Přihlášení do HOKEJKY

Hokejka news

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

V NHL dlouhá léta patřil za kvalitního defenzivního útočníka a hráče, který místo střely zvolí nahrávku na lépe postaveného spoluhráče. Po loňském návratu do Česka střídal Tomáš Plekanec starty za Kladno a Kometu, letos už je však stabilním hráčem Brna. Jakou roli v týmu má?

Jednoslovná odpověď zní: velmi důležitou. Pojďme ale toto slovní spojení trochu rozvést.

Ačkoli je sedmatřicetiletý centr s 25 body třetím nejproduktivnějším hráčem Komety, střílení branek na starost nemá. Od toho tu jsou jiní – ať už dvacetigólový Martin Zaťovič, s 37 body lídr kanadského bodování týmu a momentálně zraněný Petr Holík nebo americký snajpr Peter Mueller.

Přesto zůstává Plekanec směrem dopředu stále platným hráčem, což potvrzuje jak šesti body zaznamenaných při přesilovkách, tak 25 body ve všech herních situacích. Podíváme-li se však pod povrch, zjistíme, že jeho role je přece jenom odlišná.

Trojnásobný medailista má za úkol být komplexním hráčem a podávat TOP výkony při všech herních situacích. Ukažme si, jak jsme k tomuto závěru došli.

Dvorní nahrávač brněnských střelců

Pro důkazy nemusíme bloudit labyrintem analytických statistik, stačí se podívat na ty základní.

Koho najdeme mezi třemi nejvyužívanějšími útočníky Brna? Muellera, Zaťoviče a Plekance (19:35 za zápas).

Kdo vyskočí na led k největšímu počtu střídání za utkání? Mueller, Ondřej Němec, Filip Pyrochta a Plekanec (27).

A kteří tři forvardi si za zápas zahrají více než dvě minuty jak v přesilovkách, tak v oslabení? Mueller, Zaťovič a znovu Plekanec (2:08 a 2:05).

Jsou to ovšem i statistiky složitější, analytické, které nám tato slova potvrdí. Plekanec při hře 5 na 5 vyprodukuje v průměru 1,3 asistencí a 2,2 bodů za šedesát minut. Obě hodnoty mu v týmu, kde není o ofenzivní hráče nouze, stačí na první pětku.

Mapa úspěšnosti vhazování Tomáše Plekance při hře 5 na 5 v sezoně 2019/20.

Mapa úspěšnosti vhazování Tomáše Plekance při hře 5 na 5 v sezoně 2019/20.

Všestrannost je pozorovatelná rovněž ve statistikách mapující střelecké pokusy a přihrávky na střelecké pokusy. S hodnotou šesti střeleckých pokusů z prostoru slotu za hodinu hry 5 na 5 patří Plekanec mezi hokejisty se 100 a více odehranými minutami k lepšímu průměru extraligy. Ve schopnosti přihrávat se pak řadí k nejlepším hráčům Moravanů.

Ať už to jsou různé typy přihrávek na střelecké pokusy, je jasné, že zkušený útočník má ve hře přehled jako nikdo jiný.

Přepočteno na časový úsek hodiny hry 5 na 5 je Plekanec v letošní sezoně třetím nejlepším nahrávačem Komety (8,4 přihrávek na střelecké pokusy), pokud jde o ty nahrávky mířící na střely z nejnebezpečnějšího prostoru slotu, může se pochlubit dokonce druhým místem.

Na bedně najdeme dlouholetého útočníka Montréalu také v dalších konkrétních statistikách přihrávek. Ať už to jsou křižné přihrávky na střelecké pokusy (4.), křižné přihrávky na střelecké pokusy ze slotu (3.), přihrávky na střelecké pokusy z první (2.) nebo přihrávky na střelecké pokusy z první ze slotu (3.), je jasné, že zkušený útočník má ve hře přehled jako nikdo jiný.

Stojí navíc za pozornost, že trenéři Komety využívají Plekance především jako hráče na obrannou práci. Dokazuje to jednak statistika kvality soupeřů-útočníků (79 %), jednak pak 55,5% podíl absolvovaných vhazování v obranném pásmu. V Brně mu s ním patří pátá příčka a je daleko vyšší než ty, které zapisují hlavní ofenzivní opory jako Zaťovič či Holík.

Mapa míst, odkud Tomáš Plekanec v sezoně 2019/20 přihrál na střelecké pokusy svých spoluhráčů při hře 5 na 5.

Mapa míst, odkud Tomáš Plekanec v sezoně 2019/20 přihrál na střelecké pokusy svých spoluhráčů při hře 5 na 5.

Přesto si Plekanec, na rozdíl od nich, udržuje pozitivní analytické statistiky. Na mysli máme především statistiku střeleckých pokusů ze slotu (sCF %), v němž mu s hodnotou 51,5 % náleží výborná sedmá příčka. Pro srovnání: Zaťovič (45,9 %), Holík (48,1 %) i Němec (47,3 %) se všichni pochybují v červených číslech.

Tomáš Plekanec nemá v Brně roli ofenzivní hvězdy, trenéři Komety ho totiž využívají spíše při defenzivní práci. Sedmatřicetiletý centr se přesto může prezentovat skvělými ofenzivními statistikami, zejména co se přihrávek na střelecké pokusy týče.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV