Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Kometa pro letošní sezonu výrazně posílila svůj útok a i v průběhu základní části přivádí stále další a další akvizice. Rozrůstající se kádr nyní Moravané museli zeštíhlit, a tak poslali na prozatím měsíční hostování do Olomouce Jakuba Valského a Silvestra Kuska.

Tento krok byl pro Brňany vlastně nevyhnutelný, po příchodu Anthony Lucianiho měli totiž na soupisce hned osmnáct útočníků, kteří už letos stihli obléknout modro-bílé barvy. Na koho tedy nakonec zbyla ta nejkratší hokejka a musí se stěhovat do Olomouce? Když to vezmeme podle odehraného času, poslala Kometa pryč vlastně hráče s nejmenší rolí v týmu.

Silvester Kusko si v průměru zabruslil ze všech forvardů týmu vůbec nejméně, pouze 9:27 minut za zápas. Jakub Valský pak v průměrném utkání strávil na ledě přesně čtrnáct minut, což je sice na brněnské poměry příděl pro solidního třetiřadníka, ovšem s výjimkou čerstvé akvizice Lucianiho jsou všichni další útočníci s menším herním podílem mladíci do dvaceti let věku. Ani jeden z této dvojice navíc nebyl nijak zvlášť zapojovaný do přesilovek či oslabení.

Nyní se pojďme detailněji podívat na dosavadní výkony obou borců. Kusko za tři dosavadní starty bodovat ještě nestihl, což ovšem po menším rozboru není ani příliš překvapivé, a to ze tří důvodů. Zaprvé, jeho nízký celkový herní příděl, jak jsme zmínili výše.

Zadruhé, Kusko obecně nastupuje jako třináctý útočník, tudíž nemá žádnou „svou“ lajnu a musí se pokaždé adaptovat na hru nových spoluhráčů; to ostatně dokazuje fakt, že s žádným kumpánem nestrávil za stavu 5 na 5 na ledě v součtu výrazně přes devět minut, naopak hned se šesti útočníky odehrál mezi devíti a pěti a půl minutami.

A zatřetí, pětadvacetiletý forvard naskakoval v celkovém ohledu s lehce podprůměrnými spoluhráči, měřeno dle průměrného odehraného času, a naopak se potýkal s nadprůměrně kvalitními soupeři. Ze všech brněnských útočníků pak nastupoval proti celkově třetím nejnáročnějším obráncům.

I přes velice nízkou vytěžovanost ale přeci jen můžeme najít jednu věc, kterou by mohl Slovák s kanadským pasem na Hanou přinést – kvalitní přechody do útoku.

Za ony tři zápasy stihl za stavu 5 na 5 šestkrát překonat s pukem útočnou modrou čáru, tedy v průměru 13,3krát za šedesát minut hry, což jej řadí na slušné osmé místo mezi forvardy týmu. A navíc, všech šest těchto vstupů do pásma bylo i úspěšných, tedy bez bezprostřední ztráty kotouče; to kromě Kuska dokázali z Brňanů už pouze Adam Gajarský a Anthony Luciani.

Valský si počínal úspěšněji. Během čtyř odehraných duelů si připsal jednu trefu a jednu nahrávku, což znamená, že dokázal vytěžit nějaký kanadský bod z každého gólu, který dokázala Kometa za jeho přítomnosti ve hře za stavu 5 na 5 vstřelit (konkrétně jeden dal on sám a na druhý nahrával Peteru Schneiderovi).

Při započítání všech bodů získaných celou aktuální moravskou pětkou to znamená, že přesně polovina z nich putovala na konto dvaatřicetiletého borce, větší podíl nezaznamenal žádný jiný jeho spoluhráč. Když navíc zohledníme odehraný čas, zjistíme, že byl Jakub Valský s hodnotou 2,6 kanadského bodu vybojovaného za průměrnou šedesátiminutovku v plných silách dokonce čtvrtým nejproduktivnějším forvardem Komety; body kupříkladu sbírá častěji než druhý muž týmové produktivity Jakub Klepiš.

A dvě největší ofenzivní zbraně kladenského odchovance? Nahrávačské schopnosti a efektivní zakončování. Jakub Valský na sebe v Brně vzal roli tvůrce hry, stejně jako loni v Liberci, ve většině případů tedy spíše hledá spoluhráče, kterému by naservíroval kotouč do palebné pozice. Právě to nám ukazuje hodnota poměru role, která v jeho případě činí pouze 0,46.

Celkově byl dosud Valský zodpovědný za čtvrté největší množství přihrávek na střelu, konkrétně 7,8 každých 60 minut; na svědomí měl tak hned 40,0 % všech takových nahrávek aktuální brněnské pětky. A tady zkušenému útočníkovi zůstává nevyužitý potenciál na obohacení bodového konta, žádný z jeho spoluhráčů totiž dosud nedokázal přetavit Valského nahrávku v gól.

Proč tomu tak ale je? Při pečlivějším rozboru zjistíme, že to rozhodně není vinou nedostatečných kvalit rodáka ze Slaného, protože hned čtyři z celkových šesti střel vyslaných bezprostředně po jeho nahrávce vypálili brněnští obránci a zbylé dvě Daniel Rákos, tedy primárně spíše defenzivní hráč.

Mapa všech střeleckých pokusů Jakuba Valského za stavu 5 na 5.

Mapa všech střeleckých pokusů Jakuba Valského za stavu 5 na 5.

Pokračujme dále. Jak jsme už zmínili, Jakub Valský se jen málokdy odhodlá sám otestovat pozornost brankáře soupeře, ovšem když se už k tomu rozhodne, dokáže protivníkovu gólmanovi pořádně zavařit. Hned 57,1 % všech jeho střeleckých pokusů totiž mířilo ze slotu, jak můžeme vidět na vizualizaci výše, navíc rovnou 85,7 % ze svých pokusů dokázal procpat až do prostoru mezi třemi tyčemi; obě tyto hodnoty patří k nejlepším mezi útočníky Komety.

Kromě toho předvádí extraligový mistr z roku 2016 vynikající výkony i v obranném pásmu. Za jeho přítomnosti ve hře například letělo směrem na branku Brna pouze 45,1 střely za průměrných 60 minut, tedy čtvrté nejnižší číslo mezi všemi forvardy mužstva a rovnou o 10,9 méně, než kolik činí týmový průměr.

To se pak logicky podepisuje i na inkasovaných gólech: s Valským na ledě za stavu pět na pět lovili modro-bílí puk ze své klece pouze jedinkrát, v přepočtu na šedesát minut tedy o 2,1krát méně oproti průměru. A jako perličku na závěr pak můžeme ještě uvést, že za přítomnosti Jakuba Valského ve hře drželi Moravané kotouč na svých čepelích vůči soupeři 49,2 % času, tedy čtvrtý nejvyšší podíl v rámci dané konkurence.

Sečteno podtrženo

V případě Silvestra Kuska se hostování v Olomouci nabízí jako velice zajímavá varianta, přeci jen v Brně se mu nedostávalo takřka žádného prostoru a s větší rolí a zapojením v novém prostředí by se mohl konečně v extralize pořádně uchytit.

Akvizice Jakuba Valského se pak jeví výhodně zejména pro Hanáky, tento zkušený útočník se letos předvádí jako kvalitní defenzivní hráč, jenž v sobě navíc skrývá i významný ofenzivní potenciál, který stačí jen rozbalit výběrem vhodných spoluhráčů.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV