Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Jan Schleiss, dvacetiletý útočník HC Škoda Plzeň, patří k dlouhému zástupu odchovanců v kabině indiánů. Sám své první krůčky učinil ve třech na plzeňském ledě a od té doby v žádném jiném extraligovém klubu nehrál. Stejně jako několik jeho spoluhráčů.

„Známe se dlouho i ze svých osobních životů a jsme dobrá parta. Z mého pohledu je to dobře i pro klub,“ souhlasně pokýval hbitý útočník, kterého to odjakživa táhlo do útoku. Ačkoli Plzeň nemá status Akademie, dokáže vychovávat nové talenty pro český hokej. „Je vidět, že se tady umí pracovat s mládeží. Není to ale záležitost jen tohoto roku. Pokud se nemýlím, každý rok Plzeň vytáhla do extraligy minimálně jednoho velkého hráče.“

Schleiss, jak jsme už zmínili, prošel mládežnickou líhní indiánů a už od útlého věku platil za vyhlášeného hračičku. Jenže seniorský hokej se od toho juniorského razantním způsobem liší, takže se plzeňský šikula musí v zápasech za modrobílé áčko krotit. „Přechod do dospělého hokeje mi trval hrozně dlouho, protože jsem si myslel, bůhvíjak tady budu každého míchat. Jenže realita byla úplně jiná,“ vzpomíná Schleiss na vystřízlivění z mladických představ. „Mezi dospělými je to více o taktice, jak a co hrát podle jakého vývoje duelu. Jsem rád, že už jsem na to přišel a můžu hrát tak, abych zodpovědně pomáhal svému týmu!“

„V první lize mají velkou výhodu mladší hráči. Kdo umí bruslit a trochu si dovolí s pukem, může klidně projet celým pásmem.“

Přesto se v zápasech najdou momenty, kdy může své šikovné ruce uplatnit. Je to o sebevědomí nebo o čtení hry? „Řekl bych, že jde o kombinaci obojího. První rok jsem byl bez sebevědomí, takže to nešlo. Letos mi pomohlo, když jsem si mohl zahrát několik zápasu za Havlíčkův Brod. Dokázal jsem si, že hokej umím hrát, a proto si zkušenosti v první lize hodně cením.“

Taková slova slýcháme z plzeňské kabiny často – Schleiss není jediným hráčem, který byl na několik zápasů uvolněn ke službám prvoligovým týmům. Namátkou například Moravčík, Ján Sýkora nebo Kubalík.

„V první lize mají velkou výhodu mladší hráči. Kdo umí bruslit a trochu si dovolí s pukem, může klidně projet celým pásmem. Hrají tam povětšinou starší hráči, kteří pravidelně bodují, ví, co mají hrát, a jezdí tam na trojnožce,“ svérázně Schleiss shrnuje své poznatky z naší druhé nejvyšší soutěže. Jak ale jedním dechem dodává, když jej trenéři odeslali na sedm zápasů do Havlíčkova Brodu, rozhodně to jako degradaci nebral. „Už jsem ve fázi života, že si uvědomuju, že se musí hrát naplno všude.“

Přísnější pískání ano, ale basketbal ne

Takový přístup se mu bezesporu vyplácí. Letos už nastupuje v indiánském dresu. „Jsem rád, že oproti loňsku jsem se do toho dostal (zaklepává), protože předtím to bylo fakt hrozný. Ale úplně spokojený nejsem, protože si snažím dávat vyšší a vyšší cíle,“ pokračoval 176 centimetrů vysoký forvard. Jako technicky vyspělému hráči by mu měl vyhovovat zpřísněný trend posuzování zákroků. „Jsem pro, aby se pískaly fauly holí. Dřív tu procházely situace, kdy se hráč do jiného zahákl. Ale nejsem rád, když se z hokeje dělá basketbal a my nemůžeme protihráče ani dohrát.“

Nicméně nejsrdečněji vítá obměněné pravidlo o zakázaném uvolnění. „To mě vyloženě baví. Pro hráče, který si umí najít prostor a umí bruslit, je to veliká výhoda,“ pochvaluje si Schleiss, jehož vzory jsou Hemský, Hossa nebo Sobotka. „Bek může snadno nahodit kotouč do pásma a my dojíždíme puk, z čehož mohou padnout důležité branky.“ A každá jedna může být velice důležitá.

Indiáni totiž už, i dle svých slov, hrají od prosince takové vlastní play-off. Nejprve museli napravit zpackaný start soutěže, teď musí odrážet útoky dotahujících se týmů lačnících minimálně po předkole play off.

„Síly na vyřazovací boje mít budeme. Každý tým, pokud chce, může těžit z letní přípravy,“ nedělá si hlavu z náročného programu. Větší starosti mu ale dělají chyby, kterými Západočeši přicházejí o dobře rozehrané zápasy. „Nejsme špatný tým, ale porážíme se někdy sami. Potřebujeme najet zpět na vlnu, kterou jsme měli kolem Vánoc, a začít pravidelně sbírat body. Tabulka je hrozně vyrovnaná a my se musíme z našich chyb poučit.“

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV