Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Král střelců a nejproduktivnější hráč Tipsport extraligy. A zaslouženě také Hokejista sezóny 2018/19. Milan Gulaš ovládl všechna hlavní individuální ocenění udělovaná za výkony v minulém ročníku. Pojďme se na zřejmě statisticky nejlepší sezonu plzeňského kapitána podívat podrobněji.

Jen těžko byste hledali v Tipsport extralize za minulou sezonu hráče, který ji měl individuálně úspěšnější než Milan Gulaš. Třiatřicetiletý útočník sice s Plzní nakonec do finále nepostoupil, ale s 30 brankami a 62 body si stanovil nová kariérní maxima a konečně si zahrál také na velké reprezentační akci.

S výše zmíněnými čísly ovládl tabulku střelců i nejproduktivnějších hráčů (tu druhou podruhé v řadě), když stáhl manko na dlouho vedoucího Marka Kvapila. A ovládl i celou řadu dalších statistik. Vidět byl i ve vyřazovacích bojích, vždyť navzdory konci v semifinále byl se 14 body (6+8) druhým nejproduktivnějším hráčem play off.

Na jeho výkony měl bezpochyby vliv prosincový příchod Jana Kováře, který se po neúspěšné štaci v Americe rozhodl vrátit do Plzně a ihned s Gulašem vytvořil zřejmě nejdynamičtější duo extraligy. Zatímco Kovář však po sezoně odešel do Švýcarska, Gulaš své působiště nemění.

I nadále tak bude nastupovat jako kapitán Plzně, s níž se pokusí vyhrát svůj první titul (v roce 2013 odešel na konci základní části do Magnitogorsku). Pojďme se podrobněji podívat na Gulašovy statistiky – je rodák z Českých Budějovic nejlepším hráčem současné Tipsport extraligy?

Foto: Karel Švec, Český hokej

O základních Gulášových statistikách už byla řeč – se 30 góly i 62 body opanoval základní části extraligy. Ještě větší dominanci však prokázal v počtu střel na branku, 232 pokusů, které zapsal, bylo o 68 více než v podání druhého v pořadí Petera Muellera.

A to přitom dodejme, že jeho 12,93% úspěšnost střelby byla mezi 265 hráči s 400 a více odehranými minutami až 53.! U střelce jeho formátu by se bez problému dalo čekat i číslo o něco vyšší.

Nedílnou součástí Gulašovy hry samozřejmě byly přesilovky. Zatímco loni v nich zaznamenal 50,81 % všech svých bodů (31 ze 61) a 21,73 % svých gólů (5 ze 23 gólů), letos pouze 35,48 % všech bodů (22 ze 62), ale 23,33 % gólů (7 ze 22).

V počtu vstřelených branek v početních výhodách byl se zmiňovanými sedmi zásahy šestý nejlepší, 22 bodů ho společně s Kvapilem řadilo na první příčku. Kromě toho dokázal Gulaš jednou skórovat v oslabení, šestkrát se pak postaral o rozhodující trefu utkání (druhý nejlepší počin v extralize).

Klíčová role v kádru Plzně se dá ukázat i na jiných statistikách – 20 ze svých 30 branek vstřelil, když svítil na ukazateli skóre vyrovnaný stav, nebo jeden z týmů vedl o gól. Devět gólů pak vsítil za situace, kdy jeden z týmů vedl o dvě nebo více branek. V obou statistikách byl mezi extraligovými hokejisty na špici.

Gulaš odehrál za utkání v průměru 20 minut a 59 sekund – mezi všemi hráči jde o 24. nejvyšší hodnotu, mezi útočníky o třetí! 14 minut a 39 sekund strávil při hře 5 na 5 (55. místo, čtvrté mezi útočníky), 23 % celkového času – 4 minuty a 46 sekund za zápas (4. místo) – pak odehrál v přesilovkách (osmý nejvyšší podíl).

Právě na odehraný čas na ledě je, chceme-li odstranit zkreslení, záhodno přepočítat jednotlivé základní Gulašovy statistiky. V počtu gólů mu po takovém přepočítání na 60 minut odehraného času náleží s hodnotou 1,68 čtvrtá příčka (mezi hráči s 400 a více minutami), s 1,79 asistencemi za 60 minut je desátý, s 3,03 primárními body za 60 minut druhý a s 3,48 body za 60 minut znovu druhý (v obou posledních případech za Kvapilem).

Dodejme ještě další zajímavá čísla – 26 %, tedy podíl branek, které ze všech, jež s ním Plzeň na ledě vstřelila, dal Gulaš sám, ho řadilo na čtvrtou příčku, 54% podíl bodů, které Gulaš ze všech zaznamenaných s ním na ledě osobně nasbíral, byl druhý nejvyšší.

Byť Gulašova hra je z větší části než u jiných hráčů založena na přesilových hrách, zaměříme se na hlavní herní disciplínu, totiž hru 5 na 5. V ní plzeňský kapitán odehrál 746 minut a 57 sekund, tedy 69,66 % z celkového času.

A vedl si opět výborně.

Průměrně vstřelil za 60 minut hry 5 na 5 1,53 branky (mezi hráči s 400 a více odehranými minutami je tak první) a zaznamenal 2,88 bodu (2. místo).

Na první příčku ho pak řadí všechny střelecké statistiky, ať už to je 20,52 střeleckých pokusů za 60 minut, 12,21 střel na branku za 60 minut, 11,28 střeleckých pokusů ze slotu za 60 minut či 7,38 střel na branku ze slotu za 60 minut.

Hůře si odchovanec Českých Budějovic vede ve statistikách mapující přihrávky. Se 6,61 nahrávkami na střelecké pokusy za 60 minut je až 38., 3,39 nahrávek na střelecké pokusy ze slotu ho řadí na 22. pozici, 2,71 křižných nahrávek na střelecké pokusy na 18., 1,87 křižných nahrávek na střelecké pokusy ze slotu na 9., 2,29 nahrávek na střelecké pokusy z první na 43. a 1,53 nahrávek na střelecké pokusy z první ze slotu na 16.

Dodejme ještě, že Gulaš průměrně začínal (nepočítaje střední pásmo) v útočném pásmu 63,89 % všech svých vhazování. To je poměrně vysoká hodnota (konkrétně čtvrtá nejvyšší mezi pravidelně nastupujícími hráči) a jistě měla na Gulašovy statistiky pozitivní vliv.

Pojďme se ještě na závěr podívat na pokročilé statistiky, tak jak je Gulaš v dresu Plzně v loňské sezoně zaznamenal. Ani tady není příliš co vytýkat.

Škodovka s ním na ledě ovládala všechny střelecké statistiky. 60,76% Corsi je v silné extraligové konkurenci dokonce nejlepší, 59,10% poměr střel na branku šestý, 65,4% poměr střeleckých pokusů ze slotu druhý a 65,66% poměr střel na branku ze slotu opět první59,62 % držení puku pak bylo druhé nejvyšší.

Zda je však někde vidět docela viditelný pokles, je to u pokročilých statistik paradoxně nejdůležitějších, gólových. Ne že by 55,71% gólový poměr a 58,49% poměr gólů ze slotu byly špatné, ovšem Gulaše řadí až na 84. a 59. místa. Proč?

Vysvětlení je jednoduché a na Plzeň poměrně překvapivé. Zatímco Gulašovi nehrála do karet ani 9,54% střelecká úspěšnost Indiánů, když byl na ledě (65. mezi 217 hráči), hlavním srážejícím faktorem byla mizerná 89,05% úspěšnost zákroků, kterou gólmani Plzně se svým kapitánem na ledě zaznamenali.

Už součet obou úspěšností 98,59 % ukazuje, že Gulaš neměl štěstěnu na své straně, zmiňovaná úspěšnost zákroků je však mezi 217 hráči až na 203. místě!

Tak či onak, Gulaš patřil v minulé sezoně k nejlepším hráčům Tipsport extraligy. Už teď jsme to potvrdili na řadě statistik. Jaký vliv na jeho výkony však měly přesilovky a především příchod Jana Kováře? Na to se podíváme ve druhém díle tohoto dvojčlánku!

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV