×

Obnova zapomenutého hesla

Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Někomu může vhazování připadat jako nepříliš důležitá pasáž hry. Jedná se ale přitom o jednu z největších možných výhod moderního hokeje, hráči tuto dovednost trénují se speciálními kouči a věnují svému buly velkou pozornost. Své o tom ví i liberecký Mário Bližňák, aktuální lídr úspěšnosti v této statistice. Rozhodně se ale nedá říct, že by pro něj byla sezona bezproblémová, musel čelit nebezpečné trombóze. Mimo hru byl téměř dva měsíce.

Mário Bližňák musel kvůli zdravotním potížím vynechat deset soutěžních kol a zdálo se, že už tak výkonnostně nepříliš vyvedený začátek sezony nemůže být horší. Po dvou měsících se ale liberecký bojovník vrátil. A comeback se vydařil. Slovenský útočník je najednou silnější, rychlejší a vytrvalejší. Co je příčinou rychlého nástupu formy, která vygradovala ve zvolení mezi tři nejúspěšnější Tygry měsíce ledna? Skatemill. Trenažer na zlepšení techniky bruslení. Souvisí s ním vůbec jeho úspěšnost při vhazováních nějak?

Vrátil jste se po zranění ve velmi dobré formě, jak bylo těžké zapadnout zpět do extraligového kolotoče?
Samozřejmě, že to vůbec nebylo jednoduché. Byl jsem mimo hru sedm týdnů, takže jsem vypadl na dost dlouhou dobu. Dostal jsem se do toho ale nakonec docela rychle, musel jsem trénovat více než ostatní. Využíval jsem skatemill, který otevřel Jakub Čutta a Dušan Benický. Ten to vlastně celé vymyslel. Já v době otevření ještě měl trombózu, takže jsem ihned nemohl začít cvičit. Už předtím jsem to však vyzkoušel na Slovensku i v Kanadě a i proto jsem se k tomu chtěl dostat co nejrychleji. Docházím tam, snažím se zlepšit si bruslení a celkově i jeho techniku. Určitě mi to pomohlo a pomáhá dál. Jsem velmi rád, že mužstvo šlapalo, i když jsem byl zraněný, a že po mém návratu vše zůstalo postaru.

Hokej v číslech: Kreps zářil na buly. Kdo jsou králové vhazování? »

Takže největší efekt měl speciální trénink na vaší techniku bruslení?
Ano. Celkově se cítím na ledě lépe, vydržím více ve skluzu, nejsem tolik unavený. Využívám ve větším množství venkovní hrany a nohy nejsou tak zavařené. Nenamáhám tolik třísla a přitahovače. A o tom to celé je. Samozřejmě je to na ledě jiné, ale hodně mi to pomohlo, takže za mě jednoznačně super.

Jak často s Jakubem Čuttou spolupracujete?
Když jsem byl zraněný a teprve jsem se dostával do tréninkového, potažmo zápasového rytmu, bylo to hodně intenzivní. Nyní hrajeme poměrně hodně zápasů a už není tolik času. Snažím se alespoň jednou za týdně přijít sklouznout a připomenout si to.

A prvotní myšlenka doprovodného tréninku přišla při zranění nebo už před ním?
Bylo to už před zraněním za pomoci souhry náhod. Když to Jakub s Dušanem otevírali, tak jsem měl akorát problémy s nohou. Dušana jsem znal z dob, když jsem ještě hrával v kanadském Vancouveru za juniorku. Poradil mi, abych si, až to alespoň trochu půjde, přišel zajezdit. Když jsem se dal dohromady, tak jsem začal skatemill intenzivně využívat.

"I když pro někoho vhazování může vypadat nevýrazně, tak pro tým je nesmírně důležité, že začíná na puku."

Myslíte, že právě toto může být jeden z důvodů, proč jste se vrátil po zranění ještě ve větší formě než před ním?
Vím, že začátek soutěže nebyl ideální. Představoval jsem si ho úplně jinak, a když už jsem se pomalu začínal rozbíhat, přišlo zranění. Možná to byla souhra náhod, každopádně vše zlé je k něčemu dobré. Možná, že kdybych nebyl zraněný, nepoznám Jakuba Čuttu a nechodil bych na skatemill. Vše do sebe zapadá, tak to v životě chodí, je to osud. Byl jsem zraněný, nic si z toho dělám a dostávám se znovu do toho. Ještě chybí pár zápasů do play off a stále šlapeme jako jeden tým. Máme dobré mužstvo a ve zbývajících zápasech určitě budeme chtít obhájit první pozici v tabulce.

Dlouhodobě patříte k nejúspěšnějším hráčům na vhazování v celé extralize. Musím se tak zeptat, čím je to způsobeno?
Zajímá to hodně lidí, nejvíc jsem se zdokonalil v Kanadě. Když jsem hrál za juniorku nebo farmu Vancouveru, tak jsme to hodně pilovali, měli jsme přímo na tuto dovednost trenéry. Cvičili jsme to neustále a tak nějak mi to zůstalo. Nyní se tím snažím týmu pořádně pomoct, i když pro někoho vhazování může vypadat nevýrazně, tak pro tým je nesmírně důležité, že začíná na puku. Máme mnoho dalších specialistů, třeba Petr Jelínek je ve statistikách velmi vysoko. Kluci dělají, co mohou a skoro po každém tréninku si zkoušíme pár buly. Pracujeme na tom a snažíme se zdokonalovat.

KOMPLETNÍ STATISTIKY VHAZOVÁNÍ V TELH NAJDETE ZDE »

Kdybyste měl vhazování rozebrat, co je podle vás nejdůležitějším prvkem k vyhrání buly?
Vždy záleží proti komu nastupujete, jestli je to levák nebo pravák. Hlavní je se na buly dobře postavit a být připravený. Důležitá je i reakce, hráč musí stále pozorovat kotouč, od té doby, co ho má rozhodčí v ruce. Sledovat jeho dráhu a ne věci okolo. Když jedu na vhazování, nevnímám okolní vjemy, podívám se pouze doprava a doleva na spoluhráče, jak se postavili. Když se prohraje buly, je to vina centra a častokrát se inkasují branky. V našem obranném pásmu jsou proto vhazování velmi důležitá, snažíme se na to soustředit a zatím nám to vychází. Doufejme, že tak to bude pokračovat i dále.

Nebývá úplně zvykem, že by hráč chodil při přesilovce nebo oslabení pouze na vhazování a pak jel střídat. Jak si tuto roli užíváte?
Užívám. Možná, že v Čechách na to lidé úplně nejsou zvyklí, nicméně počas působení v Americe jsem se setkal s mnoha trenéry, kteří to takto dělali. Pro mě to vůbec není nic netypického a beru to úplně v pohodě.

Hlavní osobní cíl pro vás asi bude udržení výkonnosti, že?
Samozřejmě, doufám, že bude ještě gradovat. V posledních zápasech jsem měl mnoho šancí, ale nepovedlo se mi je proměnit. Doufám, že se to zlepší a ty důležité góly si nechávám na play off. Cíl je také udržení výkonnosti mužstva a vybojování prvního místa. Play off bude jiná soutěž, ale máme silný tým a chceme jet naplno dál.

Úspěšnost vhazování (alespoň 300 hraných buly):

1. Mário Bližňák (Liberec)             372/585               63,59 %
2. Kamil Kreps (Třinec)                  554/926               59,83 %
3. Robin Hanzl (Litvínov)                 468/792               59,09 %
4. Václav Skuhravý (K. Vary)         608/1029              59,09 %
5. Tyler Redenbach (Třinec)           432/738               58,54 %

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV