Hráči musejí dělat čest svým jménům, říká Fiala. Cíl Komety? Další titul!

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Útok na zlatý hattrick Kometě v loňské sezoně nevyšel, o to víc nyní budou modrobílí hladoví po úspěchu. Pod Špilberkem došlo v létě ke spoustě změn. Pozici lodivoda převzal coby nový hlavní trenér Petr Fiala, kapitánské céčko bude nosit Martin Zaťovič. Oba zmínění se také zúčastnili tradiční předsezónní tiskové konference klubu, kde shrnuli přípravu a popsali další cíle. „Samozřejmě chceme získat titul, ale tohle přání má v extralize pět šest klubů,“ tvrdí Fiala.

HokejkaTV

Nový hlavní trenér Komety stojí před velkou výzvou, v přípravě na sezonu Brno vyhrálo pět z devíti duelů. „Nebyla žádná vážnější zranění, což je pozitivum. I když několik problémů bylo, tak nešlo o nic vážného, hráče to nevyřadilo a k hokeji to patří. Sestava se samozřejmě měnila, v posledních dvou zápasech jsme chtěli dopadnout lépe, ale je to jen příprava. Věřím, že od pátku už hráči budou podávat výkony, které mají v sobě a budou dělat čest svým jménům. Nemáme zranění jako Zlín, kterému vypadl útočník Fořt,“ zahájil tiskovou konferenci Petr Fiala.

„Vyzkoušeli jsme si spoustu věcí, hlavně nebyla žádná zranění, jak říkal trenér. Hrálo hodně mladých hráčů, což je dobře. Nikdy jsme tolik mladých hráčů neměli a věřím, že svou šanci chytí za pačesy a že budou hrát střídavě v první lize a extralize. Ukázali se ve velmi dobrém světle a Kometa v nich má super budoucnost,“ doplnil útočník Martin Zaťovič, který nově bude nastupovat s kapitánským céčkem.

„Nějaké postavení jsme my starší hráči měli už poslední roky, pět šest starších hráčů se sešlo a společně to řešili. Respekt si člověk nevykřičí, to si musí vydobýt. Buď ho mít budu, nebo ne. Je pro mě důležitý výsledek, protože písmeno na dresu je mi celkem k ničemu (úsměv). Chceme výsledky,“ dodává přerovský rodák.

Ani letos nebudou mít pod Špilberkem malé ambice. „Chceme co nejlepší umístění po základní části, abychom byli spokojeni my i diváci, protože chtějí vidět kvalitní hru. Samozřejmě chceme získat titul, ale tohle přání má pět šest klubů. Šance jsou vyrovnané, ale za mě je největší favorit Třinec. Stát se však může cokoliv, mohou přijít zranění. Před třemi týdny takové Kladno vypadalo, že bude za otloukánka, a najednou je všechno jinak. Nikde to nebude procházka, nikdy si nebude člověk jistý, že se mu nemůže nic stát. K tomu tak musíme přistoupit,“ nastínil Fiala.

„Vše důležité bylo řečeno. Chceme dobře začít, držet si zdraví, protože tělo si musí zvyknout na to, že hrajeme dvakrát týdně. Chceme se také v klidu dostat do play off,“ podotkl zkušený Zaťovič.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Kometa se bude moci opřít o zkušený brankářský tandem Marek Čiliak – Karel Vejmelka. Kdo však bude jedničkou, zůstává do pátku záhadou. „Brankář, který na tom bude lépe, bude chytat. Budeme se snažit brankáře střídat a nasazovat je podle formy a toho, jak se komu proti jednotlivým soupeřům dařilo. Výhled už máme, rozhodnutí jsme a víme, kdo začne v pátek v brance,“ zůstal tajemný Fiala.

S maskovanými muži je spokojen i Zaťovič: „Máme skvělou dvojici, dokonce trojici, když počítám Lukáše Klimeše, na extraligu. Je pro nás jedno, kdo bude chytat, protože jsou výborní. Určí to trenéři, je to na nich, ale brankáře máme skvěle pokryté.“

V loňské sezóně byli modrobílí až příliš závislí na útoku Martin Zaťovič – Petr Holík – Peter Mueller, který byl sice nejlepší v soutěži, ale na jedné formaci se úspěch stavět nedá. Letos se to má změnit i díky přítomnosti Tomáše Plekance od začátku soutěže. „Tým byl silný i loni, ale naší lajně to tam padalo, byli jsme v laufu a dařilo se nám. Měli jsme prostor, ale letos je tu i Pleky a věřím, že nám hodně pomůže,“ je si jistý kapitán Brna.

Plekanec bude nastupovat se zkušeným Janem Hruškou a mladíkem Lubošem Horkým. Tato spolupráce se nejednou v přípravě osvědčila. „S Horkým a Hruškou mu to sedí. Je to ideální složení, ale opakuji, opět můžou přijít zranění. Momentálně ji necháváme tak, jak je, ale sezona je dlouhá. Určitě ale v průběhu může dojít ke změně, nicméně máme natolik zkušený tým, že si s tím poradí,“ říká Fiala.

Po týmu Fiala chce, aby předváděl hokej ve větší rychlosti. „Je to tak. Přišli hráči, kteří jsou hodně rychlí, takže toho budeme chtít využít, a hrát rychlejší hokej,“ tvrdí. A jak vypadá situace kolem Martina Erata, který zatím odložil hokejovou penzi? „Minulý týden jsem s ním mluvil, odlétá do Ameriky a dál se uvidí. Čeká ho operace,“ nechal se slyšet někdejší trenér Olomouce.

Nový ročník načnou Brňané zápase s Litvínově, s nímž hrají v pátek od 17:30. „Mají hodně nových a staronových hráčů. Mají kvalitní mužstvo. Litvínov vždy začal sezonu dobře, určitě budou dobře bruslit a já věřím, že se jim vyrovnané. Doufám, že vše bude fungovat i po hokejové stránce,“ uzavírá trenér Fiala své vyhlídky.

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Soupiska týmu

Brankáři:
Marek Čiliak, Karel Vejmelka, Lukáš Klimeš.

Obránci:
Ivan Baranka, Tomáš Bartejs, Michal Gulaši, Daniel Kowalczyk, Tomáš Malec, Dalimil Mikyska, Ondřej Němec, Filip Pyrochta, Stanislav Svozil, Jan Štencel.

Útočníci:
Martin Erat, Petr Holík, Luboš Horký, Jan Hruška, Petr Kratochvíl, Lukáš Kucsera, Silvester Kusko, Jakub Lev, Peter Mueller, Jakub Orsava, Karel Plášek mladší, Martin Zaťovič, Pavel Jenyš, Tomáš Plekanec, Michal Kunc.

Změny v kádru

Příchody:
Lukáš Klimeš (G, Přerov), Filip Pyrochta (O, Milwaukee, AHL), Jakub Lev (Ú, Vítkovice), Lukáš Kucsera (Ú, Vítkovice), Pavel Jenyš (Ú, Manchester, ECHL), Luboš Horký (Ú, Pardubice), Tomáš Plekanec (Ú, Kladno).

Odchody:
Michal Barinka (O, Kladno?), Zbyněk Michálek (O, ?), Radek Kučeřík (O, Saskatoon, WHL), Bedřich Köhler (Ú, Zlín), Martin Dočekal (Ú, Sparta Praha), Leoš Čermák (Ú, konec kariéry), Tomáš Vondráček (Ú, Karlovy Vary), Alexandre Mallet (Ú, Vítkovice).

Přípravná utkání

06.08. HC Kometa Brno – HK Dukla Trenčín 4:1
08.08. HC Kometa Brno – ČEZ Motor České Budějovice 6:4
13.08. HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 5:2
15.08. HC Kometa Brno – HC Olomouc 2:0
20.08. HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 3:6
22.08. PSG Berani Zlín – HC Kometa Brno 1:2
29.08. HC Kometa Brno – HC Slovan Bratislava 4:1
03.09. HC Olomouc – HC Kometa Brno 6:5 pr
05.09. HC Kometa Brno – PSG Berani Zlín 2:3

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz