Hokejka news

 • 22. 2. - 09:00

  Nový film nejen o hokeji

  Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích celé sezony a jednotlivých zápasů základní části přinášíme i rozbor všech sérií letošního play off.

Vítkovice mají za sebou nejpovedenější základní část v extraligové historii! Zakončily ji na druhém místě se ziskem 102 bodů, když nestačily pouze na Pardubice.

Vítkovicím výborně vyšlo letní posílení kádru, kdy vysoký standard potvrdili Peter Mueller s Jurajem Mikušem, a ukázaly se také zahraniční posily Willie Raskob nebo Peter Krieger. Ve čtvrtfinále tak Vítkovice začínají na domácím ledě a vyzvou v něm Kometu Brno.

Kometa přešla v předkole play off ve čtyřech zápasech přes nevyzpytatelnou Mladou Boleslav, když potvrdila roli favorita. Nyní se ovšem role otáčejí, když v tomto čtvrtfinálovém duelu jsou favoritem Vítkovice. Zaskočí Kometa druhý tým tabulky po základní části?

Predikce

Jak již bylo zmíněno, favoritem v tomto čtvrtfinálovém duelu jsou po vynikající základní části Vítkovice. Ty náš model Game Score favorizuje s šancemi na postup zhruba ze dvou třetin případů.

Kromě toho patří Vítkovice také mezi trojici největších favoritů na titul společně s Pardubicemi a Spartou. Kometa má ovšem bezesporu potenciál udělat v šancích Vítkovic pořádný průvan, když už v sérii s Mladou Boleslaví naznačila, že ví, co je pro úspěch v play off potřeba.

V sérii s Vítkovicemi by ovšem dle předpokladů měla tahat za kratší konec provazu. Nejpravděpodobnějšími scénáři je postup Vítkovic v pěti až sedmi zápasech. Díky domácímu prostředí, které by Kometa mohla využít ve svůj prospěch, je nejpravděpodobnější její postup v šesti duelech.

Porovnání týmů

Vítkovice se v základní části zařadily mezi nejlepší týmy při hře 5 na 5, když především jejich defenzivní výkony budí na startu čtvrtfinále velký respekt. Právě pevná defenzivní hra Vítkovic bezesporu plní parametry, které mohou tým dovést až k vytouženému titulu.

Soupeřům Vítkovice v základní části povolily v průměru sice 11. nejvyšší počet střel, ty však povětšinou nebyly z nebezpečných míst. Šancí si totiž jejich soupeři vypracovali pouze necelých 14 za 60 minut hry, kdy šlo o nejmenší hodnotu v celé extralize. Celkově pak Vítkovice povolily šance na 1,92 očekávaného gólu, třetí nejmenší hodnotu.

Dojde také ke střetu vynikajícího oslabení ostravského celku s velice efektivní přesilovou hrou Komety. Právě Kometa totiž v základní části své přesilovky proměnila v přepočtu na 60 minut v 11,2 gólu. Naopak Vítkovice inkasovaly za stejný čas ve vlastním oslabení pouze 6,1 gólu, kdy šlo o třetí nejmenší hodnotu, podpořenou navíc i druhým nejmenším počtem očekávaných gólů soupeřů.

Zároveň dokázaly Vítkovice být velice efektivní také v ofenzivě, a to jak při základním počtu hráčů, tak i v přesilovkách. Při hře 5 na 5 dokonce byly Vítkovice vůbec nejefektivnějším týmem, když vstřelily 2,6 gólu za 60 minut. V přesilových hrách pak 8,1 gólu za 60 minut.

Je tedy vidět, že Vítkovice by měly být celkově herně lepším týmem, kdy Kometa bude jen těžko hledat skuliny v obraně svého soupeře, a to jak při hře 5 proti 5, tak i v početních výhodách.

Sestavy

Faktorem X tak s velkou pravděpodobností budou výkony brankářů, a to jak si poradí se střelami, které na ně obrany propustí. Dominik Furch v předkole ukázal, že svoji formu načasoval výborně, když pokračoval ve velmi povedeném závěru základní části.

V předkole proti Mladé Boleslavi chytil Furch v celkovém součtu 5,5 gólu nad očekávání a byl v tomto směru nejlepším brankářem předkola. I díky tomu je tak momentálně v hodnocení modelu Game Score čtvrtým nejlepším brankářem, řadí ho nad vítkovickou jedničku.

Aleš Stezka ovšem v základní části také podával kvalitní výkony, výrazně mu ale pomáhala celková defenzivní hra Vítkovic. Zatímco Furch měl v základní části očekávanou úspěšnost zákroků 91,5 %, u Stezky byla očekávání vyšší, a to 92 %. Podle očekáváné úspěšnosti zákroků měl pak Stezka třetí nejjednodušší práci, když před ním byl pouze jeho kolega Lukáš Klimeš a také Ondřej Kacetl z Třince.

Stezka si s vysokým očekáváním ale poradil, když měl skutečnou úspěšnost zákroků lepší o čtyři desetiny, a celkově v průběhu základní části chytil 4,5 gólu nad očekávání. Spolehlivý výkon pak podal v 87 % svých startů.

Díky zmíněné výborné defenzivní hře Vítkovic ale nebylo potřeba, aby svým výkonem dovedl tým k výhře, když byl Stezka v základní části jedním z pěti gólmanů (s minimálně 10 starty), kteří si nepřipsali vychytaný zápas.

Kromě pevné defenzivy se Vítkovice mohly v základní části spolehnout také na svoje ofenzivní esa. Dominik LakatošRobertsem Bukartsem shodně nasbírali 47 bodů, Peter Mueller pak vinou zranění zvládl 35 bodů ve 36 zápasech. A výborně se přidal také Peter Krieger, který měl na kontě 34 bodů ve 46 duelech. Všichni navíc dokázali své soupeře pravidelně přehrávat, a především na ofenzivu Vítkovic měli skvělý vliv.

Ofenzivní příspěvek navíc přišel i ze zadních řad, když Juraj Mikuš přispěl 25 body, Willie Raskob pak dokonce 28. Právě Raskob se zařadil v průběhu základní části mezi nejlepší ofenzivní obránce, když byl jeho ofenzivní vliv lepší než u 94 % beků.

Mikuš naopak podával velice spolehlivé výkony především směrem dozadu, když výborně limitoval šance soupeřů, kteří se navíc při jeho pobytu neprosazovali ani gólově. Celkově pak patřil Mikuš v defenzivě v základní části mezi obránci do nejlepších pěti procent, a to navíc druhou sezonu po sobě.

Vítkovice se navíc mohou pyšnit velice kvalitní hloubkou své sestavy, když útok pro play off vhodně doplnili například Jakub KotalaRichardem Jarůškem. Ti se přidali k již ověřeným jménům v podobě Petra Fridricha nebo Marka Kaluse, kteří patří k velice dobrým podpůrným hráčům, navíc mají výborný vliv na defenzívu svého týmu.

Znovu se ale bude opakovat fakt, že Vítkovice byly téměř nejlepším defenzivním týmem jako celek, kdy nadstandartní defenzivní výsledky vykazují všechny formace.

A defenzivní pracanty mají Vítkovice také v obraně, kde dvě zmíněné ofenzivněji laděné hvězdy doplňují Patrik Koch, Petr Gewiese nebo muziku tvrdící Mario Grman.

Ofenziva Komety tedy rozhodně nebude mít jednoduchou práci. I v předkole se ale mohla Kometa spolehnout na své přesilové hry, ze kterých udeřila pětkrát.

Výbornou zprávou je také bodové oživení Tomáše Kundrátka, který si v předkole připsal čtyři body za dva góly a dvě asistence. Patřil tak k vůbec nejproduktivnějším obráncům.

Mezi útočníky se pak tradičně činil Petr Holík, který navázal na svoji základní část. V té si připsal 48 bodů a patřil mezi nejkreativnější hráče, když narýsoval více přihrávek na střely než 96 % útočníků, do slotu pak přihrával častěji než 94 % z nich.

V předkole si pak Holík připsal tři asistence, ke kterým přidal i dvě gólové trefy. Stejnou bilanci zapsal také Kim Strömberg. Na prázdno ovšem vyšel například Luboš Horký, který patřil s 20 góly k nejlepším střelcům základní části.

Další hvězdný útočník Komety, Jakub Flek, pak přispěl k postupu dvěma trefami. V základní části měl pouze o gól méně než Horký, a především při hře 5 na 5 patřil k nejnebezpečnějším útočníkům. V průměru si totiž tvořil šance na 0,85 očekávaného gólu, což byla hodnota, která ho zařadila mezi elitních deset procent.

Kometa tedy určitě má ofenzivní sílu, která může nadělat Vítkovicím problémy. Defenzivní stránka věci ovšem mluví v tomto souboji pro Vítkovice.

Závěr

Svými výkony v základní části si Vítkovice vybojovaly pro play off výbornou výchozí pozici. Kometa ovšem na konci základní části, a hlavně v předkole, ukázala, že má své kvality. A svého soka tak může ve čtvrtfinále výrazně potrápit.

Kádr Vítkovic se na druhou stranu opírá o dost zkušených hráčů, kteří vědí, kudy vede cesta k úspěchu. Pokud druhý celek tabulky dokáže navázat na své nepříjemné výkony ze základní části, měla by pro něj cesta přes Kometu vést mezi nejlepší čtyřku.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV