Rozhovor

Jan "Gusta" Havel

Jako člen týmu HOKEJKA se můžeš ptát významných osobností českého hokeje na vše, co Tě zajímá! Tentokrát bude na Tvoje dotazy a otázky Tvých spoluhráčů z HOKEJKY odpovídat legendární útočník JAN "GUSTA" HAVEL. Člen Síně slávy českého hokeje a All Star týmu pražské Sparty získal s národním týmem stříbro na olympijských hrách v Grenoblu a hned třikrát si zahrál na mistrovství světa, ze kterého má doma stříbro a bronz. Československo reprezentoval i na světovém šampionátu ve Stockholmu v roce 1969, kde naše reprezentace hned dvakrát zvítězila nad Sovětským svazem a někteří hráči včetně Havla dali najevo nesouhlas s okupací přelepením hvězdy na dresu. Na otázky Jan "Gusta" Havel odpovídal v první polovině května.

Vítězslav Tůma

Dobrý den pane Havel. Měl bych na Vás 4 otázky. 1)Vy jste měl jako mladý kluk nejraději 2 sporty. Hokej a motokros. A oba sporty jste zvládal velmi dobře. Vaše rozhodnutí věnovat se právě sportu, kde je potřeba bruslí a hokejky "usnadnila" nehoda na motorce, kdy jste se střetl s autobusem. Pokud by se tato nehoda nestala, rozhodl by jste se stejně, nebo by zvítězil motokros? 2) Vybavíte si ještě Váš první gól, který jste vsítil v utkání mezi Tatrou Kolín a Starým Kolínem? Bylo to Vaše první oficiální utkání na žákovské úrovni. 3) Nezáviděli Vám kamarádi z Pašinky, když jste hrál za A mužstvo Kolína a dostával jste od manželek Vašich starších spoluhráčů čokolády, nebo Vám kupovali párek? 4) Jak zpětně vzpomínáte na dobu před Vašimi 18-tinami, kdy Vám Váš velký vzor pan Zábrodský nabídl, aby jste šel hrát za Spartu, ale po 3 týdnech si Vás Tatra Kolín i za pomoci KSČ vzala zpátky? Děkuji Vám za odpovědi. S pozdravem a přáním všeho dobrého, Vítězslav Tůma

ODPOVĚĎ:

1.) Rozhodl bych se stejně, i tak by zvítězil hokej.  2.) Vím o tom, že to byl můj první gól v žácích, ale že bych si vzpomínal, jestli jsem ho dal k levé nebo pravé tyči, to říct nemůžu. Byl to pro mě první gól, který mám v paměti, ale léta utíkají. Takže jak to tam přesně padlo a jak jsem dostal puk, to si nepamatuju. Vím, že jsem dal gól a byl jsem šťastný. (úsměv) 3.) Tak to skutečně bylo, manželky starších spoluhráčů mi dávaly čokoládu za góly. Ale nevím, jestli vůbec kamarádi věděli, že dostávám čokolády. (smích) 4.) Pro měl byl pan Zábrodský idol, kterého jsem slýchával v rádiu, protože televize tenkrát teprve začínala. No a najednou se ten člověk, jehož obrázky jsem si vystřihoval z novin, objeví před vámi. Zrovna jsem šel z trávy, na kterou jsme chodili králíkům, a uviděl jsem auto, kterým přijel. A to mi opravdu došel v tu chvíli dech, nespal jsem z toho celou noc. A když už jsem se do Sparty dostal a mohl jsem s panem Zábrodským trénovat, tak KSČ řekla, že to neexistuje. Že přestup není povolen a já jsem se musel vrátit zpátky do Kolína. To mě nakrklo a toužil jsem se dostat do Sparty okamžitě po vojně, proto jsem na ni šel vlastně o rok dřív. No a nakonec to dobře dopadlo, smlouvu Spartě jsem podepsal ještě v Jihlavě na vojně. Toužili po tom, abych zůstal hrát v Jihlavě, ale já jsem chtěla na Spartu. Jsem sparťan tělem i duší od mala, můj táta byl velký sparťan.Jsem moc rád, že jsem na Spartě hrál tak dlouho as dokázal jsem v ní to, co jsem dokázal.

13. 5. 2016, 17:10

Ladislav Beran

Kdyby jste měl tu možnost a časoprostorem se vrátit věkem zpět. Chtěl by jste si zahrát finále play off České hokejové ligy za Spartu a koho by jste chtěl mít za soupeře?

ODPOVĚĎ:

Určitě bych chtěl, to stoprocentně. A jako soupeře bych si zřejmě asi vybral Brno, protože mezi Spartou a Kometou je velká rivalita a byla i tehdy za mojí éry. Brno hrálo vynikající hokej a mě jako sparťana mrzelo, že nás dvakrát zařízli. Takže takové finále bych si vybral, i když se to samozřejmě nestane. A samozřejmě bych chtěl vyhrát a poté jim poděkovat, že byli dobrým soupeřem.

13. 5. 2016, 16:55

Marek Šimák

Kdo podle Vás v letošní sezoně sestoupí? Hodně zdraví.

ODPOVĚĎ:

Teď už je o tom jasno. Ale když se mě na to ptali před baráží, tak jsem říkal, že Karlovy Vary ani Litvínov nesestoupí a oba týmy že se udrží. A to se mi potvrdilo. Byl tam podle mě velký rozdíl mezi extraligou a první ligou.

13. 5. 2016, 16:43

Jaroslav Vokoun

Jaký máte názor na hru Chomutova? :)

ODPOVĚĎ:

Chomutov se dostal do extraligy, přišel tam trénovat pak Růžička, který tým zvednul a přitáhl tam dost hráčů ze Slavie. Letošní sezona jim vyšla, ale že bych fandil Chomutovu, to říct nemůžu.

13. 5. 2016, 16:41

Dianka Maternová

Zdravím, chodíte podporovat naše borce přímo na stadion, nebo "jen" doma u televize? :)

ODPOVĚĎ:

Chodím sparťanské zápasy sledovat přímo na stadion, ale něco sleduju i v televizi. Ale je určitě lepší zápas vidět naživo, je to úplně jiná atmosféra. Někdy to ale nejde, protože zápasy kolidují s utkáními juniorky. Tak to mám potom ze záznamu.

13. 5. 2016, 16:40

Lucie Lysáková

Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat, na jaký svůj úspěch nebo nějaký důležitý moment nejvíce vzpomínáte? Přeji Vám hodně zdraví do dalších let☺.

ODPOVĚĎ:

Nejvíc vzpomínám na olympijské hry v Grenoblu, kde jsme získali stříbrné medaile. A konkrétně zápas s Ruskem, který jsme vyhráli 5:4. To je můj nejlepší zážitek. Poté jsme se vrátili domů a lidé nás nosili na rukou, jak se říká. Děkuji za přání.

13. 5. 2016, 16:35

Robin Hudec

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdyby jste měl sestavit 1. pětku hráčů s kterými jste hrával, kdo by do ní patřil ? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:

Nevím, jestli dokážu vybrat jen jednu pětku hráčů. Ideální pro mě byla lajna z mistrovství světa v roce 1971 kdy jsem hráli v lajně Havel - Holík - Holík. V obraně tam byli Honza Suchý a Machač. Nebo Havel - Nedomanský - Jirka Holík. Výborně se mi hrálo i v útoku Havel - Golonka - Jiřík, nebo na olympiádě, kde jsme hráli v lajně Havel - Hejma - Černý. Všechno to byli hráči, kteří něco znamenali, a v národním mužstvu to byly osobnosti.

13. 5. 2016, 16:32

Radek Knápek

Dobrý den dal by se nějak získat váš podpis ? Jestli ano tak jak ?

ODPOVĚĎ:

Napište na Spartu, dostane se to ke mně. Odpovídám na každý dopis.

13. 5. 2016, 16:05

Deny Groh

Kdy si dal svůj první gol?

ODPOVĚĎ:

Na rybníku v Pašince. (smích)

13. 5. 2016, 16:04

Petr Chobot

Dobrý den pane Havel. Který z hokejových okamžiků se Vám vryl nejvíce do paměti. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Hodně mi utkvěla olympiáda v Grenoblu a konkrétně zápas s Ruskem, který jsme vyhráli 5:4 asi po šesti letech. Kádr se předtím omladil a o starších hráčích se říkalo, že to Rusku musí nechat. Což samozřejmě nebyla pravda, ale prostě se prohrávalo. Byla to opravdu mašina, proti nim šlo o zápasy nejvyšší úrovně. A další rok v 69. to nebylo jen o tom, že bychom jeli získat co nejlepší umístění, ale šlo nám i o výsledek s Ruskem. Řekli jsme si už před zápasem, že ať už to dopadne jakkoliv, ruce jim nepodáme. O tom a o přelepených hvezdičkách na dresu už se toho napsalo hodně, ale skutečnost byla taková, že jsme to udělali pro národ, protože jsme nesouhlasili s okupací. Roky 1968 a 1969 a i další souboje s Ruskem v dalších letech byly velmi kvalitní.

13. 5. 2016, 16:04

Tadeáš Švejda

Jaký to je být legendou Sparta?

ODPOVĚĎ:

Je to pro mě samozřejmě obrovská čest. Jsem ve Spartě rád i nyní jako vedoucí mužstva juniorů, chci tu zůstat, dokud mi bude sloužit zdraví. Spojení s hokejem a se Spartou je pro mě takové celoživotní dílo, nedokážu si představit, jaké to bude, až skončí.

13. 5. 2016, 15:52

Petr Tomsa

dobrý den jakž je váš nejoblíbenější klub v čr extralize?

ODPOVĚĎ:

Samozřejmě Sparta!

13. 5. 2016, 15:32

Tomas Salek

Komu fandíte v TipSportExtraliga HOKEJ ?!?

ODPOVĚĎ:

Tak já nefandím nikomu jinému nez Spartě! A samozřejmě národnímu mužstvu.

13. 5. 2016, 15:32

Petr Jurů

Dobrý den,můžu se vás zeptat? Co vás přivedlo k hokeji. Děkuji Petr Jurů.

ODPOVĚĎ:

Já jsem hokej sledoval odmala. V té době se o něm dalo jen číst, televize ještě nebyla. Měl jsem své idoly, především pana Zábrodského. Začínal jsem na rybníku v Pašince, kam mě přivedl táta.

13. 5. 2016, 15:09

Vendula Lukášová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co Vás vedlo k tomu začít hrát hokej a jaké medaile si vážíte nejvíc z olympiády nebo mistrovství světa a také kterého angažmá si ve své kariéře vážíte nejvíc ?

ODPOVĚĎ:

K hokeji mě vedlo to, že jsem ho odmala sledoval a byla a je to moje velká láska. Nejvíc si vážím angažmá, které jsem získal, když jsem šel do Sparty. Co se týká medailí, tak nejvíc si vážím stříbrné z olympijských her v Grenoblu. Zlato nám tehdy uteklo o jediný gol v zápase se Švédskem, ve kterém jsme remizovali, ale remíza nám nestačila. Medaile z olympiády je ta nejcennější, kterou může člověk získat. Vážím si samozřejmě i bronzové ze Sappora a zlaté z mistrovství Evropy.

13. 5. 2016, 15:08

Radim Humeník

Máte rád dominika kubalíka??

ODPOVĚĎ:

Osobně ho neznám, ale herně se mi líbí. Je talentovaný a věřím, že to dotáhne dál než třeba já. Má šmrnc, bojovnosti i vůli.

13. 5. 2016, 15:00

Adéla Samková

Který z týmu tipsport extraligy má podle Vás nejhezčí dresy a proč?

ODPOVĚĎ:

Asi budu zase sparťanský patriot, ale to S na prsou prostě něco znamená. Pro mě vždycky byly a budou těmi nejhezčími.

13. 5. 2016, 14:55

Ladislav Hambosek

Kterému týmu fandíte?

ODPOVĚĎ:

Tak já nefandím nikomu jinému nez Spartě! A samozřejmě národnímu mužstvu.

13. 5. 2016, 14:36

Josef Grohman

Co říkáte na to že David Výborný ukončil kariéru

ODPOVĚĎ:

On je další ikona, která ve Spartě něco znamenala. Výborný kluk do party a vynikající hokejista. Mrzelo mě, že odešel ze Sparty. Dokázal toho strašně moc ve Spartě i v národním týmu. To, že ukončil kariéru takhle kvůli zranění, je velká smůla. Že nemohl ani dohrát sezonu. A jednu další by určitě ještě odehrál.

13. 5. 2016, 14:34

Vladimír Barták

frantisek ptáček-co vy na to?dle mého excelentni bek a navíc slusny clovek.diky petr ch.

ODPOVĚĎ:

Souhlasím s tím, já mám Františka Ptáčka strašně rád. Obdivuju ho, protože podával skvělé výkony ve Spartě kloubouk dolů před ním, kolik už toho odehrál. Je to pro mě kluk, který miluje hokej a hraje ho do poslední chvíle. Má štěstí v tom, že se mu vyhnula vážná zranění. Ale v mých letech po šedesátce to určitě pocítí, kolena bolí. (smích)

13. 5. 2016, 13:48

Luděk Výkruta

Dobrý den, co Vaši potomci? Věnují se rovněž hokeji (jak jim to jde, kde a co hrají?) a pokračují tak v udržení Vašeho jména mezi mantinely nebo se věnují něčemu jinému? Díky a přeji hodně zdraví.

ODPOVĚĎ:

Já jsem podruhé ženatý. Z prvního manželství mám dva syny, oba dva hokej hráli. Ale nedotáhli to nikam daleko. Pak jsem se oženil podruhé a měl jsem dalšího kluka, který hrál výborně asi do třinácti let, ale pak měl úraz kyčle. Hráli vedle sebe s Romanem Červenou, oba byli vynikající. Ale pak bohužel musel kvůli kyčli přestat hrát. Naštěstí se z toho poté, co mu pomohla léčba laserem, dostal, ale sport měl zakázaný. Nyní si sice zahraje fotbal nebo tenis, ale na hokej to není.

13. 5. 2016, 13:37

Petr Bláha

Neměl jste někdy chuť s hokejem skončit ?

ODPOVĚĎ:

Nikdy jsem neměl myšlenky, že bych skončil s hokejem. Byla to pro mě láska na celý život. Proto jsem strašně rád, že jsem u hokeje i teď jako vedoucí mužstva juniorů na Spartě. Hráčům sem tam i poradím. 

13. 5. 2016, 13:32

Filip Damašek

Co Vás přivedlo k hokeji, a proč jste si vybral zrovna hokej a ne jiný sport?

ODPOVĚĎ:

Já jsem hokej sledoval odmala. V té době se o něm dalo jen číst, televize ještě nebyla. Měl jsem své idoly, především pana Zábrodského. Toho jsem hodně obdivoval hlavně co se týkalo branek, a to především z backhandu. Moc jsem se toužil dostat na tu úroveň, že bych dával každý zápas dva góly jako on. Bruslařsky jsem zase obdivoval Vlastimila Bubníka. Ten když do toho šlápnul, tak to na ledě lítalo. Dělal jsem i jiné sporty než hokej. Do té doby, než jsem měl bouračku, jsem jezdil na motorce. Pak mi to táta zakázal, což přispělo k tomu, že v patnácti nebo šestnácti letech jsem se dal už jenom na hokej. Hrával jsem i druhou ligu ve fotbale za Lokomotivu Kolín, ale pak nám to hokejoví trenéři už souběžně s letní přípravou už nedovolili. Za Tatru Smíchov jsem hrál i ligový nohejbal, chodil jsem na tenis. Já sportoval prakticky pořád, nechtěl jsem trávit odpoledne někde u vody. 

13. 5. 2016, 13:30

Martin Kovanda

Dobrý den, co si myslíte o úrovni české extraliga ve Vaší době a dnes? Popřípadě který hráč s Vám osobně líbí?

ODPOVĚĎ:

Velký rozdíl je v tom, že my jsme hráli dvoukolově, takže jsmě měli mnohem méně zápasů. Naše doba byla jiná i v tom, že jsme museli na čtyři hodiny do práce. Od šesti do deseti hodin ráno jsme šli do pracovního procesu, v deset nás propustili z ČKD a šli jsme trénovat na Spartu. Jinak hokej jde samozřejmě pořád dopředu. Hokej se zrychlil přihrávkami, pustilo se střední pásmo. Takže dnes dostává hráč přihrávku až na druhou modrou. V současné extralize se mi zamlouvá dost hráčů, teď zrovna třeba Birner, který se mi herně líbí, dal dva góly Švédsku na MS. Jsem strašně rád, že v národním mužstvu jsou hráči z extraligy a jsou vidět. I podle výsledků je zřejmé, že tam nechávají srdce a je pro ně čest reprezentovat. 

13. 5. 2016, 12:26

Jan Pichner

dobrý den, jaký tvůj gol byl nejduležitějši?

ODPOVĚĎ:

Gólů jsem dal dost, ale samozřejmě v úplně jiném systému, kde se hrálo dvoukolově. Ne jako dneska, kdy se hraje čtyřkolově. Já jich za sezonu odehrál 36 ligových plus zápasy za národní mužstvo. Nejdůležitější možná byl ten úplně první, na který si už pořádně nevzpomínám, protože jsem ho dal jako malý kluk. Protože ani zamlada vlastně skoro nebyl zápas, ve kterém bych nedal gól. Takže pověst střelce se se mnou táhla od začátku. Udělal jsem pro to jako kluk hrozně moc, sám jsem si trénoval střelbu, abych se dokázal přesně trefovat tahem tam, kde gólmani měli díry. No a samozřejmě se jako nejlepší a nejdůležitější hodnotí góly na mistrovství světa. A z nich byly vždycky nejvýš góly proti Sovětskému svazu, se kterým jsme se nenáviděli. V té době to nebyl jenom sport, hráli jsme pro národ. Góly, které jsem dal Rusům, byly asi nejcennější. A cením si samozřejmě i těch, které jsem dal za Spartu. Hrát za ni byla čest.

13. 5. 2016, 11:34

Michal Pavelec

Proti jakému týmu se vám ve vaší době hrálo nejlépe a proti jakému nejhůře? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Já si myslím, že každý tým má něco do sebe a žádný soupeř se nesmí podceňovat. Že nějaké mužstvo je na tom hůř, a tak proti němu stačí poloviční výkon. Já chtěl jít vždycky na led, odevzdat co nejlepší výkon a jít pro mužstvo vyhrávat. To je základ každého sportovce, který chce něčeho docílit. Jestli je to slabý nebo silný soupeř, to se nerozlišuje. Rozlišuje se výsledek, a ten dělá hráče. 

13. 5. 2016, 10:59

Kateřina Pimková

Dobrý den zajímalo by mě kdo vás přivedl k hokeji? a co vás přivedlo? děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

K hokeji mě přivedl táta. Pocházím z venkova z Pašinky a začínal jsem na rybníku. V pěti letech mi táta koupil brusle, tehdy se jim říkalo šlajfky, vzal mě na led a chtěl, abych mu ukázal, jak bruslím. Já jsem samozřejmě moc nevěděl, tak mi ukázal pár kroků, vzal mě za ruku. Nakonec upadl, když mi ukazoval, jak bruslit. Já byl vlastně takový samouk, protože jsem hokej miloval, a vlastně jsem se až do deseti let trénoval sám. S kamarády jsme chodili skoro každý den po škole na rybník hrát. K dnešní mládeži je příroda krutější, přírodní led na rybnících není témeř vůbec. Pak jsem se přihlásil do výběru Kolína, vzal jsem pět kluků z Pašinky a řekl jim: pojďte, přihlásíme se, třeba nás vezmou. Vybrali mě a ještě jednoho kamaráda, a tak jsem začal hrát v deseti letech jako žák za Tatru Kolín.

13. 5. 2016, 10:51

Marty Šikula

Dobrý den, kdyby jste měl možnost se vrátit v čase a něco (ohledně hokeje) napravit , co by to potom bylo ?

ODPOVĚĎ:

Především by to bylo mládí, a to se nevrací. Byl bych rád, kdybych byl mladší a mohl bych hrát v dnešní době. Ale co se tedy týká mé aktivní kariéry, tak jsem nikdy žádnou nabídku nepřijmul, byl jsem sparťanem tělem i duší. Na Spartě jsem prožil 14 nádherných let, z toho deset let jsem dělal kapitána mužstva. Tam není, co bych změnil. Možná až poté, kdy mně trenér řekl, že omlazují v Kanadě, a tak se bude omlazovat i u nás. Dávala se tehdy přednost mladým, dneska je to naopak, že přednost dostávají spíše starší hráči. Což se mně osobně nelíbí, protože jsem u mládeže. Vidím kluky, kteří v devatenácti nebo dvaceti letech končí a těžko shání nějakou pozici, kde se vyhrají. Měl jsem vynikající nabídku od Komety Brno, když jsem se na Spartě trošku pohádal s panem Bukačem. Jejich tehdejší manažer Skotal chtěl, abych hrál v lajně Havel - Farda - Černý. Já to odmítl. Mohl jsem to udělat, ale nemusel. Já kvůli rodině nechtěl odcestovat z Prahy a navíc jsem byl sparťan. Nakonec jsem musel odejít, protože jsem se nechtěl tlačit do mužstva, když trenér chce omlazovat. Šel jsem k rivalům na Slavii, kde jsem odehrál ještě dva roky a pak tři roky trénoval. Ale ničeho nelituju. Litovat bych mohl jedině toho, že dneska je úplně jiná doba. Sportovci mají dneska tu možnost, že když mají talent, tak je vytáhnou kamkoliv, třeba do Kanady.

13. 5. 2016, 10:43