Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Tipsport extraligu si poprvé zahrál těsně před dovršením plnoletosti, v mládežnických reprezentacích se postupně propracoval až na kapitána a asistenta dvacítky. Útočník David Kämpf je v současnosti asi nejznámějším odchovancem Pirátů Chomutov.

Řadě fanoušků a odborníků se při vyslovení jeho jména téměř okamžitě vybaví také další z členů prvoligového mužstva – Ondřej Kaše. Ten sice vyrůstal v Kadani, ale oba o sobě na ledě vědí, jako kdyby spolu nastupovali od žákovských let. „Na jednu stranu je obrovská výhoda, že se dokonale známe, protože spolu hrajeme od mladšího dorostu, ale zase nevíme, co se stane, když budeme rozděleni,“ přemítá David Kämpf.

Forvardi narození v roce 1995 tuto možnost od zmíněného mladšího dorostu v podstatě nezažili, neboť i reprezentační trenéři využívali faktu, že se mladíci znají z klubu a jedné formace. Na ledě si rozumí, také v kabině spolu nemají jediný problém. Jak však uvádí starší z dvojice, tím jejich kontakt končí. „Užijeme si všechno kolem hokeje a na zimáku, ale v soukromí společně nic nepodnikáme. Jsme sice velcí kamarádi, pokud jde o hokej, ale na večeře nebo něco takového spolu nechodíme,“ usmívá se David Kämpf.

Ten bydlí v Jirkově u rodičů, kde má podle vlastních slov perfektní zázemí umožňující mu soustředit se pouze na hokej. K němu se dostal díky staršímu bratrovi. „Hrál hokej, takže jsem se na zimáku pohyboval odmala,“ vzpomíná. „Nakonec jsem začal s hokejem i já, když mi bylo asi pět let,“ pokračuje. „Vybavuju si, že v základně ještě na starém zimáku jsme byli rozdělení na tři skupiny a trenér se mě snažil neustále dávat k těm lepším a starším. Jenže já jsem nechtěl a brečel jsem, protože jsem se bál,“ přidává jednu z historek z počátku kariéry.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Jeho umění bylo natolik nepřehlédnutelné, že podobné situace, kdy nastupoval mezi staršími hokejisty, zažíval de facto až doposud. „Pokud si dobře vzpomínám, v každé třídě jsem nastupoval s o rok staršími kluky anebo jsem aspoň vypomáhal výš v zápasech,“ znovu loví v paměti. „Dá se říct, že posouvání výš mě potkávala celou kariéru,“ přitakává.

Lepší důkaz pro výše uvedené tvrzení asi najít nelze. Premiéru mezi tuzemskou elitou si totiž David Kämpf odbyl v době, kdy ročníkově spadal ještě do staršího dorostu. Stalo se tak 11. ledna 2013 v rámci 39. kola Tipsport extraligy. „Bylo moc hezké, když jsem si extraligu zahrál poprvé den před osmnáctinami a ještě k tomu hned v derby v Litvínově,“ připomíná další zajímavé okolnosti svého debutu. „Byl to hezký zápas, na který nikdy nezapomenu. Nádherný zážitek, protože jsem něco takového nečekal,“ rozplývá se i po dvou letech. „Přišlo to hrozně rychle, takže si až teď s odstupem uvědomuju, že není úplně obvyklé hrát extraligu už v sedmnácti letech,“ doplňuje ještě.

Extraliga je víc o systému, v první lize se hodně lítá

Sezonu 2013/2014 pak už strávil celou v kádru tehdy extraligových Pirátů, jen občas vypomohl juniorům a má tak drobný podíl na zisku druhého juniorského titulu v historii chomutovského hokeje. „Díky zavedení pravidla o mladých se dalo očekávat, že bych mohl dostat šanci. Na druhou stranu jsem si ten ročník představoval trochu jinak, pokud jde o herní vytížení přímo v zápasech,“ naznačuje.

Přesto stihl hned ve druhém kole doma proti Spartě poprvé bodovat mezi tuzemskou elitou. Stalo se tak 15. září 2013 a pro Davida Kämpfa se jednalo o třetí start v extralize. První trefu zaznamenal o necelý měsíc později, 6. října v utkání 10. kola na ledě Liberce. Nyní se v chomutovském dresu bije za Piráty v první lize, kde se zařadil na druhé místo kanadského bodování hráčů do dvaceti let za českobudějovického Luboše Roba. Odchovanec severočeského hokeje ve 44 zápasech jedenáctkrát skóroval a přidal třináct asistencí.

Vzhledem k aktuálním zkušenostem může David Kämpf srovnávat Tipsport extraligu a první ligu. „Neviděl bych mezi oběma soutěžemi až takový rozdíl,“ vypálí bez váhání. „V extralize se víc dbá na taktiku, kdežto v první lize je spousta zápasů, kde se hodně lítá a systém se tolik nedodržuje. Je to hodně o bruslení, ale zápasy s předními celky mají kvalitu i z pohledu dodržování systému,“ přibližuje svůj pohled.

Být kapitánem národního týmu se nepodaří každému

Výkony a přístupem si postupně získal důvěru trenérů reprezentační dvacítky, což vyvrcholilo přidělením kapitánského céčka na domácím turnaji v Přerově, který byl poslední prověrkou před světovým šampionátem, kde pak byl chomutovský šikula asistentem kapitána. „Měl jsem z toho ohromnou radost už tehdy, ale až postupem času mi došlo, že se něco takového nepodaří každému. Ty tři zápasy jsem si užil,“ hlásí směrem ke třídennímu klání na začátku listopadu 2014.

Má-li říct, jestli pro něj víc znamená kapitánské „céčko“ na přípravném turnaji nebo asistentské „áčko“ na mistrovství světa, hodně nad odpovědí přemýšlí. „Vážím si obojího, ale výš stavím kapitána. Možná bych mluvil jinak, kdyby šampionát dopadl lépe,“ reaguje nakonec.

Podobně rozvážně se vrací také ke klání na přelomu letopočtů v Torontu a Montrealu. „Už nevím, co bych k tomu řekl. Všichni viděli, že se nám nedařilo a nehráli jsme dobře,“ nekličkuje. „Bohužel jsme to nezlomili ani ve čtvrtfinále. Kdyby se nám to povedlo, mohlo se hovořit úplně jinak a mluvit o úspěchu,“ dodává ještě.

S draftem nepočítám. Do NHL budu muset jinou cestou

David Kämpf měl na velké akci, kterou Kanada sleduje víc než světový šampionát dospělých, poslední příležitost ukázat zámořským skautům, co v něm je. V odhadech draftu se objevovalo jeho jméno už loni, ale nikdo si jej nevybral. Letos má druhou možnost, ale příliš se k ní podle vlastních slov neupíná. „Abych se přiznal, skoro vůbec to neřeším, protože už patřím ke starším klukům, kteří draftem můžou projít. Nepočítám s tím, že si mě někdo vybere,“ konstatuje smířeně.

Možnosti zahrát si jednou nejprestižnější soutěž světa se však nevzdává. „O NHL sní samozřejmě každý mladý hokejista. Přes draft už to nejspíš nevyjde, budu se tam tedy muset zkusit dostat jinou cestou,“ přemítá „Příští sezonu bych ještě mohl hrát v kanadské juniorce, ale s velkou pravděpodobností tuhle možnost nevyužiju. Vidím to na cestu přes českou extraligu, odkud se zkusím případně dostat do reprezentačního áčka,“ naznačuje své ambice.

Pokud by si opravdu pospíšil, do národního týmu se skutečně dostal a přály by mu okolnosti, možná by si mohl zahrát s některým ze svých současných vzorů. „Dřív jsem asi jako každý sledoval Jardu Jágra, teď víc koukám po centrech. Líbí se mi Tomáš Plekanec a David Krejčí,“ jmenuje tuzemské hráče s tím, že ty zahraniční tolik v oblibě nemá. „Oba jsou velmi tvořiví a navíc mají vyváženou obranu i útok,“ vysvětluje svou volbu.

Aby se prosadil na nejzářivějších kolbištích světa, ať už na klubové či reprezentační úrovni, musí tvrdě pracovat jako doposud, což si uvědomuje také samotný hráč nastupující nejčastěji s číslem deset. A kde on sám vidí největší rezervy? „Určitě bych měl zlepšit zakončení respektive střelbu, tlak do branky a střeleckou produktivitu,“ uzavírá David Kämpf.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV