Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

S přítelkyní se jim narodilo dítě, fantastickým sólem znovu ukázal svůj čuch na klíčové branky a nakonec pomohl Třinci po osmi letech znovu k titulu. Útočník David Cienciala má za sebou hektické jarní měsíce, během kterých stihl opravdu mnoho. A ano, po sezoně se upsal Mladé Boleslavi, kde si od jeho příchodu hodně slibují. Uchytí se?

Boleslav v letních podpisech rozhodně nezahálela a sportovní ředitel Radim Vrbata přivedl několik zajímavých jmen. O jednom z nich, Martinu Ševcovi, jsme již v seriálu Hokej v číslech psali. Dnes se podíváme na Ševcova protihráče z finálové série, útočníka Davida Ciencialu.

Nejdříve nechme o nové boleslavské akvizici promluvit samotného Vrbatu: „Mladý hráč, který na sebe poslední sezony čím dál víc upozorňuje. Vidíme u něj obrovský potenciál. Věřím, že s větším prostorem, herním vytížením a pocitem důležitější role bude herně růst a brzy se stane klíčovým hráčem týmu.“

Dá se tedy říci, že v Mladé Boleslavi s ním rozhodně nebudou počítat jako s útočníkem do třetí nebo čtvrté lajny. Právě takovou pozici měl poslední sezonu o Ocelářů – nutno však podotknout, že si v ní vedl nadmíru dobře.

Každý si vzpomene na jeho představení v loňském sedmém utkání proti Pardubicím, kdy zaznamenal sedm asistencí, či na jeho klíčové branky v letošním finále, ve kterém nastupoval v důležité formaci vedle bratrů Kovařčíků.

I s takovými příspěvky by byli ve středočeském klubu spokojeni, už nyní je ale jasné, že v týmu, který povedou Radim Rulík s Pavlem Paterou, dostane větší roli než v Třinci. Dokáže jí dostát?

Tak jako vždy, i tady se pojďme na začátku podívat na Ciencialovy základní statistiky. Třiadvacetiletý útočník nastoupil v základní části uplynulé sezony do 37 zápasů – dal v nich pět branek a na další tři nahrál, dalších 17 duelů pak zapsal ve vyřazovacích bojích a byl v nich mnohem viditelnější.

K cestě za titulem pomohl Ocelářům čtyřmi brankami a dvěma asistencemi, tři veledůležité góly přitom vstřelil ve finálové sérii proti Liberci. Z 22 střel proměnil poměrně vysoké procento v gól (18,18 %, 26. místo), na to už se ale dnes v Třinci neptají. Průměrně odehrál v play off za utkání jen 12 a půl minuty.

Pojďme se ale zaměřit na přece jenom trochu větší vzorek Ciencialovy hry, totiž na zmiňovanou základní část. V nich se, jak už bylo řečeno, prezentoval pěti góly a třemi nahrávkami (s osmi body mu patřilo 224. místo) – což opravdu není mnoho –, je ale potřeba poznamenat, že průměrně odehrál za utkání 12 minut a 56 sekund. A to také není velké číslo.

Je proto důležité přepočítat jeho statistiky tak, abychom mohli rozlišovat mezi hráči, kteří odehráli více, a těmi, kteří odehráli méně. Budeme proto statistiky rozdělovat na úseky po 60 minutách odehraného času. A v nich se Cienciala ihned posouvá tabulkami vzhůru.

Mezi 265 hráči, kteří odehráli v uplynulém ročníku 400 a více minut, je s 0,63 brankami za 60 minut 100. nejlepší, stejné umístění mu patří i s hodnotou 1 zaznamenaného bodu za 60 minut odehraného času. S počtem 9,28 vyslaných střel za 60 minut pak byl dokonce 85.!

Ciencialovy přednosti – jakkoli se dá očekávat, že je Boleslav bude chtít využít i v přesilovkách – byly nejvíce vidět při vyrovnaném počtu hráčů na ledě (respektive hře 5 na 5). Koneckonců za této herní situace odehrál jednoznačně největší porci svých minut (10:28 z 12:56 za utkání).

Právě proto se na hru 5 na 5 podíváme podrobněji. Předtím však ještě dodejme pár zajímavých statistik – Cienciala nastoupil k 357 vhazováním, ale vyhrál jen 47,9 % (171). 21 % bodů a 13 % gólů, které s ním na ledě hráči Třince zaznamenali, pak měl na starost on.

Nyní už pojďme na slibovaný rozbor Ciencialových statistik při hře 5 na 5. Boleslavský útočník při ní odehrál přesně 383 minut – pro porovnání s ostatními hráči jsme proto zvolili filtr 300 odehraných minut při hře 5 na 5. Je samozřejmě důležité poznamenat, že ostatní hokejisté často odehráli podstatně více času než Cienciala, jeho vzorek je ale dostatečný.

Zatímco v počtu gólů (0,63; 83. místo z 266 hráčů s 300 a více minutami při hře 5 na 5) ani bodů (1,1, 142.) za 60 minut nedosahuje ještě předních příček, v dalších statistikách však začíná pomalu, ale jistě stoupat.

S počtem 11,75 všech střeleckých pokusů za 60 minut při hře 5 na 5 byl v minulé sezoně 78. nejlepším hokejistou, s 9,56 nezblokovanými střeleckými pokusy za 60 minut mu patří 75. příčka a s 7,05 střelami na branku za 60 minut už je 73. Výrazné zlepšení pak přichází se střelami z prostoru slotu.

Cienciala průměrně vyslal za 60 minut hry 5 na 5 z prostoru slotu 7,52 střeleckých pokusů – na 24. místě se tak může ohřívat jen pár příček například pod Martinem Zaťovičem a nad svým bývalým spoluhráčem Martinem Růžičkou –, na branku pak průměrně z prostoru slotu mířilo 4,86 střel. Tato hodnota ho vyšvihla dokonce na 22. místo.

Bývalý mládežnický reprezentant však rozhodně není jenom střelcem, jak by předchozí čísla mohla naznačovat. Vždyť podíváme-li se na statistiky týkající se přihrávek, patřil v minulé sezoně k nejlepším hráčům Tipsport extraligy.

S 9,09 přihrávkami na střely za 60 minut byl sedmý nejlepší, s 3,45 přihrávkami na střely ze slotu 22., 3,76 křižných přihrávek na střelecké pokusy znamenalo sedmou příčku a 2,35 křižných nahrávek na střelecké pokusy ze slotu dokonce třetí pozici.

Cienciala si dobře vedl i v pokročilých statistikách (s výjimkou těch gólových, na které ovšem mohla mít vliv i poměrně nízká 90,62% úspěšnost zákroků brankářů Třince, když byl na ledě) a Oceláři více drželi puk s ním než bez něj.

Připomeňme také, že 55,85% držení puku týmu s Ciencialou na ledě bylo v rámci celé extraligy deváté nejvyšší! Vliv na tyto statistiky bezpochyby mělo i nadprůměrné nasazování na vhazování v útočném pásmu (53,52 %).

I tak je však jasné, že mluvil-li na začátku článku sportovní ředitel Mladé Boleslavi Radim Vrbata o tom, že David Cienciala má obrovský potenciál, nemýlil se.

Na základě statistik z minulé sezony se samozřejmě dá pouze predikovat, jak bude hrát ve větší roli proti těžším soupeřům, odhad to ale bude velmi pozitivní. Pro Ciencialu i Mladou Boleslav.