Hrubec: Dostál je nejlepší český gólman současnosti. Popsal Švýcary i nájezdy

Šimon Hrubec | Foto: Markéta Křížová

Šimon Hrubec má za sebou parádní sezonu, kterou ve Švýcarsku završil ziskem mistrovského titulu. Pozvánku na domácí šampionát přesto nedostal. „I takový je hokejový život, na mistrovství máme výborné gólmany" líčí. V obsáhlém rozhovoru mluví o Lukáši Dostálovi, zápasu se Švýcarskem nebo o samostatných nájezdech.

Během uplynulých let jste byl pravidelným účastníkem světových šampionátů, letos vás nominace minula. Nepřipadá vám proto letošní květen tak trochu prázdný?
Právě naopak, užívám si to. Alespoň mám čas na rodinu, můžeme objezdit známé, kamarády… Navíc sezona ve Švýcarsku se protáhla až do 30. dubna, takže času taky není úplně moc.

U televize šampionát sledujete?
Na některé zápasy mrknu, ale že bych u toho seděl celý den, to se říct nedá. Hlavně sleduju výsledky. Prioritou je rodina, a hlavně naše dvě děti.

„Na některé zápasy mrknu, ale že bych u mistrovství seděl celý den, to se říct nedá."

Co výlet přímo do centra dění?
Neplánuju ho. Hokeje bylo letos fakt hodně. Do Prahy musím kvůli Saves Help a jednomu rozhovoru, ale na hokej nezajdu.

Zeptám se upřímně. Nemrzí vás, že zrovna na domácí šampionát pozvánka nepřišla?
Beru to tak, jak to je. I takové věci jsou součástí hokejového života. Na mistrovství máme tři výborné gólmany.

Největší minutáž z českého tria gólmanů prozatím připadla Lukáši Dostálovi…
Už zhruba tři roky dozadu jsem říkal, že Lukáš patří mezi největší talenty naší brankářské školy. Dnes si myslím, že je stoprocentně nejlepším gólmanem, kterého v Česku máme. Navíc si ho velmi vážím jako člověka.

„Lukáše si navíc velmi vážím jako člověka."

Znáte se osobně, nebo tak usuzujete z jeho vystupování?
Párkrát jsme si volali nebo se i viděli skrz Saves Help. Ale líbí se mi i to, jak vystupuje v médiích.

Lukáš Dostál

Lukáš Dostál | Foto: Jakub Knap

V čem vidíte nejsilnější stránky Lukáše Dostála?
Díval jsem se na zápas proti Švýcarům, a tam se mi líbilo, jak četl hru. Zároveň dobře pracuje s brankovištěm, když měl být vyjetý, byl vyjetý, když měl být naopak zajetý, byl zajetý. K tomu velmi dobře pracuje s hokejkou, takže podle mě je ve třiadvaceti letech velmi kompaktním gólmanem.

„Na svůj věk je velmi kompaktním gólmanem."

Dva ze tří zápasů českého týmu musely rozseknout samostatné nájezdy. Máte je rád?
Když jsem začínal, moc mi nešly, ale měl jsem je rád. Teď mi jdou, ale rád je nemám. Co se týká zápasů základní části, tak asi ok, ale od čtvrtfinále dál by nájezdy na mistrovství světa být neměly. Nemyslím si, že je dobré, když nájezdy rozhodují o medailích.

Máte s nimi bolestivou zkušenost ze světového šampionátu 2019 v Bratislavě…
No právě. Tenkrát jsme s Ruskem odehráli výborný zápas, ale nájezdy rozhodly o tom, že bronz putoval soupeři. Přijde mi to nešťastný.

„Když jsem začínal, nájezdy mi moc nešly, ale měl jsem je rád. Teď je to naopak."

Když se zastavím u nájezdů se Švýcarskem. Jako první jel váš spoluhráč z Curychu Sven Andrighetto.
Sven je hodně šikovný hráč, má nacvičených více způsobů zakončení. Ale překvapilo mě, že vystřelil. Většinou si najíždí jinak a podle mě neudělal to, co udělat chtěl. Pak mu nezbývalo nic jiného než jen vystřelit. Lukáš to fantasticky přečetl a nedal mu šanci.

Lukáše Dostála naopak překonali Kevin Fiala a Philipp Kurashev, dalo se tady udělat z pohledu brankáře něco jinak?
Vůbec si netroufám posuzovat. Sám v bráně stojím, takže vím, jak těžké je reagovat na některé kličky nebo náznaky, které divák u televize ani nemá šanci postřehnout. S Kevinem Fialou trénuju každé léto ve Švýcarsku a můžu říct, že je fakt výborný.

„Andrighetto podle mě při nájezdech neudělal, co udělat chtěl."

Švýcar Leonardo Genoni pustil z pěti nájezdů jen jeden gól, přičemž vy dva se velice dobře znáte. Poradil byste proto spoluhráčům před nájezdy?
To si pište! Jen letos jsme proti němu hráli osmkrát, takže přesně vím, kam bych jako útočník mířil. (usmívá se)

Leonardo Genoni

Leonardo Genoni | Foto: Sabina Prokešová


Budete konkrétní? Se Švýcary se ještě můžeme potkat v play off…
Myslím, že skauting má náš nároďák propracovaný tak dobře, že i kdybych byl konkrétní, neřekl bych jim nic nového. (usmívá se)

Švýcarští brankáři se zatím na mistrovství celkem trápí, řekl si podle vás Genoni výkonem proti Česku o post jedničky?
Těžko říct, ale upřímně mě překvapilo, že Leonardo na šampionát jel. Ve Švýcarsku mají mezi brankáři velkou konkurenci. Třeba Connor Hughes měl v Lausanne skvělou sezonu. Na druhou stranu chápu, že Leo je švýcarská brankářská legenda.

„Překvapilo mě, že Genoni na letošní šampionát jel. Třeba Connor Hughes měl v Lausanne skvělou sezonu."

Dojde si podle vás Švýcarsko letos konečně pro medaili?
Tým na to mají, ale netroufám si odhadovat. V tomhle formátu turnaje rozhoduje jeden zápas, když vám čtvrtfinále klapne, může se stát cokoliv, když ne, jedete domů. Možná to řeknu blbě, ale roli hraje i to, jak se v daný den vyspíte…

Četl jsem rozhovor s Pavlem Rosou a zaujala mě pasáž, kde tvrdí, že švýcarská média mistrovství neřeší zdaleka tolik jako ta česká. Potvrdíte to?
Mám jazykovou bariéru, takže tamní noviny nečtu. Ale ptal jsem se spoluhráčů, a ti mi říkali, že když vypadli na loňském šampionátu, dostali kartáč. Obecně bych ale řekl, že švýcarská mentalita je jiná než naše – víc odpouští prohry.

„Švýcarská mentalita je jiná než naše - víc odpouští prohry."

Když jsme se bavili posledně, říkal jste mi, že chcete projekt Saves Help rozjet i ve Švýcarsku, jaká je aktuálně situace?
Aktuálně máme v našich řadách šestnáct švýcarských brankářů. Dokonce máme i vybrané peníze, ale nastal paradoxní problém. Když totiž máte ve Švýcarsku postižení, nebo proděláte úraz či onemocnění, pojišťovny proplácí úplně všechno, s čímž jsme nepočítali. Je proto těžké najít někoho, komu můžeme pomoct. Ale už se něco rýsuje a až Leo přijede z mistrovství, věřím, že to doladíme.

Kromě toho jste v Třinci pořádali akci Pojď ven…
Její kořeny zasahují ještě před Saves Help. První ročník jsme měli v roce 2018, ale poté jsme se soustředili právě na Saves Help a Pojď ven upozadili. Letos jsme si řekli, že by bylo fajn se k Pojď ven vrátit. Musím říct, že zájem dětí byl enormní. Dokonce tak velký, že některé bylo nutné bohužel odmítnout. A to jsme přidělávali ještě tři další týmy. Nakonec z toho byly tři parádní dny plné hokejbalu.

Takže příští rok znovu?
Máme to v plánu. Chtěli bychom Pojď ven rozšířit i do dalších měst. Například v Pardubicích by se akce mohla konat pod záštitou Romana Willa. Nyní řešíme organizační záležitosti.

Šimon Hrubec

Šimon Hrubec | Foto: Markéta Křížová

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz