Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích na jednotlivá kola základní části postupně přinášíme i rozbory všech sérií letošního Generali Česká pojišťovna play off.

Ve čtvrtfinále jsme se nedočkali žádných překvapení ve smyslu toho, že by postoupil outsider. Naopak všichni čtyři favorité čtvrtfinálových sérií postoupili naprosto pohodlně po výsledcích 4:0 na zápasy.

To znamená, že nás v semifinále čekají dvě skvělé a vyrovnané série. V něm se potkají čtyři nejlepší týmy podle nasbíraných bodů v základní části, i podle našeho modelu. Čekají nás tak dvě, doufejme, velkolepé bitvy.

Sparta si poradila s překvapením předkola z Olomouce, která se rozhodně nezalekla ani ve čtvrtfinále a po vyřazení Plzně dělala velké problémy i vítězi základní části. Sparta ale ukázala svoji sílu.

Liberec na tom byl v podstatě velice podobně. Zatímco u Sparty se však lehký postup dal očekávat, většina z nás jistě předpokládala, že mezi Bílými Tygry a Mountfieldem dojde k vyrovnanému boji. To se nestalo a Liberec slavil v nejkratším možném čase po poměrně dominantních výkonech.

Teď se tyto dva velice silné celky potkávají v semifinálové sérii. Kdo se bude radovat?

Takto vyrovnaná série tu během letošního play off z pohledu našeho modelu ještě nebyla. Sparta je lehkým favoritem, model ji dává šance na postup ale pouze 53,7 %! Sázkové kanceláře pak Spartu favorizují mnohem více, když na její postup je kurz 1,44, naopak na Liberec 2,77.

To, že série opět skončí vítězstvím jednoho či druhého týmu poměrem 4:0, je pak pravděpodobné podle našeho modelu ze 13 %. Naopak, že uvidíme minimálně šest utkání má pravděpodobnost 62 %.

HC Sparta Praha

Sparta patřila společně s Třincem k jednoznačně nejlepším týmům při hře 5 na 5 už v základní části. A na to navázala i v sérii s Olomoucí, kterou při rovnovážném počtu přehrála ve všech zápasech. Mezi čtvrtfinalisty měla Sparta třetí nejlepší poměr střeleckých pokusů s 54 %. Poměr očekávaných gólů však měla jednoznačně nejlepší s 64,4 %. Olomouci při hře 5 na 5 nasázela během čtyř utkání sedm branek a inkasovala pouze jednou. Další dvě branky pak přidala při přesilových hrách.

Bodově ji v sérii s Olomoucí táhli především Michal Řepík a Vladimír Sobotka, kteří si připsali pět a čtyři body. Při hře 5 na 5 tato dvojice ve formaci s Romanem Horákem v sérii naprosto dominovala. Společně měli střeleckou převahu s poměrem 74,7 % a poměr očekávaných gólů měli až absurdní - 87 %. Soupeře tento útok přestřílel 53:18 a vytvořil si šance na 2,5 očekávaného gólu, olomouckým povolil střelecké příležitosti, ze kterých se dohromady očekávalo pouze 0,4 gólu. Z ledu pak odcházeli po dvou vstřelených a žádné obdržené brance.

Není tak divu, že se tato formace objevuje i mezi nejlepšími hráči Sparty během čtvrtfinále podle modelu Game Score.

S průměrným Game Score 1,90 byl Řepík vůbec nejlepším hráčem čtvrtfinále. Oproti svým průměrným výkonům ze základní části si polepšil o 0,56. Podobně šly nahoru i výkony Vladimíra Sobotky, který během čtyř zápasů nakumuloval hodnotu Game Score 6,69 a zlepšil se o 0,58.

Kromě první formace se ve výborné formě představil ve čtvrtfinále i David Tomášek. Ten ve druhé formaci odehrál při hře 5 na 5 více než 50 minut, ve kterých měl poměr střeleckých pokusů 53,5 % a poměr očekávaných gólů vynikajících 76,3 %. Na ledě byl u tří vstřelených a jednoho obdrženého gólu, když během série přispěl k postupu pátým nejlepším výkonem v rámci Game Score a hrál na stejné úrovni jako v základní části.

Velkou část série odehrál Tomášek vedle Lukáše Rouska a Andreje Kudrny a společně měli poměr střeleckých pokusů i očekávaných gólů více než 60 %. Vedle Jana Buchteleho a Miloše Formana pak Tomášek za 16 společných minut měl poměr očekávaných gólů 90 % a byl na ledě hned u dvou vstřelených gólů.

První dva útoky tak navázaly na skvělé výkony ze základní části a hrály velkou roli při postupu Sparty. A skvělou podporu měli útočníci i v obraně: Sparta se mohla spolehnout na všechny tři dvojice, které do play off vyslala.

Všechny tři páry totiž držely hru většinou daleko od vlastní branky, nejhorší z nich Milan Jurčina s Tomášem Dvořákem měli poměr střeleckých pokusů 51,6 % a poměr očekávaných gólů 58,7 %. Udrželi se tak téměř na úrovni svých výkonů ze základní části, kdy měli společný poměr očekávaných gólů 63,4 %. Na ledě navíc byli u jedné vstřelené a žádné inkasované branky. Těchto výsledků dosáhli, i když je trenéři hojně využívali na vhazování v obranném pásmu, byli u 27 obranných a pouze 13 útočných. Nejčastěji se také na ledě objevovali proti první formaci Olomouce s Lukášem Nahodil a Janem Káňou. Svoji úlohu pak zvládli na jedničku.

Vůbec nejlépe si vedla obranná dvojice Polášek-Košťálek. Společně měli poměr střeleckých pokusů 60 % a poměr očekávaných gólů 75 %! Na ledě byli během série u dvou vstřelených gólů a žádného inkasovaného, když s prvním jmenovaným párem dostávali také častěji na starosti bule v obranné třetině než v té útočné.

Jan Košťálek pak přispěl k postupu dvěma góly a jednou asistencí a společně s jeho herní převahou ho to vyneslo až na průměrnou hodnotu Game Score 1,35. O 0,51 lepší než v základní části. Celkově byl čtvrtým nejlepším obráncem čtvrtfinále.

Solidně si v sérii s Olomoucí vedli i Tomáš Pavelka s Davidem Němečkem. Ti na rozdíl od dvou zmíněných párů nastupovali převážně do útočné třetiny a během 50 společných minut měli poměr střeleckých pokusů vyrovnaný, tedy 50 %, poměr očekávaných gólů však 64 %.

Můžeme tak pozorovat patrný trend, kdy Olomouc sice dokázala většinou držet krok se Spartou v rámci střelecké četnosti, v kvalitě však na tom Sparta byla mnohem lépe.

Alexander Salák pak měl i díky tomu v brankovišti nejsnazší práci ze všech gólmanů ve čtvrtfinále. V přepočtu na 60 minut čelil ve všech situacích střelám, ze kterých se očekávalo 1,8 gólu. Při hře 5 na 5 to bylo za stejný čas 1,4 branky. Salák během série inkasoval pouze jednu branku během rovnovážného počtu, celkově pak o 3,35 méně než byla očekávání. Ve všech situacích pak o 4,1 gólu méně.

Sparta se tedy na jeho výkony na startu play off mohla spolehnout a dá se očekávat, že série s Libercem bude částečně i soubojem brankářů.

Bílí Tygři Liberec

Podobně jako Sparta i Liberec byl jedním z nejlepších celků čtvrtfinále. Proti Hradci Králové byl velkou většinu času lepším týmem a zaslouženým postupujícím. Kromě čtvrtého zápasu, kdy Mountfield podal výborný výkon, měl Liberec ve zbývajícím průběhu série velkou herní převahu. Především v utkáních číslo dva a tři se Hradec téměř k ničemu nedostal.

Celkově měl za celou sérii Liberec poměr střeleckých pokusů 58,4 %, nejlepší ze všech postupujících, a poměr očekávaných gólů 59,8 %, druhý nejlepší po Spartě. Hradec Králové pak při hře 5 na 5 gólově přestřílel 7:2.

Zlom série v podstatě nastal hned v prvním zápase, kdy Liberec otáčel nepříznivý stav 0:3 a prohrával v zápase celkem 42 minut a 19 sekund. Vyrovnání a následné výhře šel Liberec ale velmi důrazně naproti, když si za nepříznivého stavu vytvořil 64 střeleckých pokusů, zatímco Hradec jich měl pouze 18 a z prostoru slotu měl Liberec převahu 21:8. Od vedení Mountfieldu 3:0 pak byla převaha ještě větší – Liberec přestřílel hradecké 51:8, 15:3 z toho ze slotu, vytvořil si celkově šance na 2,2 gólu a dokázal vyrovnat. Následně prodloužení rozhodl Michal Birner.

Právě ten byl z pohledu Game Score nejlepším hráčem Liberce v této sérii, za čtyři zápasy si připsal celkové hodnocení 6,98. Po Michalu Řepíkovi ze Sparty šlo o druhý nejlepší výsledek čtvrtfinále. Birner si za čtyři zápasy připsal jednu branku a přidal tři asistence. První formace, ve které Birner figuruje vedle Adama Musila a Radana Lence, předváděla v sérii vynikající výkony. Společně měli poměr střeleckých pokusů 67,3 % a poměr očekávaných gólů 67,5 %.

To se však úplně neprojevilo na poměru vstřelených a obdržených gólů. První útok Liberce při hře 5 na 5 vstřelil jednu branku a byl i u jedné obdržené. Střelecká úspěšnost 2,4 % by však pro Spartu měla být varováním, že pokud bude tento liberecký útok pokračovat v těchto výkonech, dostaví se i samotné góly. Pro Liberec je důležité, aby branky přišly co nejdříve.

Ale hráči první formace mají opravdu na čem stavět. Adam Musil, o kterém jsme se podrobněji zmiňovali zde, patřil s Birnerem ke stěžejním hráčům v sérii s Hradcem Králové. Jeho výkony oproti základní části pak šly nahoru hned o 0,63 v hodnocení Game Score, což je pátý největší rozdíl mezi všemi hráči.

Podobně je na tom i Radan Lenc. Výkony této liberecké formace byly zkrátka tak dominantní, že k úplně dokonalosti už jim chybí pouze zmíněná lepší produktivita. Lenc a Musil shodně nasbírali v sérii dva body za gól a asistenci. V základní části toho tato formace byla schopná, když ve společných 172 minutách střílela v přepočtu na 60 minut 4,2 gólu!

Co se však nedařilo prvnímu útoku, to zařídil druhý. Michal Bulíř byl nejproduktivnějším hráčem série se čtyřmi góly a jednou asistencí. Dva ze svých gólů vstřelil při hře 5 na 5 a celkově byla jeho formace s Adamem Najmanem a Dávidem Grígerem u tři vstřelených a žádné obdržené branky. Společně měli také poměr střeleckých pokusů 57,6 % a poměr očekávaných gólů 62,9 %. Podobně jako první formace si tak velký tlak dokázal vytvářet i tento útok.

Na prvních dvou útocích bude stát ofenzivní úspěch i v sérii se Spartou. Zatímco ta se může pyšnit větší hloubkou sestavy, Liberec potřebuje, aby se střelecky prosazovaly právě zmíněné útoky. A dává jim k tomu veškeré předpoklady, když je trenéři nasazují převážně do útočného pásma. V případě první formace to bylo v sérii s Hradcem Králové až v 80 procentech.

Naopak třetí a čtvrtý útok pak měl za úkol především defenzivní činnost. Obě formace tím byly lehce znevýhodněné, což se projevilo i na poměru jejich očekávaných gólů, který třetí útok měl 38,6 % a čtvrtý 33,4 %. Oba útoky však své minizápasy zvládly s vyrovnaným skóre 1:1, respektive 0:0.

Podobné rozdělení rolí fungovalo Liberci i v obraně. První dva obranné páry fungovaly na výbornou. Ondřej Vitásek i Ronald Knot své výkony pozvedli v rámci hodnocení Game Score nejvíce z libereckých hráčů, když společně měli poměr střeleckých pokusů 65,4 % a poměr očekávaných gólů 63,7 %.

Ještě lépe si v tomto ohledu vedl druhý pár, kde nastupuje Petr Kolmann s Mislavem Rosandičem, kterého jsme zařadili i mezi nejlepší obránce základní části. A svoji výkonnost potvrdil v play off. Tato obranná dvojice měla střeleckou převahu 68,7 % a v rámci očekávaných gólů poměr dokonce větší než 75 %. Na ledě byla u šancí na 4,4 vstřelených gólů a naopak pouze u 1,4 očekávaných gólů proti. Během série byli Kolmann s Rosandičem na ledě u tří vstřelených a žádné obdržené branky.

Využít by však mohla Sparta výkonů třetího páru. Lukáš Derner s Tomášem Hanouskem s nadsázkou odnesli své využití. Trenéři jim dopřáli během série pouze osm útočných vhazování a hned 20 v obranném pásmu. Společně pak toto duo bylo přestříleno 25:60 a poměr očekávaných gólů byl v jejich případě pouze 17,5 %, tedy ve prospěch Hradce Králové, když nastupovali především proti formaci Vladimíra Růžičky, nebo bratří Klímů.

Stejně jako Sparta se ale Liberec může opřít o výborného brankáře. Petr Kváča byl v našem hodnocení nejlepším brankářem základní části a velkou oporou byl i ve čtvrtfinálové sérii. Ve čtyřech zápasech inkasoval celkem čtyři branky a připsal si úspěšnost zákroků 95,8 %. Po Alexandru Salákovi pak měl druhou nejlehčí práci, když v přepočtu na 60 minut čelil šancím na 1,9 očekávaných gólů. Dobře tedy fungovala i defenzivní hra Liberce a Kváča i díky tomu inkasoval o čtyři góly méně než byla právě očekávání, tedy na úrovni Saláka.

Závěr

Oba týmy se mohou spolehnout na své gólmany. Ve čtvrtfinálových sériích předváděly ale i jejich ofenzivní hvězdy výkony hodné jejich postavení v týmu, a k tomu se na obou stranách přidala kvalitní defenzivní hra. V dlouhodobé části soutěže se Liberec místy hledal, vypadá to ale, že na play off vyladil svoji hru do detailů a Sparta tak do semifinále vstupuje v našem modelu pouze jako mírný favorit. Měla by nás tak čekat hodně vyrovnaná a zajímavá série.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV