Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

V oblasti dovedností český hokej hodně zaspal, teď se snaží tohle manko dohnat. Odborníci silně apelují na rozvoj skills u hráčů už dobu před koncem žákovských let, svaz klade čím dál větší důraz i na vzdělávání trenérů. Co na téma dovedností padlo v rámci hokejového fóra Kabina?

Na hokejisty staršího žákovského věku se upíná projekt Výchova talentované mládeže. Jeho hlavní trenér Milan Razým v prezentaci zmínil, že v uplynulé sezoně jím prošlo téměř sedm stovek hráčů – konkrétně 338 mladíků kategorie U15 a 345 kategorie U14 –, kteří na akce přijeli z více než 80 klubů. 342 hráčů kategorií U13 až U15 navíc prošlo novým testováním.

Projekt by měl v nadcházející sezoně projít určitými změnami, tou hlavní by mělo být oddělení zápasové a tréninkové části.

Pokud Razýmův návrh projde, tréninky se tentokrát budou konat v pracovních dnech odpoledne, od září do prosince je počítáno se čtyřmi termíny. Aby mohli svazoví trenéři akce obsáhnout, v pondělí vždy navštíví sedm krajů a v úterý zbylých sedm.

„Velká změna je v tom, že chceme, aby se tréninkových kempů zúčastnili všichni trenéři žákovských týmů daného pořádajícího klubu. Chceme se zaměřit jak na velké, tak na malé kluby,“ zmínil Razým s tím, že na akcích budou nadále vítáni i trenéři z okolních klubů.

Vzhledem k počtu akcí se tréninky můžou dostat do 56 klubů, a to už je číslo, které může při aktivitě trenérů znamenat slušný zásah. Do programu kategorie U14 by se ideálně měli zapojit kluboví trenéři mladších žáků, ke kategorii U15 pak trenéři starších žáků. Každé odpoledne bude čítat jednotky na ledě i na suchu a také trenérský seminář.

Zápasy mají probíhat o nedělích, a to nikoli mezi výběry dvou krajů, ale nově formou miniturnajů. Na každý turnaj dorazí hned čtyři krajské výběry, po dopoledních duelech dvou párů budou následovat souboje o třetí místo mezi poraženými a finále mezi vítězi.

Na tréninkové kempy by mohly pořádající kluby dodat i pět svých hráčů a jednoho brankáře, ti tak získají cenné poznatky mezi elitními talenty příslušného kraje. Na utkání pak budou přednostně nominováni hráči, kteří se zúčastnili tréninkových kempů.

Všichni pozorovatelé budou v novém roce společně tvořit nominace na turnaje Západ–Střed–Východ i utkání Západ–Východ. Milan Razým by k tomu pro hokejisty kategorie U15 rád připravil i první mezistátní utkání, která už se dříve hrála; čeští mladíci takto potkávali Slováky a výběr ze Švédska.

Na starší hráče se v loňském ročníku zaměřily premiérové skills kempy pro hokejisty ze širších kádrů mládežnických reprezentací U16 a U17. Dvě třetiny z nominovaných objezdily všech pět akcí, trenéři tak pracovali s poměrně stabilní skupinou.

Manažera skills koučů Českého hokeje Miroslava Přerosta ale překvapily poměrně velké kvalitativní rozdíly mezi hráči. „Nemáme zatím dlouhodobě vysledované, proč to tak je. Můžeme se dohadovat, jestli je to otázka talentu nebo daleko většího zájmu konkrétních klubů o tyto činnosti,“ nadhodil.

Pointou projektu ovšem je, aby hráči nabyté poznatky využili a pracovali na dovednostech i mezi kempy. Samotné tréninky na soustředěních by je moc neposunuly. „U některých hráčů byl vidět výrazný nárůst v získaných dovednostech, celkově jsme z toho měli poměrně dobrý pocit,“ uvedl Přerost.

Svazoví zástupci by pro nadcházející sezonu rádi získali další profesionální trenéry dovedností, více spolupracovali s akademiemi i malými kluby a také skrze kluby více přenášeli poznatky do žákovských kategorií.

Diskusi pak moderátor Jiří Hölzel zahájil praktickým dotazem: Kdy začít s tréninkem dovedností?

„Důležité je říct, co skills jsou. Bruslení je taky dovednost, takže když se děti učí bruslit, už dělají dovednosti. Prolíná se to celou výchovou hráče a pak zhruba od dvanácti let už se může navazovat těžšími věcmi, které vyžadují určitou sílu a herní zdatnost,“ reagoval Richard Lobo, skills kouč Českého hokeje a trenér liberecké akademie.

Ta momentálně nemá o šikovné hráče nouzi, což dokazují její výsledky od deváté třídy po juniorku i počty vychovaných hráčů pro reprezentace i vrcholné soutěže. „Jako klub si nastavíme určitou metodiku, ovlivněnou materiály ze svazu, a hlavně ji plníme. Zároveň se ji nebojíme sdílet, ovlivňovat se navzájem,“ podotkl Vojtěch Fiala, kouč libereckých žáků, který je zároveň zapojený do akcí VTM.

„Snažíme se tématicky držet tréninky tak, aby to nebylo jako multivitamín – že děláme tisíc věcí, a vlastně žádnou,“ pousmál se.

Že Český hokej dává trenérům k dispozici spousty materiálů, je všeobecně známá věc. Klubům ale nechce brát jejich tvář. Přerost nicméně apeluje především na důslednost: „To je trošku problém, protože spěcháme. Spěcháme na součinnosti, na systémy, na specializaci hráčů.“

Foto: Karel Švec, Český hokej

Atmosféru odlehčila poměrně zásadní otázka: Máme my Češi pořád nějakou specialitu? Je něco, co nám i teď jde víc než ostatním a můžeme na tom stavět?

„To, co nás zdobilo – ta česká chytrost –, si ostatní země vzaly a aplikovaly. My zase koukáme na nejnovější trendy třeba u Finů. Hokej už je daný, je to jenom o přístupu,“ myslí si Razým.

Jeho vrstevník Jiří Ryžuk pořád věří, že na zmiňovanou chytrost můžeme sázet. „Jde to nazvat i vyčůraností. Když má hokejista odpovídající výbavu tomu, s kým se porovnává, tak pak může být využitelná a vést k úspěchu,“ míní zástupce Karlovarského krajského výboru.

Na vlastní oči to dříve poznal u Němců. „Tuhle chytrost jsem u nich neviděl. Klasické bago nechtěli a neuměli hrát, tolik se jim nelíbilo. Museli jsme je ho učit,“ podotkl. „Musíme stále myslet na to, že potřebujeme výbavu, abychom museli prodat to, co je naší silnou stránou. Tou cestou bychom měli jít,“ apeloval.

A jako zásadní klíč k efektivnímu učení dovedností zmínil zápal trenérů v žákovském hokeji. Tím silně navázal na úvodní téma Kabiny.

„Obecně český národ je hravý, baví nás zapojovat se do různých her. To je náš charakterový rys. A bago je produkt té hravosti, trošku hokejový nesmysl,“ odvětil Přerost na návrh, jestli tedy svět nepředeženeme bagem... „V bagu je všechno, tam se pozná hráč,“ smál se Lobo.

„Je ale tenká hranice, kdy je pro nás ta vyčůranost výhodou, nebo se stává nevýhodou,“ varoval Fiala s odkazem na charakterové vlastnosti sportovce.

I díky tomu, že se v Síni slávy českého hokeje potkaly různé generace, padla také vzpomínka na delší stáže, kteří dříve naši trenéři v zahraničí absolvovali. Měli respekt, na jejich pohled byli Švédové či Finové hodně zvědaví.

„Jedna věc je absolvovat čtrnáctidenní stáž, něco jiného až několikaleté angažmá. Otevřenost ke světu je nutná a může být hodně obohacující. Z tohoto pohledu se mi zamlouvá i působení Kariho Jalonena u našeho národního týmu,“ dodal Jiří Ryžuk.

Kompletní záznam druhého ročníku hokejového fóra Kabina:

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV