Přihlášení do HOKEJKY

Hokejka news

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

Zkušený veterán za mladého. Roky prověřený útočník za naději do budoucna. I tak se dá popsat úterní výměna, v rámci níž si Kometa a Vítkovice vyměnily útočníka Jana Hrušku a Šimona Stránského. Jak se na trejd dívají čísla?

Samozřejmě že popis z úvodního odstavce neodpovídá celému znění výměny. Do Brna zamířil ještě obránce Daniel Krenželok, hlavními artikly transakce jsou ovšem bezpochyby Jan Hruška a Šimon Stránský.

„Dlouhodobě usilujeme o rozšíření defenzivních řad, také máme přetlak na centrech. Honza v Kometě odvedl obrovský kus práce a za to si zaslouží dík a respekt,” nabídl svůj pohled na trejd majitel klubu Libor Zábranský.

Hruška odehrál v dresu Komety 36 zápasů, v nichž zaznamenal 10 gólů a 13 asistencí. Průměrně strávil na ledě za zápas 16 minut, z toho více než 2 minuty na přesilovkách. V oslabení pravidelně nenastupoval.

„Uvědomujeme si, že v osobě Šimona Stránského se zbavujeme talentovaného odchovance, což je vždy velice citlivé. Jenže v současné době je naším jediným cílem záchrana extraligové soutěže a tomu podřizujeme naši veškerou aktivitu,“ vysvětloval zase vlastník Vítkovic Aleš Pavlík.

Stránský naskočil za Rideru do 36 duelů s bilancí 9 branek a 6 asistencí. Jeho ice-time činil v průměru 17 a půl minuty, 2 z toho sehrál v početních výhodách. Ani on si v oslabení příliš nezahrál.

Jak výměnu vidí detailnější statistiky a co můžou oba hráči svým týmům přinést?

Individuální a analytické statistiky

Hruška už stihl odehrát jedno utkání v dresu Vítkovic, ale pro naše potřeby ho zatím do statistik započítávat nebudeme. Zaměříme se především na hru 5 na 5, ale krátce zmíníme i přesilové hry, v nichž oba hokejisté pravidelně figurovali. Kvůli zkreslení započítáváme pouze hráče se 100 odehranými minutami při hře 5 na 5, respektive 30 v přesilovkách.

Už na první pohled vidíme, že mezi oběma hráči je poměrně jasný rozdíl. Hruška zaznamenává při hře 5 na 5 více gólů, bodů i střeleckých pokusů ze slotu (jak je vidět na obrázku), lépe na tom je však rovněž v počtu všech vyslaných střeleckých pokusů a klasických střel na branku.

Stránského najdeme na vyšších pozicích u statistik mapujících křižné nahrávky na střelecké pokusy a u kontrolovaných vstupů do útočného pásma. Právě ve druhé statistice se zřejmě ukazuje větší drajv a drzost o dvanáct let mladšího útočníka.

Dlužíme dodat, že statistiky ani jednoho z nich by neměly ovlivňovat úspěšnost střelby (12,2 % u Hrušky a 13 % u Stránského) ani poměr startů v útočném pásmu (49 % a 49,8 %).

Hruška zaznamenává při hře 5 na 5 více gólů, bodů i střeleckých pokusů (ze slotu).

Při početních výhodách už Hruška dominuje podstatně výrazněji, tedy hlavně na první pohled. Na kontě má totiž 1,6 branek a 6,4 bodů za 60 minut, Stránský naproti tomu jen 0,8 gólů a 1,6 bodů.

Když se ale zaměříme na statistiky střeleckých pokusů a přihrávek, situace se přinemejmenším vyrovnává, někdy dokonce obrací. U střeleckých pokusů ještě mírně vede Hruška, Stránský má ale na kontě více střeleckých pokusů ze slotu, více klasických i křižných přihrávek na střelecké pokusy (ze slotu).

Můžeme se domnívat, že vítkovického odchovance sráží jednak dvojnásobně nižší úspěšnost střelby (5,3 % oproti Hruškovým 11,8 %), jednak nižší kvalita spoluhráčů. Přece jenom je rozdíl nastupovat na početní výhody s Plekancem a (bývalým Komeťákem) Lvem a s Lakatošem nebo Malletem.

Zanalyzovat můžeme také analytické statistiky mapující to, jak se dařilo týmu, když byli oba hráči na ledě. Rozdíl je samozřejmě na první pohled patrný – Hruška je na tom výrazně lépe. Dodejme, že Kometa jako tým na tom není v poměru střeleckých pokusů v porovnání s Vítkovicemi o moc lépe (rozdíl je 2,4 %), ve střeleckých pokusech ze slotu už ale oba týmy dělí 9,1 procent.

Tento propad je znát i na statistikách Stránského. Je pravda, že Hruškovi hraje do karet vyšší součet úspěšností (102,5 oproti 98,4 %), který může ukazovat na to, že se může spolehnout na větší dávku štěstí, rozdíl ve střeleckých pokusech ze slotu je ale opravdu propastný.

Na druhou stranu – pokud chceme alespoň trochu smazat to, že Brno je ve střeleckých podílech jednoznačně lepší než Vítkovice, a podíváme se na to, jak si týmy vedly s oběma hráči na ledě a bez nich, opět nám vychází, že je na tom lépe Hruška.

Kometa s ním měla o 3 % vyšší poměr střeleckých pokusů, o 9,1 % vyšší podíl střeleckých pokusů ze slotu a o 9 % vyšší brankový podíl než bez něj. U Stránského vidíme hodnoty -3,1 %, 0,1 % a -1,9 %. To pro něj rozhodně není dobrá vizitka.

To, že Hruškovy dobré výkony nejsou z rozhodující části ovlivněné spoluhráči, potvrzuje i statistické srovnání s ostatními spoluhráči. Jeho dva nejčastější spoluhráči (Orsava a Lev) bez něj zaznamenávají výrazně horší analytické statistiky (poměry střeleckých pokusů ze slotu a gólů).

Toto u Stránského vůbec neplatí. Zdráhal s Lakatošem zapisují lepší analytické statistiky bez něj, zatímco Stránský si bez nich pohoršuje. I zde je tak vidět, že v mužstvu, které nemělo dobré analytické statistiky, patřil k těm horším.

Závěr

Jak bychom tedy měli odpovědět na otázku z titulku?

Majitel vítkovického klubu Aleš Pavlík mluvil v souvislosti s akvizicí Hrušky o tom, že „hry na krásu bylo dost, teď je potřeba boj o záchranu, musí se dřít, makat, jet na krev a nebát se schytat i nějakou tu ránu.“

Zdali tyto předpoklady čtyřiatřicetiletý útočník splní, je ve hvězdách, pokud ale naváže na svoje výkony v Brně, Vítkovicím určitě pomůže. Do Ostravy totiž přichází hráč, jenž patřil v bodech i střeleckých pokusech při hře 5 na 5 do první padesátky extraligy. Platný by mohl být také v přesilovkách.

Výměna se jeví vítězně pro obě strany.

Kometa získává mladého hráče, jenž celkově nedosahuje takové kvality jako Hruška, ovšem je lepší v několika dílčích statistikách a vede před ním ve střeleckých pokusech i přihrávkách v početních výhodách. Nové prostředí a kvalitnější spoluhráči mu můžou pomoci. Nezapomínejme navíc na dvaadvacetiletého obránce Daniela Krenželoka.

Výměna se jeví, s ohledem na věk obou hráčů, pro obě strany vítězně. Brno na Hruškovi nestavělo svoji ofenzivní hru a Stránského může proměnit v lepšího hráče, Vítkovice naopak potřebují vyzkoušeného hráče do útoku.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV