Hronek o vůdčí roli v českém týmu na Karjale: Pokud bude potřeba, rád pomůžu

Foto: Ondřej Kalát, Český hokej

Po hraničním testu na koronavirus prožil hodiny nejistoty, ale už je v pohodě a pořádně natěšený na ostrý start turnaje Karjala. Filip Hronek dostal od finské hygieny povolení a s českou reprezentací naplno trénuje. Během prvního podniku Euro Hockey Tour bude jednou z klíčových opor, kmenový bek Detroitu sám projevil velké přání za elitní výběr nastoupit.

Když měl na sobě nejcennější dres naposledy, byla to v jeho podání velká paráda. Na mistrovství světa 2019 byl Hronek vyhlášen nejlepším bekem turnaje, dostal se i do all stars turnaje. Teď je v pozici jednoho z lídrů mužstva, ale sám si ji moc nepřipouští. „Jsou tady i jiní zkušení hráči," říká s nadhledem.

Podle trenéra Pešána jste měl radost, že nebudete muset hrabat listí na ploše v Dobříši.
Určitě je super jet na každý nároďák, zvlášť teď, když se v Česku nehrálo. V Dobříši bylo hezké se sklouznout, ale není to nic, co bych chtěl praktikovat každý den (usměje se).

Jak jste se vyrovnal ve Finsku s tím, že bylo třeba čekat dlouhé hodiny, jestli vám hygienici povolí start na turnaji?
Byl jsem z toho trošku zaskočený a doufal, že to dobře dopadne. Mohl jsem se vyspat trošku déle. Bylo kolem toho asi dost práce, je dobře, že to nakonec dobře dopadlo. Bylo super zase trénovat v hale.

Jiní hráči NHL, kteří teď působí v Evropě, na Euro Hockey Tour nenastoupí. Co rozhodlo ve vašem případě?
Nároďák je nejvíc, co asi jde. Každá akce na téhle úrovni mě může posunout dál.

Martin Kaut nedávno přešel z Pardubic do Švédska, na vás Detroit netlačil, abyste po zákazu hokeje v Česku zamířil do jiné evropské země?
To vůbec. Oni mě ani neposílali, abych šel hrát u nás doma. Byla to spíš moje volba.

V pondělí jste oslavil 23. narozeniny. Měl jste v minulosti někdy tak smutné jako na hotelovém pokoji v Helsinkách?
Abych řekl pravdu, narozeniny nijak extra neslavím. V Americe jsem byl sám, bez nikoho. Moc na to netrpím.

Bude těžké chytit na turnaji Karjala zápasový rytmus? Přece jen, dlouho jste nehrál.
No, to uvidíme ve čtvrtek. V utkání proti Švédsku. Poprvé jsem trénoval v pondělí odpoledne, tréninky jsou svižné, ale krátké. Takže myslím, že to je z mé strany v pohodě.

Aktuální český výběr tvoří i dost mladých hráčů. Jaká je v něm vaše role?
Znám tady dost kluků, s většinou z nich jsem se už v minulosti někde potkal. Ještě nejsem tak starej, abych neznal o trošku mladší kluky. S tím problém není. A moje role? Uvidíme, nějaké zápasy jsem už za reprezentaci hrál.

Probouzejí se ve vás vůdčí schopnosti? Že byste mohl být kapitánem týmu?
Nevím, to je těžká otázka. Není to jenom o tom, kdo je kapitán, ale je třeba jít do každého zápasu odpovědně a odehrát je co nejlépe. V mužstvu je dost zkušených kluků, není to jen o obráncích, kteří mají něco za sebou. Pokud bude potřeba, tak určitě rád pomůžu.

© | Kapitánem národního týmu na letošním Karjala Cupu bude útočník Tomáš Zohorna, jeho asistenty byli zvoleni obránci Jakub Jeřábek a Filip Hronek! ?️ #narodnitym ?: Suomen Jääkiekkoliitto

Zveřejnil(a) Česká hokejová reprezentace dne Středa 4. listopadu 2020

Máte už nějaké přesnější informace o nové sezoně NHL?
Po pravdě, vůbec netuším. Všechno se řeší, nic není daného. Sezona bude určitě zajímavá, už z toho pohledu, že zatím ještě nevíme, kdy se vlastně začne. Po návratu domů mám v plánu zatím dál pokračovat v Hradci Králové.

Hned na pondělí se chystá extraligové kolo, což může být se dvěma víkendovými duely v Helsinkách docela porce.
Myslím, že s tím problém nebude. Let domů bude krátký, v Americe se takhle cestuje, zápasy také bývají rychle za sebou. Nemyslím si, že by to mohla být nějaká překážka.

Co říkáte na dění v Detroitu? Na změny, které během té dlouhé pauzy v týmu nastaly? Smlouvu podepsali například Greiss, Marc Staal nebo Ryan.
Doufám, že nám to pomůže, aby příští sezona byla lepší než ta minulá. Určitě to jsou kvalitní hráči, v NHL působí delší dobu. Věřím, že bychom brzy mohli mít tým pro play off. Ale víte, jak to je. Tohle chce každý. NHL je hrozně vyrovnaná, postoupit je každým rokem hodně těžké.

Ve Finsku máte poměrně robustní plnovous. Zapříčinila vládní opatření v Česku kvůli koronaviru, že jste nemohl navštívit holiče?
Jo, nebylo moc na výběr (směje se). Ale slíbili mi nějaký tuning, tak uvidíme, co vymysleli.

Foto: Alena Zapletalová

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz