Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Díky našemu modelu Game Score jsme vám před sezonou nabídli predikce všech týmů. V jejím průběhu pak predikce jednotlivých zápasů, a následně i sérií play off. Jak ovšem tyto predikce modelu dopadly si postupně rozebereme u každého týmu zvlášť.

Sparta byla na začátku ročníku tradičně velkým favoritem na zisk titulu. V průběhu sezony ovšem dlouho tyto předpoklady nenaplňovala a mezi nejlepší týmy se začala drát až ve druhé polovině. Nakonec zakončila Sparta základní část se ziskem 99 bodů na třetím místě, na čtvrté České Budějovice měla náskok šesti bodů.

Třetím místě si tedy zajistila přímý postup do čtvrtfinále, ve kterém se střela s Libercem v repríze loňského semifinále. Tentokrát ovšem byla Sparta úspěšnější a radovala se z postupu po pěti zápasech. V semifinále následně stejným výsledkem, tedy 4:1 na zápasy, vyřadila i České Budějovice a ve finále se postavila Třinci. Na ten ovšem nestačila v šesti zápasech a brala tak stříbrné medaile.

Předsezonní predikce

Na startu sezony byl náš model vůči Spartě o něco více pesimistický než například sázkové kanceláře. Spartu totiž řadil až na čtvrté místo s průměrným bodovým ziskem 92,1 bodů. S třetí příčkou a ziskem 99 bodů tedy Sparta tuto predikce lehce překonala. Dosáhla čtvrtého nejčastějšího výsledku, v okolí 100 bodů se pohybovala ve 14 % simulacích.

Sparta ovšem zároveň měla velice solidní šance na umístění mezi nejlepšími. Mezi první čtyřku ji náš model řadil téměř z 50 %, na čtvrtfinále pak dosahovala ve více než třech čtvrtinách simulací. Na postup mezi nejlepší čtyři v play off měla Sparta šance 45 %, že si zahraje finále pak jednu čtvrtinu.

Z pohledu statistik patřila Sparta mezi nejlepší týmy po celou sezonu. První polovinu se ovšem prala s horšími výkony brankářů, ty se rapidně zvedly po odchodu Alexandra Saláka, kdy byl Matěj Machovský v druhé polovině základní části jedním z nejlepších brankářů extraligy a Sparta začala stoupat tabulkou.

Při hře 5 na 5 ovšem Sparta vykazovala herní převahu téměř celý ročník. A to především v kvalitě vytvořených příležitostí. Pokud se totiž podíváme na střelecké pokusy, byla Sparta až na desátém místě: v průměru si vytvořila pouze necelých 51 pokusů za 60 minut, o dva více než soupeři.

Z prostoru slotu ovšem Sparta měla téměř 20 ze svých pokusů, v tomto směru byla druhým nejaktivnějším celkem. Naopak soupeři se dostali pouze k necelým 16 střelám z této oblasti a Sparta měla třetí nejlepší rozdíl.

Skvělý výběr místa a tvorba velice dobrých příležitostí ke střele se pak projevila i na tom, že Sparta měla druhé nejlepší šance s 2,7 očekávanými góly za 60 minut. Soupeři si pak vytvořili příležitosti na 2,2 očekávaných gólů a Sparta měla pátý nejlepší rozdíl s plus 0,53 očekávaných gólů za hodinu hry 5 na 5.

Sparta pak měla jednoznačně nejlepší gólovou produkci: svoje šance přetavila v 2,94 vstřelených gólů,  pouze Hradec a Pardubice už překonaly hranici 2,5 gólů. Soupeři pak vstřelili dva góly za stejný čas a s rozdílem devět desetin gólu za hodinu hry měla Sparta druhý nejlepší gólový rozdíl po hradeckém Mountfieldu.

Ofenzivní sílu potvrdila Sparta i v přesilových hrách. V těch si vytvořila jednoznačně nejlepší příležitosti, konktrétně na 9,1 očekávaných gólů, o jeden více než druhá nejlepší Kometa, a proměnila to v 8,3 vstřelených gólů za 60 minut. To řadilo Spartu na druhé místo za Třinec. V oslabení ovšem Sparta za nejlepšími zaostala, když inkasovala 7,1 gólů a patřilo ji desáté místo.

Výkony hráčů

U Sparty nelze začít jinde než u Filipa Chlapíka, který si ofenzivně podmanil extraligu. Byl současně nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem: připsal si 70 bodů a 31 gólů. Byl tak jediným hráčem, který překonal hranici 60 bodů a 30 gólů. Při hře 5 na 5 byl Chlapík na ledě u 47 vstřelených gólů, vůbec nejvíce ze všech hráčů v této sezoně, a pouze u 23 inkasovaných. V hodnocení Game Score pak byl také jednoznačně nejlepším hráčem, když měl hodnotu 7,8 výher.

V první pětce nejlepších střelců Chlapíka doplnil v sezoně ještě Michal Řepík. Ten si připsal 24 gólů a celkově pak 42 bodů, což ho řadilo na 14. místo. V hodnocení Game Score měl kapitán Sparty hodnotu 5,7 výher. Přes pět výher pak měl i Erik Thorell, který měl vynikající především první polovinu sezonu, a i když ve druhé půlce zpomalil, stále patřil mezi celkově mezi nejlepších patnáct extraligových hráčů.

Spolehnout se Sparta mohla ale také na Vladimíra Sobotku nebo Romana Horáka. Z beků pak výborné výkony podávali Michal Moravčík s Tomášem Pavelkou, kteří byli v modelu dvěma nejlépe hodnocenými obránci, oba okolo 3,5 výher. Oba také nasbírali shodně 26 bodů a byli nejproduktivnějšími beky Sparty.

Závěr

Sparta se po slabším začátku dokázala dostat na příčky, které se od ní očekávaly a její síle slušely. Navíc na nich byla zcela zaslouženě, když především směrem dopředu patřila mezi nejlepší týmy letošní sezony.

Následně svoji pozici potvrdila i v play off, kde došla až do finále. V tom se ovšem musel sklonit před Třincem, který byl ovšem, minimálně z pohledu našeho modelu favoritem, a sezona se tedy dá z tohoto pohledu hodnotit za úspěšnou. Pro Spartu je ovšem cokoliv kromě titulu zklamáním.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV