Hynek chce Vervu přebudovat a omladit. Kde by rád posílil?

Foto: hcverva.cz

Litvínov po dalším roce trápení vyměnil velkou část managementu a do nadcházející sezony bude vstupovat s řadou změn na nejdůležitějších postech. Novým sportovním ředitelem a dočasný generálním ředitelem klubu se po odchodu Jiřího Šlégra stal Pavel Hynek.

partneři českého hokeje

Máte za sebou první měsíc ve funkci. Jak probíhal?
Po jmenování do funkce jsem prvních čtrnáct dní řešil trenéry. Nejprve hlavního trenéra, pak jsme se společně bavili o realizačním týmu a začali jsme mapovat hráčský trh. Následovalo podepisování prvních hráčů, něco se podařilo, něco ne. To není výmluva, ale do funkce jsem přišel 7. dubna a hráči na trhu nebyli. Naším cílem je postupně v rámci možností a trhu mužstvo přebudovat. Jsme rádi, že se nám podařilo udělat, co se podařilo. Dá se říct, že ten měsíc byl z mého pohledu hodně náročný, protože jsem neřešil jen hráče a trenéry, ale připravovali jsme letní přípravu v tomhle vojenském režimu. Začali jsme 4. května, ve dvou skupinách, ve dvou kabinách. Pokračujeme v tom do dneška a čekáme, až se zase uvolní zákazy a budeme moc trénovat všichni společně.

Co vás vlastně na práci v klubu zaujalo? Proč jste se rozhodl nabídku přijmout?
Souběžně jsem řešil nějaké trenérské nabídky a asi dva měsíce nazpátek jsem byl rozhodnutý, že budu pokračovat v Rusku. Pak přišla pandemie, takže jsem to přehodnotil a začal jsem se poohlížet na domácím trhu. Měl jsem možnosti na trénování a přišla nabídka posunout se na manažerský post. To převážilo tu trenérskou. Jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle. Pro mě je to zase nová výzva.

„Měl jsem možnosti na trénování a přišla nabídka posunout se na manažerský post. To převážilo tu trenérskou. Jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle. Pro mě je to zase nová výzva.“

Postavit se na střídačku už vás nelákalo?
Hodně mě lákalo vrátit se do extraligy jako hlavní trenér. Těšil jsem se na to, protože jsem chtěl zúročit zkušenosti, které jsem nabyl v Rusku. Roky tam byly parádní, hlavně ten první. Obrovsky mě to okysličilo, dalo mi to zase chuť do práce a spoustu nových zkušeností. Musím říct, že nabídka na sportovního manažera nebylo asi úplně to hlavní, co mě oslovilo. V některých klubech je sportovní manažer v pozici spíš sekretáře klubu, nemá kompetence.

Pro mě bylo rozhodující, že v Litvínově si k sobě můžu vybrat nejbližší spolupracovníky a o trenérech, hráčích a smlouvách rozhoduji já. To mě na tom nejvíc lákalo. Samozřejmě nad sebou máte nejvyšší management, který vám schvaluje rozpočet a taky budget na mužstvo, do kterého se musíte vejít. Byl jsem přesvědčený, že v Litvínově jeden člověk po nepovedených sezonách nic nezmění. Jestli se vymění trenér nebo manažer, to nic nezmění. Když řeknu, že je to pro mě výzva, tak to bude unavovat i váš diktafon. Zkrátka mě lákala ta zodpovědnost, nechtěl jsem si jen sednout do kanceláře. Po měsíci vím, že rozhodnutí přivést si svoje lidi, bylo správné.

Foto: Hynek Haruda, hcverva.cz

Verva se od titulu v roce 2015 až na jednu sezonu výsledkově trápila. Neberete to tak, že dáváte hlavu na špalek? Ne každý by asi na nabídku vést klub přistoupil.
Nechci se moc vracet k tomu, co bylo. Dva roky jsem byl v zahraničí a zápasy jsem sledoval akorát přes internet, ale i tak máte své starosti a v KHL je program extrémně nabitý. Od 3. září tam odehrajete 62 kol, takže to jde strašně rychle. Pravda je, že poslední tři roky nebyly dobré, ambice jsou samozřejmě mnohem vyšší. Jestli můžu říct jednu věc, kterou vidím koncepčně špatně: od roku 2015 se nezapracovali nebo nekoupili žádní hráči střední generace, kteří by postupně přebírali otěže od starších hráčů.

Tam takhle nikdo dokoupený nebyl. Do prvních dvou lajn přišli dobří hráči, ale zase odešli, nikdo se tam v podstatě nezabydlel. Pořád to tady stálo na starších domácích hráčích. Tohle si dovolím říct, že bylo koncepčně špatně. My si dáváme krátkodobý cíl vůbec postavit mužstvo na příští sezonu, protože hráči na trhu prostě nejsou a my jsme rádi, že jsme podepsali to, co jsme podepsali, a teď budeme muset jezdit pro další hráče do zahraničí. Náš trh je prakticky vyprodaný. Z dlouhodobého hlediska chceme hráče přivádět a zabudovávat je do mužstva. To tady předtím nebylo.

Jedním z vašich prvních kroků bylo angažování slovenského trenéra Vladimíra Országha. Byl pro vás první volbou?
Měl jsem první dvě volby: Vlada a ještě jednoho českého trenéra, který působí v zahraničí. Protože jsem s ním byl dlouhodobě v kontaktu, tak jsem věděl, že bude chtít dál působit v zahraničí a na český trh se nevrátí. Rovnou jsem řešil Vlada a po dvou týdnech jsme dokázali dotáhnout smlouvu, abychom to společně mohli začít stavět, protože Vlado měl možnost vybrat si realizační tým a spolupracovníky kolem sebe. Pro mě to nebyla neznámá volba nebo nějaký experiment, já ho znám roky a jeho práci sleduji. Není to tak, že jsme kamarádi a já jsem mu tady dal práci. Sledoval jsem ho zpovzdálí, ještě když jsem byl v Hradci a jezdil jsem na Slovensko skautovat hráče. Pak jsem se s Vladem potkával v KHL. Když jsme proti sobě hráli, tak jsme si třeba dali kávu a strávili jsme odpoledne rozhovory o hokeji. Mám reference od hráčů, kteří pod ním hráli, ať už od Čechů nebo Slováků. Všechno to do sebe zapadalo. Pro mě to byla jasná volba, upřednostnil jsem ho před dalšími jmény, která byla volná na trhu.

„Vím, jakou morálku a řád měl v mužstvech, která trénoval předtím. Myslím, že ho ještě budu muset trochu krotit.“

V souvislosti s Litvínovem se objevil názor, že hráči potřebují tvrdšího trenéra. Myslíte, že pan Országh je v tomto ohledu ten pravý?
Vím, jakou morálku a řád měl v mužstvech, která trénoval předtím. Myslím, že ho ještě budu muset trochu krotit. (směje se) Nechci z něj dělat nějakého diktátora nebo despotu, ale měl možnost vybrat si asistenta a z nějakých pěti šesti jmen si vybral Vaška Sýkoru, zkušeného trenéra, který v Litvínově taky působil. To si myslím, že byla správná volba. Teď to nebudu směřovat k Litvínovu, ale obecně: většinou u týmů, které jsou dlouhodobě v problémech, to někde hapruje, ať už je to ve složení kádru, problémech s disciplínou, životosprávě nebo otázce peněz. To se takhle obecně objevuje. Když se podíváte na týmy, co jsou dole, tak to má vždycky nějaké společné jmenovatele. Vnímáme to a je to jedna z věcí, kdy se od prvního tréninku jasně snažíme nastavit pravidla, kde se budeme pohybovat. Musíme na tom zapracovat.

Foto: sportky.zoznam.sk

Zmínil jste angažování nového asistenta trenéra Václava Sýkory. Co na něj říkáte?
Jsem strašně rád, že se podařilo dát dohromady realizační tým ve složení, v jakém je. Jsem rád, že pokračuje Zdeněk Orct, protože si myslím, že je to jeden z top trenérů gólmanů v republice. To už mockrát prokázal, navíc zná místní prostředí. Když jsem oslovoval hlavního trenéra a řešili jsme realizační tým, tak jsem měl obavu, jestli všechny lidi, které jsem chtěl, dokážu dát dohromady. Za to jsem rád, že se ten první krok povedl a vidím ho jako první stupeň k tomu, abychom tady začali postupně něco měnit. Nebudeme si nic nalhávat, v mužstvu bylo hodně hráčů, kteří měli svůj věk. Kdybychom do těch funkcí přišli dřív a na trhu byli hráči, tak bychom to třeba přestavovali ještě razantněji. Vycházíme z možností trhu a první měsíc mě přesvědčil o tom, že to trenéři uchopili správně.

Na druhou stranu musím pochválit kluky, neslyšel jsem jedinou připomínku, že by někdo nechtěl pracovat. Ale to musí být absolutní samozřejmost. Není to o tom, že se udělá tvrdá letní příprava, ale o celoroční práci. Nikdo ještě nedal gól z posilovny, pravda leží na ledě, tam pak budeme dvakrát nebo třikrát týdně skládat maturitu. Můžete udělat hodně dobré práce, ale potřebujete ji podpořit výsledky a toho jsme si vědomí. Věřím, že organizace je správně nastavená a mužstvo funguje. Liga je obrovsky vyrovnaná, všechny týmy, které byly v problémech, se s tím snaží něco dělat. My pořád říkáme, že nejsou mladí hráči nebo že utíkají do zahraničí, ale z mého pohledu je problém českého hokeje, že hráče nedokážeme vychovat. Proto je trh tak úzký a pak přeplácíte úplně průměrné hráče.

Trenérský tým doplnili ještě kondiční trenér Petr Švehla a sportovně technický analytik Tomáš Vrábel. Proč jste se rozhodl právě pro ně?
Jak už jsem říkal na začátku, zvolil jsem hlavního trenéra a ten si mohl vybrat svého asistenta. V této trojici jsme si stanovili nějaká pravidla a všichni jsme se shodli na tom, že chceme, aby u týmu byl kondiční trenér nastálo. Aby to byl člověk, který tam pracuje každý den. To tady v minulosti podle mě chybělo. Není jednoduché takového člověka získat, nejlepší kondiční trenéři dělají pro kluby, a pak mají vybudovaný svůj byznys. Mají vybudované agentury a vyškolené svoje trenéry. Navíc na tyhle lidi finančně nedosáhnete. Hledali jsme člověka z regionu, kterému by to do sebe takhle zapadalo. Na Petra Švehlu byly výborné reference, pracoval v organizaci Chomutova a všechny reference od hráčů byly skvělé. Nakonec jsme Petra dokázali společnými silami přemluvit, protože napoprvé odmítl.

Když to řeknu nadneseně, tak pro mě bylo těžší udělat kondičního trenéra než hlavního trenéra. S Vladem jsme věděli, že spolu chceme spolupracovat, pak už jsme řešili jen smlouvu a tak dále. Ale s kondičním trenérem to byl doopravdy oříšek. Co se týče sportovně technického analytika, tak Tomáše Vrábela vnímám už řadu let. Nikdy jsme spolu u jednoho týmu nepracovali, ale komunikovali jsme spolu a konzultovali technické možnosti, kam se hokej posouvá. Tomáš byl před lety jeden z průkopníků rozšířených statistik. Není to jen o natočení videa a nějaké videoanalýze, ale i o analýze hry. Nechci srovnávat NHL a KHL, protože kvůli financím je to úplně jinde.

V českých poměrech řešíte, že nemáte peníze, abyste si zaplatil InStat nebo další věci v nějaké základní verzi a v Rusku to má každý, to je základ. To, co v jiných klubech dělají tři lidi, zvládne Tomáš všechno sám. U týmu bude ještě jako technická podpora, takže to bude vytížený člověk. Moje původní představa byla ta, že bude hlavní trenér, dva asistenti, kondiční trenér a multifunkční člověk, který bude technickou podporou napříč celým klubem. Představoval jsem si, že druhý asistent bude trenér z domácích poměrů. Pak bohužel zásahem pandemie došlo k zúžení realizačního týmu o druhého asistenta a skauta, tyhle pozice se škrtly. Můžou se třeba do budoucna zase otevřít, uvidíme, jak to bude s budgetem a vůbec ekonomikou. Může se stát, že během sezony někdo přibude. Teď se to na rozjezd muselo seškrtat.

„Po nástupu do funkce a konzultacích s trenéry pro nás bylo jednoznačnou prioritou mužstvo omladit a pokusit se získat hráče střední generace.“

Pojďme k hráčskému kádru. Jaký typ hokejistů byste do Litvínova chtěl přivést?
Po nástupu do funkce a konzultacích s trenéry pro nás bylo jednoznačnou prioritou mužstvo omladit a pokusit se získat hráče střední generace. Na trhu moc hráčů nebylo, první kroky vedly k tomu, abychom si ho zmapovali. Řeknu narovinu, že jsem chtěl přivést pět hráčů okolo sedmadvaceti let. Kluby si samozřejmě tyhle hráče hlídají nebo je mají podepsané, a přestože v řadě klubů byly ekonomické problémy, tak si je dokázaly pohlídat. Příchody by měly být zveřejněny v nejbližších dnech. Ale snaha byla podepsat hráče ze stávajícího kádru, o které jsme měli zájem, priorita byl Viktor Hübl. Dlouho se táhla jednání s Ríšou Jarůškem, tam to bylo takové složité a jsme rádi, že se to podařilo dotáhnout a domluvili jsme se na smlouvě. To je hráč, který by tady měl patřit mezi lídry.

Kde nás tlačí bota, jsou pozice obránců. Hráči jako je Moravčík jsou buď pod smlouvou, míří do zahraničí nebo nemíří do Litvínova. Je potřeba si nalít čistého vína a přiznat si, že do Litvínova se hráči po neúspěšných sezonách nehrnou. Navíc v období pandemie, která bude mít dopad na všechna odvětví života a dopadne samozřejmě i na sport. Ale my každopádně musíme přivést – a už měsíc na tom pracujeme – první dva obránce. Do prvních čtyř obránců musíme získat dva beky, a pak ještě nějakého mladého perspektivního, který bude finančně dostupný. To už se ale budeme muset orientovat směrem do ciziny, protože na českém trhu druhý Moravčík není. V útoku doplníme a třeba tam ještě něco podepíšeme, ale čekáme na obranu. Uvidíme, kdo se nám podaří přivést.

Foto: hcverva.cz

Po jakých soutěžích nebo zemích se rozhlížíte?
Náš záběr je poměrně široký. Někteří hráči pro nás ale můžou být nedosažitelní. Koukáme třeba na kluky, kteří mají ambice hrát v KHL, ale ne všichni se tam můžou dostat. Kluci udělají dobrou sezonu v Evropě nebo za mořem, a pak všichni chtějí do KHL. Podle mě se jich tam dostane tak třetina, protože je tam limit pěti cizinců a většinou týmy berou třeba jen jednoho beka. Máme zkontaktovaná nějaká jména a věřím, že se z toho může něco narodit. Samozřejmě koukáme po Evropě nebo za moře, prakticky po všech ligách. Dneska není jednoduché lákat do Litvínova cizince, protože když se pak podívá, kde ten tým byl poslední roky, tak na to kouká trochu s despektem. Ale my do obrany musíme nějaké takové hráče udělat.

S klubem prodloužila smlouvu pětice mladých hráčů – konkrétně Jakub Březák, Lukáš Doudera, Josef Jícha, Pawel Zygmunt a Filip Helt. Jak vidíte jejich pozici?
Tak to jsou hráči, kteří byli někde mezi extraligou a první ligou. Bylo jasné, že tihle kluci budou pokračovat a budou se bít o to, aby udělali širší kádr. Buď, aby si vydobyli místo nastálo nebo pendlovali. Věřím, že některým z nich se to podaří.

Vy jste říkal, že jednou z priorit bylo podepsat matadora Viktora Hübla. Jaká by měla být jeho role a věříte, že dokáže navázat na loňskou sezonu?
No, to my doufáme, že naváže. (směje se) S trenéry jsme se na tomhle jménu shodli hned, byla to naše priorita. Viktor byl vlastně první hráč, kterého jsem oslovoval a rychle jsme se domluvili. Já bych neřešil jeho věk, pořád je lepší než hráči ze střední generace, proto tady hraje. Samozřejmě byla potřeba z něj trochu sejmout tlak prvního centra a týmového lídra, otázka je, jestli se nám ještě někoho takového podaří najít. Doplňování teď řešíme ve dvou variantách, ať už sestupová nebo nesestupová soutěž, to taky nějakým způsobem promluví do skladby týmu.

„Doplňování teď řešíme ve dvou variantách, ať už sestupová nebo nesestupová soutěž, to taky nějakým způsobem promluví do skladby týmu.“

Naopak se loučí dlouholetý kapitán Michal Trávníček. Předpokládám, že to pro vás nebylo jednoduché rozhodnutí.
Bylo to těžké, jak z pohledu sportovního, tak lidského. Jak Vašek Sýkora, tak já jsem s ním měl možnost v minulosti spolupracovat, v podstatě se to řešilo nějakých čtrnáct dní. Společně jsme se shodli na tom, že se vydáme jiným směrem a že už Michal v týmu nebude pokračovat. Vím, že kolem toho proběhly články v novinách a spoustu lidí mělo pocit, že to nebylo důstojné rozloučení, ale já jsem měl s Michalem dva rozhovory. První, když jsem mu to oznamoval, přičemž jsem mu dostatečně vyjádřil respekt za to, co tady pro klub odvedl.

Bohužel jsem mu musel oznámit, že bude vykoupen ze smlouvy. Pak jsem s ním měl rozhovor ještě za týden, abychom si některé věci vyříkali, kdy jsem všechno uvedl na pravou míru. Už jsme se bavili, jak se s ním důstojně rozloučit a představenstvo klubu řešilo, jak to pak v sezoně udělat a poděkovat mu. Ale nemůžete dělat nějaké rozloučení bez diváků a bez dohody s hráčem. Mělo by to probíhat na ledě a před zaplněnou halou. Myslím, že to úplně zbytečně přineslo nějaké nedorozumění.

Jak klub v současné situaci pociťuje dopad pandemie koronaviru a jak důležitý je v tomto ohledu silný partner jako Unipetrol?
Jak už jsem říkal, pandemie zasáhne všechna odvětví života a samozřejmě i sport. Každý klub to má postavené jinak, někde je vyloženě jeden vlastník, jinde má velký podíl město nebo je to složené ze třiceti sponzorů. Každý region to má různorodé. Ať už je pandemie nebo není, tak kdyby tady nebyla takhle silná společnost, tak by se v Litvínově nemohl hrát hokej prakticky nikdy.

Věřte mi, že v Litvínově je stejný stav jako v jiných klubech. Šetří se na všech frontách a hráči dostávají podstatně nižší smlouvy, než tomu bylo v minulosti. Řeší se i smlouvy hráčů, kteří už měli podepsáno a nějakým způsobem se revidují. Tohle probíhá ve všech klubech a Litvínov není výjimka. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem sponzorům a partnerům, že nám po špatných sezonách zachovávají přízeň.

Poslední otázka. Dá se říct, jaké bude mít tým do příští sezony ambice?
Všichni jsme si vědomi, že už se tahle průserová sezona nesmí opakovat. To myslím, že vypovídá za vše. Nechci tady říkat velkohubá prohlášení, že se musíme dostat na tuhle nebo na tuhle pozici. Prostě se to už nesmí opakovat. 

Foto: hcverva.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz