Hokejka news

 • 22. 2. - 09:00

  Nový film nejen o hokeji

  Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích celé sezony a jednotlivých zápasů základní části přinášíme i rozbor všech sérií letošního play off.

Mohutné posílení Pardubic znamenalo před sezonou jediné. A to, že se jedná o největšího favorita na titul. V základní části Dynamo svoji roli splnit dokázalo, když skončilo na prvním místě a získalo Pohár Jaroslava Pouzara. Na druhé Vítkovice pak Pardubice měly náskok šesti bodů, celkově jich v 52 utkáních nasbíraly 108.

Předchozí mistrovské tituly získávaly Pardubice ze třetího místa, základní část ovládly po 19 letech! Přenesou svůj úspěch i do play off, do kterého jdou jako největší favorit?

První překážkou pro Pardubice bude Olomouc. Ta vyřadila v předkole Karlovy Vary poměrem 3:1 na zápasy, když byla ve všech utkáních lepším týmem a zaslouženě se tak dostala mezi nejlepších osm týmů. Ve čtvrtfinále proti Pardubicím se ovšem ocitne ve velmi odlišné pozici než v předkole.

Predikce

Pardubice jsou jasně největším kandidátem na titul a také jednoznačným favoritem ve čtvrtfinálové sérii proti Olomouci. Náš model Game Score dává Dynamu šanci na postup mezi nejlepší čtyři týmy 90 %. Olomouc ovšem už několikrát veškeré papírové předpoklady postavila na hlavu…

Nejpravděpodobnějším výsledkem této čtvrtfinálové série každopádně je postup Pardubic, a to ve čtyřech či pěti zápasech. Šance Olomouce pak stoupají s tím, jak se série bude prodlužovat. Vzhledem k celkovým šancím na postup se ale nacházejí v jednotkách procent.

Porovnání týmů

V základní části byly Pardubice při plném počtu hráčů na obou stranách vesměs nejlepším týmem. Celkově měly podíl očekávaných gólů 57,2 % a gólový podíl 62,5 %, oba nejlepší v extralize. Dynamo se navíc mohlo pyšnit nadstandartní ofenzívou, ale také výbornou eliminací soupeřů, kterou navíc podpořily kvalitní výkony brankářů.

Na gólmany se mohla především v první polovině sezony spolehnout také Olomouc, která se díky tomu vyšvihla v tabulce poměrně vysoko. Ve srovnání s Dynamem ovšem není moc činností, ve kterých by byla lepší.

Možná jedinou je ovšem hra v oslabení, které měla ve srovnání se svým soupeřem Mora o něco lepší, když šance soupeřů limitovala na šest očekávaných gólů za 60 minut, inkasovala ovšem značně větší počet gólů než Pardubice.

Pokud bychom hodně hledali slabinu na straně vítězů základní části, mohlo by jít právě o přesilové hry. Ovšem i výsledky početní výhody Pardubic se ve druhé polovině základní části výrazně zlepšily a v extraligovém srovnání byly nadprůměrné.

Sestavy

Elitní brankář, elitní obránci, elitní útočníci. Slovem elitní se někdy plýtvá, v případě Pardubic ovšem jde o reálný výčet toho, co mají k dispozici. Roman Will se zařadil v základní části mezi nejlepší brankáře extraligy. Jan Košťálek a Peter Čerešňák patří dlouhodobě mezi nejlepší extraligové obránce. A nejen Lukáš Sedlák ukázal, že jeho schopnosti převyšují extraligu.

Právě Sedlák po svém příchodu z NHL výrazně pozvedl v té chvíli lehce uvadající výkony Dynama a ve 24 zápasech si připsal 27 bodů. Pro soupeře znamenal konstantní hrozbu.

Sedlák si připsal při hře 5 na 5 v průměru 3,2 bodu za 60 minut a vstřelil 1,7 gólu za stejný čas, když se řadil na první, respektive druhé místo v extralize. K tomu si vytvořil šance na 1,1 očekávaného gólu a spoluhráčům svými přihrávkami připravil příležitosti na dalšího 0,56 očekávaného gólu. Šlo o třetí a jedenáctou nejvyšší hodnotu mezi útočníky.

Sedlákova formace s Tomášem Hykou a Davidem Ciencialou si pak v průměru vytvořila šance na 3,6 očekávaného gólu za 60 minut, které proměnila ve 3,8 gólu, v tomto směru šlo o čtvrtou nejproduktivnější formaci v základní části.

K tomu dlouho dobu výrazně ofenzivně přispívala také formace ve složení Tomáš Zohorna, Lukáš Radil a Robert Kousal. Všichni tři nakonec překonali hranici 30 bodů, Radil zakončil základní část se ziskem 40 bodů. A společně měli podíl očekávaných gólů 61 % a gólový podíl 70 %!

Výraznou silou Pardubic je také hloubka sestavy, kterou mají v ofenzívě vůbec nejlepší. Do prvních dvou útoků se totiž v jejich sestavě nevejdou Tomáš Vondráček nebo Adam Musil. Na šanci číhá také Robert Říčka, který se v závěru základní části vrátil po delším zranění. A zapomenout nelze na kapitána a defenzivně spolehlivého Patrika Poulíčka.

Obrana se pak opírá o dva – v podstatě první – páry. Jan Košťálek patří dlouhodobě mezi nejlepší ofenzivní obránce, a to potvrdil i v letošní sezoně, kdy nasbíral 30 bodů a velmi aktivně podporoval ofenzivní výpady Dynama.

Naopak Peter Čerešňák vykazuje výborné výsledky především směrem do defenzívy, v čemž byl v základní části letos nejlepším obráncem. Za jeho pobytu na ledě limitovalo Dynamo soupeře pouze na 1,65 očekávaného gólu za 60 minut hry 5 na 5 a inkasovalo 1,4 gólu za stejný čas.

K tomu Čerešňák přispěl i 29 body a vidět byl tedy i v ofenzívě. Směrem dopředu pak prožil životní sezonu Tomáš Dvořák, naopak všeobecně uznávané defenzivní kvality letos i statistikami podpořil David Musil. Jeho defenzivní vliv patřil v základní části mezi nejlepších pět procent obránců.

K výše zmíněným pak ještě přidejme zkušeného Jana Koláře, který ve svých minutách podává také nadprůměrné výkony. A také Ondřeje Válu, ten se pro změnu nebojí přitvrdit, a pardubická defenzíva tak nabízí téměř komplexní mix.

Náš tip je 4:1 na zápasy pro Pardubice ? A váš? ?

Zveřejnil(a) Hokej dne Středa 15. března 2023

Defenzívu Dynama nejvýrazněji zřejmě prověří Jakub Orsava s Janem Káňou. Orsava byl hvězdou předkola, když si připsal osm bodů ve čtyřech duelech, z toho pětkrát skóroval!

Pokud je navíc Orsava zdravotně v pořádku, má velmi kvalitní vliv na hru týmu, a to oběma směry. To prokázal i v letošní sezoně, kdy měl v základní části podíl očekávaných gólů lehce přes 50 %, který ale bez něho klesal o šest procent! A podobný vliv měl také na gólový podíl Olomouce.

Zároveň dokázal být bodově efektivní už v základní části, tam měl 1,76 primárního bodu za 60 minut hry 5 proti 5, což ho řadilo těsně za nejlepší desítku! Jan Káňa pak podruhé v řadě překonal v základní části hranici 30 bodů a právě s Orsavou si podle všeho výborně rozumí.

Kromě této dvojice ale Olomouc disponuje i dalšími nebezpečnými forvardy. Solidní šance si totiž dokáže připravit Karel Plášek, nebo dvojice mladíků Jakub Navrátil a Jan Bambula.

Defenzíva pak z velké části stojí na Jiřím Ondruškovi. Kapitán Olomouce patří společně s dvojicí Košťálek a Čerešňák na straně Pardubic v modelu Game Score mezi pět nejlepších obránců.

Ondrušek svoje výkony navíc potvrzuje několik sezon a jeho vliv na hru týmu patřil i v té letošní tradičně k nejlepším. Konkrétně se s ním na ledě podíl očekávaných gólů zlepšil o 12 %, stejně jako gólový podíl. Navíc vedle něj šly výrazně nahoru také výkony Tomáše Dujsíka.

Na rozdíl od Pardubic ovšem nemá Olomouc v útoku ani obraně k dispozici větší podporu a velká část případného úspěchu tak bude stát s velkou pravděpodobností na hlavních hvězdách.

Možný úspěch navíc bude muset být podpořený výborným výkonem brankářů. První zápasy předkola ovšem příliš nevyšly Janu Lukášovi, kterého od třetího zápasu nahradil v brankovišti Hanáků Branislav Konrád. Ten ve dvou duelech chytil 1,95 gólu nad očekávání a dodal týmu před sebou potřebnou stabilitu.

Závěr

I přes maximální vypětí bude pro Olomouc série s Pardubicemi nesmírně těžkou a postup visí poměrně vysoko. Šance jsou v tomto případě výrazně vychýlené ve prospěch Dynama, pro které s trochou nadsázky půjde po vítězství v základní části o první povinný krok v cestě za titulem.

Kvalita by zkrátka měla být na straně Pardubic. I když může náš model dlouhodobě sílu Olomouce podceňovat, ani tento faktor nemůže sám o sobě šance obou celků v tomto duelu výrazně posunout. Pro postup Olomouce by se zkrátka muselo sejít dohromady poměrně dost věcí.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV