Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Poté, co jsme se věnovali brankářům, obráncům a také defenzivním specialistům, je tu poslední kategorie, kterou si podrobně rozebereme. Kdo byl nejlepším útočníkem této sezony?

Primárním údajem hodnocení útočníků jsou bezesporu především body. Pod jejich výkony se však podepisuje dalších několik faktorů, které je třeba brát v úvahu. Důležité také je, jak jednotliví forvardi ovlivňují celkově výkony spoluhráčů a týmu. Zaměříme se tedy i na střelecké statistiky, zapojení jednotlivých útočníků v ofenzivní i defenzivní fázi a jejich vliv na spoluhráče.

Stejně jako u obránců, i u útočníků jsme do úvahy brali pouze ty, kteří odehráli minimálně 500 minut při hře 5 na 5, a také ty, kteří nastupovali proti nadprůměrně kvalitním soupeřům.

TOP 3

Milan Gulaš byl téměř tři čtvrtiny sezony neohroženým vládcem extraligy. Ke konci však přišlo z jeho strany zvolnění a ročník zakončil se ziskem 76 bodů. Na druhého Birnera měl náskok 15 bodů. Gulaš vytvořil úderné duo s Tomášem Mertlem – byli druhým a třetím nejvyuživánějším útočníkem v základní části. Gulaš měl průměrný ice time 21:33, jeho kolega z útoku Mertl pak ještě o šest vteřin více.

Až na Petera Muellera dostávali všichni jeho soupeři od trenérů menší prostor, i díky tomu tak Gulaš získal několik bodů navíc. Při zohlednění času na ledě Gulašovi patří při hře 5 na 5 třetí místo, když si za 60 minut připsal 3,09 bodu. V přesilových hrách je pak za Michalem Birnerem druhý se ziskem devíti bodů za stejný časový úsek.

To, že Gulaš je jedním z největších ofenzivních es extraligy, je nezpochybnitelný fakt. Při hře 5 na 5 s ním na ledě Plzeň vstřelila 4,09 gólu za 60 minut hry (jedná se o druhý nejlepší výsledek). Celkově byl Gulaš u 53 vstřelených branek a jeho gólový rozdíl je plus sedm, když Plzeň inkasovala 46 gólů. Při Gulašově absenci pak poměr branek Plzně klesá pod 50 %.

S Gulašem na ledě Plzeň také své soupeře pravidelně přehrávala, když si tvořila 62,3 střeleckých pokusů, kdežto soupeři pouze 48,25. Poměr pokusů ze slotu je pak podobný: 56,95 % ve prospěch Plzně, když se při účasti Gulaše dostala k 26,56 pokusům za 60 minut (pátý nejlepší počin v rámci celé extraligy).

Gulaš pak při hře 5 proti 5 vytvořil téměř patnáct šancí za hodinu hry a celkově má podíl na 29,72 pokusech, když se dostával ke dvaceti střeleckým pokusům a na dalších více než devět nahrál. V tvorbě šancí i celkovém podílu na střelách je s přehledem nejlepším útočníkem extraligy.

Michal Birner musel kvůli zranění vynechat jedenáct utkání. Nebýt toho, možná by Milanu Gulašovi nadělal v konečném bodovém součtu více problémů. Birner odehrál v porovnání s Gulašem průměrně o zhruba dvě a půl minuty méně, když se jeho odehraný čas zastavil na 18 minutách a 51 vteřinách za utkání.

Při přepočtu bodů na 60 minut je však Birner nejproduktivnějším hráčem při hře 5 na 5 i při přesilových hrách, když si připsal 3,28 bodu při hře pět proti pěti a při přesilovce 10,1 bodu. Celkově má Birner za základní část na kontě 61 bodů. Tempo bodů na zápas má o chlup lepší než Gulaš – 1,48 versus 1,46.

Kromě samotných bodů je na tom Birner velmi dobře také ve střeleckých statistikách – Liberec s ním na ledě byl ve velké většině případů dominantním týmem. Poměr střeleckých pokusů byl 56,97 % pro Liberec a poměr pokusů ze slotu 58,9 %, když bez Birnera jsou Bílí Tygři v obou statistikách horší o více než šest procent. Za každých 60 minut měl Liberec za přítomnosti Birnera o 15,46 pokusů více než soupeři a o 8,26 pokusů více ze slotu.

Samotný poměr branek je při účasti Birnera pro Liberec ještě lepší, když vstřelil hned 61,9 % gólů. Birner byl při hře 5 proti 5 u 39 vstřelených a u 24 inkasovaných gólů, jeho rozdíl je tak plus patnáct. Za 60 minut hry potom nikdo jiný nebyl u více vstřelených branek než právě Michal Birner – Liberec dal za tento úsek 4,13 gólu. Sám Birner patřil v základní části k nejčastějším nahrávačům, když si za 60 minut připsal 11,22 přihrávek na střelu, z toho 4,87 na střely ze slotu. V obou kategoriích patří do nejlepší trojice. Celkově pak vytvářel téměř dvanáct šancí.

Slovenský forvard Pavol Skalický vzal tuto extraligovou sezonu útokem. A to především při hře 5 proti 5, kde nasbíral 35 ze svých 45 bodů! Při rovnovážném počtu hráčů tak byl po Milanu Gulašovi druhým nejproduktivnějším hráčem a celkově mu patří šesté místo. A to i přes poměrně malý čas na ledě, když odehrál pouze šestnáct na utkání.

Skalický patřil při hře 5 proti 5 k těm nejlepším. Za 60 minut hry si připsal 3,25 bodu a střílel 1,49 gólu se střeleckou úspěšnost přesahující dvacet procent! Skalický totiž neměl takový ofenzivní podíl jako dva výše jmenovaní forvardi, když přispěl pouze k 17,83 pokusům za 60 minut, z toho 8,73 ze slotu. Své příležitosti však s přehledem dokázal proměňovat. S jeho střeleckým instinktem tak není překvapením, že Mladá Boleslav vstřelila při jeho účasti na ledě hned 42 branek, k tomu navíc inkasovala pouze 16. Poměr gólů tak byl 72,41 % pro Boleslav! To je bezkonkurenčně nejlepší číslo mezi útočníky.

Se Skalickým na ledě Boleslav své soupeře byla schopna přestřílet i tvořit si více šancí. Poměr střeleckých pokusů při hře 5 na 5 byl 51,15 % a poměr pokusů ze slotu pak 55,38 %. Kde Skalický, a Boleslav celkově, vynikal, je především defenzíva. Soupeři se dostali pouze k 15,78 pokusům ze slotu, což je desáté nejmenší číslo v porovnání útočníků a Skalický se tak dostal i mezi náš výběr nejlepší defenzivních útočníků. Na druhé straně pak Skalický a jeho spoluhráči vytěžili z minima maximum.

Závěr

Pozice Milana Gulaše vypadala téměř celou sezonu jako neotřesitelná. Jeho slabší závěr a naopak silné období Liberce rozdíly poněkud smazalo a Michal Birner mu v našem hodnocení velice šlapal na paty. Ten se však mohl opřít v Liberci přeci jen o větší podporu než útočník Plzně, a právě proto se naším vítězem stal:

MILAN GULAŠ

Další adepti: Libor Hudáček (Bílí Tygři Liberec), Michal Řepík (HC Sparta Praha), Martin Zaťovič (HC Kometa Brno)