Hokejka news

 • 22. 2. - 09:00

  Nový film nejen o hokeji

  Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích celé sezony a jednotlivých zápasů přinášíme také rozbor všech sérií letošního play off, což se týká i velkého finále.

Pardubice ovládly základní část, ve které získaly hned 121 bodů! Ve čtvrtfinále zvládly nevyzpytatelné derby s hradeckým Mountfieldem – ten vyřadily v pěti duelech. A v semifinále si v nejrychlejším možném čase poradily s Litvínovem, měly tak poměrně dost času se na finále připravit.

Ne ovšem tolik na svého soupeře. Druhé semifinále mezi Spartou a Třincem se totiž protáhlo až na maximální možný počet sedmi zápasů. Oceláři zároveň jako první tým v historii extraligy předvedli otočku z 0:3 na postupových 4:3!

Právě Třinec tak bude proti Pardubicím bránit svoji titulovou jízdu, letos bude útočit na pátý v řadě. V nohách má oproti Dynamu ale o pět zápasů více, vzhledem k prodloužením to je ještě více. Bude to ve finále znát?

Predikce

Stejně jako v semifinále, je i ve finále Třinec outsiderem a favorita musíme hledat v jeho soupeři. Pardubice mají dle našeho modelu Game Score šance na titul hned 73 %, Třinec pak 27 %.

V semifinále Pardubice roli favorita zvládly s přehledem, naopak Třinec mírně favorizovanou Spartu zaskočil nevídaným způsobem. Pardubice byly v našem modelu nejsilnějším týmem prakticky celou sezonu, Třinec začínal na čtvrtém místě, ze kterého se posunul na třetí. Papírově o něco silnější Spartu ovšem dokázal vyřadit.

Kolik utkání uvidíme ve finále? Nejpravděpodobnějším scénářem je souboj na pět, šest, nebo sedm zápasů, když mají takto dlouhé série velmi podobné procentuální šance. Naopak čtyřzápasový souboj je nejméně pravděpodobný. Což je ve finále, tedy souboji dvou nejlepších a nejšťastnějších týmů sezony, logické.

Porovnání týmů

Pardubice i vzhledem ke svým rychlým sériím zatím působí v play off poměrně dominantním způsobem. Velkou většinu času jsou to ony, kdo diktuje hru. Sílu mají ve všech formacích. I díky tomu je Dynamo při hře pět na pět v play off směrem dopředu nejlepším týmem, když má v přepočtu na čas největší počet střel, nejlepší šance a vstřelilo i nejvíce gólů. Některé metriky dokonce dokázalo oproti základní části i vylepšit.

Mírně se naopak zhoršilo směrem dozadu, inkasuje ovšem ve výsledku menší počet gólů než tomu bylo v dlouhodobé části soutěže, a výborně limituje i ty největší šance soupeřů. Celkově pak při hře pět na pět má v součtu čtvrtfinále a semifinále nejlepší gólový poměr, a téměř na špici je také v podílu střeleckých pokusů či očekávaných gólů.

Třinec naopak tradičně v play off nepředvádí žádnou soustavnou herní převahu, dokáže ale zapnout v těch nejdůležitějších momentech. O tom by mohla vyprávět hlavně Sparta. Při hře pět na pět se Oceláři gólově příliš neprosazují, zároveň ale téměř neinkasují.

S 1,24 obdrženým gólem za 60 minut hry 5 proti 5 je Třinec lepší než Pardubice, když žádný jiný tým v průběhu play off nedostal méně gólů než právě Oceláři.

Právě tuhá defenziva, podpořená opět skvělým Ondřejem Kacetlem je cestou k úspěchu, která funguje už několik sezon. K tomu Oceláři navíc přidávají tradičně smrtící přesilové hry, ve kterých vstřelili za 60 minut hry 10,6 gólu! To Pardubice se ve čtvrtfinále i semifinále v početních výhodách velmi trápily a ze 28 pokusů vstřelily pouze tři góly.

Ve prospěch Třince hrají také výkony v oslabení, když zatím inkasoval pouze pět gólů z 35 oslabení. Pardubice také inkasovaly ve vlastním oslabení pětkrát, početní výhodě soupeře se ale bránily jen ve 26 případech.

Hra pět na pět by tak opticky měla patřit Pardubicím, ty si ale musí dávat pozor na efektivitu Ocelářů ve vlastní ofenzivě, do které vyráží z tuhé defenzivní ulity. A tu je velmi těžké otevřít. Pro Třinec navíc hrají také speciální týmy, které mohou s vývojem finále jednoznačně zamíchat.

Sestavy

Jelikož jsme ve finále, tak nepřekvapí, že oba týmy disponují hned několika elitními hráči na svých pozicích. Lukáš Sedlák a Martin Růžička jsou v modelu Game Score dvěma nejlepšími hráči celé soutěže, a i když Růžička laboruje se zraněním, jeho prezence v sestavě Třince je stále strašákem. Sedlák má v ofenzivě podporu hlavně v Tomáši Hykovi, na druhé straně patří k elitním forvardům Daniel Voženílek a do této skupiny se díky svým skvělým výkonům v play off vrátil i Marko Daňo.

Navíc hned několik útočníků na obou stranách patří svojí hodnotou těsně pod tuto hranici, Pardubice mají ve své sestavě čtyři další forvardy na úrovni prvního útoku, Třinec disponuje třemi takovými útočníky.

Pro Pardubice pak hraje především hloubka sestavy, kdy Dynamu výborně funguje třetí i čtvrtý útok. Třinci tato podpora trochu chybí, ale i hráči Ocelářů ve třetí či čtvrté formaci dokáží zápas rozhodnout, vzpomenout můžeme hned prozatím poslední vstřelený gól v tomto play off z hole Miloše Romana.

Také v obraně mají Pardubice navrch, když do boje vysílají tři výborně fungující páry. Obraně vévodí dle hodnocení Game Score nejlepší obránce extraligy Peter Čerešňák, kterého doplňují Jan Košťálek, Tomáš Dvořák nebo David Musil.

Naopak v kádru Třince absentuje obránce, který by patřil mezi ty elitní. Martin Marinčin se pro play off s formou příliš nepotkal a jeho hodnota v průběhu vyřazovacích poklesla. Nahoru jde ale třeba Marián Adámek, celkově ovšem obrana Třince na papíře za tou pardubickou zaostává.

Teoreticky by měly mít Pardubice také lepšího brankáře, ale jakmile přišlo další play off a Ondřej Kacetl dostal v brankovišti Třince pravidelný prostor, opět zahodil veškeré papírové předpoklady, které poctivě buduje poslední sezony každou základní část, a v play off vytáhl znovu úplně jiné výkony. Z dlouhodobého hlediska je ovšem Roman Will kvalitnějším brankářem s lepšími výkony, a proto má i lepší hodnocení Game Score.

Hlavní hvězdy

Peter Čerešňák vs. Marko Daňo

Peteru Čerešňákovi mají Pardubice obránce, který splňuje všechny parametry pro beka číslo jedna. Čerešňák může na led naskočit za jakékoliv situace a Pardubice se na něj mohou spolehnout. To prokazuje už několik let a i v letošním play off.

Čerešňák má zatím na kontě v devíti duelech pět bodů za dva vstřelené góly a tři asistence a v hodnocení Game Score patří k nejlepším hráčům Dynama. Kromě bodů přidal slovenský bek také 21 bloků střel soupeřů, ale především opět prokazuje svoje kvality při hře pět na pět, kde s ním na ledě mají Pardubice nad svými soupeři pravidelně herně i gólově navrch. V play off zatím má Čerešňák podíl očekávaných gólů 61 % a Dynamo za jeho účasti vstřelilo šest gólů a inkasovalo třikrát. Kvality Čerešňáka jsme detailněji rozebírali v průběhu základní části v tomto článku.

Na druhé straně načasoval formu pro play off výborně Marko Daňo. Ten je v play off zatím dle hodnocení Game Score nejlepším hráčem Třince! Na kontě má Daňo deset bodů za pět gólů a stejný počet asistencí a dělí se tak v rámci produktivity play off o druhé místo.

Daňo patří dlouhodobě k nejnebezpečnějším forvardům, a to ukazuje také ve vyřazovacích bojích. V průběhu čtvrtfinále a semifinále totiž zatím nikdo jiný neměl větší šance než právě Daňo, a i přes pět vstřelených gólů za očekáváním mírně zaostává, když ze svých střel vyprodukoval šance už na 5,6 očekávaného gólu.

Nikdo jiný také nemá v play off na kontě více střel než právě Daňo, který má i nejvíce střel z oblasti slotu. Obrana Dynama si tak na zakončení tohoto slovenského štírka bude muset dávat velký pozor.

Při hře pět na pět pak navíc má Daňo v play off zatím podíl očekávaných gólů 65 % a na ledě byl u 11 vstřelených gólů a šesti obdržených, kdy se tak Ocelářům při účasti Daňa v play off daří.

Podpora hvězd

Finálová série ale rozhodně nebude pouze o těchto dvou hráčích, když na obou stranách je hned několik dalších výrazných protagonistů.

K nejlepšímu hráči Dynama dle hodnocení Game Score musíme například dojít až do čtvrté formace. Tím je totiž Tomáš Vondráček, který má v play off na kontě zatím čtyři góly a tři asistence. Celkově byla čtvrtá formace zatím velmi efektivní, když má Vondráček při hře pět na pět podíl očekávaných gólů 58 %, na ledě ale byl hned u osmi vstřelených a pouze jednoho obdrženého gólu.

To naopak první útok Dynama na větší gólovou produktivitu čeká, jde tomu ale zásadně naproti. Tomáš Hyka má zatím na kontě čtyři asistence, Lukáš Sedlák bilanci 2+3, při hře pěti proti pěti ale podíl očekávaných gólů hned 68 %, Hyka dokonce 70 %. Gólový poměr je ovšem u Sedláka zatím „jen“ 5:3, Hyka má skóre vyrovnané 3:3. V jejich případě se tak výsledky i na vzdor výborné hře zatím nedostavily. To se ale může ve finále lehce změnit…

To by ale proti střelcům Dynama nesměl v play off stát v brankovišti Ondřej Kacetl. Ten opět pro play off formu vyladil až neskutečně. Na svoji šanci si Kacetl musel počkat, v semifinále ale výrazně střelce Sparty potrápil. Celkově zatím naskočil v play off do sedmi zápasů, ve kterých chytil 6,1 gólu nad očekávání. Čelil v nich hned 241 střelám, ze kterých inkasoval 14 gólů, úspěšnost zákroků tak má 94,2 %, o 2,5 procentního bodu lepší než tu očekávanou. K tomu Kacetl zatím ve všech duelech podal spolehlivý výkon a přidal i dva vychytané zápasy.

Na druhé straně neměl Roman Will v předchozích sériích tolik práce. V devíti zápasech čelil 221 střelám, když inkasoval 15 gólů. A celkově chytil 1,5 gólu nad očekávání, kdy soupeři zkrátka neměli tolik vysoce nebezpečných šancí.

Síla Dynama je totiž v poli obrovská, a především opravdu rozdělená do všech formací, kdy každý zápas udeří jiný útok, či obránce.

Zajímavé bude ale sledovat také linku Richarda Pánika a Davida Ciencialy. Oba začali letošní sezonu v opačných dresech, Pardubice s Třincem si ale jejich služby na konci přestupového období vyměnily.

Pánik výborně doplnil dvojici Sedlák a Hyka v prvním útoku, Cienciala zase skvěle centruje většinu času formaci s Daňem a Liborem Hudáčkem na křídlech. V play off má Cienciala na kontě zatím čtyři góly a stejný počet asistencí, navíc všechny primární. Při hře pět na pět pak byl na ledě u sedmi vstřelených a dvou obdržených gólů.

Pánik se v play off gólově prosadil dvakrát a přidal jednu asistenci. Vedle Sedláka s Hykou ale tato formace má nad soupeři výraznou herní převahu. Přetaví to Pánik v góly právě proti svému bývalému týmu?

Pozornost Dynama si na druhé straně zaslouží také Hudáček, který v play off vstřelil tři góly a přidal sedm asistencí. A v kombinaci s Markem Daňem je toto slovenské duo velmi nebezpečné.

Zkrátka kvalita je obrovská na obou stranách, protože jmenovitě můžeme pokračovat dále a stále se budou objevovat zajímavé výkony. Skvělé play off hraje na jedné straně například Marián Adámek, na druhé třeba zmínit z obránců Ondřeje Válu s Liborem Hájkem. Svoji roli určitě sehraje také Daniel Voženílek, rozhodnout klidně mohou na druhé straně Martin Kaut, Matej Paulovič, ... A tak dále, finále opravdu nabízí téměř to nejlepší.

Co rozhodne?

Co ale rozhodne toto finále? Bude to kvalita Pardubic, nebo vítězný duch Ocelářů? Ten Třinec ukázal už v semifinále proti Spartě, dvakrát byl v posledních dvou duelech jen sekundy od vyřazení, přesto ale vždy dokázal vyrovnat.

Pardubice zase ukazovaly skvělé koncovky zápasů a pevné nervy v sérii s Hradcem Králové. Dominantními pasážemi pak zdolaly Litvínov, tam ale ukázaly, že někdy umí i povolit a chemici se dokázali do zápasů vrátit, což by proti Třinci mohlo být smrtelné.

Postaví se pro finále do hlavních rolí ty největší hvězdy, nebo rozhodne opět někdo ze třetí či čtvrté formace? Anebo si pro sebe sérii ukradnou oba gólmani? Finále má zkrátka spoustu otázek a my jen můžeme doufat, že nám nabídne skvělý hokej.

Závěr

Strážci titulu z Třince versus největší favorit z Pardubic, který je ve finále po 12 letech. Finálová bilance Pardubic je historicky 3:3, ta třinecká 5:3. Oba celky pak čeká sedmá vzájemná série v extraligovém play off. Bilance? 3:3. Poslední tři série zvládl lépe Třinec, naposledy v loňském semifinále. Oplatí Pardubice svému sokovi tuto porážku, nebo bude dračí dynastie pokračovat?

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV