Hokejka news

 • 10. 6. - 07:29

  Kakko nováčkem roku ve finské lize

  Kaapo Kakko z TPS Turku byl vyhlášen nejlepším nováčkem uplynulé sezony ve finské nejvyšší soutěži. Za mistrem světa v kategorii dospělých i dvacetiletých skončil druhý útočník Aleksi Heponiemi (Oulu), třetí místo obsadil obránce Ville Heinola z Lukko Rauma.

 • 30. 3. - 13:08

  MMČR živě na HokejkaTV.cz

  Na HokejkaTV.cz můžeš sledovat zápasy Mládežnického mistrovství České republiky 2019. V sobotu ti přinesu semifinálová utkání a v neděli zápasy o třetí místo a finále!

 • 24. 1. - 10:35

  Živé přenosy z MČR výběrů krajů U15

  V Karlových Varech a Chebu probíhá až do soboty 26. ledna 2019 MČR výběrů krajů do 15 let. HokejkaTV má pro tebe každý den alespoň dva živé přenosy, často i s komentářem velice zajímavých hostů!

 • 23. 1. - 09:46

  Ledová klapka - druhý ročník odstartován!

  Soutěž, která hledá nejlepší video z hokejového prostředí a má za cíl vyzvednout tvůrčí snahu a píli všech českých hokejových klubů. Ať už se jedná o profesionální celky nebo amatérské týmy. Soutěžní videa je možné přihlásit až do 3. 5. 2019!

Ve finále to jeho týmu nakonec nevyšlo, přesto patřil obránce Martin Ševc na cestě do závěrečné série vyřazovacích bojů k nejdůležitějším hráčům Bílých Tygrů. Po sezoně se ale rozhodl po čtyřech letech Liberec opustit a podepsal s rivalem v Mladé Boleslavi. Jak může Bruslařskému klubu pomoci?

Na začátek pojďme jako vždy zmínit pár základních statistik. Martin Ševc nastoupil v uplynulé základní části do 50 zápasů, v nichž zaznamenal šest branek a 17 asistencí. S celkovým ziskem 23 bodů tak byl sedmým nejproduktivnějším obráncem. Dalších 17 duelů přidal v play off a nasbíral v nich 11 asistencí a bodů – to už mu patřila první příčka.

My se zaměříme především na jeho statistiky ze základní části, která je delším časovým úsekem a rozhodně tak více odráží herní kvality hráče.

„Je to lídr nejen na ledě, ale i mimo něj a my věříme, že nám pomůže posouvat a vychovávat hlavně naše mladé obránce. Navíc vnáší do hry emoce. Ty nám občas trochu chyběly,“ prohlásil na začátku května k nové akvizici sportovní ředitel Boleslavi Radim Vrbata.

Hned na první pohled je jasné, že předávání zkušeností nebude jeho jedinou rolí. Ševc patří dlouhodobě mezi herně nejspolehlivější obránce extraligy a potvrdil to i v letošní sezóně. V play off byl s průměrným odehraným časem 27 minut a 16 sekund za zápas druhým nejvytěžovanějším zadákem, v základní části mu hodnota 22:14 zajistila osmé místo.

Svému novému klubu však může nabídnout i další přednosti. Co všechno od něj můžou boleslavští fanoušci očekávat?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Dirigenta přesilovky

Více než polovinu ze všech svých bodů, 13 ze 23, zaznamenal Ševc v přesilovce – mezi obránci byl v početních výhodách produktivnější pouze Ralfs Freibergs. Jedenáctkrát se sedmatřicetiletý rodák z Kladna zapsal do přesilovkových statistik jako nahrávač, pětkrát nahrál přímo na gól, šestkrát následovala po jeho pasu před gólem ještě další přihrávka.

Ševc se ale rozhodně nebál z vrcholu kruhů ani sám zkusit pozornost soupeřových brankářů. Celkem vyslal v přesilovkách 52 nezblokovaných střel (5. mezi obránci) a 39 střel na branku (5.).

Jeho hlavní devíza se však bezpochyby nachází v práci dirigenta celé přesilovkové formace. S 64 přihrávkami na střely byl mezi všemi obránci o parník první, 24 nahrávek na střely ze slotu ho řadilo na druhou příčku. V počtu přihrávek na střelecké pokusy z první ze slotu (10) a křižných nahrávek na střelecké pokusy ze slotu (14) je pokaždé druhý za Petrem Zámorským. 38 křižných nahrávek na střelecké pokusy znamená znovu první pozici.

Filip Pešán ho na přesilovky samozřejmě velmi hojně využíval. Z celkového času více než 1111 odehraných minut na ledě strávil 21 % (233:39) právě na přesilovkách – mezi pravidelně hrajícími obránci se jednalo o nejvyšší hodnotu –, za zápas pak odehrál při této herní situace 4 minuty a 40 sekund. To je mezi zadáky opět jednoznačně nejvyšší číslo.

Ofenzivního obránce

Se Ševcovým využitím na přesilovky souvisí i jeho útočné zaměření. Většinu svých bodů sice nasbíral v přesilovkách, avšak nebezpečný byl i při rovnovážném stavu hráčů na ledě. S devíti body je sice až ve třetí desítce, čtyři branky ale ukazují na to, že odchovanec Kladna se mnohem více snažil střílet sám.

Na branku vyslal 59 střel (26. místo mezi obránci), dvaadvacetkrát vyslal ze slotu střelecký pokus (7.) a osmnáctkrát trefil z nejnebezpečnějšího prostoru na ledě branku (3.).

Na jeho ofenzivní využití ukazuje i další statistika – nasazování na vhazování. Mezi obránci s 200 a více odehranými minutami měl Ševc při hře 5 na 5 s 55,92% poměrem ve prospěch buly v útočném pásmu 13. nejvyšší hodnotu. Uvidíme, jak ho budou nasazovat v Boleslavi, v Liberci ho ale trenéři více používali v útočné fázi hry.

Častého návštěvníka trestné lavice

Ševc patří mezi extraligovým hokejistům k nejméně oblíbeným. Často ho uvidíte v různých šarvátkách či strkanicích a nejednou za ně od rozhodčích vyfasuje vstupenku na trestnou lavici.

Do prostoru vedle boxu časoměřičů ho sudí v základní části uplynulé sezóny poslali dvaatřicetkrát – na kontě měl 72 trestných minut, což je mezi obránci šesté nejvyšší číslo.

Pouze jeden z těchto 32 trestů byl ovšem na 10 minut, ve zbývajících 31 případech se jednalo o menší dvouminutová vyloučení. Tato hodnota už Ševce vyšvihne na čelo žebříčku. Na tomto by měl v Boleslavi zapracovat.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV