Hokejový svaz se neschovává! Podezření na korupci řeší s odborníky

Foto: Karel Švec, cslh.cz

30. září 2015, 14:10

Václav Jáchim

Podezření z korupce chceme řešit, nic nebudeme zametat pod koberec! Takový je postoj Českého svazu ledního hokeje k ožehavému problému, který rezonoval především na jaře, po aféře spojené s Vladimírem Růžičkou. Svaz podniká určité kroky, jedním z nejzásadnějších je spolupráce s neziskovou nevládní organizací Transparency International, resp. s občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz

Fanshop národního týmu

Spolupráce se týká sběru, prošetření a vyhodnocení podnětů, administrativního servisu, právního poradenství a preventivních výchovných programů pro hráče, trenéry, rozhodčí, činovníky nebo rodiče malých dětí. "Projekt právě spouštíme. Po událostech, které se staly během loňské sezony, svaz například inicioval vznik protikorupční linky, došlo k úpravě vnitřních směrnic. A teď vznikla spolupráce tří zmíněných subjektů," konstatuje člen výkonného výboru svazu Bedřich Ščerban (na snímku).

Zikmund: Na svazové lince bylo pět podnětů, jeden relevantní

Spojení společností a svazu vznikalo postupně. "Pan Hanák mě v květnu kontaktoval, sešli jsme se, schůzek pak následovalo ještě několik. Objevila se i myšlenka, abychom přizvali Transparency International. Cílem je kultivace prostředí a snaha dát jasný signál, že se ČSLH nebude schovávat. Chce se k těmto věcem stavět čelem," říká Ščerban. Podle jeho slov nejde o systémovou korupci. "Pokud se něco vyskytne, jde o případy, které jsou selháním jednotlivce. Když vidím údaje Transparency International, kolikátá je Česká republika v žebříčku zemí Evropské unie, nemůžeme si myslet, že se korupce hokeji vyhýbá. Ale chceme s tím bojovat! Co nejvíc to vyčistit!," dodává někdejší vynikající obránce a dlouholetý reprezentant Ščerban.

Podněty na korupční jednání dosud sbírala anonymní telefonní linka hokejového svazu. "Teď ji zrušíme. Jsme rádi, že podněty nebude řešit svaz, ale nezisková nevládní organizace a občanská iniciativa. Vniká preventivní program pro hráče, rozhodčí, trenéry a činovníky, abychom zlepšili prostředí v českém hokeji," připomíná Ščerban. Podle tiskového mluvčího svazu půjde důležitý krok do klubů. "Chceme, aby všichni včetně rodičů měli jasné informace, jak postupovat v případě, že by se setkali s korupčním jednáním. A za druhé, edukaci chceme dostat do našich vzdělávacích programů pro trenéry a rozhodčí," reaguje Zikmund s tím, že těm, kteří podniknou podněty, bude zaručena anonymita.

"Jestliže bude konkrétní podnět vyhodnocen jako závažný, a vznikne podezření na trestný čin, Transparency International může bez vědomí ČSLH podat trestní oznámení. I to je důkaz, že svaz se k problému staví velmi otevřeně a pozitivně," upozorňuje Ščerban. Podněty dosud sbírala telefonní linka zřízená svazem. "Spustili jsme ji 16. června, fungovala tři a půl měsíce,"připomíná Zikmund. "Objevilo se 16 příspěvků, převládaly dotazy a názory, které se týkaly případu trenéra Růžička, případně dalších věcí. Podnětů bylo pět, jako relevantní jsme vyhodnotili jeden, jehož šetření stále probíhá. Bližší podrobnosti zatím nemohu uvést, existuje podezření na korupční jednání."

Ondráčka: Budeme usilovat o to, aby nevznikaly žádné šumy

Po uzavření spolupráce svazu z Transparency International a Loveckorupcniku.cz byly zřízeny dvě e-mailové adresy hokej@transparency.cz a oznameni@loveckorupcniku.cz, stejně tak telefonní číslo +420224240890. Za svaz bude nadále garantem tématu Jiří Kochta, který tuto pozici zastával od května. Podezření na korupci nyní budou řešit odborníci.

"Byli bychom moc rádi, kdyby se o hokeji mluvilo jako o sportu, ne v souvislosti s korupcí či úplatky. Novou spolupráci vnímám jako jasný vzkaz, že ČSLH nechce zametat problémy pod koberec. Stojí o zpětnou vazbu. Pokud nastanou podněty, svaz je chce řešit. My budeme usilovat o to, aby nevznikaly jakékoli šumy. A aby zároveň došlo k posílení důvěry, že se s informacemi bude pracovat. Přitom je třeba zmínit, že nutně nemusí jít jen o trestní rovinu. Zajímá nás rovněž oblast zneužití dotací a podobné problémy," zmiňuje David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

Veřejnost vyzývá k tomu, aby byla aktivní. "Lidem kolem hokeje chceme vzkázat, že existuje tato možnost. Pokud se s něčím podobným setkají, přáli bychom si, aby se nebáli ozvat a podat podnět. Rádi bychom prostředí zkultivovali." Projekt zatím bude fungovat tuto sezonu, příštích osm měsíců. "Vznikají i náklady na naší straně, které bude hradit svaz. Konkrétně 14 tisíc pro Transparency International a šest tisíc pro Loveckorupcniku.cz. Chceme vyhodnocovat, co přichází. A na konci si řekneme, zda má smysl v tom pokračovat," potvrzuje Ondráčka. Za klíčovou považuje důvěru veřejnosti v to, že sdělená informace nikam neunikne. "Že štafetu převezmou profesionálové a věc budou řešit dál," dodává.

Ščerban: Jsem pro, aby za podněty byla zpětně odpovědnost

Výsledky spolupráce se neprojeví okamžitě. "Až po několika měsících můžeme zjistit, jestli to funguje. A zda projekt přispěje něčemu zásadnímu," naznačuje Ondráčka. Podle Jana Hanáka z Loveckorupcniku.cz je třeba ocenit přístup svazu. "Když na jaře proběhly informace o možném korupčním jednání, začali jsme konat určité aktivity, k nimž se hokejový svaz postavil vstřícně. Na něco podobného nejsme z politiky moc zvyklí. Lovcem korupčníků může být v podstatě každý. Nechceme, aby se do českého hokeje infiltrovali různí kmotři a podobní lidé, které známe z politiky," uvádí.

Zveřejněné e-mailové adresy a telefonní číslo mohou být zneužity, ovšem zástupci obou společností mají dlouholeté zkušenosti v boji proti korupci. U mnoha podnětů dokáží sami vyhodnotit, zda jsou relevantní či nikoli. Podobné riziko nemůže vyloučit ani svaz. "Měli jsme obavy, aby toho někdo nezneužil a nereagoval třeba tím, že chce poškodit například trenéra za to, že jeho syn nehraje. Jsem pro, aby za podněty byla zpětně odpovědnost. Aby jen někdo někoho očernil a poškodil, to se nám nelíbí. Podobných jednání jsme naštěstí nezaznamenali moc," uzavírá Bedřich Ščerban.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz