IIHF pokračuje ve výměnném programu rozhodčích, zúčastní se ho i Fraňo, Hribik a Jeřábek

24. srpna 2012, 10:52

Jan Vacek

Celkem jednadvacet rozhodčích ze sedmi evropských zemí se zapojí do již tradičního výměnného programu Mezinárodní hokejové federace IIHF, která usiluje o sjednocení pravidel v mezinárodních soubojích. Své zastoupení bude mít i Česká republika, za kterou se programu zúčastní Martin Fraňo (na snímku), Jan Hribik a Antonín Jeřábek. Zatím není jasné, v jaké z evropských zemí se čeští arbitří představí.

Nový fanshop

Výměnný program rozhodčích, který pořádá Mezinárodní hokejová federace, trvá už několik let. Jinak tomu nebude ani v nadcházejícím ročníku. Programu se zúčastní vždy trojice rozhodčích z České republiky, Finska, Německa, Ruska, Slovenska, Švédska a Švýcarska.

Českými zástupci budou arbitři Martin Fraňo, Jan Hribik a Antonín Jeřábek, Slováky pak bude zastupovat mimo jiné i zkušený sudí Vladimír Baluška. Zatím není jasné, v jakých zemích se čeští rozhodčí představí. "Čekáme na nasazení, které si určuje sama IIHF," informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Trio českých sudích se zapojilo do výměnného programu už v minulém ročníku, ještě o rok dříve pískal Jan Hribik na Slovensku a Martin Fraňo ve Švédsku. Každý rozhodčí odřídí minimálně dva zápasy v některé z dalších zemí, zahraničních sudích se proti znovu dočká i tuzemská Tipsport extraliga. Českou nejvyšší soutěž v minulosti řídili rozhodčí ze Švédska i Slovenska.

IIHF se tímto krokem snaží sjednotit pravidla po posuzování nedovolených zákroků při mezinárodních zápasech. Aktuální ročník European Trophy potvrzuje, že má v tomto směru před sebou ještě hodně práce. Některé české kluby totiž nejsou s výkony zahraničních rozhodčích spokojení.

"Kdykoli jsme se však dostali do výraznějšího tlaku, rozhodčí nás poslali na trestnou lavici. Nerad bych se na to vymlouval, ale některá vyloučení byla hodně přísná," říkal například plzeňský útočník Václav Pletka po souboji s německým Hamburkem. "V některých situacích měli hráči pocit, že rozhodčí pískali zbytečně, ale tak to zkrátka při evropské konfontraci chodí," připojil své dojmy z mezinárodních bojů i kouč Komety Zdeněk Venera.

Kteří rozhodčí se letos zapojí do výměnného programu v sezoně 2012/13:

Česká republika: Martin Fraňo, Jan Hribik, Antonín Jeřábek.
Finsko: Jari Leppaalho, Jari Levonen, Aleksi Rantala.
Německo: Lars Brügemann, Georg Jablukov, Daniel Piechaczek.
Rusko: Roman Gofman, Jevgenij Romasko, Alexandr Sergejev.
Slovensko: Vladimír Baluška, Daniel Konc, Robert Muller.
Švédsko: Morgan Johansson, Mikael Nord, Mikael Sjoqvist.
Švýcarsko: Massy Didier, Andreas Koch, Daniel Stricker.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz