Přihlášení do HOKEJKY

Hokejka news

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

Karlovy Vary byly v předčasně ukončené sezoně příjemným překvapením. Nějakou dobu se pohybovaly v elitní šestce a nakonec postoupily do předkola. V příštím ročníku se však již nebudou moci spolehnout na služby dvou klíčových hráčů, kteří tým opouštějí.

O kom je řeč?

Dres Energie v příštím ročníku neobléknou útočníci Tomáš Rachůnek Dávid Gríger. Oba zamíří k extraligové konkurenci, podle zdrojů hokej.cz do Liberce.

Pro Vary to je velká ztráta, což v rozhovoru na klubovém webu přiznal i trenér Martin Pešout: „Bude nám chybět devadesát bodů.” (Přesněji 89).

I tak se to dá vyjádřit – řečí čísel. Týmž prizmatem se na odchod karlovarských opor podíváme i my. A pokusíme se zodpovědět na tuto otázku: co Západočeši v Rachůnkovi a Grígrovi ztrácejí?

Již při pohledu na první grafiku Rachůnkových statistik při hře 5 na 5 je jasné, že Energii opouští jeden z nejlepších extraligových hráčů. Ano, skutečně, mezi 86 útočníky prvních a druhých formací se devětadvacetiletý forvard řadil na ty nejelitnější pozice. V počtu gólů za 60 minut byl nejlepší, v bodech pak pátý. Výborné statistiky.

Celkem nastřílel soupeřům 25 branek a zaznamenal 52 bodů (čtvrtý nejlepší). Zatímco ve statistikách přihrávek při rovnovážném stavu hráčů na ledě byl opět na špici, ve střelbě již mírně zaostával.

Patrné je to zejména u střeleckých pokusů ze slotu, v nichž byl ze zmiňovaných 86 nejnasazovanějších útočníků až 56. Právě tady se projevuje faktor vysoké úspěšnosti střelby – jak při hře 5 na 5 (22,8 %), tak celkově (22,12 %).

Připomeňme, že za poslední čtyři sezony, které odehrál v extralize, proměňoval v průměru 9,27 % střel. V letošním ročníku se tak zlepšil o více než 130 procent (!), což je velmi podezřelé. Je pravděpodobné, že v dalších sezonách bude dávat méně branek.

Nezapomínejme ale na dalšího činitele, který má na Rachůnkových výkonech podíl – spoluhráče.

48 z 51 utkání a celkem 566 minut při hře 5 na 5 strávila na ledě útočná trojka Tomáš Rachůnek – Jakub Flek – Dávid Gríger. Právě poslední jmenovaný rovněž neprodloužil smlouvu.

I Gríger se nezpochybnitelnou měrou podílel na letošním úspěchu Karlových Varů. Ve 48 zápasech nastřílel 15 gólů a celkově nasbíral 37 bodů. Zatímco při hře 5 na 5 patřil ve výčtu útočníků prvních a druhých lajn spíše k podprůměru (což je ale pořád dobrý výkon), v početních výhodách se řadí k nejlepším. Podívejte se na výše přiloženou grafiku.

Pojďme se ovšem vrátit k elitní karlovarské trojici. Ta se podílela na 29 procentech všech bodů a 31 procentech všech vstřelených gólů. Jak tedy se Západočechy zamává odchod dvou ze třech hráčů tohoto útoku?

Heatmapa vyslaných střel na branku od Karlových Varů při hře 5 na 5 s Rachůnkem, Flekem a Grígerem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Energie zaznamenávala s danými třemi hráči oproti extraligovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich zaznamenávala méně.

Heatmapa vyslaných střel na branku od Karlových Varů při hře 5 na 5 s Rachůnkem, Flekem a Grígerem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Energie zaznamenávala s danými třemi hráči oproti extraligovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich zaznamenávala méně.

Můžeme odhadovat, nenahradí-li je adekvátní posily, že to bude mít na Energii velký vliv. Oba společně s Flekem totiž patřili k nejproduktivnějším hráčům extraligy, výborně si vedli i ve střelbě a přihrávkách a tým s nimi na ledě zaznamenával oproti extraligovému průměru výrazně více střel z nejnebezpečnějších prostorů (viz heatmapa).

Především, a to je důležité poznamenat, měla trojice skvělou chemii. Statistiky nám ukazují, že všem třem se dařilo dohromady výrazně lépe než jen dvěma z nich. Jejich formace zkrátka šlapala a táhla Energii.

Závěr

Jak tedy odpovědět na otázku z titulku? Co udělá odchod Rachůnka a Grígera s Karlovými Vary? Pojďme si poslechnout názor trenéra Pešouta.

„My si myslíme, že to herní pojetí nezávisí až tak na hráčích, protože třeba v první polovině soutěže to mužstvo táhla i čtvrtá pětka, která nám zůstala celá. Věřím, že tím týmovým výkonem se nám povede je nahradit. Uvidíme, jak se nám povede kádr doplnit a zda se ti hráči toho zhostí tak jako oni,” řekl pro klubový web.

Právě na tom, zda se Energii podaří je nahradit, bude záležet i odpověď. Očima čísel ztrácí Vary dva ze svých třech nejproduktivnějších hráčů, kteří navíc s tím zbývajícím tvořili výborně hrající útok. Takoví hokejisté nerostou na stromech a nebude jednoduché je nahradit.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV