Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích na jednotlivá kola základní části postupně přinášíme i rozbory všech sérií letošního Generali Česká pojišťovna play off.

Třinec i Mladá Boleslav byly v našem modelu favority svých čtvrtfinálových sérií a stejně jako Sparta a Liberec si se svými soupeři poradily v nejkratším možném čase. Doplňují tak semifinálovou čtveřici, ve které jsou čtyři nejlepší celky po základní části. Jako druhý a třetí tým se Třinec utká právě s Mladou Boleslaví.

Zatímco Třinec byl po Spartě druhým největším favoritem na postup do semifinále, postup Mladé Boleslavi nebyl mezi veřejností rozhodně samozřejmostí. Ani u sázkových kanceláří nebyla velkým favoritem, byť ji přeci jen věřily více než Pardubicím. V našem modelu měla Mladá Boleslav na postup do semifinále šance necelých 64 %.

Do semifinálového souboje ale jako favorit vstupuje Třinec, a to s šancí lehce přes 58 %.

Stejně jako v případě série Sparty s Libercem by tak mělo jít o velice vyrovnaný souboj, i když zde model vidí favorita v jednom z celků o něco jednoznačněji. Pořád se ale jedná v sérii play off o poměrně vyrovnané šance.

Mladá Boleslav dokázala porazit Třinec ve všech vzájemných zápasech základní části. To, že by na to navázala však není moc pravděpodobné, když její postup 4:0 na zápasy model předpokládá pouze v pěti procentech. Naopak, že se tato série protáhne až do sedmého utkání má šanci téměř z jedné třetiny.

HC Oceláři Třinec

Třinec vypadal z postupujících do semifinále ve své sérii na povrch nejpřesvědčivěji. S Kometou prohrával pouze 12 minut. Celkově pak sérii vyhrál na góly 20:4, což je nejlepší poměr ze všech postupujících.

I při hře 5 na 5 si Třinec vedl výborně. S Kometou sice prohrál souboj v počtu střeleckých pokusů, kde měl poměr 48 %, vynahrazoval to ale kvalitou střelby.  Poměr očekávaných gólů vyzněl pro Třinec mnohem lépe s 59,4 procenty. Při hře 5 proti 5 Oceláři vstřelili 12 ze svých 20 branek a inkasovali pouze dvakrát.

Oceláři se v sérii s Kometou mohli pyšnit nejlepší ofenzívou ve čtvrtfinále, v přepočtu na 60 minut si vytvořili šance na 2,6 očekávaných gólů a z prostoru slotu vyslali 18,3 pokusů za stejný čas. Navázali tak na svoje ofenzivní čísla ze základní části, které byly také v obou případech v extraligovém srovnání nejlepší.

Kromě hry 5 na 5 se Třinci dařilo prosazovat i v přesilových hrách. V těch vstřelil během série hned osm gólů, nejvíce z týmů ve čtvrtfinále společně s Mladou Boleslaví. V přepočtu na 60 minut to pak znamená 14,8 gólů, což je dvakrát větší tempo, než s jakým Třinec přesilové hry proměňoval v základní části. Proti sobě navíc bude mít oslabení Mladé Boleslavi, která v sérii s Pardubicemi v této herní situaci ani jednou neinkasovala. A to hlavně díky výbornému Janu Růžičkovi v brance.

Ale zpět k Třinci. Jeho hlavní postavou čtvrtfinálové série byl především Michael Špaček. Ten si během série připsal šest asistencí, z nichž pět bylo primárních. A čtyři přišly při hře 5 proti 5. Na ledě byl Špaček právě u čtyř vstřelených a jedné inkasované branky. Zároveň při hře 5 na 5 rozdal hned 14 přihrávek na střely, nejvíce ze všech hráčů. Sedm z nich bylo do prostoru slotu.

Na ledě pak Špaček nejvíce času strávil vedle Jacka Rodewalda a Michala Kovařčíka. Společně měli vyrovnaný poměr střeleckých pokusů a poměr očekávaných gólů 54,7 %. Rodewald si v sérii připsal čtyři body, Michal Kovařčík vstřelil čtyři góly a celkově měl pět bodů.

Není tak divu, že všichni tři jsou mezi nejlepšími třineckými hráči čtvrtfinále podle hodnocení Game Score. Výkony celé trojice šly oproti základní části značně nahoru.

O mnoho pak nezaostala ani první formace Ocelářů. Stabilní trio Růžička-Vrána-Stránský v průběhu série dosáhlo na podobná čísla jako útok okolo Michaela Špačka. Společně mělo poměr střeleckých pokusů rovných 50 % a poměr očekávaných gólů 54,4 %. Při hře 5 na 5 se pak dokázali prosadit tříkrát, všechny tři branky zapsal Martin Růžička.

Matěj Stránský se naopak prosadil dvakrát v přesilovce, kde přidal i jednu asistenci. Celkově měl šest bodů a byl se Špačkem nejproduktivnějším hráčem Třince. Petr Vrána k tomu zapsal pět bodů, důležití hráči Ocelářů tak do play off vstoupili správnou nohou.

Třinec se navíc mohl spolehnout i na další dva útoky, obě tyto formace si v průběhu série tvořily kvalitní příležitosti a své protivníky přehrály. Útok Tomáše Marcinka byl sice co do střeleckých pokusů negativní, když si Kometa v součtu vypracovala převahu 13 střel, ale kvalitou soupeře převyšoval s poměrem očekávaných gólů 54 %. Ještě lépe se pak vedlo „slovenské“ formaci, která sérii odehrála ve složení Dravecký-Roman-Hrehorčák. Ti měli společně poměr střeleckých pokusů 59 %, a poměr očekávaných gólů dokonce 68,4 %. To proměnili ve dvě vstřelené branky a jednu inkasovanou. Útok Tomáše Marcinka své zápasy vyhrál 2:0.

V obraně Václav Varaďa a jeho trenérský štáb jednoznačně rozdělili role jednotlivých párů. Největší volnost dostali Milan Doudera s Martinem Gernátem. Ten opět ukázal své obrovské kvality a ještě povýšil své výkony oproti základní části. Jeho průměrné Game Score proti Kometě bylo 1,47. V sérii Gernát nasbíral pět bodů za gól a čtyři asistence a především s Douderou měli velice solidní herní převahu. Společně odehráli vůbec nejvíce času ze všech obranných dvojic Ocelářů, ve kterých měli poměr střeleckých pokusů 51 % a poměr očekávaných gólů 61,7 %. Tedy jen těsně pod svojí úrovní ze základní části. Na ledě byli také u čtyř vstřelených a jedné inkasované branky.

V rámci očekávaných i aktuálních branek se série povedla také páru Ralfs Freibergs-Tomáš Kundrátek. Měli sice poměr střeleckých pokusů menší než 50 %, ale v rámci kvality si udrželi pozitivní výsledky. Jejich společný poměr očekávaných branek byl 63 % a poměr pokusů ze slotu 64 %.

Pravděpodobně nejdůležitější roli ale v sérii odehrála dvojice David Musil a Jan Jaroměřský. Ti totiž dostali na starost první útok Komety v čele s Peterem Muellerem. A tuto roli zvládli výtečně. Když byli na ledě proti Peteru Muellerovi udrželi totiž téměř vyrovnanou hru. Střelecké pokusy byly z pohledu Třince 31:33, ale z toho pouze 11 pokusů Komety bylo z prostoru slotu. Podobně udrželi téměř vyrovnaný i poměr očekávaných gólů s 46 procenty. A především, první útok Komety se ani jednou gólově neprosadil, naopak dvakrát v tomto souboji inkasoval. Na koho bude tato dvojice využívaná proti Mladé Boleslavi? Nabízí se určitě útok okolo Davida Šťastného a bude bezesporu zajímavé sledovat, jak si s tím případně hvězda Mladé Boleslavi poradí.

Před startem čtvrtfinále jsme zmiňovali, že slabinou Ocelářů je pozice brankáře. Třinci navíc vypadl ze sestavy Jakub Štěpánek, u kterého se předpokládalo, že by měl začít play off jako jednička.

Ondřej Kacetl se však této role zhostil překvapivě výborně. Navíc pokud porovnáme jeho výkony v sérii s Kometou s jeho výkony v základní části.

Kacetl v základní části podával podprůměrné výkony. V porovnání právě s průměrným extraligovým brankářem inkasoval o 6,5 gólu více, což v přepočtu na čas znamená téměř půl gólu za hodinu hry. Stejně tak jeho výkony zaostaly za očekáváním, když inkasoval během základní části o 4,46 gólu více.

V play off ale Kacetl znovu dokázal, jak jsou brankářské výkony mnohdy nepředvídatelné. Během série inkasoval pouze čtyři góly, hned o 4,79 méně než se očekávalo. V porovnání s průměrným výkonem pak chytil o 4,87 branek navíc a v podstatě tak své statistiky ze základní části během čtyř utkání úplně otočil a předvedl výrazně rozdílné výkony. Důležitou otázkou však zůstává, jestli v nich bude pokračovat.

BK Mladá Boleslav

Podobně jako ostatní semifinalisté i Mladá Boleslav postoupila ze čtvrtfinále zcela zaslouženě. Při hře 5 na 5 měla proti Pardubicím střeleckou převahu s poměrem 54,2 %, v tomto ohledu zaostala pouze za Libercem. Pardubice přehrála také v rámci kvality střeleckých příležitostí – poměr pokusů ze slotu byl 55,6 % ve prospěch Boleslavi, stejně jako poměr očekávaných gólů.

Boleslav zaskočila Pardubice především v prvních dvou utkáních aktivní hrou a agresivním napadáním. To je ostatně jeden z herních prvků, ve kterém tento tým vyniká. Už v základní části patřila Mladá Boleslav k nejlepším celkům v zisku puků z napadání a proti Pardubicím to jen potvrdila.

Kde Pardubice Mladá Boleslav vyloženě přehrála, byly speciální týmy. V základní části se přesilové hry Boleslavi vůbec nedařily. Za 60 minut hry v nich vstřelili boleslavští pouze 5,5 gólu, což byl až jedenáctý nejlepší počin. Naopak v sérii proti Pardubicím vstřelila Mladá Boleslav v početní výhodě hned osm branek, vůbec nejvíce ze všech týmů. A to pouze za necelých 29 minut, když proměnila 36 % střel na branku. Otázkou tak je, jestli v tomto tempu vydrží i proti Třinci.

Mladá Boleslav našla ve čtvrtfinálové sérii také nového střelce. Jakub Kotala vstřelil hned pět gólů a je nejlepším střelcem celého play off a se sedmi body i nejproduktivnějším hráčem čtvrtfinále. Hned pět bodů pak nasbíral právě při přesilových hrách, v nichž vstřelil čtyři ze svých gólů. A to z prostoru brankoviště, kde skvěle operoval. Není tedy překvapením, že byl v rámci hodnocení Game Score nejlepším hráčem Mladé Boleslavi.

Při hře 5 na 5 se ale od prvního útoku Mladé Boleslavi jistě čekalo o něco více. V základní části společně trojice Kotala-Zbořil-Šťastný patřila mezi nejlepší útoky, když měla poměr očekávaných gólů 65,3 % a gólový poměr 62,5 %. V sérii s Dynamem měl tento útok poměr střeleckých pokusů 54,5 % a poměr očekávaných gólů 50,7 %. A na ledě byli u dvou vstřelených a tří inkasovaných gólů.

David Šťastný si v sérii připsal pět bodů, čtyři z nich však přišly při početních výhodách. A v hodnocení Game Score si proti základní části pohoršil. Mladé Boleslavi to však příliš vrásek nenadělalo, zaskočily ostatní formace.

Produktivní byla mezinárodní formace s Davidem Ciencialou, Valentinem Claireauxem a Joonou Jääskeläinenem. Ti společně měli poměr střeleckých pokusů sice lehce pod 50 %, dostávali se ale do šancí, kterých si vytvořili 12, zatímco protihráči jich měli sedm. Poměr očekávaných gólů pak byl vyrovnaný 50 %, ale tento útok se radoval ze tří vstřelených gólů, zároveň byl pouze u jednoho inkasovaného.

Tradičně silná v udávání směru hry byla formace Ondřeje Najmana s Oscarem Flynnem a Pavlem Kousalem. Společně měli při hře 5 proti 5 poměr střeleckých pokusů 55,2 % a poměr očekávaných gólů 60,6 %. Obě hodnoty byly nejlepší v týmu a zároveň i tento útok vylepšil své hodnoty ze základní části. Společně pak byl na ledě u jedné vstřelené a žádné inkasované branky.

A své roli dostála i defenzivně využívaná řada ve složení Strnad-Bičevskis-Stránský. Ti měli od trenérů jednoznačně obranné úkoly, velkou většinu vhazování absolvovali v obranném pásmu. Přesto dokázali odehrát vyrovnanou partii s poměrem střeleckých pokusů 51 %. Poměr očekávaných branek pak vyzněl pro Pardubice, které měly 59,8 % všech očekávaných gólů, ale skórovat proti tomuto útoku nedokázaly.

V sestavě pro play off dostal v obranných řadách přednost před zkušenějšími hráči mladý David Moravec a rozhodně nezklamal. Společně s Martinem Pláňkem měli poměr střeleckých pokusů rovných 50 % a poměr očekávaných gólů 54 %.

Největší porci času ale dle očekávání odehrál první pár, kde vedle Martina Ševce figuroval Petr Šidlík. Společně odehráli proti Dynamu vyrovnané minuty a poměr střeleckých pokusů i očekávaných gólů měli okolo 50 %. Martin Ševc pak sérii zakončil ziskem pěti bodů a patřil mezi důležité hráče Mladé Boleslavi, podobně jako v základní části, když své průměrné hodnocení Game Score dokonce vylepšil o 0,15.

Bodově přispěl z obrany také David Bernad, který si připsal dvě asistence. Společně s Mitchellem Fillmanem odvedli velice dobrou práci, jejich poměr střeleckých pokusů (59 %) i očekávaných gólů (55 %) byl nejlepším ze tří obranných dvojic, které v sérii Boleslav využívala. Tento pár tak ukázal svoji sehranost a návazal na výkony ze základní části. David Bernad vynikal především v založení útoku. Z vlastní třetiny během čtyř utkání puk pod kontrolou vyvezl celkem 22krát, a to téměř v 80 % všech jeho pokusů. Pouze v šesti případech se musel uchýlit k vyhození.

Stejně jako ostatní semifinalisté se i Mladá Boleslav mohla opřít o kvalitní výkony svého brankáře. Jan Růžička byl po Kacetlovi druhým nejlepším gólmanem čtvrtfinále, když inkasoval o 4,3 gólu méně než byla očekávání. V porovnání s extraligovým průměrem pak chytil o 5,2 gólu více a za čtyři zápasy inkasoval pouze pět branek.

Závěr

Mladá Boleslav na Třinec sice v základní části vyzrála ve všech případech, jak se ale říká, play off je jiná soutěž. Model vidí favorita v Ocelářích, ale stejně jako v sérii Sparty s Libercem by mělo jít o vyrovnanou partii. Boleslav bude určitě potřebovat výkony na hranici svých možností, protože Třinec ji papírovou kvalitou přeci jen o něco převyšuje. Na každý pád by nás měla čekat velice atraktivní série.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV