Hradec trvá na své cestě a chce další krok. Opraví už bídný stadion?

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Šestkrát za sebou postoupili přímo do čtvrtfinále play off, což se žádnému jinému klubu nepovedlo. Hokejisté Hradce Králové před novou sezonou lehce doplnili tým a i když mezi absolutní favority nepatří, ve špičce by chtěli být i nadále.

NHL 20

Loni (snad) klubové vedení konečně pochopilo, že nákup zvučných jmen nemusí nutně vést k úspěchu. A už vůbec ne ke zdravému procesu výchovy vlastních hráčů pro vrcholový hokej. Díky podpisu nové smlouvy mezi městem a společností Mountfield tak spustilo pětiletý cyklus, na jehož konci by ideálně měl stát vysněný titul.

„Musím říct, že s prvním rokem jsem velice spokojený. Tomáš Martinec odvedl kus dobré práce, tým udělal větší pokrok, než jsme čekali,“ zmiňuje klubový prezident Miroslav Schön.

„Součástí dlouhodobého cíle je, že minimálně padesát procent týmu budou představovat naši odchovanci. Pokračujeme v začleňování mladých talentovaných hráčů do A-týmu,“ říká. Hradec zatím i přes velmi dobrou práci s mládeží v tomto bodě rozhodně nezáří, ale jména jako Radovan Pavlík, Patrik Miškář, Michael Gaspar, Radim Šalda či Daniel Dvořák snad ukazují na lepší budoucnost.

„Já osobně bych za úspěch považoval účast v semifinále.“

Co rozhodně působí sympaticky, že Mountfield přes léto nechal kádr z velké části pohromadě. „Kompletně se obměnila jen brankářská dvojice, protože v loňské sezoně jsme nebyli úplně spokojeni. V obraně došlo k nepatrným změnám, v útoku nám nejkvalitnější hráči zůstali,“ shrnuje generální manažer Aleš Kmoníček.

Z toho plynou i ambice, které si pod Bílou věží do nové sezony ponesou. „Chtěli bychom hrát podobný hokej a možná se výsledkově posunout o trochu dál. Do čtvrtfinále bychom se určitě měli dostat a pak ho odehrát lépe,“ vzkazuje Kmoníček s připomínkou jarního výbuchu 0:4 s Kometou.

Prezident by rád viděl, kdyby tým zdolal další schůdek. „Chceme hrát hokej, kterým budeme bavit naše fanoušky, chceme vyhrávat, chceme mít pokud možno plný stadion a v play off určitě chceme udělat krok dopředu. Já osobně bych za úspěch považoval účast v semifinále,“ hlásí Schön.

Mužstvu by měla zůstat dravá tvář. Do té perfektně zapadají útočné posily – rychlíci Aleš Jergl a Jordan Perret, mladíček Adam Kubík i střelec Rudolf Červený. Výraznějším jménem v obraně je jen Philip Samuelsson, po němž klub sáhl koncem srpna na základě marodky a který musí trenéry teprve přesvědčit. Brankoviště bude nově stát na Marku Mazancovi se Štěpánem Lukešem.

Fanoušky přes léto pálila dvě jména. Jak Petr Koukal, tak Petr Zámorský nakonec v týmu zůstávají. Prvně jmenovaný centr sice start sezony nestihne, ale po zranění kolene se dává poměrně rychle dohromady. Reprezentačnímu obránci zase nevyšly námluvy se Spartakem Moskva.

„K jeho zájmu došlo až v době, kdy Petr neměl ve smlouvě klauzuli o uvolnění, takže to bylo na nás. My jsme řekli, že ho za určitých podmínek pustíme. Bohužel se ale nedomluvili s Jaroslavlí, která na něj v KHL vlastní práva,“ upřesňuje Kmoníček situaci kolem nejproduktivnějšího zadáka loňské extraligy.

Po Dominiku Graňákovi, jenž odešel do Karlových Varů, převzal kapitánské céčko Radek Smoleňák. Zkušený útočník si tuhle roli vyzkoušel dokonce i v reprezentaci, ale na klubové scéně znamená snad ještě větší zodpovědnost.

„Nikdy jsem se jí nebál a určitě se nechci za nikoho skrývat. Mám něco za sebou a určitě bych měl být jedním z tahounů. Neříkám, že dám padesát gólů, ale měl bych jít příkladem v těch malých věcech,“ povídá. „Co se týče týmu, a není to klišé, věřím mu. Věřím klukům a celé naší cestě.“

„Mám sen vyhrát pohár a titul. Nevidím důvod, proč bychom si nedávali ty nejvyšší cíle.“

Do Hradce ho už loni přitáhla touha po úspěchu. „Od dorostu jsem nic nevyhrál. Mám sen vyhrát pohár a titul. Rád bych slíbil, že to bude letos nebo příští rok, ale bohužel nemám křišťálovou kouli. Byl bych rád, kdybychom na ledě každý zápas nechali srdce. Když to tak bude, věřím, že šanci máme. Nevidím důvod, proč bychom si nedávali ty nejvyšší cíle,“ vzkazuje.

Stále výrazněji ale v posledních letech rezonuje hradeckým hokejem i potřeba zásadní rekonstrukce a dobudování zimního stadionu. Extraligoví návštěvníci to sice ani nepoznají, ovšem třeba zázemí pro žáky je na jinak dobře fungující klub až otřesné!

„Víme, že v katastrofálním stavu jsou dětské šatny, v dobrém stavu nejsou šatny pro dospělé, potřebujeme dobudovat spojovací krček mezi hlavní a druhou halou. A velmi problematický je hotel zimního stadionu. Jsou k tomu potřeba nemalé prostředky, ale postupně je budeme uvolňovat,“ slibuje primátor města Alexandr Hrabálek.

„Zázemí pro mládež považuju za absolutní prioritu. Mládež je naše budoucnost a když se podíváte, jak kluky strkáme do těch buněk, nejsem na to vůbec pyšný,“ přiznává Miroslav Schön. „Zároveň bychom rádi dobudovali šatny tak, abychom do Hradce přitáhli víc zajímavých týmů z KHL na Mountfield Cup,“ dodává.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Aktuální soupiska Mountfieldu HK

Brankáři:
Marek Mazanec, Štěpán Lukeš, Daniel Dvořák.

Obránci:
Oskars Cibulskis, Zdeněk Čáp, Michael Gaspar, Tomáš Linhart, Richard Nedomlel, Filip Pavlík, Mislav Rosandič, Radim Šalda, Petr Zámorský, Philip Samuelsson (zkouška).

Útočníci:
Jan Berger, Maris Bičevskis, Lukáš Cingel, Rudolf Červený, Michal Dragoun, Matěj Chalupa, Aleš Jergl, Petr Koukal, Adam Kubík, Patrik Miškář, Matej Paulovič, Radovan Pavlík, Jordann Perret, Radek Pilař, Daniel Rákos, Radek Smoleňák, Tomáš Vincour, Lukáš Vopelka.

Změny v Mountfieldu HK

Příchody:

Rudolf Červený (Ú, Brynäs, Švédsko)
Marek Mazanec (G, Utica, AHL)
Adam Kubík (Ú, Kladno)
Jordann Perret (Ú, Pardubice)
Aleš Jergl (Ú, Olomouc)
Štěpán Lukeš (G, Chomutov)
Zdeněk Čáp (O, Prostějov)
Radim Šalda (O, Rimouski, QMJHL)
Philip Samuelsson (Lehigh Valley, AHL, zkouška)

Odchody:

Dominik Graňák (O, Karlovy Vary)
Lucas Lessio (Ú, neznámo)
Brandon Maxwell (G, Villach, EBEL)
Jaroslav Pavelka (G, Plzeň)
Sébastien Piché (O, Pardubice)
Juraj Bezúch (Ú, Košice, Slovensko)
Roman Kukumberg (Ú, Slovan Bratislava, Slovensko)
Petr Štindl (O, neznámo)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz