Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Dominik Lakatoš patřil v mládežnických letech k velkým nadějím Liberce i české reprezentace. Tempo jeho kariéry však v posledních letech mírně zpomalilo, což vyústilo v odchod do Zlína, respektive Vítkovic. Za ty se ale v letošní sezoně, zdá se, vrací do starých kolejí.

Alespoň to na první pohled ukazují statistiky. Třiadvacetiletý útočník ve 30 odehraných zápasech zaznamenal 25 bodů. Brankářům soupeřů dal 16 gólů a na dalších 9 nahrál. Téměř třetinu svých bodů (3+5) si připsal v přesilovkách.

Je tak nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem Vítkovic, v extraligovém srovnání mu patří čtvrté místo v počtu gólů a šestnácté v počtu bodů.

Jak na jeho výkony hledí pokročilé statistiky?

Podíváme-li se na statistiky gólů a bodů (přepočítané na 60 minut hry 5 na 5), patří Lakatoš mezi extraligovou elitu. V prvním případě mu mezi pravidelně hrajícími útočníky náleží výborná třináctá pozice, před kanonýry typu brněnských Peterů Schneidera a Muellera. U bodů se nachází těsně na hranici útočníků prvních formací.

Situace se však komplikuje u statistik mapujících střelecké pokusy a střely na branku. Ideální by byl stav, kdyby Lakatošovo postavení ve frekvenci střel kopírovalo jeho vysoké postavení v počtu gólů. Zjednodušeně řečeno by to znamenalo, že dává hodně gólů díky tomu, že hodně střílí.

Tak tomu ale u Lakatoše není. Mezi 205 útočníky, kteří v letošní sezoně odehráli alespoň 100 minut při hře 5 na 5, mu patří 117. místo v počtu střel na branku (SOG/60 minut) a 100. místo v počtu střeleckých pokusů ze slotu. Ve střeleckých statistikách nepatří ani mezi nejlepší hráče Vítkovic, natož extraligy.

Co Lakatošovi pomáhá, je vysoká úspěšnost střelby. Při hře 5 na 5 proměnil v gól hned 22,9 % svých střel, což je mezi pravidelně hrajícími extraligy útočníky čtvrtá nejvyšší hodnota! Dá se přitom předpokládat, že dříve nebo později se toto číslo začne snižovat, koneckonců i Lakatošova průměrná úspěšnost v posledních třech sezonách činila necelých 10 procent.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů Vítkovic při hře 5 na 5 s Dominikem Lakatošem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Vítkovice vyslaly s Lakatošem oproti týmovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich vyslaly méně. K 20. lednu 2021.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů Vítkovic při hře 5 na 5 s Dominikem Lakatošem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Vítkovice vyslaly s Lakatošem oproti týmovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich vyslaly méně. K 20. lednu 2021.

Pojďme se nyní podívat, jak se daří celému týmu s Lakatošem na ledě. Na začátek je třeba říct, že rodák z Liberce má třetí nejvyšší poměr startů v obranném pásmu (45,6 %) a jedny z nejtěžších protihráčů v týmu. Zkrátka a dobře, brání ho nejlepší hráči soupeřů a navíc hraje často v obranné třetině.

Přesto možná překvapí, že přestože Vítkovice s ním střílejí častěji než se zbytkem týmu (viz výše přiložená mapa), také více střel inkasují. To se odráží rovněž ve statistikách. Týmové Corsi s Lakatošem je o 3,6 % nižší než se zbytkem týmu, poměr střeleckých pokusů ze slotu se s Lakatošem na střídačce zvyšuje o 3 procenta.

Svěřenci trenéra Holaně i tak s Lakatošem více gólů dávají, než inkasují – ukazuje to i 51,7% gólový poměr, který je o 8,2 procent vyšší, než když byl Lakatoš na střídačce.

Nezanedbatelný podíl na tom mají už zmíněné úspěšnosti zákroků a střelby, tedy tzv. index štěstí. Ten Lakatošův činí 102,8 %, což je o 3,3 procent více než celý tým. Podobně jako tomu bylo u individuální úspěšností střelby, i tady se dá očekávat, že postupně bude klesat.

Závěr

Co jsme se tedy dozvěděli? Dominiku Lakatošovi se v letošní sezoně daří a patří mezi nejproduktivnější hráče Tipsport extraligy. Jeho statistiky gólů a bodů však nekorespondují s pokročilými statistikami, které jsme si ukázali.

Mladému útočníkovi se daří proměňovat více střel, než bychom očekávali, a dá se předpokládat, že jeho úspěšnost začne klesat. Odpověď na otázku, zda se v něm probouzí jeho dřívější potenciál, tak zatím dát nemůžeme.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV