Rozhovor

Josef Řezníček

Jako člen týmu HOKEJKA se můžeš ptát významných osobností českého hokeje na vše, co Tě zajímá! Tentokrát na Tvoje dotazy a otázky Tvých spoluhráčů z HOKEJKY odpovídal dvojnásobný šampion české extraligy, bývalý vynikající obránce a aktuální ředitel Tipsport extraligy JOSEF ŘEZNÍČEK. Na otázky Josef Řezníček odpovíděl na začátku října.

Libor Adolf Pfeider

Josefe, jaký je Váš názor na přibývající množství tzv. "farmářských týmů", které dle mého názoru ovlivňují průběh soutěží ? Jasným příkladem je Třinec, jehož "farma" ve Frýdku-Místku" bude sice velmi silná, ale bez snahy postoupit. Není to jako "B" týmy v 60. letech, na které se nadávalo, nikdo na ně nechodil a nakonec byly tedy zrušeny ?

ODPOVĚĎ:

Osobně jsem také očekával daleko lepší výsledky českých klubů. Navíc x klubů už má s Champions hockey league tříletou zkušenost, takže jsem čekal, že se to někde projeví. Zatím se nám to ale nedaří, jak bychom si představovali. Kluby naprosto dobře ví, jak se takové výsledky budou projevovat dále v hodnocení a rankingu Champions hockey league. Co se týká svazu, tato soutěž jím není organizována, takže do ní svaz nemůže vnášet nové prvky. Ale sama CHL přistupuje od příští sezóny ke zcela sportovnímu modelu soutěže, kdy i týmy, co jsou „A“ licencované a nebudou v play-off nebo nedostanou na medaili, v CHL hrát moci nebudou. Navíc od příští sezóny si vítěz může vydělat 300 tisíc eur. To je dostatečná částka na to, aby se kluby snažily udělat úspěch. Už i postup mezi čtyři nejlepší týmy je ohodnocen někde kolem 80 a 100 tisíci eur. Za účast a úspěch v Champions hockey league tedy můžete vyinkasovat velice slušné peníze.

3. 10. 2016, 16:03

Michal Jatel

Dobrý den pane Řezníčku chtěl jsem se Vás zeptat co říkáte na podle mě hanebné výsledky českých týmů v CHL? Až na Spartu Praha která jako jediná za 3 roky existence této soutěže sice nijak evropu neoslnila ale ani nevyhořela protože každý rok postoupila aspoň ze skupiny. Výkony Pardubic bijí až na poplach pokud klub takového jména za 3 roky v této soutěži uhraje jediný zápas výtězně a to až v prodloužení tak je to podle mě opravdová bída. Před vznikem CHL jsem myslel že můžu tipsport extraligu zařadit za SHL a finskou ligu po bok NLA. Ale CHL mi otevřela oči v tom jaká je propast mezi TELH a uvedenými třemi soutěžemi a to se nebavím ani o KHL. A nynější ročník ukazuje že i taková DEL která posledních pár let spíše stagnuje sfoukne kluby TELH. Zdá se mi to až zarážející. Letos v létě se v TELH dost a významně posilovalo a pokud se dívám jen na naši soutěž samostatně tak z ní mám dobrý pocit do té doby než dojde ke konfrontaci s evropou. Proto by mě na tohle zajímal velice Váš názor. A jestli by soutěž nebo svaz nemohl zavést podobné vyhlášení jako je u mládežnických akademií to který klub v daném roce nejlépe reprezentoval v evropě český hokej a nějakým způsobem jej za to odměnit. Myslím že by to mohlo pomoct k lepší motivaci a nehájila by naši čest pouze Sparta. Děkuji a přeji mnoho úspěchů.

ODPOVĚĎ:

Nemyslím si, že se jedná o týmy, na které nikdo nechodí. Zrovna případ Třince a Frýdku-Místku je ukázkou, že jde o to získat dostatek hráčů, obehrávat je, investovat do toho ze soukromých prostředků tak, aby se poté uplatnili. Popřípadě aby přestoupili do jiných klubů a byli zinvestováni. To je odpověď na to, proč drží Třinec tak široká dvě mužstva v rozdílných soutěžích.

3. 10. 2016, 16:03

Alex Žemlička

co řikáte o odchodu rozhodčího Martina Fraňa do KHL a o ukončení kariery Vladímíra Šindlera

ODPOVĚĎ:

Slibuji si od toho, že Vláďa v nové pozici přinese mezi rozhodčí určitý druh popularity tomuto odvětví. Že přinese jako šéf rozhodčích nové prvky a přiláká další množství rozhodčích, protože extraliga se potýká s jejich velkým nedostatkem. Martin Fraňo je stejný případ jako u hráčů. Pokud dostanou lepší nabídku, využijí ji a jdou za ní. Pokud ji dostal Martin Fraňo a využil ji, není se čemu divit.

3. 10. 2016, 16:02

Vítězslav Tůma

Dobrý den, pane Řezníček. 1) jak by jste zhodnotil povinnost nasazovat mladé hráče do A týmu mužů? Je díky tomuto nařízení menší odliv nadějných mladíků do zahraničí? Ať už za moře, nebo jinam po Evropě? 2) Myslíte si, že hráči nemají k sobě na ledě tolik ohleduplnosti a respektu? Když si dovolí vůči soupeři zákeřné fauly, které někdy překračují hranice pravidel a vedou k nepříjemným zraněním? Disciplinární komise to sice trestá, ale stejně se po nějaké době opět některý hráč dopustí škaredého faulu. Copak ti, kteří nemají vůči soupeři respekt, čekají až se něco stane? Až soupeři ukončí kariéru a pošle ho na vozík? Jak tady tomu předcházet? Nešlo by změnit v pravidlech tresty pro tyto hráče? Zpřísnit postihování vyšším počtem zákazu startu v zápasech, nebo i vyšším finančním postihem? 3) Jak se Vám zamlouvá, že se zvyšuje počet hráčů ze zámoří v extralize a pro letošní ročník i ve WSM lize? Děkuji Vám za odpovědi a přeji hezké zážitky v novém ročníku Tipsport extraligy. Tůma Vítězslav

ODPOVĚĎ:

1. Snažíme se na to dívat tak, že pro odliv hráčů něco děláme. Program je stabilizovaný a uzavřený. Pro to, abychom tady udrželi hráče, musí všichni reprezentanti od šestnácti do osmnácti let uzavřít s Českým svazem ledního hokeje smlouvu. To znamená, že pokud utečou dříve než před mistrovstvím světa do osmnácti let, musí všechna soustředění, která absolvovali pod hlavičkou ČSLH, zaplatit. To je určitý motivační prvek, aby tu kluci zůstávali. Poté jsme měli mezeru mezi MS do 18 let a MS do 20 let a přizpůsobili jsme tomu tento program. Vlastně jsme ho s kluby vybojovali. Je to nosný prvek pro nás a reprezentaci do 20 let. Kluby se s tím už naučily pracovat a dnes a denně se přesvědčujeme o tom, že hráče nasazují. I kluby vidí, že pokud hráče dostanou do NHL a kluby s nimi podepíší kontrakt, dostanou za něj 240 tisíc dolarů, což jsou nemalé prostředky v rozpočtech těchto týmů. Znamená to, že systém má návaznost od začátku až do konce.

2. Je to velice široká otázka, která by se dala rozebírat strašně dlouho. V minulosti bylo daleko více ošklivých zákroků. Hráči k sobě měli respekt, ale v zápalu boje šla ohleduplnost někdy stranou. To se někdy stane i dnes. Dnes to umí disciplinární komise tak rozpitvat, že jsou hráči trestáni nekompromisně. Myslím, že je ten vztah daleko lepší, než byl v minulosti. Hráči už to navíc berou tak, že disciplinární komise je a mohou na ni spoléhat. Je pravda, že i postavení do soubojů některých hráčů je někdy ledabylé, vybízející k některým zákrokům. Bohužel to pak někdy vypadá hrůzostrašně.

3. Má to dvě roviny. Jednou je náš přestupní řád, kde jsou naši hráči znevýhodněni, protože se přestupuje na základě tabulkových hodnot. To znamená, že jsou proti zámořským nebo i jiným cizincům poměrně drahé zboží pro naše kluby. Druhá rovina je, že si naše kluby zvykly poměrně rychle obměňovat kádry a zřejmě nemáme tolik hráčů, aby si kluby sáhly pro své zásoby. Jak je vidět, zkoušejí to. Uvidíme, jestli za rok dva ty díry v klubech zalepí. Ale aby to udělali rychle, sahají například do Ameriky, kde najdou hráče, kteří jsou poměrně levní a slušně výkonnostně vybavení.

3. 10. 2016, 16:02

Dan Slavíček

Dobrý den. Chci se zeptat jestli někdy bude v České extralize zavedeno tzv. Coach challenge? Tedy že si trenér po sporném momentu v zápase vyžádá u rozhodčích video. Tohle už normálně funguje v NHL a v mnoha případech to pomohlo. Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Už ten výraz je docela zvláštní, protože NHL je zatím výhradním nositelem této novinky. Žádná jiná soutěž v Evropě to nepraktikuje. Co se týče extraligy, mluvili jsme o tom, ale nedostali jsme se na tak vysokou technickou úroveň. To znamená, že nemáme dostatečné množství záběrů, které bychom mohli okamžitě v dané chvíli posoudit. To znamená navíc i nějakého off-ice rozhodčího, který by vše posuzoval. Není vůbec jednoduché tuto techniku pořídit a celé to pozvednout na úroveň, aby to bylo revidovatelné a mělo to váhu, či hodnotu. Abychom se spíše nedostali do technických problémů, že někdo vyzve challenge a my ani nebudeme schopni to technicky rozlišit. V technickém zabezpečení má NHL obrovskou výhodu.

3. 10. 2016, 16:02

Jakub Kašpar

Dobrý den, měl bych dotaz na situaci ohledně stadionů a licenčních podmínek. Již několik let Litvínov a Mladá Boleslav nesplňují licenční podmínky v otázkách kapacity a počtu míst na sezení, ale neustále dostávají výjimky. Pokud chcete hrát extraligu, musí se tyto podmínky plnit. Měl bych pochopení třeba dostat výjimku na 1 rok, třeba v případě postupu týmu do extraligy z nižší ligy, ale dlouhodobě se mi tyto výjimky vůbec nelíbí. Někde jinde se snaží, aby vše bylo v pořádku a jinde se nic neděje, protože se ví, že výjimku stejně dostanou. Nemyslíte si, že by se mělo důkladněji trvat na plnění licenčních podmínek? A pak mám jednu nostalgickou otázku jako fanoušek Olomouce. Jak vzpomínáte na olomoucké tažení za titulem v roce 1994? Děkuji za odpovědi a ať se Vám daří :-)

ODPOVĚĎ:

Co se týče licenčního řízení, není to jednoduchá záležitost. Není to tak, že by kluby, co dostávají výjimky, nic nedělaly. Ba naopak. Naplnění kapacity, která by splňovala licenční podmínky, je tak nákladnou záležitostí, že by na ni kluby v současných ekonomických podmínkách nemohly dosáhnout. Rekonstrukce obou stadionů se pohybují ve dvou možných řešeních – postavit nový stadión, nebo rekonstruovat v řádech desítek až stovek milionů. Nějakou takovou rekonstrukci udělat na základě toho, že na stadión bude chodit stejně 4000 lidí a nebude tam chodit čtyři a půl nebo pět tisíc, je z našeho pohledu trošku zbytečné. Pokud tedy týmy ze sportovního pohledu do extraligy patří, snažíme se na ně vyvíjet tlak, aby jejich zázemí bylo odpovídající všem standardům licenčního řádu a extraligových stadionů. Tyto týmy jsou tedy pod obrovským tlakem, aby své zázemí vylepšovaly, a musím říct, že se ne nám to v obou zmíněných případech daří.

A nyní k nostalgii. Už je to opravdu hodně dlouho. Pořádný kus cesty i času. Na Olomouc ale budu vždy vzpomínat jen v tom nejlepším. Byla to jízda na vlně euforie zakončená titulem, navíc historicky prvním extraligovým. Takže nikdy nezapomenu.

3. 10. 2016, 15:55

Jakub Sláma

Dobrý den, jaký zápas se Vám osobně líbil nejvíce v loňské sezóně? :)

ODPOVĚĎ:

Určitě to byl zápas pod širým nebem v Brně – Hokejové hry Brno 2016. Osobně jsem byl na utkání Komety se Spartou.

3. 10. 2016, 15:54

Ladislav Beran

Dobrý den přeji pane Řezníčku a chtěl bych se zeptat. Hrajete ještě někde za starou gardu, a potom co očekáváte od letošního ročníku extraligy, která podle mne bude plná nových hráčů, zřejmě dost vyrovnaná a kdo je podle vás letos největší favorit na titul?

ODPOVĚĎ:

Za starou gardu určitě chodím hrávat každé pondělí. Zapojuji se i do mnoha exhibic, hraje se například i světový pohár legend, do kterého se možná zase zapojím. Hokej mě neopustil. Pokud mi to zdraví dovolí, budu se pořád snažit být na ledě. Co se týče extraligy, jednoznačně letos zaznamenala největší příliv hráčů jak z ciziny, KHL, ale také se to týká velice mladých hráčů. Začínají se znovu hodně objevovat šestnáctiletí, sedmnáctiletí hráči, takže má extraliga nádech přilákat nové tváře. Jednoznačným favoritem pro mě budou Třinec a Kometa Brno.

3. 10. 2016, 14:54

Marek Pilát

Dobr den V Karlovarské Energii jste hrál ze své hráčské kariéry celé čtyři sezóny a vybojoval jste v roce 2008. stříbro a v roce 2009. titul kterým jste krásně ukončil kariéru hráče a rozloučil se i s tehdejší "plechárnou". Takže si myslím že na Vary máte určitě pěkné vzpomínky. Moje otázka tedy zní co si myslíte o Energii a jejím trápení kdy po přestěhování do moderní Arény se neukazují jako silný tým a každou sezónu bojují o udržení extraligy. Myslíte že by Varům prospěl restart v podobě WSM ligy?

ODPOVĚĎ:

Je těžké najít odpověď. Vary dle mého dělají všechno proto, aby stabilizovaly kádr a sehnaly objem financí, aby mohly být konkurence schopné v extralize. Těžko soudit, zda by jim WSM liga slušela. Mají krásný extraligový stadión a některé týmy procházejí takovými vlnami, jak finančními, tak hráčskými obměnami. Někdy to opravdu trvá déle a je potřeba tento čas trpělivě přečkat. Doufám, že do Karlových Varů přijdou zase lepší časy. Ta perioda, kdy se Karlovy Vary vůbec nedostanou nad polovinu tabulky, už je dlouhá, což je pro mě velké překvapení.

3. 10. 2016, 14:54

Ondřej Hlaváček

Dobrý den, bude mít konečně Extraliga(+trebas i 1liga)konečně poradnou aplikaci na Android? To co je nyní , mi paní z APK odpověděla uz neni podporované, tak se ptám,bude ve 21.stoleti konečně něco, za co se Extraliga nebude muset stydět? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:

Podle zpráv z BPA sport marketing a.s., tedy marketingového partnera TELH, byla podpora aplikace skutečně ukončena. Po pečlivém zvážení k tomu BPA přistoupila vzhledem k tomu, že o aplikaci již nebyl mezi fanoušky zájem. Oficiální stránka českého hokeje hokej.cz, která nabízí stejný obsah, je již plně responzivní na mobilních zařízeních a plnohodnotně nahrazuje aplikaci. Stejně tak většina dalších sportovních webů.

3. 10. 2016, 14:14