Hra tělem dělá žákům potíže. S osvětou pomůže americký trenér

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pravidla v žákovském hokeji zásadním způsobem ovlivňují možnosti fyzického kontaktu. Jak si ale všímají i zástupci hokejového svazu, ne všichni „zainteresovaní“ je tak úplně ovládají. Trenérům by měly pomoci dva semináře na začátku prázdnin.

Fanshop národního týmu

Hra tělem se částečně rozebírala už na dubnovém online semináři v rámci Českých hokejových her, kde trenérům přednášeli Václav Klindera ze švýcarského Davosu, Andreas Wahlström ze švédské hokejové asociace a Kevin McLaughlin z USA Hockey.

Právě posledního jmenovaného nyní pozval svaz osobně do Česka, aby trenérům přednášel na dvojici seminářů. První se uskuteční ve čtvrtek 30. června v Chomutově, konkrétně ve zdejším kině a hokejové aréně, ten druhý potom v sobotu 2. července v Kuřimi, a to v kulturním domě a na zimním stadionu.

„Pravidla v současnosti nejsou moc uplatňována a málokdo ví, co je a co není možné.“

Bývalý ředitel rozvoje v americkém hokeji má pomoci s osvětou v oblasti, na kterou se podle svazového metodika Zdeňka Vojty příliš nemyslí.

„Pravidla v současnosti nejsou moc uplatňována a málokdo ví, co je a co není možné. Řešila se i nepříjemná zranění hráčů nebo situace, které k nim můžou vést. Proto jsme se rozhodli zviditelnit tato pravidla, které mají i všechny elitní světové federace a jsou tam striktně dodržována,“ vysvětluje Vojta.

Informace o seminářích na webu Českého hokeje: Chomutov, Kuřim

Semináře, na něž se trenéři mohou hlásit přes aplikaci Coach manager, mají být jen jedním dílem z širší svazové iniciativy. „Na příští sezonu plánujeme kampaň, která zasáhne trenéry, rodiče i rozhodčí,“ říká Vojta, podle něhož se na problému doposud podílely všechny strany tohoto pomyslného trojúhelníku. „Nebyl na to kladený důraz,“ líčí.

Hra tělem v žákovských kategoriích je pravidly značně limitovaná, ale nikoli zakázaná. V principu jde o to, aby k tělesnému kontaktu docházelo pouze za účelem zisku kotouče.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vyloučené jsou bodyčeky, při nichž chybí snaha hrát puk, či vražení na hrazení. Tlačení k mantinelu při jízdě hráčů stejným směrem, tedy uzavření do pomyslného trychtýře, pravidla umožňují.

„Znění pravidel v IIHF i ostatních hokejově vyspělých zemích je takové, že se hraje podle pravidel ženského hokeje. Vidíte tam kontakt, ale je striktně dané, co je a co není dovolené,“ popisuje Zdeněk Vojta.

„Hraje se podle pravidel ženského hokeje.“

Dodržování litery má navíc hráčům pomáhat i v rozvoji směrem k elitním kategoriím. „Když se podíváte na mezinárodní hokej dvacítek nebo dospělých, tak ano, dochází tam ke kontaktům tělem, ale v 99 procentech je to se snahou hrát kotouč,“ říká svazový metodik.

Na čtvrteční seminář to mají blíž trenéři z českých klubů, na sobotní zase ti moravští. Program obou dnů bude stejný. Hodinovou přednášku doprovodí stejně dlouhé tréninkové jednotky na suchu i na ledě a závěrečná diskuse.

Vojta klade důraz právě i na práci mimo led, od které všechno začíná. „Jde o přípravu na osobní souboje. To je věc, která se u nás zejména ve starších žácích moc nedělá, a i proto naši hráči velmi často neumí hrát správně do těla. Nemají správnou techniku osobního souboje, mají při něm například hokejku v obou rukách, z čehož pramení spousta faulů,“ doplňuje metodik Českého hokeje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz