Hokejový svět se mi rozpadl. Klíma o krachu Kadaně, trablech i Růžičkovi

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

15. listopadu 2021, 9:47

Josef Prášek

23 let… Takovou dobu byla Kadaň součástí první ligy – po Třebíči nejdéle ze všech klubů. Letos se Trhačům nedařilo, nezískali ani jeden bod v 18 zápasech, a dokonce z finančních důvodů odstoupili ze soutěže. „Furt přemýšlím a trpím nespavostí,“ přiznává sportovní manažer Petr Klíma.

Týden hokeje 2022

I pro něj to je rána, možná jedna z největších v životě. A to je vítěz nejslavnější ligy světa a úspěšný bývalý hokejista.

„Tenkrát jsem držel Stanley Cup nad hlavou a měl jsem hokejový svět u nohou. Teď se mi můj hokejový svět rozpadl pod rukama,“ říká zklamaně.

Kadaň bude hrát další rok jen krajský přebor, cesta zpátky do Chance ligy bude velmi náročná hlavně finančně. „Když tým vystoupí ze soutěže, tak se rovnou automaticky padá do nejnižší ligy,“ potvrzuje 56letý Klíma. 

Vás osobně to asi hodně mrzí, když jste u klubu poslední čtyři roky…
Zatím řeším samé rozhovory, pohovory, mluvím s manažery… Mrzí to samozřejmě moc, furt přemýšlím a trpím nespavostí. Ale ještě mě to netrefilo tolik. Až to všechno ustane a až bude vše vyřízené, tak potom asi přijde ráno, kdy vstanu, nebudu muset nikam jezdit, a to bude opravdový šok…

„Mrzí to samozřejmě moc, furt přemýšlím a trpím nespavostí. Ale ještě mě to netrefilo tolik."

Znamená to, že vy v klubu skončíte nebo co s vámi bude?
To popravdě vůbec nevím. Já jsem nebyl součástí klubu. Náš A tým neměl nic společného se zbytkem, bylo to tam odpojené od mládeže. Klub jako zapsaný spolek má v krajském přeboru svůj tým, kterému se říká SK Kadaň „B“.

Jak se vám mluví o odstoupení Kadaně v posledních dnech?
No, je to stejný jako v úterý, kdy jsem posílal vyjádření na svaz, že z ekonomických důvodů končíme. Vypadl nám generální sponzor, prakticky sezona začala, jak začala a už to nešlo dál… Nešlo jen tak čekat a doufat, že se k nám sponzor zpátky připojí.

SK Trhači Kadaň odstupuje z Chance liga! ??

Zveřejnil(a) Hokej dne Středa 10. listopadu 2021

Od kdy jste už měli náznaky, že to může nastat?
My jsme byli domluveni v polovině května na všem… Začalo se to potom řešit v červenci, nikdy bychom si nemohli dovolit začít o měsíc dřív, kdy jsme udělali soustředění pro mladé kluky. V Kadani ještě nebyl led, tak jsme se přestěhovali do Klášterce a tam už začaly problémy… Viděl jsem tam náznaky, že něco nebude dobře.

Jaké náznaky myslíte?
Třeba nebrání telefonu, neodpovídání na zprávy, schovávání se a takové věci…

Jak jste to oznámili hráčům, že tým odstoupí?
Řada z nich už věděla, že se něco děje. S většinou hráčů jsme již mluvili a snažíme se je popostrčit někam jinam. Myslím, že když ti mladí kluci po jednom nebo po dvou někam půjdou mezi zkušené hráče, tak určitě budou hrát úplně jinak. Sezona je ještě mladá, určitě tam je prostor na to, aby někde dostali šanci.

„S většinou hráčů jsme již mluvili a snažíme se je popostrčit někam jinam. Já si myslím, že to je i moje povinnost."

Takže i vy sám se snažíte, aby někde dohráli sezonu…
Určitě! Já si myslím, že to je i moje povinnost, však jsem sám bývalý hokejista. Někteří kluci třeba udělají krok dolů, ale i druhá liga má dobrou úroveň a bude ji mít ještě lepší. Však týmy z Chance ligy ještě spadnou do této soutěže.  

Vraťme se ještě k výkonům Trhačů v soutěži: nezískali jste ani bod. Byla by vůbec šance se zachránit?
(zapřemýšlel se) Ekonomicky určitě ne. Hráči moc nejsou… Po tom covidu se uzavřela soutěž, někteří brali 50 procent, někdo 30 procent a někteří nic, když se nehrálo. Už před sezonou si někteří našli zaměstnání, kde věděli, že budou brát dvanáct měsíců v roce – že budou mít příjem každý měsíc stejný. Nechtěli zariskovat, aby se jim stalo to samé, co loni – navíc když mají rodiny… Plno firem propouštělo a nebralo nové lidi. Když se nehrálo, tak nebyla možnost někde začít pracovat. Kluci se z toho poučili a někteří šli raději do druhé ligy nebo skončili. Tohle byl zlom, že někteří zkušenější hráči okolo 26 let zvolili raději zaměstnání a hokej už jen po práci.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Možná to bude znít blbě, ale neměli jste letos podle vás nejslabší kádr za poslední roky?
Měli jsme mladý tým, jedenáct nebo dvanáct hráčů nehrálo loni celou sezonu. Měli jsme připravené, že to promícháme s cizinci, oslovili jsme i některé zkušenější hráče, ale zaplať pánbůh, že sem nepřišli, když se stalo tohle. Dali jsme nabídky dobrým hráčům, kteří byli na pokraji skončení kariéry, nevyšlo to: nechtěli hrát poslední rok tady. Co se stalo v Chomutově, to se odrazilo i na nás. Takže bylo těžké shánět zkušenější hráče.

A jak vám podle vás pomohli zahraniční hráči?
Musím říct, že jsme měli připravené i další zahraniční hráče, ale nakonec jsme je nemohli vzít kvůli finančním důvodům. My jsme ale stále věřili, tak jsme jich na začátek pár vzali.

Každopádně bratři Heffernanovi asi zaujali…
Jo, zaujali! Podle mě překvapili i sami sebe. Je škoda, že se Kyle zranil, nemohl nastoupit do více zápasů.

„A když jsem byl v Kadani poslední čtyři roky, tak jsme nedostali od ČEZu žádnou podporu. Ani na puk."

Zpátky ke Kadani: co jí za poslední roky chybělo? Byla to lepší podpora sponzorů?
Co nám chybělo? No, šachta, elektrárna. Já jsem tady vyrůstal, a když jedu na trénink, tak po pravé straně mám elektrárnu a po levé šachtu. A když jsem byl v Kadani poslední čtyři roky, tak jsme nedostali od ČEZu žádnou podporu. Ani na puk. Finance z našeho regionu jdou pryč a používají se někde jinde. Dokud se to nezmění, tak může zaniknout mnoho sportů. Hokej je jeden z nejdražších: jedna hokejka třeba stojí skoro sedm tisíc a lehce se lámou. Pokud nebude nějaký gigant za sportem, tak zanikne…

Potkalo to Chomutov, teď Trhače. Může se to stát i dalším klubům?
Nikomu nekoukám do talíře, ale každý tým musí mít nějakého silného sponzora nebo generálního partnera, který se zaručí, že Chance ligu udrží. V extralize to je to samé. Bude zajímavé sledovat, jak se to dále vyvine. Chemička drží litvínovský hokej už snad od založení. Tak to má být: lidi pracují v chemičce, děti sportují a chodí do školy, obyvatelé by v tom prostředí měli mít nějaké vymoženosti tím, že jim to fabrika vrací.

Ne všude to tak ale je.
Je to prostě špatně, a to nemluvím ani o obezitě dětí a o tom, jak mnoho sportů končí, přitom jsou populární… Je to jen kvůli penězům. Moc mě to mrzí. Lidi okolo tomu dávají všechno a mrzí je, že se to rozpadá mezi jejich prsty. Tím neříkám, že pád Kadaně byl jen kvůli tomu, také si dávám nějakou vinu. Nečekal jsem to ale, kdybychom neměli generálního sponzora, s kterým bychom si nepodali ruku a neměli několik schůzek, tak bychom se do soutěže ani nepřihlásili.

„Tím neříkám, že pád Kadaně byl jen kvůli tomu, také si dávám nějakou vinu. Nečekal jsem to ale."

Na jednu stranu jste asi nemohl tehdy vědět, že dohoda na podání ruky neplatí.
To už prý dneska neplatí… (poklesl hlasem) I kdyby byly nějaké smlouvy o všem, tak bychom to museli vymáhat přes právníky, stejně bychom museli odstoupit a pak se domáhat odškodnění. Je to škoda, asi to muselo přijít. Jak se to stalo v Chomutově, který byl skoro na výsluní, tak bez podpory města, šachty nebo ČEZu, nemohl s tím udělat nic…

Je podle vás šance, že se v budoucnu dospělý hokej v Kadani vrátí do první ligy?
No… (zapřemýšlel se) Je to těžká otázka. Když se nesehnaly finance na to, když tam tým byl – což je mnohem lacinější než se tam dostat… Stojí to více peněz, úsilí i štěstí, abyste překonali překážky a byli tam, kde jsme byli vlastně 23 let… Je to hodně náročná cesta, hlavně to je obtížnější kvůli financím. 

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Pojďme od toho tématu jinam: jak komentujete návrat Vladimíra Růžičky do Litvínova?
Já jsem rád, že se povedl Litvínov. Byl jsem u toho a měl i nabídky z jiných mužstev, Růža se rozhodl vrátit domů, tam kde se narodil a podle mě pomůže Litvínovu, aby se zvedl.

Probíral s vámi nabídky?
Jo, určitě! My jsme spolu jezdili na zápasy autem, třeba když se hrálo proti Porubě, strávili jsme spolu devět hodin během dne. (usmívá se) Povídali jsme si o tom.

„Růžička? Co kluky vedl, tak hráči poznali profesionalitu a jednoho z nejlepších trenérů. Byla to čest."

Jak vás zpětně těší, že u vás mohl působit? Přeci jen to je stále jeden z nejúspěšnějších trenérů.
Myslím, že za ty čtyři měsíce, co kluky vedl, tak hráči poznali profesionalitu a jednoho z nejlepších trenérů. Byla to čest i pro kadaňské fanoušky, město a celkově pro nás všechny.

Asi to bylo zajímavé zpestření pro celou ligu.
Ano, když jsme dojeli na venkovní zápas, tak diváci určitě byli rádi, že tam dojel Růžička. Nesetkali jsme se s žádným pokřikováním na něj, bylo to pozitivní sportovní chování.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz