Hokejová legenda Patrik Eliáš: Nové logo odpovídá trendům NHL

Foto: Český hokej

23. června 2018, 13:55

Tomáš Čekal

Pocta. Zodpovědnost. Patrik Eliáš má o pocitech spojených s národním dresem jasno. Léta hrával v tom s národním znakem. Nyní bude v roli manažera české reprezentace do 20 let pozorovat mladé hokejisty se lvíčkem na prsou. “V NHL jsem mnohokrát na různých schůzkách slyšel, že jméno na zádech není důležité ve srovnání s tím, co je vepředu,” říká o významu loga na reprezentačním dresu.

Pamatujete si svůj první národní dres?

Pamatuju si první momenty v reprezentaci do 16 let. Jsou to první kroky, které musí mladý hráč v rámci kariéry podstoupit a mě ty brzké roky daly strašně moc. Měl jsem skvělé spoluhráče a trenéry, co se o nás starali a vštěpovali nám, co to znamená a jaká je to obrovská čest hrát za národní tým.

Doma máte sbírku dresů. Ke kterému se vracíte nejraději?

Výjimečné dresy se spojují s úspěchem a něčím výjimečným. Pro mě byl výjimečný turnaj s národním týmem Světový pohár v roce 2004. Nezačali jsme moc dobře, ale během turnaje jsme hráli fantastický hokej a prohráli až s Kanadou v zápase o postup do finále. Pro mě to byl nejlepší zápas v národním týmu. Ne kvůli osobnímu výkonu, ale kvůli celému týmu a jeho výkonu. Když se člověk podíval, co tam na druhé straně hrálo proti němu… Byl to můj nejlepší zápas za národní tým a ten dres byl pro mě výjimečný.

Na dresu jste léta nosil kapitánské “céčko”. O kolik “těžší” byl ten dres?

Kapitánské “céčko” může “váhu” dresu hodně navýšit, ale být kapitánem repre týmu pro mě byla neskutečná pocta. Nesmírně jsem si toho vážil. Občas, když má člověk na prsou to extra písmeno, si myslí, že musí dělat něco navíc, ale o tom to není.

V rámci nové identity českého hokeje se mění nárdní dresy - národní znak na nich vystřídá český lev.  Líbí se vám ten nápad? 

Lev je symbolem českého národa, je to skvělý nápad ho mít jako symbol národního týmu.

A vaše první reakce, když jste nový design dresů viděl?

Upřímně? Je to něco jiného. Člověk se podívá jenom na logo a jak je zvyklý za mnoho let vidět něco jiného, musí se na to zadívat trošku víc a být upřímný. Některé věci mi třeba nehrály roli barevně, ale když jsem pak zjistil, proč se dělala změna a co všechno v logu je, pochopil jsem. Ať děláme, co děláme, je důležité mít identitu a tohle je začátek naší nové identity.

Patrik Eliáš

Patrik Eliáš | Foto: Český hokej

Pobavily vás některé prvky v logu?

Puk v puse. Když se na to člověk dívá, v některých barevnostech si toho třeba nevšimne, protože to vypadá jako jazyk. Ale ten detail je fantastický. Líbí se mi také zlatá koruna na hlavě i šest částí hřívy jako šest hráčů na ledě, je to skvělé propojení znaku s tím, co hokej znamená.

Nebojíte se, že státní znak bude fanouškům a hráčům chybět?

Bude, protože jsme na něj byli zvyklí, je v nás, rádi ho vidíme a tu vizi máme pořád před sebou. Ale doba se posouvá a je skvělé jít s ní a něco změnit. Plus si zároveň držet tradici, což s lvem budeme mít. 

V NHL jste hrál v jediném dresu - New York Devils. Co ro vás znamenal ďábel na dresu?

Měli jsme velmi striktního manažera, o kterém celý hokejový svět ví. Mnohokrát jsem na různých schůzkách slyšel, že jméno na zádech není důležité ve srovnání s tím, co je vepředu. Bylo nám to vštěpováno od prvního kempu, procházel jsem si tím i na farmě a během celé mé kariéry v Devils. Logo pro nás opravdu znamenalo strašně moc. Patří ke mně, bylo velkou součástí mé kariéry. Jsem rád, že jsem měl možnost reprezentovat naši republiku a reprezentovat naši republiku v jiné lize.

O vás je známo, že máte rád módu. Kromě nového designu dresů přichází na trh i nová série merchandisingu - na fanoušky čekají mikiny, trička s obrázkem lva. Líbí se vám?

Je to různorodná kolekce, což je základ. Každý má jiný styl, líbí se mu jiné barvy a je skvělé, že jednotným prvkem bude logo, které má skvělé detaily propojené s hokejem. Mně se některé věci líbily - třeba v červené barvě. Šedé triko by si člověk možná s českým týmem nespojil, ale je fantastické. I kšiltovky jsou fajn. Je to nastaveno tak, aby si děti i dospělí našli to své.

Kdybyste šel na zápas národního týmu jako fanoušek, co byste si tudíž vzal na sebe?

Jako fanda asi červený dres, ten se mi líbí moc. Nebo polo tričko, které mám strašně rád, a krásnou modrou kšiltovku.

Co myslíte, obstála by nová vizuální identita Českého hokeje také v NHL?

Určitě, má veškeré parametry pro trend, který v NHL momentálně je. Logo je skvělé. Když se podíváte na loga týmů NHL, některé tam jsou desítky a desítky let a lidi se s nimi sžili. Doufám, že český hokejový národ se brzy sžije i s tím naším. A že nám přinese úspěchy. 

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz