Rozhovor

Josef Řezníček

Od startu extraligové sezony 2017/2018 vešel v platnost nový disciplinární a herní řád, jenž je ze strany fanoušků hodně diskutován. Zejména kvůli pokutám, které dostávají kluby Tipsport extraligy za vulgární fandění na svých domácích stadionech. I proto jsem se rozhodla, že oslovím jednoho z nepovolanějších mužů extraligového hokeje – jejího ředitele Josefa Řezníčka. Protože je diskuzi s fandy otevřen, můžeš se nyní ptát na vše, co tě zajímá.

Jan Váňa

Skutečně si myslíte, že díky rozšíření DŘ vymýtíte vulgarismy z ochozů zimních stadionů? Co říkáte na komentář Adama Svobody k této problematice? http://isport.blesk.cz/clanek/muj-isport-blogy-redaktori-adam-svoboda/316819/nekazme-si-atmosferu-regulacemi-pivo-klobasa-i-nadavky-k-hokeji-patri.html

ODPOVĚĎ:

Četl jsem to a myslím, že pokud lidi nebudou chtít s vulgarismy na stadionech něco dělat, nic se neodstraní. Na jednu stranu se utěšovat tím, že je to veřejný prostor sice s emocemi, kde by se naprosto vulgární výrazy měly opakovat, směřovat na určitou osobu nebo skupinu lidí, nemyslím si, že je to správně. Když diváci vymyslí nějaké skandování nebo chorea, která mají určitý podtext, to každý skousne. Ale nyní se ospravedlňovat v tom, že extraliga vždycky taková byla, to musím říct, že není pravda. Nebyla. Pamatuji si hodně dávnou dobu, jak se fandilo na stadionech a jak se pokřikovalo na rozhodčí. Pod jakým byli a nebyli tlakem. Dnes je veřejnost velice dobře informovaná, může si prohlédnout každý zákrok, vše visí na internetu hned po zápase a každý se k tomu může vyjádřit. To dříve nebylo. Za to byla zodpovědná komise, která vynesla verdikt. Na druhou stranu i ta komise má dnes prostředky vše prozkoumat. Adam Svoboda má v některých věcech pravdu, jakože jsou na některých stadionech velice dobří fanoušci. Ale nemohu souhlasit s tím, že vulgární skandování s používáním dámských a pánských přirození je naprosto normální, protože se při vynesených trestech přesvědčujeme o tom, že dochází k situacím, kdy k podobnému skandování není vůbec žádný důvod. Zde si myslím, že je to naprosto nemístné.

Děkuji všem fanouškům za otázky. Věřím, že jsem odpověděl na nejdůležitější otázky, které jste položili.

15. 11. 2017, 16:13

Miroslav Vacín

Dobrý den pane Řezníčku. Měl bych otázku ohledně pozorného sledování průběhu zápasu všemi čtyřmi rozhodčími. Stává se, že při zápasu dojde např. k zásahu hráče vysokou holí do obličeje. "Celý " stadion zásah vidí, ale čtyři rozhodčí zápasu, kteří jsou od zákroku poměrně blízko zákrok nevidí. Po námitce kapitána mu sdělí, že nic neviděli. Jak je možné, že čtyři rozhodčí, takto mohou odvádět svojí poměrně dobře placenou práci. A to je jenom jeden z mnoha případů, ze kterých pak dochází k vulgárnímu urážení rozhodčích. Na závěr bych jen chtěl podotknout, že na hokej chodím přes čtyřicet let. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Jen bych trošku upravil názor – celý stadion si není nikdy jistý, že zásah vidí. Ale samozřejmě může dojít k momentu, že čárový rozhodčí něco vidí, ale není přesvědčen, že by měl měnit výrok hlavního. Je to jen na nich, jak se na ledě dohodnou, že třeba změní postoj k zákroku. I mně je někdy divné, že to nevidí, protože z pohledu hráče se mi zdálo, že jdou zákroky vidět lépe než z hlediště. Ale dnes se přesvědčuji, že některé situace nemusí být v určitém momentu pro hlavního rozhodčího dobře k vidění. Pak mohou mít slabší chvilku nebo být nekoncentrovaní a čároví je neopraví, je to velice složité. Tato problematiky by spíše seděla na Vladimíra Šindlera, který tomu umí dát své zdůvodnění z pohledu rozhodčího. Rozhodčí mají za vedení utkání plnou zodpovědnost. Pokud s nimi bude nespokojenost, necháme i teď na valné hromadě vyjádření klubů k úrovni rozhodčích a popřípadě i procesní věci, které by situaci vylepšily. 

15. 11. 2017, 16:12

Petr Šobr

Zdravím vás. Na začátku chci říct že jako aktivního hráče jsem vás uznává a měl jste můj respekt a ten trval i ve vaší funkci po skončení aktivní kariéry, ale po úpravě disciplinarniho řádu který obhajujete se vám velmi podívají. Vždyť jako aktivního hráče to byl právě kotel kdo vás hnal svými choraly a skandovanim kupředu. A teď? Vždyť krom zápasu na ledě prenesene řečeno probíhá druhý duel právě mezi rivalskymi kotli a to chcete pokutovat? Já vidím jediný možný konec pokud budete opravdu stát na svém. Stadiony úplně ztichnou a kotle se vyklidi... A hokej sám o sobě? Ztratí náboj a jiskru. Bude to mdlá pleskaci hra, která nikoho nebude bavit. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Také zdravím. Znova je potřeba vypíchnout, že není pokutován jakýkoliv souboj kotlů fanoušků mezi sebou ve skandování. Poukazuje se na to, pokud jeden z kotlů uráží hostující mužstvo vulgárním způsobem nebo něco takového. Sám jsem zažil spoustu zápasů, kdy mají kotle mezi sebou souboj a nepotřebují k tomu používat hrubých nebo zesměšňujících urážek. Ani to zesměšnění tady nemusí být trestáno. Pokud jde jen o vtipnost nebo to má jiskru.

15. 11. 2017, 16:11

Aleš Pitín

Dobrý den, pokutujou se fanoušci za vulgární skandování, budou se pokutovat i hráči za vulgární projevy ať už na ledě a nebo v rozhovoru s novináři? A co se místo pokud zaměřit na práci s fanoušky? Dejme rozhodčím mikrofony a ať si své rozhodnutí obhájí, udělejme besedu pro kluby a fanoušky, kde rozhodčí ukážou svůj pohled na věc, vysvětlí některá pravidla atd. Disciplinární řád řeší pouze důsledek, ale už ne to proč většina vulgárních pokřiků začne. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Toto je přesně pozice pro rozhodčí a za poslední léta jsme s nimi strávili hodně komunikace. Hodně jsme zlepšili, jak se hráči chovají k rozhodčím, jak k nim přistupují, komunikují. Pravomoce má na ledě rozhodčí. Někdy se však setkáváme i s názorem, že když si rozhodčí na ledě sjedná pořádek, tak je arogantní a nekomunikativní. Někdy se to převrací zpátky. Na druhou stranu musíme říct, že ne všichni rozhodčí jsou komunikativně na výši a vysoké úrovni, jako byli Vladimír Šindler a další naši rozhodčí.

15. 11. 2017, 16:11

Daniel Mik

Dobrý den, Chci se zeptat proč vlastně kopírujete Ameriku a Kanadu? Proč se chcete přizpůsobit k NHL? Vždyť takovej řád bude k níčemu. Vulgarní skandování bude pokračovat i nadále, tohle k hokeji patří. Budete probírat i problémy rozhočích? Děkuji předem za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Hezký den. Problémy rozhodčích se řeší dnes a denně. Vláďa Šindler řeší rozhodčí velice emotivně, je z toho velice zaražený, když se jim nedaří. Byl jsem sám na řadě seminářů, kde jsem viděl, co všechno se do nich snaží dostat. Je hodně přepadlý, když chybují. Stejně tak je ale někdy přepadlý z atmosféry primárně zaměřené na nesouhlas s jakýmkoliv rozhodnutím rozhodčího. Že kopírujeme Ameriku? Kanada a Amerika je v těchto nových věcech v poslední době hodně vepředu. I IIHF a ostatní země v Evropě se přizpůsobují, což je doložitelné. Ať se jedná o pravidla, prodloužení 3 na 3, flexibilní mantinely a podobně. My jsme ještě daleko ve srovnání s NHL. 

15. 11. 2017, 16:11

František Cisař

zdravím Vás pane Řezníčku často čtu extraligové stránky a tam se píše jak fandíme sprostě a jak urážíme hráče kluby a rozhodčí a proč tam taky nepíšete jak jsou potrestání rozhodčí za chyby viz hra Hradce v 6 asi dvacet vteřin kdy celý stadion burácí než se chudáci dopočítají asi výplatní pásku umí spočítat rychleji proč tohle neřešíte a neinformujete lidi patřím mezi slušné fanoušky ale tohle mě dokáže vytočit že si rád taky zakřičím sprostě přeji Vám hodně při vybírání pokut a netrestání rozhodčích

ODPOVĚĎ:

Hezký den. Toto patří do agendy komise rozhodčích. Já je nehodnotím a nezasahuji do jejich hodnocení. Já jen posvětím a doporučím do výkonného výboru jejich nominační listiny, ale celou práci a agendy výchovy si řídí komise rozhodčích, která podléhá výkonnému výboru. Potažmo i APK LH, která se na tom podílí. 

15. 11. 2017, 16:11

Vojtěch Sklenák

Dobrý den. Určitě jste již slyšel o prapodivně pískajících rozhodčích v zápase Kometa Brno : Mountfield HK (20.10 2017). V tomto zápase hrál Hradec v šesti hráčích podobu jedné minuty. Dále bylo nařízeno trestné střílení, i když nikdo z hráčů nebyl faulován a ona "oběť" nebyla v držení puku. Rozhodčí nedostali žádný postih. Jak je to možné? Dále bych se chtěl zeptat, jaký byl důvod pro zavedení pokut za sprosté nadávání fanoušků? Lidi mluví tak jak jim, s prominutím huba narostla. Přijde mi, že toto rozhodnutí bylo učiněno ze ziskuchtivosti. Podle všech zdrojů jste ani Vy sám nebyl žádný svatoušek a nezřídka jste se vyjadřoval sprostě. Kvalita rozhodčích jde dolů. Česko vychovává skvělé hokejisty, ale tohle je ostuda všech českých fanoušků. Beru vás za lháře a špatného člověka! Vyvraťte mi můj názor pokud se mýlím...

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Důvody byly podměty klubů, návrh disciplinárního řádu a následně jeho schvalovací proces. Určitě se nejedená o ziskuchtivost. Hlavně tyto prostředky jdou do zdrojů extraligy, takže do klubů samotných. Z toho se platí různé věci, které si kluby odsouhlasí. Pokud je váš názor, jak píšete, bojím se, že jej nedokáži vyvrátit. Už jsem na mnohé věci odpověděl. Kvalita rozhodčích není úplně na nejvyšší úrovni, ale ve srovnání se zahraničím bychom byli překvapeni, kdyby nám zde pískali jednu dvě čtvrtiny zahraniční rozhodčí, jaký názor by si na ně naše veřejnost udělala. Je to velice specifická situace. Z mého pohledu mohu být v některých případech rozčarován rozhodnutím rozhodčích, ale je potřeba s nimi pracovat, což se také děje. Na druhou stranu množství rozhodčích, kteří by to chtěli pod tímto tlakem dělat, je opravdu omezující. To znamená, že se mohou zvednout finanční podmínky, což záleží na klubech nebo půjdeme touto cestou a čekat na rozhodčí, kteří vyjdou z akademie. 

15. 11. 2017, 16:10

Radek Vimr

Dobrý den, pane řediteli, protože předpokládám, že většina fanoušků bude pokládat otázky týkající se nového HŘ a já bych se zřejmě jen opakoval, rád bych tedy položil otázku, která se týká hokejových akademií. Tuším, že je jich 16, což je více než je extraligových klubů. Vezmu-li v potaz jejich hlavní účel tj. vychovávat mladé hráče do budoucna, dosáhne se toho podle mého pouze tím, že v nich bude působit to nejlepší, co máme v ČR k dispozici jak v lidských (trenéry, hráče, managery apod.), tak materiálních zdrojích (finance, podmínky k trénování, vzdělávání, sportovní areály pro ucelenou přípravu atd.). Rozhodně si nemyslím, že bychom měli v ČR tolik zmiňované kvality, aby tu byl takový počet hokejových akademií, hodně to zjednoduším, když řeknu, že status akademie tu dostal defacto každý, kdo "má dvě ledové plochy". Hokejová akademie by měla mít punc výjimečnosti a prestiže a z toho by se mělo vycházet. Nebylo by vhodné se nad systémem akademií v tomto ohledu zamyslet?

ODPOVĚĎ:

Hezký den. Není to úplně obor, který ovládám. Akademie obnáší mladší dorost, starší dorost a juniorku a určitě jsou podporovány ze strany ČSLH z dotačních titulů, jako například příspěvky na trenéry. Otázka kvality, centralizace nebo vůbec výstupu je otázka na někoho jiného, zřejmě pro komisi mládeže, pro reprezentační oddělení, pro sportovní oddělení i výkonný výbor. Nedokáži na to relevantně odpovědět. 

15. 11. 2017, 16:10

Pavel Oulík

Dobrý den, všude slyším ze strany vedení extraligy jak fanoušci urážejí rozhodčí. Nikde jsem, ale neslyšel, že by se někdo zaobíral příčinou urážení rozhodčích. Proč jsou rozhodčí chráněný. Na jejich adresu se nesmí nikdo 24hodin po zápase vyjádřit aniž by nedostal pokutu. Rozhodčí svým pískáním hrubě ovlivňují zápasy, dělají hrubé chyby. Nemluvě o tom, že rozhodčí nedokáží udržet laťku na stejné úrovni. Svaz by měl zajistit pořádné rozhodčí a ubylo by i vulgarit. Svaz by měl s fanoušky komunikovat a ne jen trestat. Svaz by měl odstranit příčinu a ne jen trestat důsledek.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Není to jen o urážkách rozhodčích. Je to i o urážkách určitých skupin, rozhodčích, trenérů, proti klubům. Samozřejmě na rozhodčí se to hledá velice snadno, pokud udělají nějakou chybu. Já jezdím i do zahraničí, a vidím například i v Hokejové lize mistrů, kterou většinou pískají dva zahraniční rozhodčí, že výkony nebývají vždy úplně excelentní. Také udělají chybu, akorát reakce fanoušků není taková, jako by byla na rozhodčí v TELH, která v tuto chvíli určitě vzbuzuje více emocí než CHL, ve které se naše kluby prezentují velice dobrými výkony. Celé to vztahovat jen na rozhodčí, se mi nelíbí. Samozřejmě dělají chyby, ale komise rozhodčích má nyní pouze osmnáct nebo devatenáct rozhodčích, které může do TELH nasazovat s tím, že jich na každé kolo musí nasadit 14 jako hlavních, dostáváme velice omezený počet, jak si hrát s kvalitou. Jestli je nějak trestat, nebo tím že nebudou pískat je omezovat, protože se kolikrát jmen nedostává. Když nebereme nějaké příležitostné mezinárodní programy, opravdu na rozlosování TELH zbývá strašně málo „hlav“. V tomto ohledu už se rozběhl projekt akademie, financovaný z rozpočtu ČSLH, díky kterému do TELH nakoukli už dva tři rozhodčí, což je velice pozitivní. ČSLH začal před dvěma lety s programem akademie a pomalu se to lepší, ale určitě lusknutím prstu se nevynoří deset rozhodčích, kteří by měli okamžitě takovou kvalitu, aby mohli pískat TELH. Komunikace ČSLH s fanoušky je velice omezená. Každý fan klub má dle mého názoru napojení na svůj klub, který by jim měl poskytnout informace, které jsou vyžadovány nějakým centrálním řízením. To znamená, že si odsouhlasíme nějaké pravidlové řízení, někoho, kdo to bude vymáhat a nemůžeme se poté schovávat za to, že to někdo vymáhá a je to jeho záležitost. Kluby s fanoušky určitě pracují. Někde lépe, někde hůře a od toho se to hodně odvíjí. ČSLH prozatím dle mého nemá až takové možnosti dostat se ke čtrnácti fan klubům a plynule s nimi diskutovat. 

15. 11. 2017, 16:10

Vladimír Šmíd

Dobrý den, 1) myslíte, že vaše působení, zejména v posledních dnech, našemu hokeji jako celku spíše prospívá nebo škodí? 2) Měl byste odvahu zúčastnit se živé besedy s fanoušky, mám na mysli fans více klubů?

ODPOVĚĎ:

Hezký den. 1. Věřím, že o tomto by měly rozhodnout kluby, a popř. nadřízený orgán. 2. Nemám problém se zúčastnit besedy s fanoušky.  

15. 11. 2017, 16:09

Tomáš Zítka

Vážený pane Řezníčku, prosím vysvětlete mi, všude ve světě se lze domluvit, viz náš výjezd do Malmö (Kometa Brno), kde nebyl problém se security, s policií. Dokonce od pořadatelů docházeli pochvalné zprávy na FB klubu , kde si nás považovali. Proč to nejde u nás? Budeme hledat zástupné problémy (nevhodné skandování dle direktiv svazu), není jednodušší se raději domluvit? Problémům předcházet to se u nás neumí (naprostý amaterismus ze strany rozhodčích, chování security, chování pořadatelů, kolikrát chování policie). Není jednodušší s fanoušky civilizovaně komunikovat? Pokud někomu utahujete šrouby, tak akorát docílíte toho, že se mezi nima najde někdo, kdo se bude snažit dokazovat, že toto na ně neplatí! Sám jezdím s Kometou po venkovních stadionech se synem (od jeho 2,5 let), a nemám zrovna dojem, že by se naučil sprostě mluvit jen ze stadionů. Nechcete celou koncepci, jak zkulturnit fanouškovskou obci přehodnotit? Proč civilizovaně nezveřejnit výkony rozhodčích, kteří kolikrát z výborného duelu dvou dobrých manšaftů udělají bramboračku (viz Kometa - Hradec), kde ani ti kluci na ledě si nejsou jistí dle jakého metru se píská? Souhlasím, že pokud chceme zvednout úroveň extraligy, že je tu spousta práce, jen si podotýkám poukázat, že jste začali tahat opravdu za špatný konec provazu. Zdravím, Tomáš Zítka

ODPOVĚĎ:

Zopakuji, že to byla otázka posledních dvou tří sezón, na to, že nebylo možno postihnout hostující fanoušky a vulgarity na stadionech atd. Není to o utahování šroubů. Jen vykonáváme vůli klubů. Pokud to chtít nebudou, musí se exaktně vyjádřit. To je jen na nich. Schůzí je optimální množství, aby mohly kluby vždy přijet a být připraveny. Vždy se na zásadních schůzích řeší nové změny a návrhy. My sbíráme podněty během celé sezony a například po sezoně přicházíme na valnou hromadu s náměty. Pokud to kluby zamítnou, což už se stalo mnohokrát, o čem se vůbec nechtěly bavit, shodí se to ze stolu a neudělá se to. Nyní proběhla změna a úprava disciplinárního řádu s vizí, aby se zlepšilo prostředí, co se týče vulgarit a nepřístojného chování diváků na stadionech. Jinak jistě sám uznáte, že my Češi se jinak chováme v zahraničí a jinak doma. 

15. 11. 2017, 16:09

Jiří Malík

Dobrý den, podle mého názoru nově přijatá pravidla, resp. tzv. náhubkový zákon na zimních stadionech je absolutní nesmysl. Počínaje absolutně nesmyslným systémem pokut, kdy není jasně dané "kolik" a "za co". Záleží jen na libovůli bývalého sparťana Holého, kdy v jeho trestání je jasně vidět, jakmile je "poškozený" tým Sparty Praha, tak pokuty jsou v daleko vyšší výši než v jiných případech. A naprosto děsivá je "nespravednost" v trestání. Jednomu ano, druhému nic, přitom skutková podstata provinění je naprostostejná. Pusťe si například zápas ve Zlíně ze dne 8.10.2017, kdy se několikrát sborově skandovaly vulgární pokřiky na tým Sparty i sudí, tak Zlín nedostal ani napomenutí, proptože se vůbec neřešil, kdežto kluby Komety Brno a Plzně jsou trestány okamžitě a vysokými pokutami. Právě tato "nevyrovnanost" samozřejmě přilívá olej do ohně a nedivil bych se, že vaše APK těmito"nespavedlnostmi" vůči fanouškům znechutí návštěvy hokeje natolik, že zde bude atmosféra jako v NHL a na poloprázdných tribunách zůstane pár rodičů s dětmi. Kdybyste místo vulgarismů raději řešili skandální úroveň našich sudích a pracovali na jejich kvalitativním růstu, resp. elementární znalosti zíkladních pravidel (zejména dua Hribik, Hodek), udělali byste pro náš hokej daleko více, než teď děláte.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. APK LH k tomu musí přijmout stanovisko na další valné hromadě. Budeme mít valnou hromadu po necelé polovině soutěže a APK LH se k tomu bude vyjadřovat, protože to všichni vnímají a kluby byly tím, kdo to odsouhlasil. Já jen dotazovateli upřesním, že APK LH jsou kluby, které neřídí extraligu, ale všechna ustanovení prochází jejich revizí a s největší pravděpodobností tedy i jedním z klubů, kterému fandíte. 

15. 11. 2017, 16:08

Jakub Lochman

Dobrý den, Jaký byl Váš původní plán se zavedením nového disciplinárního řádu? Souhlasím vulgarizmy by se měli ze stadionu, vymýtit. Uhradil Prostějov vellkou pokutu ,hrozí mu v případě jejího neuhrazení vyloučení ze soutěze? Obdivoval jsem vás již jako hráče, tvořivý útočný obránce, přesto, že vás popmatuji, již jen poslední sezonu v dresu KV. Budete zvyšovat pokuty kubům, jsou pdle mého názo nedostačující - 10 000 KČ. Jaký máte názor na druhou ligu? Upřímně Děkuji, za to, co děláte pro český hokej. Pěkný den, Jakub Lochman.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, to je přesně o tom, že se do disciplinárního řádu zavedly nové věci a v tom prvopočátku se můžeme setkat s tím, že pokuty byly téměř symbolické, když neberu poslední případ Komety Brno. Tak disciplinární komise jednala ve výši pro napomenutí, které jsou dva tisíce, pět tisíc, deset tisíc. Tedy čtyři provinění za vulgarity nebo za nepřístojnosti na zimních stadionech, se ukazuje, že to není drastické trestání klubů. Byly i návrhy vyššího trestání, ale disciplinární komise k tomu přistoupila výchovným způsobem. Předpokládáme, že se to ještě bude nějak vyvíjet. 

15. 11. 2017, 16:08

Ladislav Beran

Dobrý den, pane Řezníčku, přeji pohodový ročník a taky díky za to co jste pro hokej udělal a stále děláte. Otázky se nabízí. Proč jste sáhli k tak výraznému tlaku na oddíly vůči divákům a zavedli jste tvrdé postihy za hanlivé a nepřizpůsobivé skandování. Nenaběhli jste tím tak trochu jako fotbal, který po zavedení podobné sankce měl problémy se skandováním proti jeho vedení? Nemělo to zůstat a execesy řešit přes pořadatelskou službu, tak aby pokud by to vyvolávali i hostující fandové se to řešilo na úrovni disciplinárky jako tomu bylo ? S jedním stopro souhlasím na hokej žádná pyrotechnika, hala je uzavřený prostor a v případě použití jde určitě o život. - Je kostka nad ledem povinná, nedávno jsem byl ve Zlíně, kde je mimo prvoz a obrazovka v rohu to nespraví neb to není vidět pořádně hlavně pro nás s brýlemi a to je asi většina. - Letos prý bude nový model play off co se změní. - jak se vám líbí tři na tři a jak hodnotíte první třetinu ligy? Za odpovědi děkuji a přeji co nejlepší ligu s mnoha hlášeními vyprodáno?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Je potřeba zopakovat, že jsme vytvořili – nebo lépe řečeno navrhli – znění disciplinárního řádu, který byl poté diskutován, upravován a finalizován do své podoby skupinou právníků ČSLH. Takto to bylo předloženo klubům. Samozřejmě tam je určitá výkladová benevolence a ta je na disciplinární komisi, které podléhá všem klubům, je jimi placena, stejně jako její předseda. Je těžké se bavit o tom, že jsme zavedli tvrdé nebo netvrdé postihy. Chtěl bych jen uvést příklad, kdy u nás dva kluby dostaly napomenutí a 2000 a ve fotbalové lize si odnesly pokutu 100 000 pokutu za neslušné nebo vulgární pokřiky. Takže to nelze považovat za tvrdé postihy vůči divákům. Tvrdý postih je, když si přečtu rozhodnutí ligové fotbalové asociace v rámci několika provinění diváků. Co se týče kostky, ta povinná není. V play off proběhly určité změny už před minulou sezonou, nyní se nic nemění. Když si vezmu hru tři na tři, ta se mi líbí. Už běžela v minulém roce a rozhodlo se tak mnoho utkání, také je tato hra atraktivnější pro diváky.

15. 11. 2017, 16:08

Vašek Kuzma

Dobrý den Jak mají fanoušci projevovat emoce,aniž by pan moralka neudělil peněžitý trest klubu?Při pohledu na výkony rozhodčích to prostě jinak nelze.Sám jste hral a víte jaké to emoce jsou.Známe vás všichni jako hráče.Malý,zlý muž.Četl jsem několik vašich vysvětlení a opravdu to hlava nebere. A prosím kam jdou peníze z pokut? Je možné to nějak potvrdit?

ODPOVĚĎ:

Hezký den, pokud to hlava nebere, asi žádné vysvětlení nepomůže. Co se týče emocí na stadionu, jedny jsou na ledě a ty jsou řízeny rozhodčími utkání. Pak je to mimo led, a to je publikum. To jsou oficiality, které rozhodčí úplně řídit nemůže, ale dokáže je maximálně jen popsat v zápise o utkání. Poté máme oficiality, které dohlížejí na vše, co je správně na stadionu v rámci pravidel, která jsou nastavena a musí fungovat. V letošní sezóně jsou trestány jen prohřešky, které jsou hrubého rázu a vyplývají z podnětů, o kterých jsem se zmínil. Buď je to z vyjádření delegáta nebo z přímého televizního utkání. Bohužel nemáme kapacitu, abychom sledovali video či audio záznam z každého utkání. Peníze zůstávají v rozpočtu ELH. Rozpočet je kontrolován samotnou valnou hromadou APK LH. Já jim vše předkládám – jak návrh rozpočtu, tak plnění rozpočtu. 

15. 11. 2017, 16:07

Jan Matějka

Dobrý den. Zajímalo by mě, odkud vzešel popud k těmto nesmyslným opatřením. Proslýchá se, že od jistého Mirka Dušína z Liberce :-). Dále, proč je pokutován klub za něco, co nemůže ovlivnit, proč je dvojí metr. Ty pro Vás nepřijatelné pokřiky, jsou na všech stadionech a pokutu dostává jenom Plzeň a Brno. A proč se neřeší příčina (v 90 procentech nesmyslné verdikty rozhodčích) ale důsledek. Na hokej chodím pravidelně více než 40 let a rozhodně nemůžu říct, že by se fandění zvulgarizovalo, spíše naopak. Tímto nesmyslným omezováním akorát zničíte atmosféru na stadionech, to, z čeho jsou zahraniční diváci i hráči uneseni a v neposlední řadě i příjmy ze vstupného, neb ty bájné rodiny s dětmi úbytek naštvaných fanoušků nenahradí.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Nevím, koho myslíte Mirkem Dušínem z Liberce, ale iniciativa na úpravu disciplinárního řádu vzešla za poslední dva roky z několika klubů TELH, které neustále tlačily na každé valné hromadě, aby se tyto věci začaly regulovat. Největší tlak byl na to, aby se trestali hostující fanoušci, protože domácí kluby platily za chování hostujících fanoušků. Za jejich pyro, nedisciplinovanost, konflikty na stadionech. Protože se to stupňovalo, kluby tlačily na to, aby se to v disciplinárním řádu i v rámci slušného chování upravilo. Není to tedy vymyšleno Mirkem Dušínem, ale přímo od klubů, které podávaly své podněty na valnou hromadu.

15. 11. 2017, 16:07

Jiří Kalus

Dobrý den pane Řezníček...zajímalo by mně proč nebyl potrestán klub HC Zlín když diváci po tom surovém faulu na hráče HC Vítkovic Rastislava Deje řvali "měl si ho zabít" - nebo to bylo slušné jednání ?? Fakt umíte být hluší a slepí když se to hodí nebo potřebuje...Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tento podmět jsme nedostali v rámci provinění proti disciplinárnímu řádu. Reagujeme na zprávy delegátů utkání nebo na televizní utkání, z kterého to je zřetelně slyšitelné. Když je to ve veřejnoprávní televizi. 

15. 11. 2017, 16:07

Pavel Kuric

Dobrý den, ode mě dostáváte plus za snahu dostat vulgarity a neúctu k soupeři z hokeje. Za způsob realizace a nulovou práci svazu velké mínus. Jediné, k čemu svaz přistoupil, je represe. Oznámit v médiích den před prvním kolem, že takové jednání budete postihovat a tím je to pro svaz vyřešeno je amatérismus. Svaz by měl tvrdě postihovat nebezpečné věci, jako je vhazování předmětů a použiti pyrotechniky, pokud nebyla předem povolena pořadateli a rasismus. Vulgarity a neúcta k soupeři, když nelze definovat hranici co je a co není vulgární a mnohdy za ně mohou sporné výroky rozhodčích, by měly být řešeny koordinovaným postupem svazu a klubů v práci s fanoušky, působením na fanoušky přes jejich hráče, přes bývalé hráče hrající v jiném klubu, přes spoty na kostkách nebo odměnou nejslušnějším fans na konci sezóny atd. .... Je šance, že se svaz vydá touto cestou, která by ho stála peníze a nemalé úsilí? Pokuty vulgarity na stadionech nevyřeší, ale situaci spíše ještě více vyhrotí. To jste se nepoučili z obdobné akce na našich fotbalových stadionech?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Přes léto jsme uspořádali bezpečnostní seminář na změny v disciplinárním řádu ELH i v disciplinárním řádu ČSLH – to jsou dva nezávislé řády, které se na úrovní celého hokeje uplatňují. Ačkoliv byl seminář uspořádán na velice dobré úrovni za účasti Ministerstva vnitra, Policie České republiky, bezpečnostních agentur a Českého svazu ledního hokeje musím říct, že ne všechny kluby i z profesionální branže využily možnost účasti semináře. Vesměs celá agenda ohledně aplikace nového disciplinárního řádu a trestání fanoušků se tam probírala a bylo tam velice mnoho prospěšných věcí. Musím říct, že to byla asi polovina extraligových týmů.

15. 11. 2017, 16:07

Anežka Janušová

Dobrý den. Proč se snažíte z tak srdeční záležitosti jakou hokej bezesporu je, udělat pouhou instantní výplň nedělního odpoledne, tím že vyháníte ze stadionu dlouholeté fanoušky, potlačujete výhodu domácího prostředí vytvářením tlaku na rozhodčí a hosty? Navíc odpovědnost přenášíte alibisticky na kluby. My rozhodneme, vy zaplatíte. Neměl by se hokej přizpůsobit fanouškovi a ne fanoušek hokeji? Proč nemáte odvahu na rovinu říci, fanděte podle našich nařízení a nebo táhněte ze stadionu? Není tento tlak pouhé maskování neúspěchu na mezinárodní scéně a odkloněni skutečných problémů? Co Vám hokej tak špatného udělal, že se ho snažíte zničit? A většina fanoušků s timto nesmyslným postihem nesouhlasí. O čemž svědčí i tato diskuse. S pozdravem Aleš Januš

ODPOVĚĎ:

Hezký den. To není alibistické přenášení odpovědnosti na kluby. My jsme prodlouženou rukou klubů, a ELH je řízena na základě sportovních a ekonomických ustanovení. Těmi jsou licenční řád, disciplinární řád a herní řád. To jsou tři dokumenty, které řídí TELH. Není to žádný alibismus. Všechny tyto dokumenty jsou naprosto detailní a veškeré změny a inovace si kluby odhlasují. A protože to řídí ČSLH, tak to finálně odsouhlasuje výkonný výbor, což je řídící orgán soutěže. Ke všem těmto rozhodnutím a změnám chce výkonný výbor vyjádření Valné hromady APK LH, tedy všech čtrnácti klubů. Za pět let, co extraligu ČSLH řídí, neudělal výkonný výbor jediné kontraproduktivní rozhodnutí proti klubům. Vždy je to o tom, jak se kluby vyjádří a buď výkonný výbor rozhodnutí přijme nebo nepřijme, tak, jak dostane názor z APK LH.

15. 11. 2017, 16:06

Tomáš Šebek

Jaký je váš oblíbený golman

ODPOVĚĎ:

Nemám oblibu v gólmanech. Myslím, že v současné době máme velice dobré gólmany, protože se u nás s nimi dobře pracuje.

15. 11. 2017, 16:06

Tomáš Mašinka

Proč pokutujete fanoušky a rozhodčí zůstávají za své hrůzostrašné výkony nepotrestáni?

ODPOVĚĎ:

I když se to neprezentuje do světa, rozhodčí trestáni jsou. Za jejich trestání je zodpovědná komise rozhodčích a její šéf. 

15. 11. 2017, 16:05

jan novák

Jak je možné, že se ty pokuty udělují jen někde, přitom sprostě se řve všude? Kolikrát jsem slyšel sprosté skandování od Sparťanů, ale i fans jiných týmů a žádná pokuta ani napomenutí jim nepřišla. Pokud to s Karlem Holým neslyšíte zajděte si na vyšetření, a to nejen uší. Jak je možné, že se ty pokuty udělují jen někde, přitom sprostě se řve všude? Kolikrát jsem slyšel sprosté skandování od Sparťanů, ale i fans jiných týmů a žádná pokuta ani napomenutí jim nepřišla. Pokud to s Karlem Holým neslyšíte zajděte si na vyšetření, a to nejen uší.

ODPOVĚĎ:

Bavíme se hlavně o expresivních vyjádřeních nebo vulgaritách na stadionech. To jsou přesně případy, kdy se lidé na základě sporného výroku rozhodčích nebo zákroku zakřičí, ale není to způsobilé k ohrožení dobrého jméno soutěže. Takže to jsou ty emoce, které v této sezóně určitě trestány nebyly. 

15. 11. 2017, 16:05

Alena Mészárosová

Dobrý večer. Chápu Váš postoj, ale myslím že by nebylo špatné řešení zakázat alkohol na zimních stadionech. Většinou jsou totiž vulgární právě podnapilí fanoušci. Co vy na to?

ODPOVĚĎ:

Hezký den, nejsem si vědom, že by se na stadionech prodával jakýkoliv alkohol s výjimkou 10° piva, jak umožňuje legislativa, ale nikdo nedokáže ovlivnit to, v jakém stavu, nebo chcete-li pod jakým vlivem, fanoušci na zápas/stadion přijdou. Jakékoliv pevné nádoby jsou zakázány nosit na stadion, což je regulováno. Je to velice těžko postižitelné, ale od toho je pořadatelská služba a návštěvní řád na každém stadionu, aby na to reagoval a na místě posoudil rizika umožnění vstupu podnapilému návštěvníkovi. Například tak, jako je to na palubě letadla. 

15. 11. 2017, 16:05

zdenek kintr

Dobrý den. [1] Velmi často slyšíme obecnou proklamaci, že je extraliga produkt. Můžete prosím toto označení, pro nás fanoušky, rozklíčovat a popsat - co to je "produkt extraliga ledního hokeje"? Na trhu je nepřeberné množství jiných lákadel, takže divák nejen, že může či musí volit dle své peněženky, ale i dle svého privátního času, který hokeji chce věnovat. Prostě - co jiného dostane na zimním stadionu než třeba na házené? Proč by měl jít na hokej a ne do divadla? Vnímáte, vy lidé ve funkcích, z marketingového hlediska, specifika i odlišnosti hokeje od jiných možností trávení volného času, za který si divák platí? (Nemusíte vlastními slovy, klidně zkopírujte formulaci "produktu" ze svazu, APK či od BPA) [2] Byl vyhotoven relevantní průzkum, který by postihl, co je statisticky nejčastějším spouštěčem diváckých hlasitých reakcí? [3] Proč si někdo od hokeje nárokuje, že bude vychovávat děti, které přijdou se svými rodiči za zimní stadiony? Hlavním, ne-li jediným, garantem výchovy jsou, myslím, rodiče. [4] Dle mého názoru, je velká škoda, že se PR kolem hokeje opět dělá v negativní rovině - budeme trestat, budeme bojovat, budeme pokutovat, zavedeme omezení atp. Negativně vedená kampaň může vzbudit převážně jen negativní reakce - není to kontraproduktivní? Nešlo to udělat pozitivněji? A co načasování? Dokážete si představit, že by třeba osobnosti EL natočili pozitivní klipy a nafotili billboardové kampaně za slušnější hokej? Třeba Trávníček, Čermák, Bartovič, Štich, Ševc, Růžička st. ad. [5] Kluby jsou samostatné firmy. Které pracují i s regionálními či místními firmami (sponzory) i se svými fanoušky. Není tohle již dostatečným přirozeným regulátorem projevů těch či oněch fanoušků? Vy volové z kotle, jste křičeli, že rozhodčí je ****** a mě teď kvůli tomu odešel sponzor. [6] Není načase plně profesionalizovat alespoň hlavní rozhodčí? A zvednout tím úroveň EL?

ODPOVĚĎ:

1. Hezký den. Extraliga jako produkt ledního hokeje, je určitá značka, která má svoji hodnotu, své partnery, kteří do ní vkládají své finanční prostředky. Čím více peněz dávají, tím očekávají také lepší viditelnost a kredibilitu soutěže a jestli budeme chtít do budoucna, tak ji musíme ještě více zlepšovat. Můžeme se bavit stejně o produktu fotbalové nejvyšší soutěže, která má také svůj název. Extraliga ledního hokeje je souborem klubů, které vytvářejí komerční hodnotu, ale i za to určitou komerční hodnotu přijímají – tzn. za svoji hodnotu, za svoji reklamu, za vizibilitu této reklamy… Kluby se shodly, že chtějí prostředí kultivovat.

2. Neznám takový průzkum.

3. Nikdo si to nenárokuje. Ale Český svaz ledního hokeje je organizací, která sdružuje všechny kluby od malých až po největší a snaží se svým komplexním programem přitáhnout a zapojit co nejvíce dětí, k čemuž vytváří společně s majiteli arén a kluby určitě prostředí. Toto je regulováno i návštěvním řádem. Samozřejmě největším motorem jsou rodiče.

4. Myslím, že bavit se o tom, co spustilo, nebo nespustilo, by bylo na dlouhou debatu. Je to zase o ustanovení a výkladu disciplinárního řádu. Upřímně se o této kampani bavíme, mám na mysli, aby se hráči přihlásili k tomu, co cítí. Tedy za slušnější fandění.

5. Není to přirozeným regulátorem, i když by to tak mnohdy mohlo působit. Musel by přijít někdo z velké firmy a říct: Mně se toto nelíbí, něco s tím udělejte, nebo vám nebudu dávat peníze. Ale to se stává velice zřídka.

6. V současné době máme sedm hlavních rozhodčích profesionálních. Samozřejmě je cestou mít všechny profesionální, ale kluby by musely zvednout například o 50 % své příspěvky na řízení extraligy. 

15. 11. 2017, 16:04

Pavel Kravčík

Dobrý den. Jednu věc nikdy nepochopím. Proč se neřeší a netrestají příčiny? Proč řešíte až následky? A to je ještě řešíte tak podivným způsobem, že za konkrétní nadávky na rozhodčí od fanoušků dáte pokutu klubu?! Hokej nejsou kuželky a emoce v něm byly, jsou i budou. Kvůli nim se na něj taky chodí. Nadávky v 90% následují po chybách rozhodčích. Výsledkem ale je opět v 90% trest nikoliv pro rozhodčí, ale DK řeší nadávající fandy. Tuto je postavený na hlavu... Další věcí, která mi vrtá hlavou, je chování Vladimíra Růžičky. On dokáže kolikrát za jediný zápas vychrlit na rozhodčí několik tun vulgarit, ale nikdy žádný trest nedostane. Proč? Vždyť i za střídačkou, na které právě vztekle poskakuje a hlasitě nadává, sedí dost často i ty rodiny s dětma ( kterýma se tak často oháníte ) a vše slyší. Vulgarity z jeho úst znějí jinak, než ty které křičí fandové?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. K první části. Emoce jsou na hokeji dané. Emotivní fandění, emotivní zanadávání nebo nevole, na to disciplinární řád také myslí. V současné době se trestají jen hrubé porušení řádu. To znamená takové, které jsou způsobilé ohrozit dobré jméno TELH. V mnoha případech už nejsou emoce o emocích, ale je to už o nějaké naschválu a vyjádření nějaké nevole, a tady je potřeba zdůraznit, a to se bude prolínat zřejmě většinou otázek, že disciplinární řád prošel za celé léto několika revizemi. Právním oddělením APK LH, což jsou kluby TELH, prošel právním oddělením ČSLH, nakonec prošel valnou hromadou APK LH a po jejich odsouhlasení to prošlo výkonným výborem, což je řídící orgán soutěže. Takto schválený a de facto paragrafovém znění vydaný disciplinární řád už je jen určitým regulátorem a ustanovením, které je potřeba řešit a vymáhat prohřešky z něj vyplývající, a to nedělá nikdo jiný než předseda disciplinární komise Karel Holý, který je kluby zavázán a placen. On by měl disciplinární řád takto řešit a řeší jej.

Co se týká chování nejen Vladimíra Růžičky, ale i ostatních aktérů na ledě, je v plné kompetenci rozhodčích. Nikdo z hlediště ani nikdo mimo led, pokud to není extrémně viditelné, nedokáže většinou postřehnout, co bylo řečeno. Tohle je záležitostí rozhodčích, kteří mají pravomoci napomenout, vyloučit, vykázat ze střídačky, a tak dále. To už je otázka spíše na šéfa rozhodčích. Osobně si myslím, že i chování Vladimíra Růžičky se oproti minulosti hodně změnilo. 

15. 11. 2017, 16:04

Ivan Drybčák

Dobrý den, Mohl byste mi vysvětlit pojem " hození hokejky brankářem ". Když brankářovi při zákroku vyrážečkou vypadne hokejka z ruky, je to provinění proti pravidlům ? Viz utkání 15. kola Kometa Brno : Hradec Králové 3. třetina čas 54:47 min, nařízeno trestné střílení. Chtěl bych se ještě zeptat jak to, když dostane brankař 10 minut osobní trest pokračuje dál ve hře a není vystřídán náhradním brankařem, u dvouminutovém trestu to chápu, ale osobní trest za nesportovní chování potom nemá žádný smysl. Děkuji předem za odpověďi Ivan Drybčák

ODPOVĚĎ:

Hezký den. Tento pojem je definován v pravidlech ledního hokeje. Při určitém zákroku hráč vypustí hokejku z ruky, která buď zabrání nebo změní směr puku. Úplně detailně se můžete podívat do pravidel. Samozřejmě od toho jsou na ledě hlavně rozhodčí, kteří v těchto situacích rozhodují a mají nadřízeného, který je nejen na tyto případy školí. Co se týče desetiminutového trestu, brankář jej samozřejmě také může obdržet. Stejně jako dvouminutový trest pro brankáře jej musí odsedět náhradník. 

15. 11. 2017, 16:03

Jaromír Horák

p.Řezníčk, kdy začnete poroučet větru jak má foukat a děšti jak má pršet?Děkuji za odpověď.

Ondřej Motlík

dobry den budete take trestat kdyz udelaji nějakou hrubou chybu ?