Hokejistky ve Finsku zklamaly: Zaostávali jsme ve všem, štve Nováka

Foto: Martin Mašek

Na úvod sezony to byla pořádně náročná prověrka a české hokejistky v ní pohořely. Na turnaji ve finském Vierumäki nevyhrály ani jeden zápas a skončily jednoznačně poslední. „Nenavázali jsme na naše výkony z mistrovství světa,“ mrzí trenéra české ženské reprezentace Petra Nováka.

NHL 20

„Jsme v podstatě na začátku sezony, což ale není výmluva. Takhle to mají všechny týmy. Pod dojmem zápasů z posledního turnaje jsme tomu asi nedali to, co ostatní,“ tuší Petr Novák.

„Mrzí mě to, ale zaostávali jsme ve všem. Na výkony z mistrovství světa se nám nepodařilo navázat. Některé hráčky jsme na turnaj nepozvali schválně. Chtěli jsme vyzkoušet i jiné hráčky, ale to nás neomlouvá. Ukázalo se, že některé holky se zkrátka o místo v základním kádru reprezentace neumí porvat,“ konstatuje.

Finky nás předčily úplně ve všem

Češky hned na úvod schytaly devítigólový výprask od finských soupeřek. „Finky byly hlavní favoritky. Pro některé hráčky to byl hned první ostrý zápas sezony bez přípraváků a hned v prvním střídání jsme dostali gól. Na videu jsme přitom upozorňovali na to, jakým stylem Finsko vstupuje do zápasů. Nebyli jsme mentálně připraveni. Finky výborně bruslí, mění místa, rychle střídají. Předčily nás úplně ve všem, vůbec jsme je nezachytili,“ přiznává.

Ve druhém utkání s Japonskem se Češkám nepodařilo skórovat, prohrály tak 0:2. „Byla to klasika. Pokud se proti Japonkám neprosadíte, strojově brání. Jsou urputné a zodpovědné. Tohle nám dělalo problém i loni, kdy jsme je porazili. Teď nám to nevyšlo,“ pokračuje Petr Novák.

Proti Japonkám přišla dvouminutovka hrůzy

Na Japonky narazil český výběr i na závěr turnaje a znovu prohrál, tentokrát 3:6. „Druhý zápas byl ovlivněn zraněním gólmanky, která odstoupila. Prohrávali jsme 0:2, ale dokázali jsme srovnat. Rozhodla dvouminutovka ve třetí třetině, kdy jsme zbytečnými chybami nabídli soupeřkám tři góly. Za stavu 3:5 jsme odvolali brankářku, dvě minuty jsme nepustili Japonky z pásma, ale sekundu před koncem nám to spadlo do prázdné,“ popisuje.

Ještě předtím české hokejistky nestačily na Rusky, kterým podlehly rozdílem pěti branek v poměru 1:6. „Rusky mají nového trenéra a trochu změnily styl hry. Hrají na dlouhou přihrávku, což jsme nebyli schopni pokrýt. Trénují od půlky července a bylo to znát. Jsou šest týdnů na ledě, zatímco naše holky čtrnáct dní. Je jasné, že ani individuální příprava hráček v zahraničí nemůže zcela nahradit týmovou přípravu. V zimě tak budeme makat, abychom byli lépe připraveni na mistrovství,“ hlásí Novák.

České hokejistky se znovu sejdou až před listopadovým turnajem v Rusku, kde je čeká konfrontace s domácí reprezentací, Švýcarskem a Německem.

Výsledky českých utkání na turnaji EHT ve Vierumäki

Česko – Finsko 2:9 (1:4, 1:4, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Přibylová, 38. Křížová (Vanišová) – 1. Karvinenová (Tulusová, Nieminenová), 3. Nieminenová (Savolainenová), 7. Liikalaová (Nilssonová, Valkamaová), 10. Karvinenová (Tulusová), 22. Kuoppalaová (Savolainenová, Laitinenová), 22. Hakalaová (Niskanenová, Holopainenová), 40. Nieminenová (Tulusová, Hiirikoskiová), 40. Liikalaová (Karppinenová), 59. Rantalaová (Vainikkaová).
Česko: Škodová – Zíková, Horáková, Kovářová, Škrdlová, Tejralová, Zedníková, Martinů, Horálková – Lorencová, Dýcková, Mašková – Přibylová, Patočková, Lédlová – Mills, Mlýnková, Jůzková – Pejzlová, Vanišová, Křížová.

Česko – Japonsko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Miuraová (Takaová, Kubová), 60. Toková (Šigaová).
Česko: Zechovská – Zedníková, Horálková, Tejralová, Seroiszková, Kovářová, Škrdlová, Zíková, Horáková – Martinů, Patočková, Lédlová – Mills, Mlýnková, Jůzková – Vanišová, Pejzlová, Křížová – Lorencová, Dýcková, Mašková

Rusko – Česko 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Dobrodějová (Mezencevaová), 12. Bratiševová (Šochinaová, Provorová), 29. Pirogová (Šochinaová), 46. Sosinaová (Djupinaová), 52. Savoninaová (Kulišová), 56. Bratiševaová (Štarjovaová, Pirogová) – 19. Kovářová (Pejzlová, Vanišová).
Česko: Zechovská – Horáková, Zíková, Škrdlová, Kovářová, Seroiszková, Tejralová, Horálková, Zedníková – Martinů, Patočková, Lédlová, Mills, Mlýnková, Juzková – Vanišová, Pejzlová, Křížová – Lorencová, Dýcková, Mašková.

Japonsko – Česko 6:3 (2:0, 0:1, 4:2)
Branky a nahrávky: 2. Šiganová (Fudžimotová), 9. Miurová (Kubová), 43. Toková, 44. Suzukiová, 44. Kubová, 60. Šiganová (Miurová) – 26. Vanišová (Pejzlová, Kovářová), 42. Lédlová (Křížová), 50. Lédlová (Patočková).
Česko: Zechovská (20. Škodová) – Seroiszková, Horálková, Kovářová, Škrdlová, Zedníková, Zíkova, Horáková, Martinů – Vanišová, Pejzlová, Křížová – Mills, Mlýnková, Jůzková – Přibylová, Patočková, Lédlová – Lorencová, Dýcková, Mašková

Konečná tabulka turnaje EHT ve Vierumäki

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Finsko 4 4 0 0 0 19:5 12
2. Rusko 4 2 0 0 2 10:8 6
3. Japonsko 4 2 0 0 2 9:8 6
4. Česko 4 0 0 0 4 6:23 0

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz