Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Výhoda domácího prostředí je fenoménem napříč snad všemi sporty, ostatně její existenci v hokejové extralize jsme si už zde v rubrice Hokej v číslech dokázali loni ve starším článku. Pojďme se ale společně podívat na data z letošní sezony a ukázat si přesně, jak hodně pomáhá znalost vlastního ledu.

V grafu níže můžete vidět vizualizaci průměrného bodového zisku za zápas doma (modré značky) a venku (oranžové značky) všech týmů extraligy, které jsou navíc seřazené podle jejich umístění v základní části. A hned na první pohled se nám ukáže několik zajímavostí. 

Zaprvé, žádný tým nepředváděl v letošním ročníku horší výkony doma než venku. Nejblíže tomu byla Olomouc, která však stále dokázala doma urvat 39 bodů oproti 38 z venkovních duelů. Naopak "nejvlivnější" publikum mají patrně v Plzni, škodovka před vlastními fanoušky předváděla vůbec nejlepší výkony v celé soutěži a vybojovala 64 bodů, zatímco venku se trápila a s 28 body patřila k podprůměrným celkům.

Zadruhé, kluby z čela tabulky vykazují větší výhodu domácího prostředí a rozdíl mezi hrou doma a venku je nejnižší u týmů bojujících o předkolo. Podívejme se například na mistrovský Liberec a deváté Karlovy Vary. Zatímco Bílí Tygři jen tím, že hráli ve své aréně, získali v průměru 0,77 bodu navíc, Energie z domácího duelu vytěžila jen něco málo přes třetinu – 0,27 bodu.

Ony bodové rozdíly jsou pak znázorněné v grafu výše. Jak jsme si řekli, jednoznačně největší výhodou domácího prostředí se pyšní indiáni, naopak celky z oblasti kolem předkola předvádí nejvyrovnanější výkony. 

Ovšem velice zajímavým klubem je Kladno. To skončilo nakonec těsně poslední a neudrželo se mezi hokejovou elitou. Velkou měrou k tomu ale přispěla hra venku, zatímco doma se Rytířům dařilo a se 42 body patří na sedmou příčku extraligy, venku s pouhými osmnácti body jednoznačně propadli. Celkově tak v průměru v domácích duelech získali o 0,92 bodu více.

Oranžová přerušovaná čára ukazuje průměrnou výhodu domácího prostředí napříč celou ligou. Čísly vyjádřeno, hrát doma pro tým v podstatě znamená automaticky 0,54 bodu navíc oproti venkovním zápasům. Jelikož se v každém hokejovém utkání rozdělují tři body a každý tým tedy v průměru vybojuje jeden a půl, jedná se tedy o 36% nárůst bodového zisku.

Nyní se pojďme podívat, jak domácí prostředí ovlivňuje skóre zápasů. Pro zpřesnění výsledků jsme převedli vstřelené i inkasované branky na šedesát minut hry.

Jako první zde máme vstřelené góly. A graf nám ukazuje v podstatě stejné závěry jako graf průměrného bodového zisku. Opět jsou takřka všechny celky (s výjimkou anomální Olomouce) doma výrazně produktivnější než venku a opět se tento rozdíl snižuje u týmů kolem předkola.

Podle očekávání se nejlépe doma daří Plzni, která v průměru vstřelí téměř o jeden a půl gólu více. Trochu překvapivé je však Kladno, tomu to sice stále ve vlastní baště pálí lépe, nicméně v ligových měřítkách jen o lehce nadprůměrné 0,7 branky. Dohromady pak všechny extraligové celky doma vstřelí každý zápas o 0,59 gólu více než na ledech soupeře.

A takřka shodně vypadá i graf inkasovaných gólů za 60 minut, jen je zrcadlově otočený (jelikož zde na rozdíl od všech ostatních grafů platí, že čím menší hodnota, tím lépe). Tentokrát nám sice vykazují horší skóre dva týmy, Hradec a Zlín, v obou případech se však jedná o minimální rozdíly (o 0,2, respektive 0,3 inkasování na zápas víc).

Na prvním místě je s rozdílem 1,3 branky za duel opět škodovka, Kladno se pak vrací na přední příčky díky tomu, že doma inkasuje zhruba o jeden gól méně než venku. A celkově? Vlastní fanoušci ovlivňují vstřelené i inkasované branky téměř stejně, u gólů proti týmu činí rozdíl v průměrném zápase 0,57.

Pojďme teď sečíst oba grafy dohromady. Plzeň se celkově pyšní obrovským rozdílem skóre 2,7 branky za 60 minut hry, neboli lidštěji řečeno, každý zápas doma mají indiáni zhruba o tři góly lepší skóre než venku. Naopak Zlín je doma i venku co se gólů týče v podstatě stejně výkonný a obecně se opět rozdíl snižuje u celků z předkola.

Ovšem přeci jen nám jedna anomálie vyskočí. Doteď jsme si ani v jednom grafu nevšímali Litvínova, ostatně ve všech hrál víceméně druhou lajnu, nicméně v celkovém součtu je Verva doma v počtu vstřelených a inkasovaných branek druhým nejlepším týmem soutěže, skóre si před vlastními fanoušky zlepší takřka o dva góly.

Když se ale vrátíme k úplně prvnímu grafu, Severočeši jsou s bonusem domácího ledu 0,65 bodu zcela průměrní, konkrétně až šestí. Proč tomu tak je? Odpověď je vcelku jednoduchá – doma vyhrává Litvínov vysokým rozdílem, kdežto venku zase spíše jen těsně.

Ostatně když se podíváme na výsledky zápasů, Verva doma hned osmkrát porazila svého soupeře alespoň o tři branky; naopak na venkovních ledech šestkrát zvítězila jen o jeden či dva góly.

Foto: Edvard Beneš, hcverva.cz

Ale zpět ke grafu skóre. Oranžová přerušovaná čára nám znázorňuje průměrný rozdíl ve skóre v domácích zápasech vůči těm venkovním, který je 1,16 gólu. Co to znamená?

Že hrát doma je pro tým zhruba stejná výhoda, jako kdyby na ledě soupeře začínal s vedením 1:0 a ještě hrál dvouminutovou přesilovku (průměrná úspěšnost přesilových her je napříč extraligou přibližně 18,4 %)!

Sečteno podtrženo

Psychologický fenomén výhody domácího prostředí se v naší extralize uplatňuje možná víc, než kdo z nás čekal. Oproti zápasům venku přináší možnost necestovat a hrát tam, kde to znáte, týmu každý zápas v průměru 0,54 bodu. Je to jako kdybyste venku začínali s náskokem 1:0 a navíc hráli přesilovku.

Jednoznačně nejvíce z této výhody těží Plzeň následovaná Kladnem, naopak tento vliv zaniká, respektive se snižuje, u týmů bojujících o předkolo, vůbec nejmenší je v případě Olomouce. Rozbor výkonů těchto týmů je ale téma už na další články.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV