Hübl o 2. lize i trápení Litvínova: V týmu chybí jádro, není se pak čeho chytnout

Viktor Hübl. | Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

Zatímco Viktor Hübl s Františkem Lukešem už hrají druhou ligu v Chomutově, v Litvínově mezitím odstartovali novou éru. Zatím mizerně – Verva prohrála čtyřikrát za sebou a v Tipsport extralize je poslední.

„Samozřejmě litvínovské výkony sleduju, jezdím tam – zatím jsem stíhal všechny zápasy," popisuje Hübl v obsáhlém rozhovoru, kde povyprávěl i o dosavadních zážitcích z druhé ligy nebo o ambicích Pirátů.

Jste z výsledků Litvínova smutný?
Tak, smutnej... Člověk by tomu nějak rád pomohl. Sedím tam s klukama a bavíme se o i hokeji – prostě se hledá, jak z toho ven. Blbé je, že ta krize je takhle na začátku. To nikomu nepřidá. Pokud má člověk nahráno a pak z toho na chvíli vypadne, není to tak hrozné, jako když je krize hned na začátku.

V čem vidíte problém?
Tým se poskládal celkem nový, je tam hodně nových hráčů a dost cizinců. Je potřeba i hodně štěstí, aby si to sedlo takhle zkraje. Ti kluci jsou spolu dva, tři měsíce. A když se pár zápasů prohraje, není se pak tolik čeho chytnout. Tvrdím, a teď nechci řešit vyloženě Litvínov, že by v týmu vždycky mělo být nějaké jádro, o které by se, když by nastal problém, dalo opřít. A to tam teď, bohužel, v Litvínově není. Kluci, co tam teď jsou, se z toho musí dostat sami. Musí to vzít na sebe, nic jiného jim nezbyde – musí to změnit oni.

„Je tam hodně nových hráčů a dost cizinců. Je potřeba i hodně štěstí, aby si to sedlo takhle zkraje."

Chce to podle vás trpělivost, nebo provést změny?
Čekat taky úplně nejde. Nějaké změny by asi vždycky měly být: ať už ve hře nebo potom v týmu. Když nezabere ani tohle a trenér si s tím už třeba neví rady, holt většinou pak dochází ke změně trenéra. Věřme, že to kluci zlomí co nejdřív a ustálí výkony. Musí začít vyhrávat, jinak už by nějaká změna musela přijít. Nejde jenom čekat na zázrak, že se to pak otočí samo.

Když by potřeboval Litvínov výpomoc, šli byste do toho s Františkem Lukešem?
(směje se) Myslím, že už ne. Naše kapitola se tam uzavřela. Přivedli nové hráče a ti to teď musí vzít na sebe – jsou tam mladí kluci, šikovní hokejisti. Věřím, že to v sobě mají. Vím, že je to v téhle situaci těžké, lehko se to říká, musí to ale uklidnit, vzít role, které jim dávají trenéři, vzít to na sebe a věřit, že to zlomí nějakým ubojovaným zápasem. Ona pak ta lehkost zase přijde. Chce to semknout se a pár zápasů, co teď prohráli o gól, začít o gól zase vyhrávat.

„Naše kapitola se tam uzavřela. Přivedli nové hráče a ti to teď musí vzít na sebe."

Zase byste ale s Františkem Lukešem to chybějící jádro, o kterém jste mluvil, mohli zacelit...
Nevím... Kluci, co tam dřív byli jako mladí, když vzpomenu třeba Pepu Jíchu a Lukáše Válka, kteří jsou teď v Litoměřicích, nebo Ondru Jurčíka, co je v Sokolově, tak věřím, že zrovna tady ti kluci by třeba čtvrtou lajnu určitě mohli hrát. Odbojovali by to a kolem nich by se ti nově příchozí zase nabalili. Myslím, že by to pak bylo o něco lepší a bylo by se čeho chytit. Je totiž strašně těžké dát do kupy celý nový tým.

Jak si vlastně užíváte návrat domů, do Chomutova, po osobní stránce?
Šel jsem do toho s tím, že to mám za barákem a že pro Chomutov můžu ještě něco odvést. Poprat se třeba o postup. Zatím si to užívám. V kabině je dobrá parta a věřím, že i tohle nám pomůže k tomu, abychom na konci dubna bojovali o postup.

Je pro vás úleva, že už nemusíte zažívat stres spojený s profesionálním sportem?
Tím, že jsme často hráli dole a my starší hráči – jako já, Franta nebo Michal Trávníček – jsme v týmu hráli hlavní role, tak tam vždycky nějaký stres byl. V tomhle je to tedy určitě jiné, je to trošku víc o pohodě. Uvidíme ale, jak to bude s postupem času. Na druhou stranu, když budeme hrát play off, tak by si to měl člověk užívat. Baráž je daleko horší.

„Šel jsem do toho s tím, že to mám za barákem a že pro Chomutov můžu ještě něco odvést."

Jak to máte vlastně ve 2. lize s motivací? Tou hlavní je asi postup, že?
Myslím, že si to Chomutov zaslouží. I kvůli dětem, mládeži – první liga by pro ně určitě byla super a velká pomoc. Je potřeba, aby hokej hrálo co nejvíc dětí. Kvůli tomu je motivace velká.

Chodí na vás okolo 1 800 diváků, takže asi i fanoušci jsou pro vás obrovskou motivací...
Na druhou ligu jsou to opravdu parádní návštěvy. Takže přesně, jak říkáte, i tohle je motivace – dojít v play off co nejdál a věřit, že zblbneme zase další lidi a že na nás budou chodit rádi.

Mluvilo s vámi vedení o ambicích? Je cílem postup, nebo jste ohledně toho opatrnější, protože v lize je hodně aspirantů na postup: ve druhé skupině třeba Znojmo?
Samozřejmě jsme se o tom trošku bavili. Neřekl bych, že je to prioritní cíl a že když se letos nepostoupí, tak se to tady hned zavře. Není to za každou cenu. Myslím, že vedení je rozumné a ví, že bude záležet i na sponzorech, jestli se někdo přidá. V dnešní době není sranda shánět peníze. 

Viktor Hübl.

Viktor Hübl. | Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Když jste hrál za Chomutov naposledy, v sezoně 1999/2000, tak jste byl v týmu s Kamilem Koláčkem. Teď pro změnu hrajete s jeho synem Josefem. Na takovéto paradoxy už jste ale za poslední roky asi zvyklý, ne?
Přesně tak. (směje se) Párkrát jsem se s tím už setkal. A teď toho asi bude ještě přibývat.

A zdraví drží, cítíte se dobře?
Žádné problémy nemám, ani těžší zranění nebo nemoc. Takže zatím musím zaklepat, že dobré. Nějaké bolístky občas jsou, ale úměrně k věku je to, myslím, dobré. (usmívá se)

„Dost lidí mě od toho odrazovalo, že si na nás budou chtít zvedat sebevědomí, ale zatím jsem nic takového nepocítil."

Cítíte u soupeřů respekt k vaší osobě, nebo si naopak chce čas od času někdo něco dokazovat?
Dost lidí mě od toho právě kvůli tomu odrazovalo, že si na nás bude chtít někdo zvedat sebevědomí, ale zatím jsem nic takového nepocítil. Tím, že jsme byli s Frantou techničtí hráči, jsme byli zvyklí, že do nás všichni šli, že nás chtěli řezat a otrávit nám to. Ve druhé lize mi to přijde stejné, takže v pohodě. Do těla se hraje taky, ale nebylo tam zatím nic zákeřného.

Jak vůbec hodnotíte vstup Chomutova do ligy?
Je to takové, jak bych to řekl... Má to dvě stránky: dopředu je to docela dobré, nějakou hokejovou kvalitu máme a víme, že v zápase ty góly můžeme dát. Ale měli jsme trošku problémy v systémových věcech, na tom musíme ještě hodně pracovat. S postupem času, až se půjde do play off, bude rozhodovat i obrana. A tam děláme dost chyb, takže to se určitě musí zlepšit.

„Nějaké bolístky občas jsou, ale úměrně k věku je to, myslím, dobré."

Dvě porážky – s Příbramí a Letňany – vám pak asi ukázaly, že to ve druhé lize nic snadného nebude.
Přesně tak. Byli to dva papírově těžší soupeři – a ukázali nám, že jenom útočným hokejem to nepůjde.

Cítíte, že se na vás soupeři chtějí vytáhnout? Chomutovský hokej má přece jen stále zvuk...
Asi ano. My s Frantou Lukešem jsme přišli z extraligy, máme tu i další kvalitní kluky, takže se počítalo s tím, že budeme hrát nahoře – společně právě s Příbramí, Letňany nebo Ústím nad Labem. Týmy si na nás asi dávají větší pozor, právě co se týče hry dopředu. Na to my musíme odpovídat stejně a mít taky dobře organizovanou obranu. Věřím, že dopředu se vždycky prosadíme, nesmíme ale dostávat tolik gólů jako doteď.

„Jenom útočným hokejem to nepůjde."

A co říkáte na kvalitu 2. ligy?
Rozdíl tam samozřejmě je. Hlavně v rychlosti a nějaké vyzrálosti hráčů. Ale... Kvalita druhé ligy mě hodně překvapila. Není to jenom o tom jít se vyprdět a odehrát si zápas na žízeň. Tím, jak se Chance liga zúžila, tak do té ligy šli další kvalitní hráči. V každém týmu se najdou šikovní hokejisté. Zatím ty zápasy úroveň měly, nebylo to vůbec špatné.

Někdy potkáváte i bývalé protihráče z extraligy.
Jo, pár jsem jich potkal. Říkali jsme si, že se zase vidíme po delší době, i když v úplně jiné soutěži. Proč ne, v každém týmu zvednou kvalitu a třeba pomůžou i mladým hráčům.

Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz