), +12
6. Jiří Doležal (HC Slavia Praha), +11
7. Martin Novák (ČEZ Motor České Budějovic), +11
8. Vít Jonák (VHK ROBE Vsetín), +10
8. Luboš Rob (VHK ROBE Vsetín), +10
10. Jakub Babka (ČEZ Motor České Budějovice), +10

Foto: hc-vsetin.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz