I kdybych se měl pozvracet, zůstanu! řekl si Birner. Málem dostal lahví

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Bitvy mezi Libercem a Mladou Boleslaví bývají hodně vypjaté a emotivní. Ta prozatím poslední nevybočila, jenže od druhé třetiny vládli hosté. Bílí Tygři zaslouženě dokráčeli k vítězství 4:1, kterým trošku vykoupili hříchy za páteční selhání proti Zlínu. „Bylo super, že pak následovalo právě derby," hlásí Michal Birner.

Nový fanshop

Hráči vedoucího týmu tabulky chtěli napravit domácí prohru, uspět na ledě rivala z města aut je zároveň ohromnou motivací. Birner přispěl gólem a třemi nahrávkami (stejně tak i Libor Hudáček), před utkáním se přitom necítil vůbec dobře. „Ale šel jsem do toho. I kvůli tomu, že se hrálo v Boleslavi," přiznává účastník dvou šampionátů a Světového poháru 2016

Souboje Liberce s Mladou Boleslaví jsou vždycky emotivní. Násobilo vaši motivaci předchozí utkání se Zlínem, které jste doma prohráli?
Dá se říci, že minulý zápas jsme odflákli. Mysleli jsme si, že to půjde samo, Zlín nás zaslouženě vyprovodil a dal nám obrovskou lekci. Řekli jsme si, že to je určitě lepší než někde v sedmém zápas play off. V šatně jsme si k tomu hodně pověděli. A na výkonu to bylo znát.

Máte pro páteční výpadek zpětně vysvětlení?
Prohrát se může, a prohraje se. Nejde vyhrát 52 zápasů. Ale prohrát musíte s nějakou ctí. S vědomím, že jste tam nechali všechno a oni holt byli lepší. Jenže proti Zlínu to tam nebylo. Oni nás vycvičili úplně ve všem. V produktivitě, v soubojích. V tom, jak chtěli. My si k tomu hodně řekli. A bylo super, že jsme na další zápas jeli zrovna do Mladé Boleslavi. Protože tady to má vždycky náboj a šťávu. Nechci říkat, že všichni jeli na zápas se staženým zadkem. To určitě ne. Ale pokaždé má člověk určitý vnitřní pocit. Je to derby, víte, že to bude bolet.

Do utkání nenastoupil Marek Kvapil, který má podle vyjádření trenéra Pešána určité potíže s kolenem. Byla jeho absence znát?
Nejlepší hráč ligy vždycky chybí. A nejen on, nehrál ani Tomáš Filippi. Ale řekli jsme si, že o to víc musíme hrát týmově a snažit se je nahradit. Myslím, že se to povedlo. Snad budou oba co nejrychleji zpátky. Nechci říci, že na nich  tým vyloženě stojí, ale jsou jeho obrovskou součástí. 

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Je důležité pro mužstvo, že jste uspěli i bez zmíněných elitních útočníků?
Myslím, že to je vizitka libereckého týmu. Takhle to tady je postavené. Víme, že když vypadnou jeden dva hráči, ne že se nic neděje, ale dokážeme se s tím vypořádat, Farma nás zásobuje, kdykoli je zapotřebí. Ukazuje se, že to je skvělý nápad. V Boleslavi nastoupil Dan Špaček, zkušený hráč z Benátek. Sice neměl tolik minut na ledě, ale odehrál velký zápas. Přesně tyhle kluky musíme mít v týmu, jestliže chceme udělat nějaký úspěch. 

Vaší formaci zápas vyšel. Jste spokojený?
My už spolu hrajeme od doby, kdy jsem se vrátil do Liberce. Rozumíme si, víme o sobě. Lencík (Radan Lenc) k nám zapadl skvěle. Má to chemii, má to pohyb. Nápady. To je to, co od nás trenéři chtějí. Je tam i tvrdá práce. Řekl bych, že v Boleslavi jsme dali góly tvrdou prací než nějakou velkou myšlenkou.

Když jste se v 37. minutě ujali vedení 3:1, málem jste od někoho z fanoušků koupil plastovou lahví do hlavy.
Už se nám něco podobného stalo v Hradci. Podle mě to je úplně zbytečný! Jako já to chápu. Diváci mají emoce, fandí svému týmu. Ale tohle na stadiony nepatří. Je to strašná škoda. Protože hokej měl náboj, Boleslav si vytvořila také dost šancí. Bylo to koukatelné. A pak se tam dějí takové věci... Kolik tu bylo lidí? 4020? Věřím, že 4019 diváků bylo super. Bohužel, nějaký jeden takový divák se vždycky najde. Což je fakt škoda.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Těší vás osobní výkon? Gól a tři nahrávky, to je parádní počin.
Jsem hlavně spokojený, že jsem ten zápas dohrál. Protože nejsem zdravotně fit. Hodně jsem bojoval sám se sebou, strašně mi pomohli kluci v lajně. Jde to vyloženě za nimi. Já se snažil té lajně neubližovat. Že tam byly i body, to je velké plus.

Šel jste do utkání právě proto, že vás čekalo derby s Mladou Boleslaví?
Určitě. Ráno jsem se cítil OK, bohužel po obědě mi nebylo dobře. Po prvních 20 minutách jsem si říkal, že se svléknu. Ale vnitřně mi něco říkalo, abych to nedělal. Nebylo by to dobré pro tým, udělat takové gesto. Řekl jsem si, že i kdybych se měl pozvracet, tak v zápase zůstanu. A jsem rád, že jsem to udělal.

Takže až vám bude dobře, kolik těch bodů nasbíráte?
Jé, takhle to nemám (směje se). Jak bych to řekl. V mém případě to je vždycky jen jeden takový záchvěv. Jsem šťastný, že jsme v Boleslavi vyhráli. To je strašně důležité. Máme nějaký cíl, za ním si jdeme. Chceme ho splnit. Já se nebojím říci, že chceme vyhrát základní část. Byli bychom velikánští alibisté, kdybychom tvrdili, že nám to je jedno. Ne, chceme pro Liberec další pohár! Čtyři jiné týmy mají stejnou metu a já na tom nevidím nic špatného. Když něco chcete, nesmíte se o tom bát mluvit. Já se přesně kvůli tomu vracel do Liberce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz