Hrdina o rodné Boleslavi: Plachty na ledě, první trenér rozhodčí i návraty skauta

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

V Mladé Boleslavi vyrostla spousta znamenitých hokejistů, například Radim Vrbata, Jan Hanzlík, Václav Pletka, Vojtěch Mozík, Radan Lenc nebo třeba Marek Schwarz. Ale jeden nad nimi vyčnívá – Jiří Hrdina se z města aut odrazil k úžasné kariéře. Třikrát získal Stanley Cup, v roce 1985 se stal mistrem světa, rok předtím přivezl ze Sarajeva stříbrnou olympijskou medaili.

Den s týmem HC Kometa Brno

Skvělý útočník na domácích kluzištích zářil především v barvách pražské Sparty, vojenskou službu absolvoval v Dukle Trenčín, hokejové základy ale dostával tam, kde se 5. ledna 1958 narodil. V Mladé Boleslavi. „Podmínky byly úplně jiné než dneska, ale vzpomínám moc rád," přiznává bývalý hokejista Calgary či Pittsburghu.

Po skončení aktivní činnosti působí Hrdina jako skaut, dlouhé roky vyhledává talenty pro Dallas Stars. V minulých dnech držel palce, aby jeho klub vybojoval Stanleyův pohár, ovšem ve finále se nakonec radovala Tampa Bay. „Když pak vyšlo najevo, v jakém stavu naši hráči byli, tak s tím lazaretem se to prostě vyhrát nedalo," dodává.

Proč jste si vlastně jako malý kluk vybral v Mladé Boleslavi hokej?
Přivedl mě k němu táta, zároveň jsem do nějakých osmi nebo deseti let hrál i fotbal. Ale když pak začaly být tréninky ve stejnou dobu a já už to nemohl stíhat, rozhodl jsem se tedy pro hokej.

Byla úplně jiná doba, tehdejší stadion se s tím současným asi moc srovnat nedá.
To nedá (usměje se). Zimák byl otevřený, na začátku sezony jsme si museli před každým tréninkem házet plachty, aby nám sluníčko neroztálo led. No, bylo to trošku těžší, než to mají dnešní kluci. Ale vzpomínám moc rád, byť je to spousta let.

Předpokládám, že se do Mladé Boleslavi vracíte rád.
Určitě. Jezdím tam pracovně – často na juniorský hokej, někdy i na áčko. My skauti jsme loni sledovali Karla Klikorku, to samé předtím jiné hráče. Znám kluky z vedení, mám s nimi docela dobré vztahy. Ať už to je Radim Vrbata, Cyrda Suk nebo majitel Jan Plachý. Chovají se ke mně velmi slušně, rád se na hokej v Boleslavi dívám. I proto, že vždycky potkám spoustu známých a dávných kamarádů.

Partneři BK Mladá Boleslav

Bruslařský klub měl loni nejlepší sezonu klubové historie, změnila se spousta věcí v oblasti budování prvního mužstva i práce s mládeží. Jdou podle vás Bruslaři správným směrem?
Myslím, že ano. Radim Vrbata to dělá výborně. Má kolem sebe kvalitní lidi, které si sám vybral. Klub posouvá stále dopředu, je to na první pohled patrné.

Z klubu se do NHL prosadili Rittich nebo Hyka, letos podepsal Radim Zohorna, o slovo se hlásí další mladí hráči. Což dřív v podobném počtu nebývalo.
To je pravda. Myslím, že to je dané i tím, jak se klubu daří. Pokud hráči vidí, jak organizace šlape, a jak funguje vedení, tak si řeknou, že má smysl tam jít. Na všech úrovních. V takovém případě určitě není problém do Boleslavi podepsat, protože je tam jistota správného rozvoje hráčů.

Hokejová Mladá Boleslav nemá tak bohatou historii jako jiné týmy. Když jste byl mladý, našel se v klubu někdo, ke komu byste vzhlížel?
Jako malí kluci jsme vzhlíželi k áčku, i když se tam hrála jen nižší soutěž. Osobnosti tam samozřejmě byly. Tehdy jsme neměli možnost vidět prvoligové zápasy, televize to moc nevysílala. Když si to tak vybavím, na žádný prvoligový hokej jsem se nikdy pořádně nedostal – tedy kromě pár výletů do Prahy, když jsme třeba jako žáci hráli na Spartě a pak tam zůstali na večerní utkání nejvyšší soutěže. Sice jsme neměli úplně těsný kontakt s domácí elitou, ale v Boleslavi byla spousta výborných hráčů. Například Kopřiva, bratři Andltové a další. To byli borci, na které jsme koukali a chtěli se jim vyrovnat.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Kdo z boleslavských trenérů vás nejvíc ovlivnil?
V žácích určitě Luděk Exner, později dlouholetý ligový rozhodčí. Musím zmínit také Honzu Folprechta, který už bohužel není mezi námi, a Bohouše Bartoně.

Vy jste se brzy prosadil na nejvyšší úroveň a měl nabídky z předních ligových týmů. Proč jste si v roce 1977 vybral pražskou Spartu?
Měl jsem jednání s Litvínovem, Plzní a se Spartou. Jelikož jsme byli celá rodina sparťani, tak rozhodování bylo docela jednoduché, i když jsem věděl, že jdu do mužstva, kde bude velmi těžké se prosadit. Sparta v té době byla špičkový tým, s Jirkou Holečkem v bráně, Jardou Šímou, Jirkou Kochtou a s dalšími skvělými hráči. V té době se hrálo na tři pětky, mladí kluci to neměli jednoduché.

Vracel jste se do Mladé Boleslavi během pozdější parádní kariéry? Třeba po zisku některého ze tří Stanley Cupů?
To ne, v té době ne. Boleslav byla dlouhé roky ve druhé lize. Když jsem hrával, kontakt tam v podstatě nebyl. Hodně se to zlepšilo až později, dejme tomu v posledních pěti nebo deseti letech.

„Na žádný prvoligový hokej jsem se nikdy pořádně nedostal – tedy kromě pár výletů do Prahy, když jsme třeba jako žáci hráli na Spartě a pak tam zůstali na večerní utkání nejvyšší soutěže."

Zúčastnil jste se velkého setkání k výročí 110. narozenin klubu, letos v lednu nastoupili Bruslaři s vaším portrétem na dresech v rámci akce Legenda legendám. Udělalo vám to radost?
Jo, samozřejmě. Člověk se vždycky rád vrací tam, kde začínal. Potkáte spoustu kamarádů a přátel z dětství. Byl jsem rád, že si v Boleslavi vzpomněli, že jsem tam začínal. Bylo to pro mě příjemné ocenění. Vážím si toho.

Jelikož v Mladé Boleslavi dál rostou talenti jako třeba Szturc nebo Moravec a jiní, budete do rodného města jezdit jako skaut dál.
Letos jsem tam už dvakrát byl. Teď jsou sice soutěže přerušené, ale hráče z Boleslavi sledujeme.

Jak jste jako dlouholetý skaut Dallasu prožíval nedávné finále Stanleyova poháru?
Držel jsem palce, to je jasné. Když pak vyšlo najevo, v jakém stavu naši hráči byli, tak s tím lazaretem se to prostě vyhrát nedalo. Generální manažer Jim Nill měl minulý týden tiskovou konferenci, kde o tom poprvé mohl mluvit veřejně. Bohužel, pokud máte v mančaftu hráče, kteří mají zlomené ruce, kotníky nebo vykloubená ramena, a týká se to pěti až šesti top členů týmu, tak je to velmi těžké.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

V sestavě Stars zářilo několik Evropanů jako Faksa, Heiskanen, Hintz, Lindell, Kiviranta, Gurjanov, kteří vám v minulosti prošli rukama. Ukázalo se, že jste je takříkajíc trefili. Je to pro skauty zadostiučinění?
Musím zmínit hlavně Radka Faksu, ten mi dělá velkou radost. Dokud se nezranil, hrál výborně. Tady od nás se mu ze začátku moc nevěřilo, ale on se vypracoval na skvělého hráče, který to tento týden potvrdil podpisem nového pětiletého kontraktu. Z toho mám opravdu velkou radost. Samozřejmě i z těch ostatních, byť na nich nemám tak velký podíl. Jsou to kluci většinou ze Skandinávie. Ale všichni jsme je viděli na velkých turnajích, rozhodnutí pak bylo kolektivní. Tam si těžko může někdo dávat zásluhu na jednom hráči, protože dneska není žádné tajemství, jestli je dotyčný dobrý. Hráče jako Heiskanen mají na listu všechny týmy.

Letošní sezona je vinou koronaviru úplně naruby. Draft proběhl až minulý týden – na dálku přes internet. Bylo to pro vás náročné?
Bylo, protože jsem zasedl v jednu ráno k počítači a první kolo skončilo někdy v půl šesté ráno. Brali jsme až na konci, docela se to protahovalo. Ale dalo se. I když poslední dobou jsem se moc nevyspal. Předtím jsem koukal na všechny zápasy finále Stanley Cupu, ty začínaly ve dvě ráno. Takže žádná velká změna to vlastně nebyla. Další kola draftu už probíhala v našich rozumnějších časem, v porovnání s tradičním draftem to však bylo mnohem delší. Druhý den běžně trvá něco přes čtyři hodin, teď to bylo sedm hodin.

Vládní opatření aktuálně zastavila veškerý sport v Česku, podmínky se zpřísňují i v jiných evropských zemích. Jak budou skauti za této situace postupovat?
Je to složitější. Já mám region Čechy, Slovensko, Německo a Švýcarsko, cestování je omezené. Nejbližších 14 dní budu mít volno, pak uvidíme. Bohužel nevíme, zda budou počátkem listopadu mezistátní turnaje, kdy to všechno vlastně skončí. Samozřejmě to ovlivní nejen kluky hokejisty a kluby, ale i nás jako skauty a další lidi, co jsou na hokej navázaní. Nikdo z nás to nezažil, nezbývá, než se s tím srovnat.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz