Hokejka news

 • 30. 3. - 13:08

  MMČR živě na HokejkaTV.cz

  Na HokejkaTV.cz můžeš sledovat zápasy Mládežnického mistrovství České republiky 2019. V sobotu ti přinesu semifinálová utkání a v neděli zápasy o třetí místo a finále!

 • 24. 1. - 10:35

  Živé přenosy z MČR výběrů krajů U15

  V Karlových Varech a Chebu probíhá až do soboty 26. ledna 2019 MČR výběrů krajů do 15 let. HokejkaTV má pro tebe každý den alespoň dva živé přenosy, často i s komentářem velice zajímavých hostů!

 • 23. 1. - 09:46

  Ledová klapka - druhý ročník odstartován!

  Soutěž, která hledá nejlepší video z hokejového prostředí a má za cíl vyzvednout tvůrčí snahu a píli všech českých hokejových klubů. Ať už se jedná o profesionální celky nebo amatérské týmy. Soutěžní videa je možné přihlásit až do 3. 5. 2019!

 • 14. 1. - 14:14

  Týden hokeje je tu!

  Od 21. do 27. ledna 2019 probíhá již šestý Týden hokeje! Tentokrát se do něj zapojí rekordní počet 149 klubů. Zvány jsou všechny děti od 4 do 8 let. Přijít ale mohou po konzultaci se zástupcem klubu i ostatní, starší i mladší.

Vědělo se, že to bude velké utkání. A pro hráče jednoho týmu také vítězné. Sedmý zápas semifinálové série mezi Třincem a Plzní mohla rozhodnout řada různých faktorů. Nakonec zvítězili poměrně jasně Oceláři, statistiky však duel zdaleka tak jednoznačně neviděly. Co převážilo misku vah na stranu Slezanů?

Tak jako vždy, hned na začátku je potřeba upozornit na řadu věcí. Zaprvé, oba týmy spolu sehrály relativně vyrovnanou sérii – Plzeň sice byla při hře 5 na 5 lepší v Corsi (52,24 %), v poměru střeleckých pokusů ze slotu (52,2 %), střelách na branku (50,52 %) i střelách na branku ze slotu (53,27 %) –, ale nejsou to vysoké rozdíly a Třinec to kompenzoval převahou v úspěšnostech (9,72% úspěšnost střelby a 92,52% úspěšnost zákroků oproti 7,48% úspěšnosti střelby a 90,28% úspěšnosti zákroků v podání Škodovky).

Zadruhé, v rozboru sedmého zápasu se budeme spoléhat na velmi velmi malý vzorek. Nejdou tak z něj určit žádné dlouhodobé trendy, pouze konstatovat, komu a jak se v něm (ne)dařilo. Pojďme na to!

Lepší Plzeň

Začneme jednoduše statistikami ze samotného zápasu – Plzeň byla při hře 5 na 5 ve všech lepší. 54,43% Corsi (43:36), 55,56% poměr střeleckých pokusů ze slotu (15:12), 52,17% poměr střel na branku (24:22) a 53,33% poměr střel na branku ze slotu (8:7) to jasně ukazují.

Škodovka také více držela kotouč – z celkového času na ledě při hře 5 na 5 držela puk 38,08 % času (24,26 % ho držel Třinec), což v porovnání se soupeřem znamená 61,08 % času. V ofenzivním pásmu měli svěřenci Ladislava Čiháka puk na holi 36,73 % času, kdy se v něm kotouč nacházel (oproti 28,6 % Třince), v defenzivním pásmu pak zapsali hodnotu 41,19 % (Oceláři 21,54 %).

Nepřekvapivě udávala Plzeň tempo hry v posledních dvou třetinách. Zejména v prostřední dvacetiminutovce Západočeši při hře 5 na 5 přestříleli svého soupeře 13:4 na střely na branky, 21:6 na střelecké pokusy, 5:2 na střelecké pokusy ze slotu a 2:1 na střely na branku ze slotu.

Je však potřeba říci – a dostupné statistiky to nedokáží ve svých procentech reflektovat –, že Třinec 49 minut a 17 sekund celkového času (a 42 minut a 37 sekund hry 5 na 5) vedl. Proč je to důležité? Je totiž empiricky (alespoň v NHL, kde jsou statistiky na nejlepší úrovni) dokázáno, že tým, který prohrává, má větší tendenci střílet a vytvářet si šance. Není na tom koneckonců nic překvapivého, potřebuje totiž vyrovnat.

Nástup Třince

Pokud ale během sedmého utkání někdy Oceláři skutečně dominovali, bylo to v první třetině. Přitom v předchozích šesti duelech pokaždé inkasovali jako první, z toho pětkrát hned v úvodní dvacetiminutovce. Tentokrát to však byli oni, kdo vstoupili do utkání tou pravou nohou.

Při hře 5 na 5 (16 minut) dominoval Třinec v podstatě ve všech statistikách – 61,54% Corsi (16:10), 50% poměr střeleckých pokusů ze slotu (4:4), 76,92% poměr střel na branku (10:3) a 80% poměr střel na branku ze slotu (4:1).

Domácí také více drželi kotouč – v porovnání s Plzní 50,5 % času, kdy byl v držení jeden z týmů, a 34,04 % času v ofenzivním pásmu (oproti plzeňským 27,66 %). Zaostávali jen v držení ve vlastní defenzivní třetině (29,95 % oproti 37,07 %), i když to může spíše ukazovat na to, že dokázali puk rychle dostávat do středního pásma.

Hrdina Dravecký

Dva góly, jeden v oslabení a skokem do brankoviště zachráněný gól. Třinecký úto… obránce Vladimír Dravecký se v průběhu série i rozhodujícího střetnutí ukázal jako skvělý univerzál. Jak na něj ale v sedmém zápase pohlížely statistiky?

Jednu ze svých branek dal samozřejmě v oslabení, takže při hře 5 na 5 se nachomýtl jen u jedné, kterou i sám vstřelil. Celkově však pokročilé statistiky třiatřicetiletého borce při hře 5 na 5 nevypadají vzhledem k celkovému obrazu jeho výkonu tak pozitivně. Vzorek 14 minut a 19 sekund je směšně malý, ukazuje ale, že střelecké pokusy létaly s Draveckým na ledě spíše na Šimona Hrubce.

Největší rozdíl je ovšem pouze u zmíněných střeleckých pokusů (Corsi, 8:14), kde Plzeň dominovala. U střel na branku vede Škodovka při hře 5 na 5 s Draveckým na ledě jen 7:6 a u střeleckých pokusů ze slotu a střel na branku ze slotu je situace vyrovnaná (4:4 a 2:2).

Gulaš a Kovář versus Galvinš a Musil

Když jsme se dívali na možné rozhodující faktory sedmého zápasu, uvedli jsme, že Třinec dokáže většinu času hry 5 na 5 výborně bránit elitní útočníky Plzně Milana Gulaše a Jana Kováře. Jako hlavní psi obranáři se na tom podíleli Guntis Galvinš a David Musil.

I v sedmém zápase, který se navíc hrál v Třinci – trenér Václav Varaďa tak měl k dispozici možnost posledního střídání –, strávili proti dvojici Gulaš – Kovář nejvíce času právě Galvinš s Musilem. V základních statistikách, jako jsou Corsi a střely na branku sice už nebyli tak účinní, ale v rozhodujících číslech ukazující převahu ve slotu opět ano.

Statistiky Plzně a Třince za přítomnosti jednotlivých hráčů v souboji proti protivníkům z druhého týmu v sedmém zápase semifinále 2019. Modrá převaha koláče značí převahu plzeňského hokejisty, červená pak třineckého. Statistiky ukazují střely na branku při hře 5 na 5. Čím větší kolečko, tím větší odehraný čas.

Statistiky Plzně a Třince za přítomnosti jednotlivých hráčů v souboji proti protivníkům z druhého týmu v sedmém zápase semifinále 2019. Modrá převaha koláče značí převahu plzeňského hokejisty, červená pak třineckého. Statistiky ukazují střely na branku při hře 5 na 5. Čím větší kolečko, tím větší odehraný čas.

Ani jeden z plzeňských kanonýrů se do bodových statistik nezapsal, což je pravděpodobně první věc, která vás zajímá. Stejně tak se při hře 5 na 5 spolu nenachomýtli k žádné inkasované brance. Celkově vyhráli za 13 minut a 36 sekund společné hry 5 na 5 souboje na střelecké pokusy 15:9 a na střely na branku 9:4, v ostatních už zaostávali.

Oceláři měli proti Kovářovi s Gulašem více střeleckých pokusů ze slotu (5:3) i více střel na branku ze slotu (3:1). Ptáte se, kdo se o to nejvíce zasloužil? Však odpověď už znáte.

Guntis Galvinš (10:03 proti plzeňské dvojici) a David Musil (9:49) sice souboje na střelecké pokusy (7:10 a 7:13) a střely na branku (2:5 a 2:7) prohráli, ve statistikách ze slotu ale Oceláři s nimi na ledě vybojovali nejvíce úspěšných pokusů. U střeleckých pokusů ze slotu to bylo konkrétně 4:2 s Galvinšem a 4:3 s Musilem, u střel na branku ze slotu pak poměry ve stejném pořadí činily 2:0 a 2:1.

Statistiky Plzně a Třince za přítomnosti jednotlivých hráčů v souboji proti protivníkům z druhého týmu v sedmém zápase semifinále 2019. Modrá převaha koláče značí převahu plzeňského hokejisty, červená pak třineckého. Statistiky ukazují střelecké pokusy ze slotu při hře 5 na 5. Čím větší kolečko, tím větší odehraný čas.

Statistiky Plzně a Třince za přítomnosti jednotlivých hráčů v souboji proti protivníkům z druhého týmu v sedmém zápase semifinále 2019. Modrá převaha koláče značí převahu plzeňského hokejisty, červená pak třineckého. Statistiky ukazují střelecké pokusy ze slotu při hře 5 na 5. Čím větší kolečko, tím větší odehraný čas.

Třetí třetina Ocelářů

Dva góly (jeden do prázdné branky) Třince, žádný Plzně. Pro člověka, který nezná kontext ani se sedmé semifinálové utkání nekoukal, by mohlo vypadat na dominanci Ocelářů. Naopak, někdo, kdo neví, že Třinec dal dvě branky, ale ví, že Škodovka musela dotahovat dvougólovou ztrátu, by si mohl myslet, že dominovat bude určitě Plzeň. Pravda není ani jedno.

Třetí třetina byla totiž celkově relativně vyrovnaná. Jistě, Plzeň jednoznačně držela většinu času puk na holi – konkrétně 61,4 % –, ale v pokročilých statistikách byla situace vyrovnaná. Třinec naopak v Corsi vedl (14:12), ve střeleckých pokusech ze slotu (6:6) a střelách na branku (8:8) na tom pak oba týmy byly stejně. Škodovka se mohla pyšnit více střelami na branku z prostoru slotu (5:2).

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV